\>loemdeolen bladen zijn en er eene trapsgewijze ver edeling van die bladen bestaat. Ook dit werk vond weinig bijval en men haalde er slechts de schouders voor op. Dit verwachtte de dichter, want zelf had bij geschreven„deze leer zal waarschijnlijk weinig bijval vinden". Alles liep op dichtersfantasie uit, zeide men, maar men Tergat dat de wetenschap zich uit poëzie ge vormd heeft. Eerst in 1759 toen Lodewijk XIV last had gegeven een tuin in te richten, geschikt tot het geven van onderwijs, kwam De Jussien op het denkbeeld eernr natuurlijke verdeoling. Hoe zou men dit echter het gr- 8chikfc8t doen? De planton, die het meest aan elkaar verwant zijn, bij elkaar plaatsen. Dit deed men z t goed mogelyk en eindelijk kwam men tot een natuur lijken gang. Hierdoor kwam de eenheid in het goheelo plan- ten-rij k aan het licht en Goethe had eenheid in de plantend o el en berkend. Later stemde men algemeen toe dat deze laats Ie het ware had verkondigd en zijne leer een voel helderder aanzicht gaf, doch Goetho was zijn tijd vor vooruit: zijne fantasie had hem hoogergevoerd en bij had over hinderpalen heen gezien, waartegen zij die lager staan moeten opzien. Nu kan dat zien in de toekomst weleeos verkeerd uitloopeo, doch bij Goetbe was dit niet het geval geweest. In hot tweede gedeelte der voordracht vergeleek de heer Witte de door onzen dichter Ten Kate vertaalde elogie van Goethe met de natuur en overal vond men nauwgezet en schoon aangegeven wat de natuur zelve leerde. Ook deze voordracht werd met voel belangstel ling aangehoord en luide bijvaisbetuigingen toonden dat men de voordrachten van onzen stadgenoot zeer waardeerde. Als blijk daarvan werd hem een fraai album aangeboden, ter begeleiding van eene fraaie pendule met coupes, cnivre poli. Het initiatief tot de aanbieding daarvan werd genomen door de dames J. F. C. on J. J. C. Brumund, E. C. Boursse Wils, C. W. Van der Velden Erdbrink en H. M. SchaepmaD. Dit comité vond onmiddellijk bij 77 andereleden- wier namen in not calligraphisch schrift in het al bum vermeld zijn - bereidwillige medewerking, waar door het met erkentelijkheid aanvaarde geschenk des te meer waarde verkreeg. Gemengd Ni en w Hedenmorgen is een met steenen bo- laden schuitje, doordien hot te zwaar bevracht was, in het Galgewater gezonken, zonder dat het eenig beletsel voor de scheepvaart veroorzaakt. De op varende schipper werd onmiddellijk met een schuitje gered. Do vorige week zijn govallon van pok ken voorgekomente Leiden twee, te Gharlois twee, te Katwijk drie, to Dolf shaven één en te Dordrecht ééo. Vóór de opvoering van „Maria Staart" in den schouwburg to Rotterdam kreeg mevrouw Chath. Beersraans gisteravond oen zenuwtoeval, zoodat de opvoering niet kon plaats hebben en het schouwburggebouw gesloten bloef. Maandag-morgen bewoog zich door de Jonkor-Fransstraat to Rotterdam een begrafenis stoet in de richting van Crooswijk. Op den bok van e9n der volgkoetsen zat naast den koetsier een slopersjongen, Jacobus Buitendijk geheeten, die, naar het schijnt door een toeval getroffen, van den bok op de straat viel en levenloos werd opgenomen. In de Laurierstraat te Amsterdam heeft gisternamiddag een vechtpartij met messen plaats gehad tusschen twee broeders. De jongste kreeg eene snede over het gelaat. De veehtwoede was toen bekoeld en beide spoedden zich uit vrees voor de politie huiswaarts. Hot gerechtshof te Amsterdam heeft in eene talrijk bezochte terechtzitting uitspraak ge daan in do zaak tegen A. F. Holland, den 17- jarigen diamantslijpersleerling, die in de vorige week ter zake van moedwilligen doodslag op den slach- torsknecht Heek voor dat hof terecht stond. Het hof heeft o. a. overwogen dat het bewijs is geleverd dat beschuldigde met het oogmerk om eventueelo aanvallen af te weren met een mes heeft gezwaaid, alvorens bij is aangegrepen en van den getuige Wilgman en den vor&lageno slagen heeft ontvangen. Het heeft derhalve het opzet als bewezen aange nomen, doch zich vereenigd met het gevoelen der verdediging dat de door beschuldigde ondervonden aan het feit voorafgegane mishandeling het misdrijf verschoonbaar maakt. Hij is ter zake van moedwil ligen doodslag, verschoonbaar door provocatie, tot eon celstraf vau een jaar veroordeeld. Tegen Jansen, den machinist van den goederentrein, die bij Veeuenbnrg de bekende bot sing veroorzaakte, is door de arrondissements-recht bank te Haarlem 4 maanden gevangenisstraf geoischt. Op laat van den minister van binnen- landsche zaken zullen alle runderen van den land bouwer M. T. Cuperus te Gontum (p. m. 60), onder welke zich een geval van longziekte heeft voorge daan, worden afgemaakt. Een koffi©huisbediende te Parijs, De- schaï-seux genaamd, 35 jaar oud, had zich voor een grooto veertien dagen met een vischgraat in den mid- delviuger der rechterhand gestoken. Eerst sloeg hij er geen acht op, maar eindelijk werd de wond van dien aard, dat hij zich in een hospitaal deed op nemen. Mju constateerde koudvuur; de arm moest worden afgezet en ondanks alle zorgen is de onge lukkige aan de gevolgen der operatie bezweken. Terwijl do landbouwer Wolf on zijne vrouw te Diesdorf, dicht bij DiedenhoveD, op het land aan het werk waren, lieten ze dezer dagen hun twee kinderen, vier jaren en tien maanden oud, zonder toezicht te huis. Het oudste kind liep de woning uit en toon de ouders kort daarna te rugkwamen, vonden ze van 't jongste wicht nog alleen het hoofdje en oen paar beerderen. De var kens waren in de kamer gekomen en haddon het kind verslonden. Dokter Yornhes, afgovaardigde van het departement Hérault, is in het bezit van een curieus document, door den heer Ponjol, grond eigenaar te Agde, op een afstand van honderd meter van de zee, ter diepte van 15 centimeter in den grond gevonden. Het is een in een flesch be sloten perkament, voorzien van het keizerlijk wapen en daaronder deze woorden: „Opgave van de waar den, vervat in de cassette, op last van H. M. de keizerin aan den hoer Louis Bassols ter hand ge stold, om haar over te brengen naar mevr. de gravin van Montijo, te Madrid, als: een collier paarlen en smaragden, geschenk van Z. M. deD keizer van Rusland; een bracelet in Florentijnschen stijl, ge schenk van Z. M. don koning van Italië; een rivière van diamanten, geschenk van Z. H. den onderkoning vsn Egypte; een repstitio-horloge, ge schenk van H. M. de koningin van Engeland; 18 brillanteD, wegende te zamen 42 karaat; 5 millioen in Fransche bankbiljetten; alles ter waarde van 8 millioen franken. De heer L. Bassols heeft het dubbel van deze opgave onderteekend, dat zal worden vernietigd, zoodra mevr. de gravin van Montijo bericht van de ontvangst der waarden zal hebben gezonden. - Parijs, Paleis der Tuileriën, 4 Sept. 1870. Do grootkanselier van het paleis, Bassano." - Men beweert dat het document niet echt is, maar dat hot hier een poging tot oplichting geldt, gelijk zij reeds meer voorkwamen. Uit een of audere stad in het buitenland wordt dan nl. aan een goedgeloovig Fransch burger por brief kennis gegeven dat op een aan den schrijver bekende plaats een schat is verborgen, die bij de vlucht van keizerin Eugénie daar is neergelegd. De schrijver, zelf niet in staat in Frankrijk te komen, zal den geadres seerde die plaats aanwijzen, maar vraagt een gel delijk voorschot ter bestrijding van do kosten der reis, waarvan natuurlijk nooit iets komt. Dezer dagen zijn te Belper, in Enge land, twee dnivenschieters elk tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij de duiven, waarop zij schoten, vooraf verminkt hadden door ze spijkers in het lijf te steken. Een 26-jarig werkman te Lyon heeft een nog jengdig meisje, op wier levenswijze echter wel wat viel aan te merken, met een bijl gedood en ten overvloede baar nog een kogel door het hoofd geschoten. De moordenaar heeft vervolgens door ophanging ook een einde aan zijn eigen leven gemaakt. De beide lijken zijn naar de Morgue vervoerd. buitenland. Duitscklancl. De keizer en de groothertog van Badon, die zich op dit oogenblik te Berlijn bevindt, hebben koude gevat, maar hun toestand geeft, geone reden tot be zorgdheid. Naar men uit Berlijn aan de „Kölniscbe Zei- tung" meldt, is het in militaire kringen aldaar niet langer aan twijfel onderhevig, of Frankrijk voert eerlang een revolvergeweer voor al zijne infanterie in. In Duitschland zijn reeds lang proeven met der gelijke geweren genomen en men zal daar Frank- rijks voorbeeld volgen, hetgeen ongetwijfeld ook alle andere groote mogendheden zullen doen. Do berichtgever van het Keulsche blad vraagt, waartoe die verandering eigenlijk dient. Zij jaagt alle lande» op groote kosten en het einde is, dat men even sterk tegenover elkander staat als vroeger. Het lijden van prins Bismarck is niet ernstig. Reeds den 17den Maart, toon bij een diplomatiek diner gaf ter eere van des keizers jaardag, was hij ongesteld. Hij sprak langzaam en leunde by het gaan op een stok. Behalve aan pijnen in het kaak- gewricht, lydt de kanselier aan eene ontsteking in den hals. G root-Brltannld. Op het kasteel Windsor heeft de doopplechtigheid plaats gehad van het dochtertje van den hertogen de hertogin van Albany. Het prinsesje ontving de namen Alice Mary Victoria Anguste Pontine. De koningiD, de prins en do prinses van Wales, de hertog en de hertogin van Edinburg, prins en prin ses Chri8tiaan van Sleeswyk-Holstein-Sonderburg- Augustenburg, prinses Beatrice en do vorsten van Waldeck-Pyrmont woonden de plechtigheid bij, welke door den aartsbisschop van Canterbury voltrok ken werd. Aan de „Globe" werd Zaterdag uit Windsor gemeld dat bij de politie aldaar getuigenissen waren ingekomen van veel gewicht, die in alle opzichten het verhaal van mevrouw Dixie bevestigden. Gedurende den dienst in St.-Paul te Londen liep een man naar het altaar, rukte het kruis naar beneden en smeet de kandelaars en vazen met bloemen om. De man werd spoedig in hechtenis genomen. De knie der koningin, die zij tien dagen ge leden by het uitglyden op eon trap bezeerd had, is aanmerkelyk beter; zij kan weer door hot ver trek gaan. Uit Nieuw-York wordt gemeld dat het blad „the L-ish World" thans geheel tot de dynamiet- politiek is overgegaan, als het beste middel om En geland te doen inzien, dat het gevaarlyk is jegens Ierland onrechtvaardig te zyn. De poging om de ministeriëele gebouwen met dynamiet in do lucht te doen springen, heeft bier en daar in Engeland bijzondere verbittering tegen al wat Ier is gewekt en sommige patroons deDken er over om alle lersche werklieden uit hun dienst te ontslaan; enkele zyn daartoe reeds overgegaan. De EDgelache bladen betreuren dat zeerenmeencn dat dit een even onrechtvaardige als onnoodige maatregel is. Italië. Volgens de „Moniteur de Rome" heeft de kar dinaal-staatssecretaris Jacobini zich, ten opzichte van de nota der Pruisische rogeeriDg met betrek king tot graaf Ledochowski, bepaald tot do kennis geving dor ontvangst en tot de verklaring dat het Vaticaan van die nota konnis genomen heeft. Hetzelfde blad meldt dat de Paus heeft toege geven aan den wensch van den czaar, om een ver tegenwoordiger by de kroning te Moskou te zenden. Een flesch met krnit sproDg te Rome dicht bij het departement van justitie. Een jongmensch werd gearresteerdmen vond in zijn zak een brief en een portret van Oberdank. Te Rome zyn op Paschen vyf Joden gedoopt: man, vronw en drie kindereD. Turkije. De voormalige minister van financiën Tewfik- pacha is benoemd tot gezant te Washington, Sadul- lah pacha tot ambassadeur te Weenen, Saïd-pacha tot ambassadeur te Berlyn. Laatstgenoemde ver kreeg het grootkruis der Osmanieh-orde met bril- 1 an ten. Naar men verneemt, zal de op 23 April afloopende volmacht van Rustem-pacha, gouverneur van den Libanon, voor een jaar verleDgd worden, teneinde meer tyd voor de keus van een opvolger te hebben. De hertog van Chartrcs is te Konstantinopel aan- Telefframmen. BELFAST, 27 Maart. Wederom zijn zes personen door de jury schuldig bevonden, als behoorende tot een patriottisch bond. De uitspraak is nog uit gesteld. LONDEN, 27 Maart. Uit de Bank van Engeland is heden 177,000 pd. st. genomen. LONDEN, 27 Maart. (N. R. C.) De Koning en de Koningin der Nederlanden met de jeugdige prin ses worden den 3den April te Queensbro verwacht te 8 uren, 's morgens. Een exprestrein zal de ko ninklijke familie rechtstreeks naar Oatlands bren gen, waar zy omstreeks 10 uren zal aankomen. Alles ie daar reeds gereed voor de ontvangst der hooge gasten.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2