toeriep. Het meisje behield hare tegenwoordigheid van geest en wierp don schelm een pan kokende boter in ket gezioht, zoodat deze laid schreeuwende het hazenpad koos. In het dorp Lipto (Hongarjje) zoneen gezin naar Amerika emigreeren. De maD, een boer, was uitgegaan. Toen bij thuis kwam, vond hij zijne vrouw eu drie kinderen dood; de lijken waren in stukken gehakt. Al het geld en goed was gestolen. Dr. Tanner, de vermaarde honger lijder, is nu, volgens een bericht uit St.-Louis, in een krankzinnigengesticht opgenomen. In h e t 1 a a t t d e r t o r i ge w e e k heeft het in het Schwarzwald zoo duchtig gesneeuwd, dat het spoorwegrerkeer tusschen Triberg on Som- merau moest worden gestaakt. Hier en daar lag de sneeuw 2 en 3 meter hoog. Het stoomschip „Dunstaffnage," gaande van Dundee naar Liverpool, is bij de kust van Aberdeen vergaan. Allen aan boord kwamen om behalve de vrouwen en kinderen waren er 15 man. buitenland. Frankrijk* Onder de telegrammen heeft men kunnen zien dat te Parijs de verjaardag der Commune zonder ongeregeldheden is voorbijgegaan, - trouwens na de krachtige voorzorgsmaatregelen en de gevangen neming van ettelijke anarchisten-aanvoerders wel licht niet te verwonderen. Ook had de „Citoyen et la Bataille", welke de bijeenkomst op hst Plein der Invaliden zoo ijverig ondersteunde, ditmaal haren vrienden aangeraden, zich tot vergaderingen binnenshuis te bepalen. Ook de conservatieve bladen hadden hun lezers aangemaand om thuis te blijven, met uitzondering van do Bonapartistische „Pays", welke eene „vreedzame demonstratie" wenschte. In de zitting, welke gisteren door de Kamer van Afgevaardigden is gehouden, stelde de heer Baudry voor, om een onderstand van 2 millioen te verleenen aan de werkliedenbevolking der hoofdstad, welker toestand hij in zeer sombero kleuren schetste. De heer Ferry kwam op tegen de overdrijving waar aan do heer Baudry zich schuldig maakte. De re geering had, in overeenstemming met den gemeente raad, besloten, om eene belangrijke bestelling te doen van ameublement voor de departementen van algemeen bestuur, het stadhuis enz. Zij had ook een plan in overweging genomen, betreffende het maken van 5000 woningen op staatsdomein. Bij de hervatting der Kamerzitting zou dat ontwerp ingediend worden. De urgentie van het voorstel- Baudry werd door de Kamer verworpen. Do minister Rayoal zeide, in antwoord op eene interpellatie van den heer Lefèbvre, dat de onge regeldheden te Monceaux eer het gevolg waren van den druk der anarchisten, dan van dien der clericalen. Hij betoogde echter tevens dat de wet van 1810 het ministerie ontwapend laat tegenover de pressie van de directeuren der mijnen. De re geering wil de mijnwerkers beschermen en heeft daartoe de interpellatie niet afgewacht. Zij zal aan de nieuwe concessionarissen der mijnen voorwaarden in dien geest opleggen; maar van den anderen kant moeten de werklieden hunne rechten niet overdrijven. Na een levendig debat, door de heeren Lefèbvre, Clémenceau en Lockroy uitgelokt en waarbij zij zekere bewijzen van geoefende pressie aanvoerden, werd, overeenkomstig den wensch der regeering, met 294 tegen 116 stemmen, de een voudige orde vau den dag aangenomen. De heer Manet diende vervolgens een voorstel in, Btrekkondo om aan de veroordeelden te Monceaux en Lyon amnestie te verleenen. Op verzoek van den minister Waldeck-Rousseau werd onmiddellijk tot de beraadslaging overgegaan. De minister erkende in zijn antwoord dat sommige veroordeelden van Monceaux eenige toogevendheid verdienden, wegens den lagen trap van ontwikkeling waarop zij staan. Met die van Lyon was het een ander geval en tot bewjjs las hij het programma der anarchisten voor, waarin omverwerping van het bestaande gepredikt wordt. Hij verzocht der Kamer, het voorstel af te wijzen, niet uit vrees voor een maatschappelijk gevaar, maar omdat deze veroordeelden geen medelijden verdienen. (Toejuiching). De Kamer weigerde, met 399 tegen S3 stemmen, tot de discussie der arti kelen van het voorstel de3 heeren Manet over te gaan. Daarop diende de heer Faure eene ioterpellatie in over de ongeregeldheden in het lyceum Louis Le Grand. De minister Ferry had verklaard bereid te zijn om dadelijk te antwoorden, maar de Kamer stelde de interpellatie een maand uit. jje minister Tirai'u verklaarde op eene vraag van den hoer Dayuaud, dat do regeering, krachtens de finaneiöele wet, had beschikt over 1200 millioen, door de spaarkas in depot- en consignatiekas gestort, ten einde in de buitengewone uitgaven te voorzien. Zjj had verder voor 120 millioen obligatiën in 3 pets. amortisable geconverteerd en ze als onder pand aan de Bank van Frankrijk gegeven. Dit incident wa9 hiermede afgeloopen. De discussie eindigde dus op alle punten met eene overwinning voor hot Kabinet. De Kamer besloot tot 19 April uiteen te gaan. Duitschland. Naar men verneemt, is bij den Bondsraad een keizerlijke verordening ingediend, volgens welke do rechten op alle Spasnsche invoerartikelen met 50 pet. verhoogd zullen worden. Volgens de „Vossische Zeitung" heeft de rijks kanselier uit het zoogenaamde „diepositionsfonds" van het departement van buitenlandsche zaken 20,000 mark toegestaan voor de deelneming aan de Amsterdamsche tentoonstelling door Daitsche firma's. Een agent van de Duitsche regeering is to Nieuw-York aangekomen om maatregelen te nemen voor den aankoop van land in Mexio, voor Daitsche emigranten. Groot-Britannlë. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zit ting deelde de heer Harcourt mede dat de regecring besloten heeft, de politiemacht van Locden met 500 man te vermeerderen. Totdat de nieuwe agenten zullen ingedeeld zijn, zullen de soldaten do politie bijstaan in de bescherming dor openbare gebouwen. Het Huis heeft, zonder stemming, het wetsontwerp op de faillissementen bij tweede lezing aangenomen. Ia 1882 emigreerden 89,136 Ieren, of 10,847 meer dan in 1881. Van 1 Mei 1851 emigreerden 2,904,740. De expeditie naar Egypte heeft, na aftrek van hetgeen Engeland moest bijdragen, aan Britsch- Indië 797,000 pd. st. gekost. Voor 1882/83 bedra gen de inkomsten van Britsch-Indië 67,914,000, de uitgaven 67,854,000 pd. st.; het saldo is dus 60,000 pd. st. tegen 2,583,000 pd. st. in 1881/82. Voor 1883/84 wordon de inkomsten geraamd op 67,274,000, de uitgaven op 66,817,000 pd. st. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 19 Maart. Saïd-pacha is (als door de Daitsche regeering aangewezen) be noemd tot gezant te Berlijn. In de omstreken van Yemen is een gevecht ge leverd tusschen Turksche soldaten en Arabieren. Do Arabische bende viel de Turken aan, die vier bataljons sterk waren. Er vielen aan beide zijden een aantal dooden en gewonden. Vier officieren wer den gedood en ten slotte werden do Arabieren op de vlucht gelagen. PARIJS, 19 Maart. Het hof van appèl beeft uitspraak gedaan in de zaak van de heeren Bontout en Féder, voorzitter en directeur van de „Union Générale." De hem door de rechtbank opgelegde gevangenisstraf van vijf jaren is tot twee jaren verminderd, doch de geldboeten zijn onveranderd gebleven. LONDEN, 19 Maart. (.1.) Tot nog toe heeft men de aanranders van Lady Florence Dixie nog niet kunnen opsporen. Men twijfelt wel eenigszins aan de juistheid van de mededeelingen der dame. Uit de Bank van Engeland is heden 84,000 pd. st. voor Nederland genomen. BUCHAREST, 19 Maart. De nieuwe Kamers zijn bij koninklijk besluit tegen 25 Mei bijeengeroepen tot herziening der grondwet. SAINT-ETIENNE, 19 Maart. De gendarmes hebben een mijnwerker in hechtenis genomen, die in een koffiehuis twist zocht. Zestig andere mijn werkers hem willende ontzetten, tastten de gen darmes aan en mishandelden hen. De gendarmes moesten van hunne wapenen gebruik maken en een mijnwerker werd doodelijk gewond. Verscheiden personen werden in hechtenis genomen, en een onderzoek werd ingesteld. De bevolking verkeert n grooto spanning. PARIJS, 19 Maart. De zitting van den Senaat is, na de aanneming van een krediet van 220,000 fr. voor do rechterlijke organisatie in Tunis, verdaagd tot 19 April. Uit Konstantinopel is bericht ontvangen dat Engeland zich niet langer verzot tegen de ver vanging van Rastem-pacha als gouverneur van den Libanon. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden loopt hot gerucht Cat Waddington de regeering zal vertegenwoordigen bij de kroning van den k3?zer van Rusland. BERLIJN, 20 Maart. (Part. Tel.) Frsnkforter bladen vernemen dat professor Hahn te Freiburg in Gortschakoffs ingewanden geen grond voor de aanneming van eene vergiftiging zou gevonden hebbes. LONDEN, 20 Maart. Lord Carlingford, de groot zegelbewaarder, is benoemd tot lord-voorzitter van den raad en zal de taak van minister van landbouw vervullen. De stukken omtrent Egypte zijn openbaar gemaakt. De depeche van lord Dufferiu van 6 Febr. is er bij, waarin bij, na de opsomming der voor gestelde maatregelen, nadruk legt op de noodzake lijkheid dat Engeland in Egypto zal blijven tot daar eene sterke en duurzame regeeriDg is gevestigd. BERLIJN, 20 Maart. Het verzoek om ontslag van den heer Von Stosch is aangenomen; lnlte- nant-generaal Capriri is tot chef van de admiraliteit benoemd. LEIDEN, 20 Maart. Do verwachting voor morgen is: oostelijke wind, weinig verandering. Hedennamiddag overleed alhier een man, die, hoewel zelf geen geleerde, in de geleerde wereld toch hoog stond aangeschrevende heer C. A. Emeis, custos der universiteits-bibliotheek. Yele geslachten is hij van nut geweest. Aangesteld tot assistentie van den toen bejaarden custos Kettenis, wiens betrekking hij later vervulde, heeft hij tot chefs gehad de heeren prof. Geel, dr. Bergman, prof. Pluygers, P. A. Tielo, den tegen- woordigen bibliothecaris dr. Du Rieu en diens adjunct den heer Petit. Spoedig had hij zich zooveel bekwaamheden eigen gemaakt, dat men een zekeren eerbied voor hem gevoelde. Hij bezat een kolossaal geheugen, zoo zelfs dat hij van de duizenden en duizenden boeken de juiste plaats wist waar ze stonden, maar boven dien wist bij ook de jongelui op te geven welke werken ze voor hunne studiën noodig hadden. In de werkelijke beteekenis was hij dan ook een vraagbaak voor allen, die zich op de bibliotheek aanmeldden. Emeis was do man dien men moest hebben. Hoe nederig zijne betrekking en hoe eenvoudig hij ook zelf was, toch had bij bij zeer velen in den lande eene zekere beroemdheid verworven, en I dat ook do Hooge Rogoering zijne verdiensten er- I kende bleek hieruit dat zo hem bij zijne 40-jarige I dienstvervulling, we meenen in 1879, tot broeder I der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemde. I Alhier geboren den 23sten Maart 1810, bereikte I hij alzoo op een paar dagen na den leeftijd van I 73 jaren. Do dood kwam onverwachts, ten gevolge I van oen aderspatting aan het beoD. Kort te voren gevoelde hij zich nog heel wel. Door de kiesvereeniging „Nederland en Oranje" I te Amsterdam zijn tot candidaten voor de Tweede Kamer gesteld de heeren A. baron Schimmelpen-1 ninck Yan der Oye en H. W. Yan Marle, majoor I der artillerie te 's-Gravenhage. Yoor de Prov. I Staten van Noord-Holland is gesteld mr. Th. I Heemskerk. Door het hoog militair gerechtshof is o. a. S het door den krijgsraad in het 1ste militaire arron-1 dissement (standplaats VGravenhage) gewezen vonnis goedgekeurd tegen C. H., 25 jaar, geboren te Noord-a wijk, marinier (vrijwilliger) liggende in garnizoen tejl Rotterdam, schuldig verklaard: lo. aan eerste deser-;# tie in tijd van vrede, met medeneming van goed» boven de tenne van den dag, en 2o. aan het zoek 1 maken van kleine equïpementstukken, veroordeeld! tot oen militaire detentie van 4 maanden. Het stoomschip „Noord-IIolIand", van Java I naar Rotterdam, arriveerde hedenochtend te Suez;! do „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, pas-I seerde heden Kaap St.-Yincent. CORRESPONDENTIE. - T.Uwe klacht is niet! nieuw. Yeel werd er reeds over geschreden, doch! zonder gevolg. We zien er dns geen heil in de ge-I schiedenis weer te gaan oprakelen, maar gevon ui in overweging u rechtstreeks tot de commissie-zelve! te wenden. KOLONIËN. BATAVIA, 14 Februari. Naar het „Bat. Hbl." verneemt, is den 12den dezer te Tandjong Priok door den waterschout een Arabier aangehouden, die verdacht werd een gel vaarlijke spion te zijn. Bij onderzoek aan den lij vel bleek liet, dat hij een brief bij zich v rborgen h' ll

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2