DAGBLAD, N°. 7076. Maandag 12 IvEaart. A0. 1883. Tweede Blad. LEIDSCÏÏ PBIJS DEZER COURANT: Tear Leiden per 8 maanden1.10. Franco per posta 1.40. l&onderUjke Nommers.0.05. Deze Coniant wordt dagelijks, met uitzoaderag van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADYEBTENTIEN: V*n 16 regels 1.01. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naur plaatsruimte. Voor het ineessee- rea buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Gisteravond ontvreemdde zekere W. J., wonende te Rijpwetering, een zilveren cilinder-hor loge ton huizo van de wed. J. S. te Leiden. Zij riep onmiddellijk de hulp in van den veldwachter te Leiderdorp, die in vereeniging met de rijks politie den dader arresteerde en hot vermiste horloge bij hem vond. Te Monster is aangekomen en gebor gen een vischljjD, drie kabels, een lijn en een witte fok, alles afkomstig van de Scheveningscho schuiten, die 11. Dinsdag verongelukten. Bij de strandvonderij te Schevenïngen is aange bracht een groot houten vrouwenbeold, in zee op- gevischt on blijkbaar afkomstig van den steven van een galjoen. Het beeld is wit geverfd en ge merkt Levison 1876 raot ingebeitelde letters. Gistermorgen zijn te Scheveningen 15 schuiten aangekomen, alle zonder noemenswaardige verlie zen; haar vangst was klein, de besommingen liepen van f 30 tot f 80. To LJmuiden, te Ylaardingen en gisteren voor Scheveningen kwamen in het geheel drie Scheve- ningsche loggers aan; alles wel aan boord. Volgens de ,H. en N. C." zjjn van de 27 voor do Maasmonding visschende Urker visschersvaar- tuigon vermoedelijk oen tien- of twaalftal veron gelukt. Zeker is het reeds dat do volgendo schippers met hunne equipages omkwamenKlaas Rompkos, Jan De Vries, Teuüis De Jongh, Pietor Kramer en nog anderen. Zulk een zware slag trof Urk nooit; in 1868 verongelukten acht vaartuigen, in October 1882 drie. Ook een aantal schepen der visschersvloofc in Friesland en Groningen zijn verongelukt. Een 80- tal personen, waaronder circa 50 hoofden van ge zinnen, zouden daarbij zijn omgekomen. Van de schepen te Zoutkamp zjjn er vier uitgebleven, waarbij 13 personen zouden omgekomen zijn. Van die to Paesens is het nog droeviger gesteld. Slechts een drietal van de 22 schepen zijn terug. Negen tien vieschersvaartaigen van daar zijn vermoedelijk vergaan met 84 man, waarvan vele hoofden van huisgezinnen. De ontsteltenis is groot. Te Schiermonnikoog is een schuit aangespoeld, waarin zich een joügen be vond. Hij had 20 uren alleen daarin doorgebracht. Do Groninger bladen behelzen een reeks van droeve bijzonderheden. Mogelijk brengen de volgende dagen nog iets gunstiger tijdingen. Een Amsterdamsch gehuwd persoon, die in militairen dienst wilde treden, doch do daartoe noodige vergunning zijner vrouw niet verkrijgen kon, liet zich door eene andere vrouw een zoodanig stuk verschaffen, valschelijk onderteekend met den naam der zijne. Beiden zijn in verzekerde bewaring. Een zeer bekende Amsterdamsche straatfiguur is verdwenen. Joseph, de schoenpoetser van de Munt, zakte gistermorgen op zijne gewone standplaats ineen. Hij werd naar het Isr. ziekenhuis vervoerd, waar hjj den geest gaf. Hij was niet ver van de tachtig jaren en had vaderland en Koning trouw gediend in de dagen van 1830 en '31. Aan de Rijksacademie vaD Beeldende Kunsten heeft hij monigmalen tot model gediend. (Hbl.) Iemand te Amsterdam ontving eergis teren een nieuwsblad uit Weenen. Bij de opening vielen er 2 brieven en 2 briefkaarten uit, deboide laat6ten van heeren aan dames evenals zij in Wee- nen woonachtig. De briefkaarten bevatten afspraken omtreut daags na de afzending to houden samenkomst. Hij die ze abusievelijk in handen kroeg, zond die 4 stuks op naar de hoofdadministratie teWee- nen. Nu maken die op 3 Maart geschreven afspra ken om van do eene straat naar deandere in Weenen te wordon bezorgd, de reis over Am sterdam en zijn 8 dagen onder weg. De verdediging van den heer C., be- trokken bij de bekonde zaak van Jannetje Struik (millioenen-juffrouw), is opgedragen aan mr. K. E. Dumoulin, advocaat en procureur bij het provinciaal gerechtshof van Noord-Holland en Utrecht en de arrondissements-rochtbankon te Amsterdam. Ofschoon de instructie reeds sinds eenigon tijd geëindigd is, sohijnen alle phasen, welke aan de terechtstelling moeten voorafgaan, toch nog niet doorloopen te zijn. Aan de advocaten, welke de vorschillecdo boschuldigden zullen ter zijde staan, is nog steeds geen verlof gegeven hunne cliënten te bezoeken. Intusschen schijnen het gevangenis leven en de gevangeniskost, de millioenen-joffrouw goed aan te staan. Zij verheugt zich in eene uit muntende gezondheid, al zit zij niet meer A la pistole, en hare opgowektheid is er ook niet op verminderd. De overige preventieve gevangenen zijn ook nog op hun gemak, behalve de Amster dammer Consenheim, wien hot gemeenschappelijk gevangenisloven, waartoe hjj veroordeeld werd nadat hij trachtte zich van het leven te berooven toen hij a la pistole zat, maar niet kan bevallen. Er bestaat echter weinig kans, dat aan zijn wensch om zijne kamer k la pistole weder te betrekkon, gevolg gegeven zal worden. Te Utrecht is eene vervolging inge steld tegen zekere vrouw B. wegens het uitoefenen van het beroep van waarzegster. Door oen onbekende oorzaak is brand ontstaan in de sigarenfabriek van den heer C. van Kemenade te Eindhoven, ten gevolge waarvan die fabriek geheel is uitgebrand. De voorraad sigaren, tabak enz., die verloren is gegaan, wordt op een waarde van f 4000 geraamd. De fabriek en de in boedel waren verzekerd. Te Groningen is een Duitscher, die er gearresteerd was wegens diefstal en valschheid in geschrifte, bij 't overbrengen naar den celwagen aan den begeleidenden rijksveldwachter ontsnapt. Hij kon niet opgevangen worden, en volgens de laatste berichten loopt hjj nog. Onder de voorwerpen, die doorChinee- zen zullen worden ingezonden op de internationale koloniale tentoonstelling te Amsterdam, komen o. a. voor: een volledige uitzet van een Chineesche braid en eene groote collectie kinderspeelgoed. Een arbeider te Zutfen, dieophetpunt stond in hechtenis te worden genomen wegens ont vreemdingen, heeft zich door zelfmoord aan de ver volging onttrokken. Aan den overweg te Valkenburg (Limburg) is een persoon door eeu aankomenden trein overreden. Uit de papieren, te Arcos (Spanje) in beslag genomen, blijkt dat do hoofden der Bende van de Zwarte Hand" zoogenaamde vrije huwelij ken inzegenen in tegenwoordigheid van getuigen. Voortdurend worden de rechters, die de inhech tenisnemingen hebben gelast, met de wraakneming der oproerigen bedreigd. Men vreest dat men het water te Xeres zal vergiftigen. Alle verzorgsmaat- regelen, door de omstandigheden geboden, zijn ge nomen. Een gevangene to Cadix is vermoord, nit vrees dat hjj onthullingen zou doen. De kassier van het Musée Grévin te Parijs, Lecointe, heeft zioh van het leven beroofd. Op zijn bureel had hjj oen brief geschreven aan zijn neef, dat hij een einde aan zjjn leven zou ma ken. Thuis gekomeD, bracht hij zich drie steken toe met een dolk, maar zonder daarmede zijn doel te bereiken. Toen zijn neef kwam, vond hij den ongelukkige badend in zijn bloed; hij ging een dok- Ier halen, maar toen hij weg was, greep Lecointe- een jachtgeweer, waarmede hij zich doodschoot. Lecointe was 60 jaren ond; zijn kas was volkomen in orde. Men zegt dat hij reeds lang aan zelfmoord dacht na den dood van een vronw, die hij innig lief had gehad. Verleden Dinsdag zonk op een bal te Bacnp, in Lancashire, eene jonge dame, Martha Spraggon, midden in een wals in de armen van haren danser, en gaf den geest. Hot feest had reeds een groot deel van den nacht geduurd en niemand had iets aan het meisje bespenrd. In het huis te Nieuw-York, bowoond door "Wakeman, vroeger opzichter van de haven van Nieuw-York, brak een brand uit. Toen er hulp kwam opdagen, waren Wakemans vrouw en dochter reeds gestikt. Do schade wordt op 100,000 dollars geschat. Een geheimzinnige gebeurtenis heeft te Selis in het dopartement van de Oise groote ontsteltenis teweeggebracht. De vrouw van den rechter Frémy ging met haar zoon, een advocaat, wandelen in een park, dat aan de familie toebehoorde. De jonge man keerde alleen terug; zijne moeder was, zooal8 hjj zeide, een anderen weg opgegaan, om een paar bezoeken af te leggen. Mevrouw kwam evenwel niet terug, de oude heer Frémy werd on gerust en stnurde zijn zoon nit, om haar te zoeken. Toen de advocaat wegbleef, ging de vader zelf op weg, en bij het park gekomen, kwam zijn zoon hem tegemoet, met ontsteld gelaat, en verteldo dat hij zijne moeder dood had gevonden. Zjj lag op het gras, badende in haar bloed. De heer Frdmy dacht dat ze een beroerte met bloedstorting had gehad. Het lijk werd naar huis gebracht; doch de rechter van instructie en de geodarme hadden van het geval gehoord. Er werd een onderzoek gedaan, hetwelk aan het licht bracht dat de vrouw ver moord was door een scherp werktuig. Het hoofd was bijna gescheiden van den romp. De verdenking viel dadelijk op den zoon, en de publieke meoning is zeer tegen hem ingenomen. Men verwondert zich ook over de houding van den vader, die niet bemerkt had dat de vrouw gewelddadig was ver moord. BUITENLAND. Frankrijk. Gietermiddag was op de Esplanade des Invalides, te Parijs, waar de groote werkliedenvereniging zon plaats hebben, nog niets te zien, maar tegen halfdrie hadden zich daar ontzaglijk veel per sonen vereenigd. Zoodra zich groepen vormden, dreven de agenten van politie deze uiteen. Een vijftiental personen werden gearresteerd. Louise Michel vertoonde zich, maar verdween bijna onmid- delljjk weder. Het aantal dergenen, die eene manifestatie be oogden, schijnt niet meer dan 2000 bedragen to hebben. Volgens het eene bericht moet Louise Michel in hechtenis genomen zijn op het oogenblik dat zij do menigte toch wilde toespreken, in een ander wordt dit echter tegengesproken. De arrestatiën veroor zaakten geeoe moeielijkheden. Op de nadering der agenten ging men rustig uiteen en te 3 uren was do Esplanade ontruimd. Omstreeks 500 personen w lden naar het Elysée gaan, maar gingen vrijwillig heen toen zjj op een cordon van agenten stuitten. Een duizendtal personen keerden tegen 4 uren naar het Plein terug, maar werdeu gemakkelijk, uiteengedreven. Eenige vensterruiten werdon mot steenen verbrijzeld en verscheidene burgerrijtuigen omvergeworpen. De eigenlijke werklieden namen aan de wanordelijkheden slechts in gering aantal deel. De belhamels waren slecht ter naam staande lieden. De pers veroordeelt eenstemmig dezemani-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1