■TÏT-i ",^r ^frEwV»£ gaan was, bevonden zich aau boord van één der vaartuigen. Gedurende twintig minuten vóórspoor- tjjd mogen goen sleoptroinen do Alfemche brug doorvaren en hierdoor werden ook de Urkers op gehouden. Eigenaardig wsb het daarbjj te zienhoo onbeholpen die onverschrokken zeelieden zich op de binnenvaart vertoonden, zóó zelfs dat hun getob eene algemeeno verwarring op het bekrompen vaar water van den Rijn aldaar veroorzaakte. Het lijk van den visscher PieterVan der Toorn, behoord hebbende tot de bemanning van de Scheveningsche schuit van den reeder G. Den Duik, is bij don Hoek van Holland aangespoeld en naar het politiebnreel te Scheveningen en van daar naar de ouderlijke woning vervoerd. Yan de andere vi8schers werden do lijkon nog niet gevonden. Nog vijf en twintig schuiten worden er thuis verwacht. Yele gezinnen verkeeren dus in grooto onrust. Yan den logger „Maasvinding", te Yarmouth binnengebracht, zijn volgens telegram, gisteren te Scheveningen ontvangen, 5 man verongelukt. De anderen zijn gered. Onderscheiden vaartuigen onzer visschersvloot zijn in Engelsohe havens aangebracht. Men scbijft van Schiermonnikoog: Voor zooverre men kan nagaan, zijn op do stranden van dit eiland zes wTakken van visschorsvaartuigcn aan gedreven, alle te huis behoorendo te Moddergat of te Paesens. Van enkele zijn do volgende naam borden aangebracht: - „De Jonge Klopper" „de Vrouw Trijntje" „do Twee Gebroeders" en „Nooit gedacht." Do geredde G. Basteleur die zoo wonder baar het leven heeft behoud9D, bevindt zich redelijk wel. Dinsdag G dezer 's namiddags te 2 uren sloeg zijn vaartuig om, en verdwenen zijn vader, broeder en neef in de golven. Hij had, onder het kenteren van 't vaartuig nog juist don tijd in 't vooronder te springen, waar zijn oom, do vijfde persoon der bemanning, een grijsaard van 70 jaren, zich reeds bevond. Spoedig stonden zij, in het ondersteboven ge worpen vaartuig, tot aan de borst in 't water, c-n als in een stikdonkeren naoht, 20 uren bracht hij zoo door, voor mon, als door een toeval, op't wrak komende, hem beneden hoorde jammerenzijn oom was des nachts aan zijne zijde reeds bezweken. Volgens ingewonnen berichten is meergonoemde Basteleur do éénigste geredde van de bemanningen van 18 vaartuigen, die nog vermist worden, zoodat men kan aannemen dat 70 a 80 meneclienlevens zijn te betreuren (uit één dorp). Het lijk van den schipper Oepke De Boer, uit Makkum, een man in de kracht zijns levens en nalatende eene weduwe met drie kinderen, is vast gebonden in den mast gevonden. De knecht vond den dood in de golven. Door de ramp, die de visschersvloot van Urk ge troffen heeft, zijn vijftien vrouwen weduwen gewor den en meer dan veertig kinderen weezen. De vorige week werden te Rotter- dam 28 personen door pokkon aangetast, waarvan 6 zijn overleden. Door verkeerden stand van den wis- sel is gisteren de eerste trein van Den Helder te Uitgeest in botsing gekomen. Twee wagens zijn vernield. Naar men verneemt, is op don stal van den veehouder R. te Markon-binncn eene koe gestorven aau de longziekte. Het beest was vóór eenigo dagen op de markt te PurmereDd gekocht. Opde to Apeldoorn gehouden ver- kooping (bij executie) van de goederen van Jannetje Struik werden vrij hooge prijzen besteed. Zoo bracht de prachtige zijdefluweelen mantel, geheel omzet en gevoerd met bont, f 495 op, de japonnen f 24.50 tot f 33, de staatsiedeken f 31, de nette koffers 15 tot f 40, de verschillende portretten van haar, Hoetink enz. te zamen p. m. f 15. Alles te zamen bracht ongeveer 1100 op. In don Byleveldspolder onder Niouw- land (Zeeland) heeft eene worsteling op leven en dood plaats gehad tusschen drie jachtstroopers en twee veldwachters. Do stroopers bleven meester van do positie, niettegenstaande do veldwachters, die beiden gewond werden, zich dapper weerden. In de Kaag, gemeente Spanbroek, is in do vorige week met l!/a cent in den zak uit Ame rika teruggekeerd een huisvader, die nog maar kort gelodeu goed van geld voorzien derwaarts was vertrokken. To Schildwolde i s do kap itale boeren- behuizinge van den heer Holtkamp afgebrand. Bijna 'niets is gered, zoodat 22 stuks hoornvee, 6 jpaarden en eenigo varkens zijn omgokomen. De hoer Timmermans, lid van den ge meenteraad van Horn, is op den weg van Roer mond door een zekeren H. S., uit laatstgemelde stad, aangevallen en door messteken zwaar ver wond. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De dader is gevlucht. Door schipper Rijke, van het te Maas sluis thuisbehoorende vischschip „Getrouwheid", zijn aldaar aangebracht 10 schipbreukelingen, allen afkomstig van het in do Noordzee gezonken stoom schip „Navarre'', kapt. Stagg, van Christiansund naar Leith. Nog 7 andere menschen zijn van dat stoomschip gered door een Engolschen visscher. De bemanDiüg en passagiers van de „Navarre" beston den uit90 menschen, onder welke 20 vrouwen en 16 kinderen; behalve do geredden hebben allen hun graf in de golven gevonden. Yolgens telograra uit Nieuw-Iork kan tussclien heden on Woensdag op de Britsche, Noordsche en Noord-Franscho kust zwaar storm weder verwacht wordeD, vergezeld van sneeuw, met den wind rcndloopende van ZO. tot NW. In den Atlantischen Oceaan kan stormweder worden ver wacht. De Fr an sc he geleerde dr. Cloudat heeft een stof laten bereiden, welke hij elcctrische flanel noemt, en die een afdoend middel tegen rheuma- tisme moet zijn. Deze stof bevat op elk kilogram wol 115 gram tin-, koper-, zink- en ijzeroxydo. Ze bestaat beurtelings uit reeksen van draden, welke met deze oxyde doortrokken zijn, en reGksen van ruwe, onbewerkte dradon. Hierdoor ontstaat een soort Yan droge kolom of batterij. Door de proeven van Drincourt en Portevin is aangetoond dat deze flanel, als ze met de huid, vooral met do vochtige huid, in aanraking komt, eloctriciteit ontwikkelt. De provinciale bladen in Frankrijk zijn vol van verhalen over de Maartscho sneeuwbuien. Te Rouaan en ia den omtrek dier stad werd de sneeuwstorm door hevig onweer vergezeld. Te Angers, Pciigueux, Nancy, Orleans enz. lag de sneeuw bui tengewoon lioog. Te St.-Maïo moesten do uitzeilende visschers vaar tuigen hun reis naar Newfoundland wegens den sneeuwstorm uitstellen. Ouk te Cannes herinneren zich de bekende „oudsten van dagen" niet ooit zooveel sneeuw in Maart te hebben zien vallen. Een juwelier te Parijs bad een parure van 300,000 fr. in zijn magazijn. Zijn eerste bediende kwam hem meedeel en dat hij een kooper had go- vonden. Hij verzocht de parure te mogen moenemen om die aan zijn cliënt te laten zien. Yan den kas sier vroeg Lij 100 fr. als voorschot op zijn trakte ment. Do bediende vertrok mot do 100 fr. en de parure, en is nog niet teruggekeerd. "Waarschijnlijk is hij naar Engeland vertrokken. Cyvoct heeft voor hot hof van appel te Brussel terecht gestaan, ten einde uitspraak te doen over het verzoek yan Frankrijk tot uitlevering. Zijne houding was, zooals steeds sedert do instructie, hooghartig en aanmatigend. Op de vraag van den president of hij de behandeling dor zaak in raadka mer of publiek verlangde, antwoordde hij met leven digheid: publiek, publiek. Hij vroeg ochter een uit stel van behandeling van acht dagen, ten einde te kunnen bewijzen dat hij niet to Lyon was op den dag dat daar in hot café Bellecour een bom is ge sprongen, waarop de president hem er op wees dat het die zaak niet gold, maar twee pogingen tot moord, welke in October 1882 to Lyon hebben plaats gehad. Het hof heeft ton slotte een gunstig advies uitgebracht op de vraag om uitlevering, door de Franscho regeering gedaan. BUITENLAND. Frankrflk. De ministers zijn Zaterdag op het Elysée vergaderd geweest, om het rapport dor politio over de mani festation van Yrijdag te hooren. De regeering be sloot, die van gisteren op een openbaar plein te verbieden, en machtiging te vorleeuen tot het ver volgen der plunderaars van de bakkerijen. Men ver zekert dat Louise Michel is gearresteerd. Op een ladder geklommen, richtte zij tct hare vrienden en vereerders de volgende woorden: „Indien do politie ons beletten wil ons te vereenigen, laat ons ons dan niet aanstellen als een kudde schapen! Laten we openlijk geweld met geweld beantwoorden en luide ons recht op arbeid verkondigen!" Er schijnt ook een bakkerswinkel uitgeplunderd te zijn, cn op enkele plaatsen poogdo men door het ophoopon van straatkeien do paarden der be reden politie te deen struikelen, doch vruchteloos. Yoor het overige haddorpde „Justice", do „Intran- sigeant" en andere radicale bladen de deelneming aan de bijeenkomst ontraden, opdat men den minis ters, zeiden zij, niet gelegenheid zou geven om zich als redders van den Staat aate stellen. Ook waB het viüDig ,koud en er lag veel Bneeuw. Sneeuw ballen speelden trouwens eeno groote rol, welke het volk onder luid gejoel eo gelach op de politie agenten deed rogenen. In do Kamer dor Afgevaardigden heeft dé minister Waldeck-Rousseau, op eene tot hem ge richte vraag over de gebeurtenissen van Y:ijdag, geantwoord dat dio door alle republikeinen orden afgekeurd. Deze soort van manifestation is weinig geschikt om de belangen der arbeiders te bevor deren. De taak der Regeering is zeer eenvoudig. Zij deed Yrijdag de wet eerbiodigen en »u dit ook Zondag doen met alle middelen, welke haar ten dienste staan. Deze verklaring des ministers werd op a!:ban ken der linkerzijde lerendig toegejuicht. De heer Do Cassagnac kwam op tegen de ver denking, dat de monarchalen tot do manifestatie hadden aangezet. Hjj schreef haar toe aan de- repu blikeinen van do uiterste linkerzijde en aan d9ge- amnostiëerden der Commune. De hoor Waldeck-Rousseau antwoordde dat hij- niet behoefdo aan de toonen, welk belang do vijan den der republiek bij dergeljjke manifestatie tdden. (Rumoer rechts.) De taak, om ieders verantwoor delijkheid vast te stellen, behoort aan de justitie. (Toejuiching links.) Hij stelde de werklieden voor de gepleegde wanordelijkheden niet verantwoor delijk, want van hen kon men niet ver- achten dat zij de bakkerswinkols zouden plunderen. (Een lid dc-r rechterzijde riep: „Gij zijt 't die de plun deraars betaalt!") De heer Waldeck-Rousseau ein dige zijne rede met de verklaring dat do politie Yrjdag hij de onderdrukking der wanordelijkheden met gematigdheid was te werk gegaan. Indien het doel van den heer De Cassagnac was, om zich in te lichten over hetgeen de regeering zou doen bij de tegen gisteren aangekondigde meeting, dsn kon hij zich zeiven gaan overtuigen en gerust zijn. (Algemeeno toejuiching.) De eenvoudige orde van den dag, doo de re geering gevraagd, word daarop met de eenparigheid der 406 uitgebrachte 6temmen aaugenome i en de zitting opgeheven. Reeds zijn 20,000 fr. bijeengebracht voor een gedenktoeken voor Gambetta te Cahors. Yoor het monument, dat men in naam van Elzas en Lotha ringen voor Gambetta to Parijs wil oprichten, komen tal van giften in, waaronder naast zeer kleine ook sommen van 500, 1000 en 10,000 franken. Duitschland. Op het keizerlijk paleis te Berlijn worden toebe reidselen gemaakt voor de ontvangst van prinses Hendrik der Nederlanden, die tegen het laatst dezer week aldaar verwacht wordt en eventueel den terugkeer haars vaders, prins Frederik Karei, zal afwachlen, vermoedelijk tot regeling der nala tenschap van den overleden prins Karol. De Russische rijkskanselier, vor3t Gortscha- koff, is gistermorgen om vier uren te Baden-Baden, overleden. Hij werd den lGden Juli 1798 geboren Groot-BritanniS. Bij de parlementsverkiezing te Wycombe is de heer Smith (liberaal) gekozen mot 1105 stemmen, tegen 557, welke op don conservatieven candidaat, den heer Carson, waren uitgebracht. In eeno depecho, dd. 29 Januari, door lord Granville gezonden aau den heer Morier, den Britschen gezant bij het Spaansche hof, wordt ver klaard dat de verdrijving van Maceo uit Engelsch gebied moet toegeschreven worden aan eene dwaling van de Engelscho beambteu te Gibraltar, in welke dwaling zij vervielen door een verzoek van de Spaansche overheid. De minister doet derhalve een beroep op de edelmoedigheid der Spaansche natie. Ia eeno depeche van den heer Morier, dd. S Maart, wordt medegedeeld dat de Spaansche re geering weigert aan het verzoek van Engeland te voldoen. Doze zaak betreft den Cubaanschon generaal Maceo, die, in strijd met de bepalingen van het tusschen Engeland en Spanje bestaande uitleveringsverdrag, door de Britsche politio van Gibraltar aan de Spaansche overheid werd uitgeleverd. Het schijnt dat Egan Donderdag 1 Maart u't Ierland vluchtte. Hoewel hij onder toezicht der politie stond, duurde het vijf dagen eer deze van zijn vlucht wist. Egan had zich ziek gehouden on

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2