Eerste Bind. •K°. 7079. Donderdag 15 Maart. A0. 1889. PB1J8 DEZEB COÜKASTl fvar Leidaa per 8 meaaden.1.10. Krasco per posU1.40. Afcoodwlijk» ftommars.0.05. Deze Ooarant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I-BIJS DEK ABYEKTENTlEMj Vid 18 regels ƒ1.05. Iedere reg«l meer 0.17* GrooleTe lettere naar plaatsruimte. Voor het Incaaw ren botton de stad wordt 0.10 berekend. P'i Notniücr bestaat uit TWEE BLADEN. .AjvohcI-editie. Zij, die zich met 1°. April op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal Maart, April en Mei worden dan alleen de beide laatste maanden ad 0.74 in rekening gebracht. Oüloiöclt. Kcnnlssevinfieu. Kosteloozc Inenting met stof afkomstig van hel Kalf. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid beslaat tot kostelonze vaccinatie en revaccinaiie, met slof afkomstig van het kalf, voor onvermogenden in het lokaal der Stadswaag en wel op de volgende dageri, als: Dinsdag 27 Febr. Woens dag 7 Haart, Donderdag 15 Maart, Zaterdag 24 Maart, Maandag 2 April, Dinsd g 10 April, Woensdag IS April, Donderdag 26 April, Zaterdag 5 Mei, Maandag 14 Mei, Dinsdag 22 Mei, Woensdag 30 Mei, Donderdag 7 Juni, Zaterdag 16 Juni a. s., en zoo vervolgens met eene tus- schenruimte van acht, of als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één unr. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Februari 1883. E. KIST, Secretaris. LKlMSItf, 14 Kaari. De afdeolicg Leiden en Omstreken der Foder- laDdsolie Maatschappij voor Tuinbouw en Planten kunde hield gisteravond in het Logo-gebouw wederom eeno gewone vergadering, waarop het aantal leden opnieuw met drio vermeerderde. Het voorstel van den heer Speet in zake hot onderwijs aan kweekersleerlingen werd door hem-zelf ingetrokken op grond der praktische bezwaren door het bcstaur in het midden gebracht en door hem zelf iDgozien en erkend. Bekrachtigd werd do door het bestuur gedane uitreiking van een certificaat 1ste klasse aan een bediende die bij een der leden (den heer De Graaf) 50 jaren in dienst wae. Vervolgens werden na een toepasselijk woord uitgereikt de bekroningen op de tentoonstelling te Haarlem verworven door mej. J. F. Kriest voor een rozenbouquet, Hemeiik voor knolbegonia's, De Groot voor een verzameling groenten, do firma Von Siebold (Mater) één zilveren medaille voor 14 nieuwe planton en twee bronzen medailles. Het voorstel Yan het bestuur tot hot do8n van een verzoek aan het hoofdbestuur om deskundigen af te vaardigen naar de eerstdaags te houden vijf jarige tentoonstelling te Gont werd door don heer Witte bijzonder aanbevolen wegens het daaruit voortvloeiende nut en belang zoowel voor de leden der Maatschappij in hot bijzonder als in het bolang der Maatschappij in het algemeen, die daardoor in het buitenland bekendheid erlangt. Op het gebied van tuinbouw en plantenkunde kan men zeker nim mer iets zoo belangrijks, zoo schoons, zoo merk waardigs zien als eene Gent6che vijfjarige interna tionale tentoonstelling aanbiedt, waar alles bijeen gebracht wordt wat Europa voortreffelijks heeft en waar tevens ook bijzoadero exposities van enkele firma's worden gevonden. Dr. Boursse Wils beantwoordde do in de bus gevonden vraag: „Wat is het vaderland van den Junipeius virginiana variegata en wanneer en door w en is deze conifeer ingevoerd of is zij iu Europa uit zaad gewonnen? Zoo ja, door wienen wanneer?" Volgens sprekers mededeelingen komt deze plant uit Amerika en wordt ze aangetroffen aan do Golf van Mexico tot 50 gr. noorderbreedte en wordt ze under gunstige omstandigheden 20 meters hoog. Ze is bekend onder den naam van rooden of Yirgi- nischen ceder en behoort tot de coniferen. In 1664 werd deze plant in Europa ingevoerd door John Evelijn. In onze tuinen komen twee soorten voor met gouden en zilvorbonlen bladeren. Hot hout is zeer hard en rood gekleurd, kan gepolitoerd wor den en wordt dan ook gebruikt voor mozaïek werk; hoofdzakelijk^W&rdt echter het bout gebruikt ter vervaardiging van roode potlooden. Door den kweoker Kors waren eeDige exempla ren van vruchtdragende Aucuba's (Typo) ter be zichtiging gesteld, die door rijke vruchtvorming uit muntten en met hunne roode bessen aardig tegen over het frissohe der groene bladeren afstaken. De heer Boursse Wils sprak nog over de Ange lica Sylvestris, eene inlandtche plant, behoorendo tot de schermdragende gewassen, die in ons land in waterrijke streken in het wild wordt aange troffen en dus geon kas- of sierplant is. Men heeft ook nog do Angelica Archangelica, die vooral in Rusland voorkomt. Door den heer Speet werd het voorstel gedaan - indien men bekend is met bijzonder fraaie exem plaren van boomen - dat men daaraan dan bekend heid zou geven. Op „Dijk on Rijn" staat bijv. een bonte Iep van bijzondere waarde, met bonte bladeren, bonte uitioopers enz. Door den voorzitter werd opgemerkt dat men dit dan in een register zon kunnen opnemen. Do heer Witte wees in het belaDg der kweekers op het ongunstige weer dat wij nu hebben voor de planten, dïo buiten staan. Sapbeweging heofc iu de planten altijd plaats, maar deze wordt krach tiger naarmate hot weer verandert en het voorjaar intreedt. Beginnen nu de groei en de ontwikkeling, door de schoon e en warme dagen die wij in Fobr. en Maart beleefden, op te troden en er volgt op een vorst, waarbij de temperatuur tot 24 gr. Fahren heit daalt, eene koudo dio wij don ganscheu winter niet gehad hobben, dan loopt het loven dier planten groot gevaar. Maar er is nog iets: het is bekend dat de Maartscho kou op groei en ontwikkeling krachtig inwerkt, al ie de reden daarvan nog niet zoo bekend. Gewoonlijk is de lucht vochlig en de fijne waterdroppeltjes die in de lucht zweven werken alB prisma's die de warmte verhoogen. Is er nu veel sneeuw gevallen, dan kaatst deze witte opper vlakte de zonnestralen oveneons terug en deze vallen op de planten en verhoogen eveneens de warmte. Men beschutte dos zijne planten voor de inwerking der zon of plaatse hen op het noorden. Alvorens tot de behandeling der voor de 110de vergadering der Loidsche afdeoling van de Maat schappij tot bevordering dor Bouwkunst aan de orde gestelde onderwerpen werd overgegaan, bezichtigden de leden een fraaie collectie bouwkundige platen, door den heer Joh. Vlaanderen ter beschikking ge steld en door K. E. O. Fritsch onder den titel vaD „Denkmaler doutschen Renaissance" bij Ernst Was- muth te Berlijn verledeu jaar uitgegeven. !Na opening door den voorzitter en voorlezing van de notulen door den secretaris, kwam een punt aan de orde dat roeds meermalen was besproken en zelfs eonigszins berucht was geworden, nl. de door de Hooge Regeering bij voortduring gevolgd wordende eenzijdige kunstrichting, omtrent welke de vergadering hare afkeuring wenschte uit to spre ken, doch van de lieeren Van Loenen en Do Boer schriftelijke verdedigingen waren ingekomen. In verband met een in de vorige vergadering gevallen besluit, diende het bestuur nu een minder scherp ontwerp-adres dienaangaande in, dat na eenig debat door de ergaderiog met algemeene stemmen werd goedgekeurd en aldus luidde: „De afdeeling Leiden en Omstreken yan .de M. t. b. d. B. goefc hare volkomen adbaesie te kennen aan het door het Hoofdbestuur ingezonden adres aan de leden der Tweede Kamer en kan zich geheel vereeDigen met den wensch dat voor de openbaar aan te be steden rijksgebouwen rijksadviseurs worden benoemd, zoo mogelijk uit verschillende richtingen van bouw kunstenaars." De heer J. J. Kersbergen, opzichter van fortifi catie alhier, leverdo eene belangrijke, met aandacht gevolgde en door ruwe krijtteekeningen opgehel derde bijdrage over geniewerken in tijd van vrede en oorlog, als daar zijn tenten, veldkeukens, plait-ils, hindernissen voor den vijand om vestingen te naderen, pikaneeringen op onbestreken vlakten, wolfskuilen, bruggen van boomstammen met takken en aarde over slooteo en wateren van zelfs 20 meter breedte, het aanleggen van mijnen met loopgraven en schans korven tot het „veohten tegen den vijand onder den grond", zooals spr. hot noemde; terwijl ook eene aanschouwelijke voorstelling werd gegeven /an bruggen welke door de genie zelve in den corlog wor den medegevoerd en in welk een kort tijdsbestek oeze worden opgeslageD, maar nog spoediger weerweg gebroken. De heer P. J. Groeo trachtte eeu antwoord op de vraag omtrent do eiscbon van den werkmansstand te geven. Hij had zich daartoe onledig gehouden met den arbeider in diens verschillende toestanden en bekwaamheden na te gaan en deelde de vruch ten van dat onderzoek nu schriftelijk mede. Zijn voorgelezen antwoord zal in het archief worden op genomen en komt in hoofdzaak hier op neer, dat het veelal juist onbekwame werklieden zijn die met hunne positie ontevreden zijn en zij die te veel uit gaven boven hun stand doen en bij hot doen hunner keuze van eene goede, zuinige huisvrouw niet goed uit de oogen gekeken hebben, waardoor men ook geen gelukkig huisvader zijn kan. Ah nieuwe leden werden aangenomen de hoeren A. H. De la Bije, schilder alhier, en J. L. Hoos, steenfabrikant te Leiderdorp. Op voorstel van het bestaur werd nog met al gemeene stemmen besloten dat in het vervolg de uitschrijving van de te houden vergaderingen, ook ter besparing van kosten en moeiten, twee of drie dagen vóór die vergaderingen alleen door middel van het Lei'dsche Dagblad zal geschieden, daar men mag veronderstellen dat deze courant door alle leden wordt gelezen. Het dusgenoemdö afscheidsconcert van mej. Maria Beihl had gisteravond in de Stadsza&l alhier plaats in tegenwoordigheid van een niet zeer talrijk publiek, al was dit ook iets boter opgekomen dan bjj het vorige concert, toen mej. Selma Kerapner' optrad. Yoor hen die niot tegenwoordig waren, was dit wel te botreureD, want ze hebben een degelijk kunstgenot ongebruikt lat on voorbijgaan. Een schoon programma werd op even schooue wijze ten gehoore gebracht, en zoowel bovengenoemde dame als de heeren Behrens en Zschoppe, allo van de Rottor- damsche Duitsche opera, zoomede de jongeheer Spoor werden hetzij door hunne vocale hetzij door hanne instrumentale voordrachten bij herhaling da verend toegejuicht en teruggeroepen. Onze berichtgever uit de residentie had in ons nouimer van eergisteren werkelijk niet te voel ge zegd; integendeel, de daardoor 0. a. omtrent dea jeugdigen violist hoog gespannen verwachting word zelfs zoo mogelijk nog overtroffen. Een paar artisten hadden bovendien de welwillendheid het auditorium j op een paar extra-voordrachten te onthalen, welke niet minder dan de andere op hoogen prijs werden gesteld. Zeker keerde niemand onvoldaan huiswaarts, dan alleen de ondernemer, de heer K. Triër, die met goeden moed andere gedachten van de qnantiteife onzer kunstminnende stadgenooten had. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Hondors werden gedurende de afgeloopen week de oprichtera-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch ge-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1