MGBLAT N\ 7082. Maandag 29 Maart. A0. 1883. Tweede Blad. LEIDSCH PRIJS DEZER COURAJiT: Toer Leiden per 8 maanden1.10. Fresco per post.1.40. Afzonderlijke Kommers.0.05. Deze Ooarant wordt dagelijks, met nitzoHdering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJ9 DEB ADVERTENTIE»: Ytn 18 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iocassce- reo buiten de stad wordt 0.10 borekeod. LEIBEK, ir Waart. Wegens ongesteldheid van mejuffrouw Dnpony kon do aangekondigde voorstelling van Thomas' opera-comiquo „L© songo d'uno nuit d'étó" gister avond niet doorgaan en werd zo vervangen door Verdi's nog van het vorig 6eizoen bekende opera „La Traviata." Dat er waren die met dezen ruil geen genoegen namen, bleek hieruit dat eenige personen hunne toegangskaarten weer voor d9 be reids betaalde entróes inruilden. Het parterre en de galerij waren dan ook slecht bezet; loges en baignoires evenwel niet. Zij die tegenwoordig waren gaven bij voortduring hunne ingenomenheid te feen- ■en over de wijze waarop de artisten zich van hunne taak kweten en aaut mej. Marguerite Mineur alsmede den hoer Selrack werden reeds bij het einde der eerste acte een bouquet en een krans vereerd. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5270 volwassen personen en van 710 kinderen. Door den minister van oorlog is bepaald dat allerminst als regel mag gelden om militieplich- tigen, wier uiterlijk een minder krachtigen lichaams bouw of een minder sterk gestel verraadt, bij de infanterie in te deelen. Gisteren werd op plechtige wijze ingewijd het nieuwe kerkgebouw der christelijk gereformeerde ge meente te Delft. De inwijdingsrede werd uitgespro ken door den predikant dier gemeente den heer L. Tan der Valk, naar aanleiding van 1 Petras 2 vers 5a. De KoDing heeft het paleis te Amsterdam ter beschikking gesteld van den prins van Wales, ter gelegenheid van diens voorgenomen bezoek aan de internationale koloniale tentoonstelling. Naar men vorneemt, zal de heer J. C. Smitt, directeur van het postkantoor te Schiedam, als zoo danig zijn eervol ontslag aanvragen. De commissie voor de Internationale Koloni ale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling geeft in eeno advertentie, voorkomende in de courant van heden, eene prijsopgave van de abonnementskaarten voor heeren, dames en kinderen beneden de twaalf jaar. De kaarten, die in het Paleis voor Volksvlijt ver- krjjgbaar zijn, zullen na 15 April met 50 pet. ver hoogd worden, en beginnen te gelden den dag, vol gende op dien waarop de officiëelo opening plaats heeft. Door B. on We. van Amsterdam wordt voor gesteld om tot buitengewoon hoogleeraar in de vergelijkende anatomie, de zoötomie en het zoölogisch deel der palaeontologie aldaar te benoemen dr. Max Weber, lector aan de universiteit te Utrecht. Op de voordracht van curatoren der stedelijke univer siteit voer de benoeming van een hoogleeraar in de ziektekunde en geneeskunde (met physiache diagnostiek en kliniek der infectie-ziekten) zijn ge plaatst dr. P. K. Pel, lector in physieche diagnos tiek en kliniek der infectie-ziekten aldaar, en dr. A. Weil, professor extra-ordinaris te Heidelberg. Voor de vervulling der betrekking van adjunct- directriee van het Binnengasthuis wordt aanbevolen jonkvrouwo J. Rogalla Von BieberstoiD. Het comité voor de Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam heeft gisteren bericht ontvangen dat de Koning en de Koningin den lsten Mei de tentoonstelling zullen openen. De kapt. T. A. J. Roersch, die onlangs van zijn© detacheering uit O.-I. bij het leger hier te lande terugkeerde en -toen a la suite werd geplaatst bij het 4de reg. infanterie, is thans definitief iDge- doeld bij het 2de reg. van hot wapen. Naar het Hbl. verneemt, zal de eerstvolgende algemeene vergadering van de leden der Duitsche Vereoniging van spoorwegdirec^iën van 31 Juli tot 2 Augustus bijeenkomen te Weenen. Vermoedelijk wordt de algemeene vorgaderiDg in 't volgende jaar in Nederland gehouden. Voor het leger te velde is door den minister van oorlog vastgesteld het model eener officiers- cantïne, bevattende alle voorwerpen welke noodig zijn om voor vijf personen levensmiddelen en drink water mede te voeren, te bereiden en te gebruiken. Deze cantines znllen gerekend worden te beboeren bij de infanterie, cavalerie en genietroepen tot de uitrusting van de compagniekarren en bij de bere den artillerie tot die van de bagagewagens. In het Maartnummer van de „Economist" komt eene belangrijke studie voor van den heer M Henriquez Pimentol over „verzekering tegen ongelukken." Deze zegenrijke instelling moet, zegt de schrijver, nog meer algemeen, zij moet het deel van allen wordon. Werkelijk is zij geëigend voor lieden van ieder6n stand, van ieder beroep, voor den min gefortuneerden zoowel als voor den vermogenden man. De gevolgen van een ongeluk, dood of ver wonding doen productieve kracht, kapitaal verloren gaan. Armlastigheid neemt daardoor toe. De schrij ver behandelt in het. breede de verzekering tegen ongelukken, vooral in DuitschlaDd, Engeland en Frankrijk. Wat Nederland betreft merkt hij op dat waardeering verdient de omvangrijke fcaalc, die de eerste Verzekeringmaatschappij o. a. tegen invali diteit en ongelukken te 's-Gravenhago had te ver richten on wier tarieven vruchten zijn van „lang durige, nauwgezette en grondige studie." Het bij eenverzamelen heeft veel moeite en inspanning, ook veel geldelijke opofferingen geëiacht. Ieder, die prijs stolt op ontwikkeling en beschaving en wiens hart ook voor don werkman warm klopt, doe zijn best om ook die verzekering tegen ongelukken populair te maken en steune de pogingeD, die in deze rich ting hier te lande nu gedaan worden. Op 14 April a. s. zal de nienwbenoemde aartsbisschop van Utrecht, P. M. Snickers, zijne intrede doen in de Cathedraal (Catharina-kerk.) Tot administrateur der Holl. IJzeren-Spoor wegmaatschappij is benoemd de heer A. K. P. F. R. Yan Hasselt, chef der derde afdoeling. Blijkens een bij het departement van marine ontvaDgen telegram heeft Zr. Ms. scbroefstoomachip „Tromp", onder bevel van den leapt, ter zee H. D. Guyot, 15 dezer Batavia verlaten, koers stellende naar Nederland. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden mr. S. J. Hiugst, thans rechter in de arr.-rechtbank te Amsterdam- aan mr. P. Dozy, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Hardingsveld; - be noemd, met 1 Mei a. s., tot directeur van het postkantoor te Zalt-Bommol, D. D. Yan der Yoort Maarschalk, thans commies der posterijen lstekl. tot directeur van het postkantoor te Bergen-op- Zoom, W. F. Slogt, thans als zoodanig te Brielle; - mr. G. Waller benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Ootmarsum Gemengd Nieuws. Hedenmorgen om kwart over vijven is eene aardschudding waargenomen, ten gevolge van welke te Lisse de huisbellen aan sommige wonin gen evenals de dakpannen in beweging kwamen en kippen van hun stok werden geworpen. De eerste schok werd door twee lichtere gevolgd. De gol vende beweging was vrij sterk en werd ook dui delijk door heD, die nog te bed waren, waarge nomen. Ook to Hillegom en Heemstede schijnt dit het geval geweest te zijn. Hier te Leiden werd de schok mode door enkele personen opgemerkt en in het station zijn zelfs vier scheuren in het plafond ontstaan. Iemand op den Onden Singel wonende, deelde ons mede dat hij en zijne vrouw omstreeks dien tijd waren wakker geworden ten gevolge van een hevig gekraak, een geluid alsof er een lat gebroken werd. Zij meenden dat het in hunne bedstede plaat# vond. Yan elders wordt ons eveneens van het ver schijnsel melding gemaakt. Te Rotterdam b. v., waar do gevoelde schok in den loop van don morgen tot bet ongegronde gerucht aanleiding gaf dat een kruitschip bij SckeiJingwonde was in de lucht gesprongen, vielen in eenige huizen versieringen van de schoorsteeneD, en te Amsterdam, waar de schok om tien minuten over vijven werd waar genomen, werden hier en daar zelfs de straatlantaarns uitgedoofd. Do schok ging, ook te Haarlem, gepaard met een verwijderd gerommel en had naar veler waar neming eene richting van het westen naar het oosten» Uit Alfen wordt geseind dat aldaar te kwart over vijven ook eene aardbeving is waargenomen, met golvingen van zuid naar noord. Blijkens nadere berichten was in de hoofdstad de schok zoo hevig dat de huizen er dreunden. Op verscheidene plaatsen bleven de klokken op oena stilstaan. Algemeen werd er de schok eerst toegeschreven aan het springen van de stoomketels in de eene of andere fabriek - of óók aan do ontploffing van een kruitschip. Het kruitschip, schipper Hopma, geladen met 2200 kilo kruit, dat op weg is van Muiden naar IJniuiden, ligt - volgens bij de Semaphore ont vangen bericht - echter goed en wel in de haven bij Buitenhuizen. In vele stadsgedeelten werden de bewoners io- hunnen slaap wakker geschrikt en kwamen de kra kende ledikanten in sterk schommelende beweging. Op vele kamers bleven de pendules en horloges stilstaan, ongeveer 5 10. De vensters schudden; zelfs zijn op het Bickerseiland ruiten gebroken. Een bewoner van de Leidschegracht, toevallig wakker te bed liggende, ondervond een hevige schudding, welke vijf of zes seconden dunrde. Zijn ledikant en andere meubelen kraakten alsof ze ge klemd werden. De slinger der pendule was in heftige beweging en sloeg tegen de beide zijkanten aan. Zij is echter blijven doorloopen, zoodat de golving volgens hem van noord tot zuid of van zuid tot noord moet hebben plaats gehad, omdat zo in die richting staat. Aan de Stadhouderskade bij de Ruysdaelkade werd de schudding waargenomen te 5.12. De schok deed zich, volgens het bericht van daar, in tweeën gevoelenhij had een langzaam verloop en nam de richting van het zuidwesten naar hot noordoosten. Ook in den omtrek, zooals in 't Gooi, is er overal eene schudding als van eene aardbeving waar genomen. Aan het Meteorologisch Instituut heeft men niets bemerkt, wat ook overeenkomt met de waarnemingen aan de telegraafkantoren. De mogelijkheid bestaat das, dat toch aan eene ontploffing is te denkon. Er is echter na reeds tijds genoeg over verloopon om van de zaak te vernomen, indien er ergens op het vasteland iets zoo ernstigs ware gebeurd, dat de werking hier kon worden gehoord. Het Hbl. komt dus op de onderstelling, dat er misschien hier of daar op zee een geweldige ont ploffing heeft plaats gehad, wellicht een schip met dynamiet in de lucht is gevlogen, waarvoor ook do waarneming pleiten zou, dat te IJmniden do be weging zeer sterk werd gevoeld. Noch in Limburg, Gelderland, Noord-Brabant, Friesland, Groningen, Drente of Zeeland zijn schok ken gevoeld. Ook aan boord van de schepen te Amsterdam werd een schudding waargenomen, 't Was alsof do kiel uit het water werd gelicht.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1