N°. 7088. Woensdag 28 Maart. A0. 1883 Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: ▼oor Leid» per 8 mutnden,1.10. Franco per post1.40. AfzoodcrUjke Nommers... 0 0.05. Oeie (Jourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, nitgegeren. PRIJS DER ADVERTENTIESI ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17* Groot ere letters naar plaatsruimte. Voor het iocassaa* ren buiten da stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuw». Nabij Carpentras, in het zuiden van Frankrijk, werd voor een tiental jaren door een Italiaanach spoorwegwerker een moord gepleegd. Slechts één getuige, een boer uit de nabijheid, kon overtuigende bewijzen bijbrengen, waarop de schul dige tot tien jaren dwangarbeid werd veroordeeld. De Italiaan had gezworen dat hij zich zou wreken na afloop van zijn straftijd. Hij heeft dit goed ont houden. Een paar dagen geleden kwam hij terng van Nouméa en reisde onmiddellijk naar Carpen tras, om de zaak te vereffenen. Hij kwam aan de woning van zijn vijand, doch vond niemand thuis dan de vrouw. Hij beloofde terug te komen. De boer was op zijne hoede en waarschuwde de gen darmerie, die den man over de Italiaansche grenzen bracht. Evenwel kwam hij terng en klopte in den vroegen morgen aan de deur der boerderij. „Wacht even, en ik zal opendoen", werd van binnen ge roepen. Een oogenblik later knalde een schot, en de Italiaan viel neer, doodelijk getroffen door twee geweerkogels. De boer, die uit noodweer gehandeld had, stelde zich vrijwillig ter beschikking van den rechter. Bij onderzoek bleek dat de Italiaan een geladen revolver en een dolkmes bij zich droeg. De bediende van een Pariisch wisselkan toor opende Vrijdag-ochtend de kantoordeur en vond tusschen het slot en den deurpost - het bovenlid van een vinger, dat blijkbaar was afgesneden door 't afsluiten van de deur, op het oogenblik dat de eigenaar van den vinger zijne kansen wilde waar nemen, om naar binnen te sluipen. De verschrikte bediende riep dadelijk een paar politie-agenteD, die de zonderlinge vondst meenamen. De eigenaar zal zich wel niet aanmelden, om het verlorene terug te bekomeD. De heeren Meyer (vader en zoon) van Mulheim (Baden) werden, toen zij naar de kermis van Kandern gingen, in het bosch aangevallen door personen, gewapend met bijlen, en afgemaakt. Men wist dat de Meyers veel geld bij zich hadden om inkoopen te doen. Reeds is te Bazel zekere Lmde- mer gearresteerd, bij wien men de enveloppe vond van een brief, aan Meyer geadresseerd. Te Mul heim is een ander gearresteerd, op wiens kleeren zich sporen van bloed bevonden. Een advocaat tePest, dezerdagen over leden, heeft bij testament bepaald dat eene som van 200 fl. belegd moet wordeD, om te worden uitge keerd aan den persoon, die het middel uitdenkt om met de bewoners der maan te correspondeeren 1 Te Parijs hadden oom en neef samen gedineerd en na afloop vereerden ze een groot deel der Parijsche wijnknijpen met een bezoek. Des nachts om twee uren - ze hadden toen alles nog niet afgeloopen - kregen de beide beeren twist en oom gaf zijn neef een duchtigen stomp. Deze werd toen, door den wijn verhit, driftig en met een mes bracht hij zijn oom twee wonden toe, die den dood ten gevolge hadden. De moordenaar was op de vlucht gegaan, doch meldde zich later uit eigen beweging aan bij de politie. Een Lithauer boer, weduwnaar, wilde hertrouwen; zijn beminde had echter bezwaar tegen de drie kinderen, die de man medebracht, en wees hem daarom af. Kort en goed zette de kerel toen de kleinen op een wagen, reed hen ver weg en zette hen in de woestenij om er dood te vriezen, waarna hij zijn huwelijksaanzoek ging herhalen. De kinderen werden inderdaad eenige dagen later dood gevonden en een andere keten dan die van Hymen werd daarop door de Russische justitie den ellendeling aangedaan. Professor: „Gij hebt de hoofdkerk te Florence met eigen oogen gezien, nietwaar? Viel n ook iets bijzonders in het oog bij den ingang van dit trotsche gebonw?" Student: „Ja, professor, een lief Engelsch meisje." BUITENLAND. Frankrjjk. De „Temps" zegt ten opzichte van de geruchten betreffende eene ophanden zijnde conversie: „Wij meenen te weten dat de minister Tirard al die geruchten ten stelligste tegenspreekt. Hij laat geene gelegenheid voorbijgaan om de ongegrondheid daar van aan te toonen en heeft in het bijzonder den specialen beurscommissaris gemachtigd tot de ver klaring, dat al de plannen, welke men hem in dit opzicht toeschrijft, oDjnist zijn." Men verneemt dat de „Peninsular and Orien tal-Company", welke in 1873 haren zetel van Mar seille naar Brindisi verlegde, zich op 1 Juli a. 8. weder te Marseille zal komen vestigen. De voor- deelen, welke Brindisi aanbiedt, moeten niot opwegen tegen het verlies van vracht. De plaatselijke dag bladen geven hunne ingenomenheid met het besluit der Maatschappij ta kennen. Bij de herstemming tot verkiezing van een afgevaardigde in het 20ste arrondissement van Parijs, ter vervanging van wijlen den heer Gambetta, is gekozen de heer Sigismond Lacroix, rad caal, met 3795 stemmen. Op den heer Métivier waren 1897 en op den heer Damay 1226 stemmen uitgebracht. De „Voltaire" beweert dat Louise Michel nog steeds te Parijs is, zich schuilhoudende in de woning eens werkmans, waar een berichtgever van genoemd blad een onderhoud met haar zou gehad hebbeD. DuitsclilaiicL Volgens een bericht der „Kölnieche Zeitung" was prins Von Bismarck in den nacht van Vrijdag op Zaterdag zóó ziek dat de geneesheer bij den zieke werd geroepen. Naar men weet, is het aan het Beiersche zoowel als aan het Oostenrijksche hof een oud gebruik dat met het Paaschfeest aan twaalf oude lieden door den vorst de voeten gewasecheo worden. Van het twaalftal, dat dit jaar te Munchen was uitgekozen, telde een 94, twee ieder 92 en een 91 jaren; te zamen telden zij 1089 jareD. Van de stemming in de Duitsche kringen over de benoeming van een militair tot hoofd van het departement van marine, geeft het oordeel der bladen een sprekend bewijs. De „Nat.-Zeitung" zegt: „Aan een „strike" onzer hoogerezeeofficieren mag men niet gelooven, want dit zou tegen de traditiën onzer marine indruischen." De „Voss. Zeitung" betreurt dat het door Von Stosch gevolgde stelsel reeds zoo vele hooge zeeofficieren heeft „fortgefegt." Indien nu ook admiraal Batsch zich terugtrekt, zal het waarschijnlijk gevolg daarvan eene decimeering van het corps hoogere officieren der marine zijn. - De „Kreuzzeitung" zegt: „Nadat de keizer zoo levendig zijn wensch heeft geuit om admiraal Batsch tot aanblijven te nopen, zou het met alle traditiën in strijd zijn, om dezen wensch met een verzoek om ontslag te beantwoorden." - In elk geval houdt de marine-crisis alle staatkundige kringen bezig, en het officieuze démenti, dat een zoodanige crisis niet bestaat, verdient dan ook geen geloof. Spanje. De ministerraad heeft besloten, jaarlijks zekere som te besteden aan den bouw van gepantserde schepen, die met Armstrong-kanonnen gewapend zullen worden. De minister van bnitenlandscho zaken verklaarde in den ministerraad, dat de onderhandelingen over de handelsverdragen met Duitschland, Italië, Por tugal en Canada worden voortgezet. In de Sint-Sebastiaankerk te Madrid is een Italiaan gevangengenomen, die verdacht werd den kreet: „dood aan den prediker!" aangeheven te heb ben. De geestelijke had namelijk gezegd dat de misdaden, door de „Zwarte Hand" gepleegd, moesten beschouwd worden als eene straf, welke aan Spaüje werd opgelegd, omdat het de wereldlijke macht van den Paus niet had ondersteund. De Italiaan heeft echter aan den rechter van instructie het be wijs geleverd dat hij niet dien kreet had aange heven, maar eenige Spanjaarden: „weg met den prediker!" geroepen hadden. Groot^Br-itannlS. De Londensche bladen bevatten eene depecbe uit Dublin, waarin gemeld wordt dat de geheimzinnige persoon, onder den naam van „Nommer I" bekend, zich thans te Nienw-York bevindt. De Eogelsche regeering zou naar Nieuw-York de stukken hebben overgezonden betreffende de identiteit van dien persooD, met verzoek om uitlevering. Het schijnt dat men de verklaringen van mevrouw Florence Dixie omtrent den op haar ge- pleegden aanslag meer en meer begint te wantrou wen. Zij zelve is ten hoogste verbaasd en veront waardigd hierover. De zaak is moeielijk uit te maken. Een slager verklaart, kort vóór den tijd, waarop de aanslag zou hebben plaats gehad, twee zeer groote vrouwen in de nabijheid van de aangegeven plek gezien te hebben. Maar overigens schijnt de politie niets ontdekt te hebben en eenigen grond te hebben om het verhaal van mevrouw Dixie niet te gelooven. De „Daily News" verneemt dat de vrienden van Cetewayo er sterk bij hem op aandringen, dat hij een vertrouwbaren blanke als secretaris aan nemen zal, opdat gedachtenwisseling met ambte naren schriftelijk geschiede en er zoo een einde kome aan de verdachte verhalen omtrent hetgeen door hem zou gezegd zijn. Op bevel der regoering zullen 2000 man infanterie de openbare gebouwen te London be waken en zal een bataljon der gardes met het toezicht op het Parlement en het Buckingham-paleis belast worden. Rusland. Dezer dagen hebben te St.-Petersburg weder nieuwe arrestatiën plaats gevonden, o. a. van vijf tien officieren van het regiment der Finsche garde, verscheidene officieren der artillerie en van het regiment der grenadiers. Eindelijk is vanwege de Russische regeering een officiëele bekendmaking verschenen, waarbij wordt verklaard dat de geruchten, volgens welke de heer Gortschakcflf vergiftigd is, ten eenenmale ongegrond zijn. Te Taganrog, in Zuid-RuslaDd, is onlangs een groot huis van een koopman door dynamiet half vernield. Het onderzoek der justitie heeft aan het licht gebracht dat de ontploffing het werk was van eenige leerlingen van het gymnasium, die zich wilden wreken op een hunner leeraren, die in dat huis woonde, een Czech van geboorte, die hen zeer streng behandelde. G v e i 1 tl percoelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 24 Maart 11., ten overstaan van den notaris J. M. E. Dercksen: Een heerenhuis en erf met tuin aan de Haarlemmerstraat, nabij de Turfmarkt, No. 26, alsmede een perceel tuin- of bouwgrond, acn de zuidzijde van de Vrouwenkamp, achter het heerenhuis, Sectie H, No. 2262, en gedeeltelijk No. 2263, kooper G. Kamphuis qq., te ZaaDdam, voor f 14,000; een gebouw en erf, ingericht tot sigarenfabriek, naast het vorig perceel, No. 24, Sectie H, No. 2263 gedeeltelijk, kooper dezelfde voor ƒ4210.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1