LEIDSCH DAGBLAD. 7066. Zaterdag 24- Blaart. A0. 1883. Avond-editie. A0. PELÏ8 DEZEB €OÜKUT: '/coy Leiüea per 8 meenden.1.10. fittACO per pos*.a 1.40. ACsoatkrl^ks Nommers.0.05. Dese Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, aitgsgavea. PRIJS DEB ABTERÏENTXEK: V*n 16 regels 1.06. leder* regei mtz? 0.n$- Groteer* letten tuu plattsruimte- Voor hei incan^ rea builen de cUd wordt 0.10 berekend. VOOR DE URKER VISSCHERS werd aan ons B.ireel nog ontvangen: van H. P. f 2; „Ond-Hu- morist" f 1.00*/,; J. T. J. v. 't H. f 2.50; Pp. f 0.50; J. B. f 1P. P. f 1; „A. S." f 2.50; M. f 2.50; M. W. f 2.50C. H. B. f 5. Totaal met de vorige opgaaf f 64.59'/a. 22 na«rt. Don beer La Bruyère, onderwijzer aan de Christelijke school op do Middelstegracht alhier, die onlangs tot hoofdonderwijzer werd benoemd te Zaandam, is heden door de leerlingen der Chris telijke normaalschool een sierlijke inktkoker aan geboden, als blijk van waardeering voor het genoten onderwijs. Gedurende hot afgeloopen jaar werden door het telegraaf-kantoor te Leiden naar binnoniandsche kantoren verzonden 30,203 telegrammen, terwijl het aantal naar het buitenland 2198 bedroeg. Hiervan gingen er 904 langs Belgische, 1001 langs Duitsche en 293 langs Engolscho lijnen. Het binnen- en buiteDlaDdsoh vervoer is dus te zamen 32,401. Ontvangen werden alhier: van binnenlandsche kaDtoren 32,922, laugs Belgische 1183, langs Duit sche 838 en langs Engelache lijnen 842, te zamen 35,840 telegrammen. Bovendien werden nog 87 diensttelegrammen behandeld, zoodat het totaalcijfer ?an het geheolo verkeer 68,328 bedraagt. De opbrengst was als volgt: binnenlandsch f 8565.43, Belgisch f 592.341/,, Duitsch f 675.19 en Engelsch verkeer ƒ280.661/,, samen f 10,113.63. De geheelo opbrengst in het rijk was/" 1,045,709.25, waaronder voor Amsterdam f 323,065 21. Het aantal gewisselde telegrammen wao 5,373,909; in dit bedrag zijn de bionenlaudsche telegrammen tweemaal (verzending en ontvang) begrepen, zoodat die éénmaal moeten worden afgetrokken, waarna het totaal der werkelijk behandelde telegrammen 3,364,612 bedraagt. - De Hollandsche IJzeien-Spoorwegniaatechappij verlengt ook met Paschen den duur barer retour- biljetten weer voor zooveel, dat men niet genood zaakt is op de Paaschdagen te reizen. Ook de Exploitatie-Maatschappij past dien gunstigen maat regel op al hare lijnen toe. De biljetten, afgegeven op Zaterdag 24 en Zondag 25 Maart, zijn voor terugkeer geldig tot en met Dinsdag 27 Maart. - Tot do voorbereidende klasse A van de Rijks normaallessen te Voorschoten werden gisteren toe gelaten uit. VoorschotenA. Lubach, J. A. Veelo en de jongejuffrouwen: C. J. Meere, M. M. Paap eu J. A. Van Spengen; - uit Wassenaar: L. Alke made, A. W. Van den Berg, W. P. J. Overmeer cn do jongejuffrouw C. S. Van der Mark; - uit Oegstgeest (aao de Morsch): J. Van Noord. Van de voorbereidende klasse A weiden bevor derd naar klasse B: W. Balfoort, W. P. Petrie, I. De Jong en de jongejuffrouwen: H. W. Van Sgmond en J. C. Van der Mark; - van de voor- )oreidende klasse B Eaar de eerste klasse: D. Paap, Kneybor, J. J. Van Bostelen en de jongejuf- rouwen: C. C. Nell en D. J. Werdes; - van de erste naar de tweede klasse: G. Kamphorst, H. lattieaing en de jongejuffrouwenM. E. Bernhardi, nejonkvr. E. C. Bowier on A. C. Van Duykeren- an de tweede naar de derde klasse: J. G. Baart, G. Van dor Horst, E. Jüag, A. Van Santen en H. Smit; - van de derde naar do vierde klasse h Den Baars, A. De Geus, J. C. Paap, EL H. Van er Plas, C. Tiemeyer en mej. R. M. E. Aartse. De nieuwe cursus zal alzoo worden geopend met eertig leerlingen. Twee werden niet bevorderd; weo anderen zullen zich moeten onderwerpen aan iet akte-examen. Door een ingezetene buiten de gemeente Koude kerk woonachtig is nog een som van f 50 aan de commissie gezonden voor de nagelaten weduwen en weezen. De gebeele opbrengst bedraagt er dus f 207.83. Namens commissarissen van de Maatecbappij Noordwijk tot exploitatie van duingronden, heeft de architect A. R. Freem, te Arnhem, gisternamiddag ten hnize vau den heer W. H. Van Konijnenburg te Noordwijk aan Zee in het openbaar aanbesteed het bouwen van twee opzichterswoningen, het maken van eene rustieke brug, het bouwen vau oene lailerie met woning en warande en het maken van kliu- kerbestratingen, alles in duingrondeu te Noordwijk aan Zee. Er wareD 24 biljetten ingeleverd, waar van het hoogste was van den heer Westmaas to VGravenhage voor f 70,680 en het laagste van dea heer Jansen te Utrecht voor f 56.877. Mej. D. E. Van Nes te Woubrugge is benoomd tot onderwijzeres te Zwolle. De Koning en de Koningin hebben duizend gulden doeu toekomen aan den commissaris des Kouings in Friesland, in zijne qualiteit van president der commissie tot leeniging van den nood, door de ramp van Moddergat en Paesens teweeggebracht. Jhr. De Casembroot, die voor het district Delft zitting heelt in de Tweede Kamer en tot degenen behoort, we ke dit jaar aftreden, heeft bekend gemaakt dat hij Diet in aanmerking wenscht te komen voor eeno herkiezing. De gemeenteraad van Amsterdam heeft be noemd tot derde onderwijzeres aun de Prinsenschool mejuffr. E. J. W. Masthoff te Loidschendauitot stadsgeneesheer, A. Van de Velde, arts; tot buiten gewoon hoogleeraar in de vergelijkende auatomio enz. dr. Max Weber; tot klinisch hoogleeraar dr. P. K. Pel (met 21 stemmendr. O. Weil, de tweede op de voordracht, bekwam 6 stemmen, twee briefjes waren in blanco); tot adjunct-directrice van het Binnen-Gasthuis jkvr. J. Rogalla Von Bieberstein. De voorzitter deelde mede dat aan dr. Thijssen is bericht, dat hem een wachtgeld is toegekend van f 5000, voor den tijd van vijf jaar. De hoer Thijssen heeft echter den weusch te kennen gege ven, nog werkzaam te zijn in het belang der go- meente. B. en Ws. werkten gaarne daartoe mede, en zy hebben dr. Thijssen opgedragen de ordening der geneeskundige afdeeling van de Universiteits bibliotheek, waarover vroeger reeds onderhande lingen met prof. Israels waren aangeknoopt. Dr. Thijs sen heeft dus den titel van conservator der medische faculteitsbibliotheek, en zal zich met de ordening en catalogiseering bezig houden, hetgeen eenige jaren zal vorderen. Gedurende dien tijd blijft het wachtgeld dr. Thijssen toegekend, zonder andere vergoeding voor de diensten door hem te bewijzen. De veroeniging voor Handel en Nijverheid te Amsterdam heeft tot candidaton voor de Tweede Kamer gestold do hoeren A. Gildemeester en J. Dirks, maar besloten zich te onthouden van een aanbeveling van een candidaat voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten. Te Amsterdam is overleden op 72-jarigen leeftijd mr. G. H. De Mares Oyens ton gevolge van een val, hem ten zijnen huize overkomen. Thans is in druk rondgedeeld de zeer uit voerige memorie van den minister van marine, den 5den Febr. j.l. aan de Tweede Kamer ingezonden, om trent het vergaan van Zr. Ms. rammonitor „Adder," mot tal van bijlagen. Op tal van gronden meent de minister te kunnen volhouden dat het bevel aan Zr. Ms. rammonitor „Adder" gegeven, om bij gun stige gelegenheid, buiten-om, van IJmuiden naar Hellevoetsluis te gaan, volkomen is te verantwoorden. De lsfce luit. J. H. De Wildt bij het 4de regt. infanterie wordt overgeplaatst van Gouda naar Haarlem. Do steen, die geplaatst wordt in den eevel van het huis, bestemd tot arrondissements-recht',nuk te 's-Hage, ter herdenking von den vroegcren be woner, zal tot opschrift voeren: „Hier heeft Groen Van Prineterer gewoond", in zwarte letters en relief gebeiteld. Na voltooiing van het werk der plaatsing, waar mede nog slechts weinige dagen verloopen, zal in allen eenvoud en in bescheiden kring, door een der vereerders van wijlen den staatsman, debeteekenis van den gedenksteen worden herinnerd. Prinses Hendrik zal wegens eono liohte onge steldheid geen gevolg kunnen geven aan haar voor nemen om a. s. Zaterdag naar Berlijn te vertrok ken. Dientengevolge is de reis derwaarts voor! opig eenige dagen uitgesteld. Het dividend der Amsterdamsche Ome.bus- Maatschappij over 1882 is vastgesteld op 10'/i poL Het stoomschip „W. A. Scholten" is gis toren van Nienw-York Daar Rotterdam vertrokken; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, heeft in het Suezknuaal zes volle dagen oponthoud gehad door het vastzitten van een ander schip. C. A. EMEIS. Leiden heeft oen goed burger, de universiteit een harer verdienstelijke ambtenaren verloren. C. A. Emoi8, de custos der bibliotheek, is plotseling overleden. Hij was al op leeftijd, 73 jaar, en meer dan 50 jaar van zijn loven bracht hij door tuséchen die boekeD, die hem lief waren, haast had ik ge*- schrevenen die hem moeten hebben liefgehad, om zijn zorg, zijn toewijding voor alios wat zijn ambt meebracht. Er is een tijd geweest, waarin de mare: „Emeis is niet meer," een schrik zou hebben doen varen over allen die zich in Nodorland aan studie wijd den; de tijd toen de boeken der Leidsche Bibliotheek slechts met ladders waren te bereiken, en toen slechts Emeis wist waar ze stonden. Die tijd is voorbij, de inrichting der academische boekerij laat weinig meer te wenschen over, en twee voortreffelijke catalogi, een alphabetische on oen systematische, wijzen er uitmuntend den weg. Maar toch zal de dood van Emeis worden be treurd door menigoen, zal zijn afsterven velen met weemoed vervullen, Wie is er die te Leiden heeft gestudeerd, in of na zijn studententijd, die niet jan Emeis groote verplichting heeft? Eene wets-expli- catie, eene dissertatie later, hij schreef ze niet, maar hoevelen heeft bij niet, zonder andere aanwijzing dan het te behandelen onderwerp, juist die werken aangedragen die zij noodig haddon, die boeken waar mee zij een boek hebben gemaakt? Hij kende van zijn folianten en kwartijnen meer dan band on nummer, en al was hij geen geleerde, hij wist toch ontzaglijk veel, waarmee hij ook hooggeleerden van onschatbaar nat was. Die allen die hij zoo dikwijls en zoo onvermoeid bij hunne nasporingen ter zijde stond, zullea hem missen en betrenren. Niet alleen echter omdat zij zijn hulp moeten derven; ook, en allermeest, omdat er in hom een figuur, een type, is heengegaan. Emeis was een oude getrouwe met zeer kenmer kende eigenaardigheden. Voor den jongen student maakte hij het eerste bezoek aan do bibliotheek, ik zon haast zeggen tot een foit van gewicht. Was de jonkman niet van de vrjjmoedigste, dan voelde hij zich blijkbaar beklemd op het oogenblik, dat hij voor het eerst „den heer Emeis" vergunning verzocht om dit of dat boek mede naar huis te nemen, en menigeen is er van kleur verschoten op do vraag of hij dan het recht had koeken mede te nemen, of hij het reglement geteekend had. En geen wonder, want deze vraag werd gedaan niet onvriendelijk, maar

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1