I Bggjjgggjgg*nwtTi.TrnT.-irTgSs festatiën en eischt de gevangenneming van Louis© Michel ala zij nog niet reeda gevat ia. Aan de „BÖrsen-Couriern wordt uit Parijs medegedeeld dat Gladstone tijdens zijn jongste be* zoek aan Parijs een partij biljart met Grévy heeft gespeeld, die, zooals men weet, een zeer goed en hartstochtelijk liefhebber daarvan is. Grévy won de partij glansrijk. Het bericht wordt beveetigd dat bij de in liquidatie zijnde Bank van Bontoux, de „Union Générale1' te Parijs, 214,820 franken voor de slacht offers van don Weener Ringtheater-brand gedepo neerd waren. Hoe zulk een© som in het vergeetboek kon geraken, zoodat do burgemeester van Weenen daarvan eerst dezer dagen bij toeval bericht ont ving, is nog niet opgehelderd. Ook is het nog onzeker hoeveel percent van die som zal terechtkomen. Duitsohland. De keizer heeft 3000 mark geschonken aan de Duitschera in Noord-Amerika, die ten gevolge der overstroomingen schade hebben geleden. Het „Militèr-Wochenblatt" behelst de benoe ming van generaal Bronsart tot miniBtor van oorlog. Op uitnoodiging van don Duitschen keizer zullen do prins van Walos en de Oostenrijksche kroonprins de herfstmanoeuvres bij Maagdenburg dit jaar bij wonen. Prins Frïedrich Carl van Pruisen zal van Palmyra over Smyrna en Kreta naar Athene reizen en van daar over Triest terngkecren. Volgens de National-ZeituDg" heeft de politie te Hildesheïm eon geheim genootschap ontdekt, gevormd door buitenlaDdsche metselaars, in die stad werkzaam. Vier leden van dat genootschap werden in heohtenis genomen wegens verzot tegen de politie, toen deze bij hen papieren in beslag wildo nemen. Groot-Britannlë. In het Hoogerhuis heeft lord Granville gister avond verklaard dat zich in beginsel geen werkelijk bezwaar opdoet tegen een verdrag met Portugal. Laatstgenoemde mogendheid zou toestemmen in de vrijheid van handel en scheepvaart op de Congo en alle andere rivieren; zij zou het handelsstelsel,dat op Mozambique van kracht is, op liet geheele ge bied toepassen. Daardoor zon de zekerheid verkre gen worden tot onderdrukking yan den slavenhan del, tot verkrijging van handelsvrijheid en tot het bekomen van jurisdictie binnen zekere bepaald aan gewezen grenzen, zonder dat Engeland daarbij de stelling uit het oog verliest, welke het tegenover de rechten van Portugal heeft ingenomen. In het Lagerhuis heeft de heer Gorst aange kondigd dat hij aanstaanden Dinsdag eeDe motie zal voorstellen, waarin het Huis verklaart de gru weldaden der boeren te betreuren en als zijn gevoelen te kennen geeft, dat onmiddellijk ernstige maatre gelen moeten genomen worden ter stipte nakoming der conventie van 1881, van do zijde der Trans vaal, ten einde de rechten dor inboorlingen te waarborgen. - De heer Fitz Maurice deelde mede dat do Donau-conferentie nog niet met haren arbeid gereed is; hij hoopte echter in de aanstaande week de correspondentie over deze zaak bij het Huis in te dienen. Met 195 tegen 40 stemmen is in beginsel het wetsvoorstel aangenomen, dat duivenschieten in Engeland verbiedt als een barbaarsch en wreed vermaak. Gisteren heeft de politie in hot bassin van het dok te Dublin acht dolken gevonden, van denzelfden vorm als beschreven zijn door den koetsier Ka van- nagh, die met zijn rijtuig de moordenaars van lord Cavendish en den heer John Burke naar het Phoenix- park overbracht. Rusland. Te St.-Petersburg heeft zich een student dood geschoten, ondor wiens nagelaten papieren zich een brief bevond, waarin hij verklaarde door het lot aangewezen te zijn om den czaar te vermoorden. Uit vrees voor do wraak der nihilisten had hij er de voorkeur aan gegeven, zich zolven het leven to benemen. Bg de gevangengenomen Fiegner (eone vrouw uit een adellijk geslacht) is de sleutel gevonden tot ontcyfering van vroeger in beslag genomen en in geheim schrift gestelde brieven van nihilisten. Men heeft daardoor belangryke ontdekkingen gedaan. Volgens de „Pol. Corr." zal het monster proces tegen do nihilisten te St.-Petersburg op 15 Maart een aanvang nemen. De onderhandelingen tusschen Rusland en het Vaticaan hebbon reeds in zooverre een goeden uitslag gehad dat de Paus op 15 Maart a. s. vijf tien bisschoppen voor Polen zal benoemen. Volgens bericht uit St.-Petorsburg, te Weenen ontvangen, zal kardinaal Hohonlohe vermoedelijk als buitengewoon gezant dea Paus vertegenwoor digen te Moskou bij de kroning van den czaar. Mon ziet hierin een bewijs dat do vriendschap tnsschen Rusland en den Heiligon Stoel volkomen hersteld is. Eirrrpte. Een correspondent van do „Daily News", die mede is gegaan met de expeditie naar Soudan, schrijft van den llden Februari dat de zaak van den Mahdi of Valschen Profcot gunstig schijnt te staan. De Egyptische soldaten zei ven mecneu tegen hem niet bestand te zijn. De Mahdi vindt groote onder steuning bij de inlandsche hoofden en woefc zijne soldaten met eene geestdrift te vervallen, dio hon, althans voor de Egyptische troepen, onoverwinnelijk maakt. Zij zyn voor het meereudeel alleen met lansen en pijl en boog gewapend, maar houden stand in het vnnr der Egyptenaren, die al hun kruit reeds op grooten afstand verschieten en dan den aanval van des Mahdi's volgelingen niet kannen weerstaan. De correspondent hoopt dat de komst van het En- golsehe contingent onder generaal Hicks met eone battery Nordenfeld-kanonnon den Egyptischen sol daten moed zal geven en hen betor onder krijgs tucht brengen zal. Anders heeft do expeditie weinig kans van slagen, want hot numerieke voordeel is aan do zijde van den Mahdi. INGEZONDEN. {Op verzoek der schrijfster-zelve overgenomen.) Aan de Redactie der MiddelbargsoJie Courant. Mynheer! Mag ik van uwe welwillendheid een plaatsje in uw blad verzoeken voor een paar op merkingen, die onder het lozen van het verslag der rechtszitting in zake mejuffrouw Guutors by mij oprezen. Ik werd in dat artikel niet weinig verrast door de verklaring van twee geneesheeren aangaande hetgeen eone somnambule m dcu magnetischen slaap *1 of niet zou kunnen doen. Er wordt beweerd dat mej. Gunters niet zou geslapen hebbon om dat zij recht op zat, zich bewegen en spreken en denkon konIk geloofde mijne oogen niet en dacht aan drukfouten. Ik wil tegenover doze bewering eenvoudig de vraag stellen: Yan waar kemt dan toch wel de benaming slaapwandelaar, iudien het eerste kenmerk van magnetischen slaap zon zijn, dat eene somnambule moot slapen als een dorschor? Ik be roep mij niet eens op de getuigenissen van honder den schryvers, die van het magnetisme een spe ciale studio gemaakt hebben, ik neem eenvoudig het groot publiek tot getuige, en dan vraag ik: „is er een gezin waarin niet wel eens een go val van 8laapwaudclea is waargenomen of onder de vrienden bekend?^ Ik wys op do ervaring van een geheel volk, ja van alle volken. Wat maakt den toestand van den slaapwandelaar zoo gevaarlijk Juist dit, dat de slapende zijne leden geen rust gunt, maar ze gebruikt in dienst van zyn gedachten eu streven. Als de slaapwandelaar be wegingloos op zjjn rug blyft liggon en zich niet verroeren kan, dan is hij geen wandelaar meer. Hy treedt in een geheele andere phase met eene ge heel andere reeks van verschynselen, die van een lichte vordooving en verstijving der leden totgehee- lon schijndood kunnen klimmen. Doch wy hebben hier niet met het somnambu lisme van een kranke, maar van een gezonde per soon to doen. Mejuffrouw Gunters heeft altijd een gezond gestel gehad, heeft gezonde kinderen en het is dus eene dwaasheid bij haar de verschijnselen te verdichten van degeon, die aan hysterischee toe vallen lydeD, zooals krampen en hot hokkend uit- stooten der woorden. Mijne anthropologische studiën hebben mij ge durende moer dan vijf en twintig jaren met het geheimzinnig gebied van het somnambulisme ver trouwd gemaakt. Ik heb niet alleen met profes- sioneele somnambules geëxperimenteerd, maar veel meer met andere door de natuur tot de magne tische phenomeuen voorbeschikte personen. Meer dan vijftig natuurlijke en kunstmatig bewerkte somnam bules heb ik onderzocht, voorgelicht door de be roemdste zielkundigen en physiologen in verschillende landon - en ik voel mij gedrongen om in naam der waarheid en dor rechtvaardigheid, een onschuldig slachtoffer van de onkunde der officiëele wetenschap te verdedigen. Ik schaam mij over mijn vaderland dat hier in 1883 nog beweringen of liever vooroordeelen in omloop zyn over den magnetischen slaap, dio reedt in 1745 zoo grondig weerlegd zijn door de nauw gezette waarnemingen van de Italiaansche genees kundigen Reghilini en Pigatti in hunne studiën, open baar gemaakt over den wereldberoemden slaapwan delaar Negretti, een apotheker, die des naohts rqefc gesloten oogen de vuren in de werkplaat# aanlog- de en de medicamenten onberiapeljjk kookte. Ne gretti behoort echter tot de natuurlijke somnambu les en mej. Gunters tot de kunstmatig bewerkte, maar toch 03ae van zoo uitstekenden aanleg voor helderziendheid als ik er ooit eene heb aangetroffen. Ik zelvo heb met haar geëxperimenteerd voor mijne studio en ik behandelde haar volgons een6 geheel andero, nog eenvoudiger methode dan de gewone manier om den magnetischen toestand, zoo ten on rechte slaap genoemd, voort te brengen, ea ik leg do verzekering af dat deze somnambule in eon meer verlicht land als het onze, niet alleen niet *ls een misdadige zou vervolgd, maar door geleerde en des kundige ouderzoekors van de nog zoo weinig beken de verborgen krachten des monschen ten hoogste zou gewaardeerd on geutiliseerd wordeD. Maar men moet met somnambules wetezi om te gaan. Hot is zeer gemakkelijk baar terstond te bederven en haar licht te verduisteren; zij worden terecht sensitieven genaamd; haar gezichtsveld is niet onbegrensd en kan licht beneveld worden door ruwe bejegening en andere storende inTloedon; van daar dat het wonschelijk is dat hetgeen zij door haar verhoogd instinct waarnemon door hut too- zichfc van een geneeskundige kan geverifieerd wor den. De geneeskunde zou niet langer een blind proofnemen, een tasten en grijpen in het donkore zyn, indien de geneesheeren in moeilyke gevallen zich van helderzienden wilden bedienen. Do eer lijkste mannen van dat vak hebben in smartelijke ontboezemingen reeds lang de machteloosheid van hunne kunst erkend. Ik zou hier een reek-s treu rige verklaringen van de beroemdste dokters kun- non laten volgen; en verraadt zich hunne ongewis heid ook niet vcor het oog van elk nadenkende, als men alleen maar achtgeeft op do honderden geneesmiddelen, die eerst als ongemeen heilzaam door alle dokters om strijd in de mode zyn gebracht, om na eenigen tijd als hoogst schadelyk verwor pen en door andere dingen vervangen te worden? Het verschijnsel dar helderziendheid voor „fop perij" te verklaren is zeker wel het gemakkelijkst, maar het is niet wetenschappelijk tegenover de reeksen van wel geconstateerde feiten door be voegde onderzoekers waargenomen. Wij verwyzen naar de werkeu van Dr. A. Hoek, van Dr. Ennemoser en Dr. Deleuze, beide laatste in het Nederduitsoh ver taald, en onder do nieuwere, de werken vau Dupotet, Ragazzi, La Fontaine, Riccard, Dr. Guide, hoog leeraar te Napels, Dr. Durville te Parijs. Hoe onbevredigend de officiëele geneeskunde voor den nood der lijders is, blykt uit do tallooze middelen in de dagbladen aanbevolen en met suc- .ces bekroond. In het voor mij liggende nommer van de Middelburgscho Courant vind ik er zeven, die bowyzen hoe maohteloos do faculteit is onze kwa len te lenigen en hoe gretig het lijdende mensch- dona de handen uitstrekt naar een betere genees wijze. Het publiek wil liever door betwiste midde len genezen dan volgens de rogelen van do kunst der wettige artsen niet genezen worden. In den staat Massachussets hebben de genees heeren in April 1880 een petitie aan den Senaat ingediend om vervolging van allo magnetiseurs en somnambules en beoefenaars der natuurgeneeswijze. De Senaat vecklaardo echter het publiek niet te wil len berooven yan hulpmiddelen waarover de geor dende geneeskunde niet kon beschikken. Hij wilde geene kaste door beschermende wetten begunstigen. Goedo geneesheeren hebben geen protectie van de wet noodig; wordt het volk door hen genezen, dan volgt het hen; schiet hun kunst te kort om het lyden te verzachten, dan mag de wet de natie niet belommeren in het beproeven van andere wegen. Drie senatoren verklaarden door somnambules ge red te zijn van smartelyke ziekten, voor welke de dokters geen hulp hadden gebracht. En heeft ook hier te lande de jaloersche genees kunde, die somnambules nog met vermaak zon la ten verbranden, als zij het kon gedaan krygen, het volk niet reeds te lang verveeld met de massa qui nine morphine, arsenic en de eeuwige Brom Kali dat panacee Is het do eisch dezer eeuw elk mensch tot zyn eigen priester te maken - ik houd het er voor dat het meer dan tyd is, dat wij onze eigen dokterB worden. s'-Hage, 2 Maart 1883. EliseVan Calcar.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2