DAGBLAD. IV0. 7077. Dinsdag 13 Maart. A°. 1883. Avon cl - edit i e. PBIJS DEZER COURANT: Igot Leiden p«r 8 omadem1.10. per post1.40. 4ouderlijke Nommors.0.05. Dese Ooarant wordt dagelijks, raat nitzondermg Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESs Voji 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$ Groot ere letters dist plaatsruimte. Voor het ioctMM- ren buiten de stad wordt /0.10 berekend Ofllciëele Kennisgevingen. 5ÏB» n ALIVCSOIS ÖE a *7 IJS E urge meester en Wethouders van Leiden Gezien art. 3 der verordening van den 12 Januari 1882 tot regeling van het herhalingsónder wijs in de gemeente Leiden (Gemeenteblad No. 11); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrij ving van leerlingen voor het Herlialingsonderwijs zal plaats hebben van den 12den tot en met den 17den Maart a. s., voor meisjes in het schoollokaal in de Van der Werf- atraat, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage des ncmiddags van zeven tot acht uren. Tot hel Herhalingsondcrwijs kunnen worden toegelaten lsle de leerlingen van de scholen der 3de en 4de klasse, die verkregen hebben het getuigschrift, bedoeld bij art. IS 2 der verordening van 11 November 1880 (Gemeen teblad No. 4 van 1881); 2de zij die, bij een af te leggen examen, blijken geven aan de daarvoor gestelde vereischton te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 Maart 1SS3. E. KIST, Secretaris. AFLOSSING CKLOLEGlVIlfi. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat van de 4-percents-geldIeening ad 500,000, aangegaan krachtens de raadsbesluiten van 8/29 Augustus 1882, op Donderdag 15 Maart 1S83 des middags te twaalf uren in een der vertrekken van het Raadhuis zal worden overgegaan tot de openbare uitloting van zes obligation lot een bedrag van zesduizend gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Maart 1883. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 15 Maart 1883, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling l9. Benoeming van eene derde onderwijzeres aan den Jongensschool lste klasse. (38) 2°. Voordracht tot liet aangaan van eene dading met de gemeente Oegstgeest in zake de sloot langs den Sta tionsweg. (39) 3°. Verzoek van B. Vliegenthart, ter bekoming van een gedeelte sloot langs hel Raamland onder Leiderdorp. (40) 4°. Idem van J. M. Van Vliet, om duikers te leggen naar den Vliet. (41) 5°. Idem van C. Goedeljee, om ontslag als derde onder wijzer aan de Jongensschool 2de klasse. (42) 6°. Voordracht tot verbouwing van het lokaal van het Gymnasium. (43) 7°. Idem betrekkelijk de oprichting van een Kaasmarkt. (44) 8n. Idem tot verhuring van het huis aan de Aalmarkt. (45). 9°. Verzoek van A. "W. Sijlhoff, betrekkelijk de opneming van krankzinnigen. (46) 30°. Voordracht betrekkelijk de afkondiging vanofficiëele stukken. (47) LEIDEN, 12 Maart. Heden is aan de universiteit alhier de heer E. Schreinemacher, geb. te Maastricht, bevorderd tot doctor in de geneeskunde met academisch proef schrift, get.: „Over resectio-pylori." De opening van de tentoonstelling vau pri mula's, welke door de afdeeling Leidon en Om- strekon van de „Nederlaudscho Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde" in de Stadszaal alhier zal worden gehouden, is bepaald op Zaterdag 7 April a. e. Tot Maandag 2 April kan aaDgiftevan inzending worden gedaan bij den secretaris der af deeling, mr. W. D. Bosch. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters, waren de hoogste prijzen f 34.00, ƒ17.50, f 3.70 en f 1.85; de laagste f 34.00, f 17.50, f 3.50 en f 1.75. Gedurende de tweede helft der maand Jan. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Cas, Aardijk; mej. C. Yan Gigch, mevr. W. Gupijn, L. De Jong, J. J. Neef, mej. H. Oostveen Los, H. J. Teeuwe, P. C. Ruis, Amsterdam; C. Peters, Eist; mevr. Enthoven geb. Damen, mej. Oort, 's-Gravenhago; mej. F. H. De Vries, Gronin gen; A. De "Wiel, Katwijk; mej. Penders, Nijmegen; Blom. Schiedam; Olsthoorn, Soeterwoude; mej. H. Uorgtio, Zwolle; "W. Kleinschmidt, niet vermeld. Briefkaarten: H. Kuiter, mej. Jurïen, mej. B.Ger ritsen, wed. J. F. Schmidt, Amsterdam. BelgiëDr. Th. Roucourt, Mechelen. Duitschland A. Taugemann et Sohn, "Wildeshausen. Frankrijk: E. Miner, Parijs. Voor de betrekking van secretaris der gemeente Zierikzee worden aanbevolen do heeren F. Van der Lok de Clercq, doctorandus in de rechts-en staats wetenschap te Leiden, on A. J. F. Fokker, doctor in de ïechtB wetenschap te Zierikzee. Met 1 Mei a. 8. zullen zich te Wassenaar weder nieuwe gevolgen van den dood van Prins Frederik doen gevoelen. Kort na den dood des Prinsen werden de meeste atbeiders, tuinknechts, koetsiers enz. afgedankt, waardoor velen hunner, althans voor het oogenblik, broodeloos werden. Thans is weder aan een twintigtal arbeiders to keuren gegeven dat zij met 1 Mei den dienst van den prins Von Wied zullen verlaten. De boerderijen voor rekening des Prinsen gedreven, zullen voortaan verpacht wordon, evenals het grasland, waardoor de tegenwoordige bedrijf boeren hunnen voordeeligeu toestand vaarwel moeten zeggen. De goederen be staan, behalve uit vole boerderijen en honderden bunders land, nit de buitenverblijven „do Pauw", „Backershagen", „Groot Hazenbroek", Raaphorst", „Eikenhorst" en het prachtige nieuwe jachtslot „Terhorst", dat enorme echatten aan antiquiteiten bevat. Al deze plaatsen zijn door heerlijke lanen en dreven met elkander verbonden en vormen das, als het ware, één geheel met uitgestrekte wildrijke bosschen, prachtige schilderachtige vijvers en sier lijke koepels, waaronder vooral do Seringen-koepel uitmunt. Deze staat op een 30 meter hoogen heuvel, zoodat men, in den bloeitijd der seringeD, daar een waren bloemonborg aanschouwt. Al de genoemde bezittingen waren tot nog toe „luxe", maar schijnen thans „rentegevend" te moeten worden. Naar men verneemt, zal ook de graaf Van Lim burg Stirum weldra ophouden hofmaarschalk of „beheerder" te zijn, en vervangen worden door 's prinsen eigen intendant te Neuwied. Voor de tweede maal is naar Gorkum boroepen ds. Bartstra te Wassenaar. Door den heer L. A. Van Langoraad, candidaat tot den heiligen dienst te St.-Maartensdijk, is het beroep naar Nieuwveen aangenomen. In de buitengewone zittiDg dor Provinciale Staten van Zuid-Holland werden ook aangenomen de voorstellen tot wijziging van het bijzonder regle ment voor den polder Reeuwijk en vastgesteld een bijzonder reglement voor den gecombineerden Voen- polder onder Zwammerdam en Reeuwijk. Vanwege de directie der IJselstoomtramweg- maatschappij is oen naamsteen gelegd aan haar eerste stationsgebouw te Voorschoten, waarvan do aannemers zijn de Gebr. Westmaas te 's-Hage. Te 's-Hage is overleden in den ouderdom van zestig jaren mr. F. F. L. U. Last, oud-procureur- generaal bjj het hooggerechtshof van Ned.-Indië, ridder van den Nederlandschen Leeuw. Naar hot Vad. verneemt, heeft de minister van waterstaat zich in beginsel verklaard voor het verleenen van het recht aan de Exploitatie-maat schappij om met hare treinen sommige lijnen der HollaDdsche Spoorwegmaatschappij te berijden (run ning-power.) De minister heeft den raad van ad ministratie van de Hollandsche IJzeren-Spoorweg maatschappij uitgenoodigd om met den directeur- generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen een ontwerp-regeling voor den gemeenschappolijken dionst op die lijnen op te maken en aan zijne goedkeuring te onderwerpen. De lste luitenant J. J. A. Verbrugge, van de 4de comp. 3do bat. 4de reg. inf. te Haarlem, is overgeplaatst bij het 7de reg. infanterie. Naar men verneemt, zijn het 3de en 6de reg. inf. bestemd om dit jaar aan de groote manoeuvres deel te nemen. Uit vertrouwbare bron kan nu ook het Utr. Dbl. mededeelen dat de heer P. M. Snickers, bis schop van Haarlem, door den Paus benoemd is tot aartsbisschop van Utrecht. De benoemde is geboren te Rotterdam den llden April 1816, tot priester gewijd 27 Maart 1841 en benoemd tot bisschop den 31sten Joli 1877. B. en Wa. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld om een nieuw gymna- cium-gebouw te stichten op een terrein, gelegen aan de Leidsche Kade, nabij de Leidscho Barrière, daar het tegenwoordig lokaal op den Singel bij den Heiligenweg te klein is geworden wegens het steeds toenemond aantal leerlingen, dat van 166 leerlingen bij het begin van den cursus 1878/79 geklommen is tot 246 en waarvan men nog voort durend toeneming verwacht. Na eene korte ongesteldhoid overleed to 's-Her- togenbosch in den ouderdom van bijna 64 jaren mr. J. Van Brakel Schimmel, raadsheer in het gerechtshof aldaar. Door dit overlijden valt thans eene tweede raadsheer-plaats in genoemd hof open. Het tot stand komen van het standbeeld voor een der grootste geleerden van allo tijdon, voor Hugo Do Groot, is verzekerd. Uit alle deelen van ons land en ook nit Ned.-Indië zijn voldoende bij dragen ingekomen en worden er nog ingewacht. Volgens particuliere berichten is de militaire bevelhebber der troepen in Atjeh, kolonel Scbaffer, ernstig ODgesteld en zal hij met verlof vertrokken, zoodat een vervaDger moet worden benoemd. Voor het examen in nuttige handwerken, door de Vereeniging Tesselsohade uitgeschreven, hadden zich zes en negontigcandidaten aangemeld. Hiervan werden 32 opgeroepen, waarvan 2 niet opkwamen, 18 werden afgewezen en 12 het diploma verkregen. Hot stoomschip „Zeoland", van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Southampton. De kapt. ter zee H. J. S. Van der Sloot, nit Oost-Ind in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Ter voldoening aan art. 49 der Wet van 17 Aug. 1878 (Staatsblad no. 127) worden in de afzonderlijke bijlagen dor Staatscourant van heden de stukken openbaar gemaakt betreffende de van Rijkswoge verleende subsidiën ter gemoetkoming in de kosten van het lager onderwijs. Do gewone audientiën van de ministers van justitie op 13 en die van oorlog op 15 Maart a. s. zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft den titulairen rang van generaal- majoor toegekend aan den voormaligen kolonel, chef van den generaion staf van het leger in Ned.- Indië, F. R. K. Peijer im Hoff, aan wien, op verzoek door den gouv.-gon. van Ned.-Indië, wegens vol brachten diensttijd, eervol ontslag uit Zr. Ms. mili tairen dienst werd verleend, met behoud van recht op pensioen; - E. Haitsma Muiier, met 20 Maart a. s., benoemd tot burgemeester van Winterswijk, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gem. UtiDgeradeel. Gemengd Nieutvs. Sedert eenigen tijd kwamen de pokken in deze gemeente sporadisch voor. Die ziektege vallen wordon gelukkig reods zeldzamer. In de afgeloopen week werden slechts 2 personen (jonge kinderen) aangetast. Achter een sleepbootpa sseerdoZater- dag-middag te Alfen een achttal Urker visschers- vaartuigon, die Vrijdag-avond to Goeree waren bin nengevallen, sommige na bekomen averij. Twee lijken van verdronken lotgenooten, wier schip ver-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1