Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 53—68 volwassen personen en van 710 kinderen. Het eerste gedeelte van het vergelijkend ©xamen voor de vacante betrekking van hoofd der school te Lisse is bepaald op 27 Maart a. s. Men verneemt dat mr. J. G. Gleichman zijne opdracht tot vorming van een Kabinet zou hebbon nedergolegd. Zooals vroeger is medegedeeld, zou de Koning bij de kroning van den c^aar vertegenwoordigd worden door baron Fagel. Men meldt thans dat dit plan is opgegeven. Bij den Rotterdamschon gemeenteraad is inge komen een voorstel van B. en Ws. om de boven lokalen van het Yachtclubgebouw aldaar in te richten tot Ethnographisch Museum, om behoudens nadere voorstellen de benedenlokalen te verhuren voor kantoren en om het zoogenaamd Prinsenkwartier na verbouwing voor woonhuis te verhuren. Aan d°> Electriciteit-maatschappij te 's-Hage werd de ver gunning verleend tot het leggen in stadsgrond en tot het exploiteeren van eenige geleidingen voor electrische verlichting. Wij deelden onlangs de afwijzende beschik kingen mede door do bewoners uit den omtrek van den WierickersGhans ontvangen nopens hunne klacht over het buskruitmagazijn aldaar. De minister van oorlog heeft thans, ook beschikkende op het adres van eenige inwoners der gemeente Purmerende, het verzoek, inhoudende om het vervoor van buskruit naar Helder voortaan niet te doen geschieden door het Noord-Hollandsche Kanaal, maar over de Zui derzee, eone iets gunstiger beslissing genomen. Hij heeft tor kennis van adressanten gebracht: dat, om aan het verlangen der adressanten zooveel mogelijk te gemoet te komen, de onder hot departement van oorlog res8orteorende autoriteiten, die met de ver zending van buskruit zijn belast, zijn uitgenoodigd, het vervoer van buskruit naar Helder, ot van Hel der naar elders, over de Zuiderzee te doen ge schieden, indien znlks tot geene belangrijke meer dere onk.Bten aanleiding geeft of daardoor de be langen van den dienst niet worden geschaad. Te beginnen met 16 April vaceert de com missie vpg: de retrospectieve tentoonstelling van oude kunst in het nieuwe Rijks-Museum, ter keuring en ter aanneming van de aangeboden voorwerpen. In de Nedorlandscho galerij van kunstwerken van levende meesters worden geen kunstwerken geplaatst zonder voorkennis en toestemming van den vervaardiger. Naar men met zekerheid verneemt, zal bin nenkort op last van den minister van justitie wor den uitgegeven en algemeen verkrijgbaar gesteld het ontwerp van wet tot regeling van het notaris ambt, waarvan de samenstelling door den minister was opgedragen aan den heer H. W. J. Sannes, ontvanger der registratie en domeinen te Oirschot. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de kapiteins W. G. F. Snijders, van den generalen staf, adjudant van deu minister van oorlog, en F. G. A. Scheror, van den staf dor artillerie; - benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw, den gep. adjudant- onderofficier J. Schuijer, laatstelijk gediend hebbende bij het instrnctie-bataljon- benoemd tot kolonel: bij den grooten staf, Zr. Ms. adjndant, den luit.- kolonel jhr. F. M. B. Alewijn, van dien staf; bij den generalen staf, den luit.-kolonol W. K. L. Yan Helden, van dien staf; bij wapon der artillerie, en wel bij het 3de reg. vestingartillerie, don luit.-kolo- nel Ch. E. A. Yigelins, commandant van het corps- D. Pol, te Sappemeer, voor het tijdvak van 1 April 1883—1884, benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool aldaar; - den kolonel J. G. C. Van Dijk, commandant van het lste reg. veld- art., op zijn aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op 2100. Gemengd Nieuws. We werden hedennamiddag, vóór de op hedenavond bepaalde opening, in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen in Leidens tweeden win tertuin. Er is hier ook op dit gebied vooruitgang merkbaar. De voorstelling er van is ook nu weder een grot, maar op grootere schaal, gevormd door kurk- en boomschorsbekleeding, niot alleen der wanden, maar ook van het gewelf. Het geheel maakt een eigenaardigen en gezelligen indruk. Ruim 300 planten cn bloemen zijn er ter versiering aange bracht, alsmede een menigte vogels, waarvan er twee bovendien hun liefelijk gezaDg laten hooren. £^Een gefantaseerd middelstuk, dus met de om geving niet in verband 6taando, vormt een goed geheel met den tuin, vertoont een paar fraaie fazanten, waarvan er een zelfs tot de zeldzaamo moet behooren, is versierd met Oost-Indische pal men en bevat drie kleinere spiegels, welke door de vijf groote aan de wanden verre worden overtroffen. De plaatsing daarvan is zoodanig dat de 32 gas pitten daarin 's avonds een verrassend verstrekkend lichteffect moeten teweegbrengen. Overdag ontvangt de ongeveer 6'/, meter hooge, 14 meter diepe en ongeveer 90 vierk. meter oppervlakte hebbende grot haar licht door in de bekoepeling gebrachte openingen. Twee noodzakelijke plaatsen zijn achteraan met elkaar verbonden door een bergrug, waaronder vóór ^een der spiegels eene door de duinwaterleiding in werking gebracht wordende fontein hare weer kaatsende stralen opwerpt en te midden van een bloemenbed, welke zich ook onder de andere spiegels bevinden, weder doet neerdalen. Hóbe's (de godin van den drank) en Flora's beelden, alsmede dat op de de pièce de milieu, maken daarbij een goed fignur. Op een Duitsche parketvloer rust het Ameri kaan sch ameublement, Ier wijl het bij een zaak ah deze noodwendige en mede met spiegels voorziene buffet in de wanden van de grot is uitgehouwen. De entree tot dezen wintertuin is door eene afzon- dorlijkeTgang geheel afgescheiden van de koffie kamer, welke thans mot twee nette biljarten (dus één meer dan vroeger) der hoeren Hoogeraats en Yan Koutrik te 's-Hage is voorzien. Zaal en tuin zei ren zijn door een gordijn van elkaar verdeeld. Alle lof komt voor het ontwerpen van het plan toe aan den architect don heer P. G. Lancel, die voor de inrichting er van niet alleen met dergelijke elders bestaande inrichtingen te rade is gegaan, maar er ook bolangrijke verbeteringen en verfraaiingen in heeft aangebracht, zoodat hij in menig opzicht oor spronkelijk is geweest. Doch ook de aannemer de heer J. Blansjaar mag hier niet onvermeld blij ven; aan hem toch was het opgedragen om do plaünen tot uitvoe ring te brengen, en dat hij dit met de noodige zorg deed, daarvan kan ieder zich thans in „Die Porte von Cleve" overtuigen, evenals van het verdienstelijke en smaakvolle werk van den heer J. D. Speet, die zich met de wandbokleeding en het rangschikken der bloemen enz. had belast. Een met zakken meel beladen schuit in de Beestenmarkt is hedenmiddag omstreeks twaalf uren door al te hooge opstapeling omgeslagen en gezonken, met het gevolg dat al de zakken in het water vielen. De personen die op het vaartuig waren konden nog bijtijds op den wal springen en bleven zoodoende op zijn minst van een Dat pak gespaard. Gisteravond is eon man, wonende aan de Oostd\var8gracht, bij zijne woning in het water gesprongen, doch onmiddellijk door twee voorbij gangers daaruit gered en in zijn huis teruggebracht. De redon hiertoe is onbekend. Men vreest dat hij aan verstandsverbijstering lijdt, aangezien hij vooraf het plan tot zelfmoord had te kennen gegeven, waarom reeds alle gevaarlijke voorwerpen waren verwijderd. Het zestienjarig dienstmeisje M. V., sedert een week werkzaam bij mevr. B. op den Vliet alhier, Donderdag-avond aan den wal bezig zijnde, ïs, naar men veronderstelt door de gladheid van het stoepje, daar te water geraakt. 9 Eerst,"nadat zij eenige oogenblikken drijvende was, word zij door voorbijgangers opgemerkt, doch toen was het al te aat om haar door toewerping van een touw of i-: s dergelijks te hulp te komen, daar zij spoedig daarop reeds zinkende was. De hulp die toen geboden werd en dan meestal op de meest onhandigste manieren wordt verleend, maakte dat toen het meisje uit de diepte door mid del van een drogge gehaald werd, het bijna had opge houden te leven. Dit nam evenwel niet weg dat door den intijds geroepen geneesheer dr. W., bijgestaan door den heer B., alles werd aangewend om het meisje in het leven te behouden, doch nageruimen tijd alle middelen te hebben beproefd, kon hij slechts den dood constatoereo. Het lijk werd even daarna naar de ouderlijke woning in de Ververstraat overgebracht. Men schrijft ons nit Katwijk aan Zee: In deze week kwamen hier met harden oostenwind by afwisseling 15 a 25 schuiten aan, welke besom- den van 60 tot 262 in 4 a 6 dagen. De laatste dagen werd voor de levende visch oen nooit gekende hooge prijs besteed: voor groote tarbot 10 a ƒ16, klein soort 5 a ƒ6, toDg 0.50 a 1.30, rog 0.90 a 2.50, steur 20 a 30 en bunschol 1.20 a 1.50 per stuk; binnenlekschol 10 a 17, braad ƒ7 a 8 en scharren f 6 a 8 per mand. In de Haarlemmermeer is afgebrand een dubbel woonhuis, staande Ringdijk bij Sloten, eigenaar en bewoner W. Rebel, medebewoner P. t. Rooijen. Yan 't huisraad is niets gered Zoo me* zegt, is Yan Rooyen, die ziek was, op zijn bed uit huis gedragen. De oorzaak ontstond vermoedelijk door de kachel. Het huis en huisraad van Rebel zijn verzekerd (som onbekend) en dat van Yan Rooijen in „La Nation Beige" voor 700. De spuit no. i heeft dienst gedaan. Heeft de vorst van de laatste dagen op de vaart ia de binnenwateren nog hoegenaamd geen nadeeligen invloed doen gevoelen, des te meer is dit het geval met de vaart op de Zuiderzee. Ten gevolge van het steeds opkruiend grondijs moest de boot van Amsterdam naar Zwolle, gister morgen te negen uren vertrekkende, al spoedig den terugtocht aanvaarden, daar het niet mogelijk was er door te komen. De van Zwolle komende boot kwam in plaats van te halfvier eerst te halfzeven te Amsterdam. Yóór eenige dagen kwam eone zeer deftige, geheel in het zwart gekleede dame va» omstreeks zestig jaar in een manufactuurwinkel te Parijs en betaalde het gekochte met een vijffrank stuk, dat. echter als valsch geweigerd werd. Zij haalde geërgerd een linnen geldzakje te voorschijn en nam er een ander stuk uit, dat eveneens voor valsch werd verklaard. Daar het zakje vol bleek van dezelfde geldstukken, deed men de dame in hechtenis nemen. Op het politie-bureel in verhoor genomen, antwoordde zij, aan de grootste ontstel tenis ter prooi, met onsamenhangende woorden Men visiteerde haar en vond behalve het linnen zakje met 1200 fr. aan vijffrankstukken, vier andere zakken, onder hare rokken aan een gordel verborgen, waarin omstreeks 100,000 fr. aan effecteD, zes bankbiljetten van 1000 fr. en 1000 fr. aan goud, benevous een groote bos sleutels. Bij nader onder zoek bleek, dat geen enkel der valsch verklaarde stukken valsch was, en men met eene volmaakt eerlijke vrouw te doen had, die, daar zij geheel alleen zonder dienstboden op kamers woonde, ge woon was alles wat zij bezat op de boven beschreven wijze by zich te dragen. Een Par ij zenaar kwam op den hoek eener straat in onzachte aanraking met een voor bijganger, die terstond zonder eenige verontschul diging zijn weg vervolgde. Eenige oogenblikke* later bemerkte eerstgenoemde, dat hij zijn gouden horloge met dito ketting kwijt was. Niet twijfelende of bij waB het slachtoffer van den te Parijs meer en meer gebruikelijken „diefstal bij botsing", deed hij aangifte van het voorgevallene bij de politie. Hoe verwonderd en verheugd tevens was hij niet, toen hy weldra bericht ontving dat het verlorene terecht was gebracht, en wel door denzelfden per soon, met wien hij in botsing was gekomen. Door den schok was de ketting om een knoop van de jas des voorbijgangers geslagen en daar met het horloge blyven vastzitten. Eerst toen verscheiden voorbijgangers hem op spottenden toon hadden ge vraagd: „Mijnheer, hoe laat is het?" had hij het voorgevallene begrepen. Telegrammen. DEN HAAG, 24 Maart. In den voorgevel van het gebouw der rechtbank alhier is heden de steen ont huld ter nagedachtenis aan het echtpaar Groen Yan Prinsterer. Tot hot kleine gezelschap uitgenoo- digden behoorden de minister van justitie, de autori teiten der rechtbanken, de heeren Yan Wassenaar Catwijck, Keuchenins, Bosboom en verdere nabe staanden. Treffend schoon herdacht dr. Beijnen, die met mr. Star Nnman het initiatief tot de hulde nam, den grooten staatsman Groen Yan Prinsterer die voor zijn volk en zijn vorstenhuis leefde en werkte. De minister Modderman aanvaardde namens dc Regeering met erkentelijkheid den gedenksteen ter nagedachtenis van een man, wiens eigenschap pen hem gemaakt hadden tot een nationale figuur| Ook de heeren Star Numan, Van Wassenaar Cat wijck en Keuchenius voerden nog het woord, BELFAST, 23 Maart. De jury heeft zes leden van eene vereeniging, „De Broederschap" genaamd, schuldig verklaard aan de hun ten laste gelegde samenzwering om twee grondeigenaars en eenige andere personen te vermoorden. PARIJS, 24 Maart. De „Figaro" bevat een brief van Dngné de la Fauconnerie, waarin deze ver klaart dat de minister Tirard hem in een gesprek heeft medegedeeld dat de regeering, zonder afstand te doen van het recht om de conversie op een go-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2