Het tweede Symphonie-concert, gisteravond in de Stadszaal gegeven, heeft niet enkel als zijn voorganger weder uitnemend voldaan, maar dien zelfs o. i overtroffen. Allereerst droeg de uitvoering van de orkest werken den stompel van degelijke studie, flinke leiding en goede krachten: eigenschappen welke niet anders knnnen ten gevolge hebben dan dat de werken der meesters zooveel mogelijk tot hun recht worden gebracht. In de tweede plaats trad er een tweetal solisten op, dat het concert rijk illustreerde. Mevrouw G. V., nit Amersfoort, droeg eenige liederen op znlk eene aanminnige, eenvoudige en toch zoo schoone wijze voor, dat zij het - wol is waar niet zeer talrijk - publiek met haar zangrijke stem geheel aan zich boeide en op aanhoudend verlangen Lassens „Es war ein Traum" herhaalde. Niet minder welkom was de medewerking van onzen stadgenoot den heer Th. Enderlé, van vroe gere concerten zoowel hier ais elders zoo welver diend gunBtig bekend. Ook nu handhaafde hij zyn naam als degelijk pianist, die aan zijn edel spel een bezielend vnur weet te verleenen. Bijna ademloos werd hij van het begin tot hot einde zijner voor drachten gevolgd, en waren deze ten einde, dan barstte ook voor hem een daverend applaus los en werd hij bij herhaling teruggeroepen, hetgeen door hem welwillend met een extra-nommer word be antwoord. De heer Locher mag dus - althans wat het muzi kale gedeelte betreft - met voldoening op dezen avond terugzien en van harte hopen we dat het beroep, dezer dagen door twee onzer geachte stad- genooten in het belang der kunst gedaan, op alles zins bevredigende wijze moge worden beantwoord. Daardoor toch zal hij vele bestaande moeielijkheden weten te overwinnen en de concerten met zijn „Leidsch orkest" nog meer aan de eischen kunnen doen beantwoorden. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben heden besloten met 59 tegen 3 stemmen om een adres te richten tot de Tweede Kamer, aandrin gende om in het onteigeningsontwerp tot ver binding van den IJBel mot de Gouwe de richting te veranderen overeenkomstig het plan C der Staten in het belang van Gouda. Voorts is met 45 tegen 17 stemmen aangenomen een amendement van den heer Patijn, afwijkende van het rapport-commissie, maar in overeenstem ming met hot voorstel van Gedeputeerde StateD, strekkende om in afwachting van de beslissing der Kamer zich niet uit te laten over de al dan niet toekenning van eene subsidie voor verdere verbete ring van den waterweg Amsterdam—Rotterdam. De buitengewone zitting der Staten werd als- toen gesloten. Teyler's Tweede Genootschap te Haarlem hoeft besloten voor 1888 de volgende vraag uit het vak der Teekenkunst uit te schrijven: „Eene beschrijving van alle prenten, vervaardigd door graveurs, die tot de school van Hendrik Golt- zins behooren (met uitzondering van die doorGolt- zius zelf, door Jacob Matham, Jan Saenredam en Jan Muller gegraveerd zijn), voorafgegaan door een overzicht van de geschiedenis dier school." Het Genootschap vestigt o. a. de aandacht op C. Drebbel, A. Matham, Jacob Goltzius, Julius Goltzius, G. Van Breen, Cl. Cloeck, Jacques De Gheyn, B. Dolendo, Z. Dolendo enz. Tot professor aan de theologische school in do Kaapstad is benoemd ds. A. D. Luckhoff, pre dikant aldaar, die aan de Utrechtsche hoogeschool heeft gestudeerd. Hy vervult de hoogleeraarsplaats, opengevallen door het overlijden van prof. John Murray. Door het gemeentebestuur van Naaldwijk is op verzoek Yan de firma Kruthoffer en Doll te Rotterdam, tot oprichting van een drijfend dynamiet- depot in de kruithaven te Naaldwijk, afwijzend beschikt. Het dividend der „Duinwaterleiding-Maatschap pij van Den Helder en het Nieuwediep" is voor 1882 bepaald op 4 pet. De nieuwe vischmarkt te Rotterdam wordt 15 dezer geopend. Onder bevel van den lston luitenant der in fanterie C. F. G. Götz, zal den 21sten van Harder wijk een detachement suppletietroepen vertrekkeD, sterk 35 man, benevens 3 onderofficieren, met be stemming naar Neerlandsch Indië, aan boord van het stoomschip „Burgemeester Den Tex." De 2de luitenant der artillerie H. W. J. Stroband is als medegeleider van genoemd transport aangewezen. Naar uit Utrecht wordt gemeld, zou tot aarts bisschop van Utrecht zijn benoemd monseigneur P. M. Snickers, bisschop te Haarlem. Men deelt aan het Utr. Dbl. mede dat dr. Jonkman behouden te Kaapstad ie aangekomen, na eene zeer voorspoedige en aangename reis, en daar terstond door verschillende familion allervrien delijkst werd ontvangen. Men was zoo beleefd, ons eenige Engelsche postzegels te zenden, die tevens gebruikt worden als zegels voor binnenlandsche quitanties. Geheel in hetzelfde formaat als onze postzegels hebben zij tot randschrift de woorden: „Postage and iüland revenue. One penny." Zy komen ons uiterst doel matig voor, en voor het publiek zou hot, dunkt ons, gerieflijk wezen, wanneer de Regeeriug, nu er toch plan bestaat om de tegenwoordige onhandige plakzegels van 5 cents door andere te vervangen, Engelands voorbeeld volgde, en ons hielp aan zegels die èn als postzegel óo als plakzegel dienst kon den doen. MiddCrt.) Het ctoomschip „Maas" is vun Rotterdam te Nieuw-York aangekomen. De luit. ter zee 1ste kl. C. Yreode wordt, in stede van met 25 dezer, eerst met 26 April a. s. eervol ontheven van de betrekking van off.-instruc- tenr bij het Kon. Instituut voor de marine te Wil lemsoord en op non-activiteit gestold. Z. M. heeft aan G. N. De Yoogt Jr., op zyn verzoek, ontslag verleend als burgemeester van Loosduinen; - W. C. Callenfels, surnumerair der posterijen, benoemd tot commies der posterijen 4de kl.; - aan K. A. F. J. Pliester, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies der post 2de kl.den kapt. jhr. A. W. Bowier, van het lste reg. inf., cp pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op f 847- den hoofdingenieur der marine voor algem. diensten A. J. H. Beeloo, met 1 April a. s., belast met de waarnoming der werkzaamheden, ver bonden aan de betrekking van adviseur voor scheeps bouw; - de med. doctoren Teof. Max. Gumplowicz uit Weenen, en Joannes Guillielmus Emilius Van Pée nit Hodimont, in België, benoemd tot tijdelijk officier van gez. 2de kl. bij de zeemacht; - mr. W. C. Thomas benoemd tot schoolopziener in het arrond. Arnhem- den kapt. luit. ter zee J. C. De Ruyter De Wildt, op zijn verzoek, eervol afgevoerd uit het corps zeeofficieren der Ned. marine en hem met 1 April a. s. bepaaldelijk opgedragen de betrekking van inspecteur over het loodswezen, de betonning, beba- kening en verlichting in het 3de distr. te Willemsoord. Telegrammen. LEITH, 9 Maart. De stoomboot „Navarre", van Kopenhagen herwaarts, is gezonken. Slechts 16 personen zijn gered, waaronder de bootsman en vijf passagiers. -HULL, 9 Maart. Het hierboven vermelde stoom schip „Navarre" was Zondag-avond uit Kopenhagen vertrokken met 81 personen aan boord, waaronder 50 emigranten. Het leed Maandag schipbreuk en 66 personen kwamen om het leven. ATHENE, 9 Maart. Do heer Ooumondouros ligt op het uiterste. CAIRO, 9 Maart. In berichten welke door de diplomatieke agenten ontvangen zijn, wordt beves tigd dat de Egyptenaren in Soedan de overwinning hebben behaald en de gouverneur (Abd-el-Kador) Sennaar is binnengerukt. PARIJS, 10 Maart. De „Républiquo Fran^aise" deelt mede dat de koningsgezinden ruim deelge nomen hebben aan de manifestatie van gisteren. Men zag in de hoofdgroepen Kamerleden, Senatoren en bekende persoonlijkheden van do monarchale partij, o. a. De Mud, De Feltre, prins De Léon,Pieryre, Cunéo, d'Ornano, Deynaud en Logeril. Het aantal der gevangongenomenen bedraagt 20; onder hon is een radacteur van de „Gaulois." PARIJS, 10 Maart. (Part. Tel.) Gisteren gaf de „Cercle nationale" ter eere Yan Ferry een banket. De minister, voor die hulde bedankende, hield eene aanspraak, daarin zeggende dat die politiek, welke alle dringende quaesties vermijdt om het allen naar den zin te maken, geen mannelijke politiek is. In Frankrijk heeft de Regoering niet alleen tot taak de wetten uit te voeren, maar moet ze ook met leidende politieke inzichten een richtsnoer aanbieden voor de toongevende meerderheid, die zich tot de uiterste linkerzijde kan uitstrekken. Ton slotte dronk Ferry op de parlementaire Republiek. HAMBURG, 10 Maart. (Part. Tel.) Nadat Deen- sche duikers het wrak der „Crimbria" hebben onder zocht en eene ongunstige ligging geconstateerd heb-- ben, zijn verdere pögjngon tot lichting definitief opgegeven. LEIDEN, ÏO Maart, De verwachting voor morgen ie: tameljjk krach tige oostelijke wind. Van de twaalf bomschuiten, welke van Noord- wijk aan Zee in den storm waren, zijn de laatste» heden behouden uit zee teruggekeerd, zonder dat er iemand vermist wordt. In dit opzicht is du» het dorp bijzonder gezegeod. Mot het oog op de onmogelijkheid om de overeenkomst tot uitgifte van het Gemeente-hadhuis te Scheveningen in erfpacht, en thans Dog voor het aanstaande badseizoen in werking te brengen, zijn B. on W». to rade geworden aan den gemeenteraad voor te stellen om de inwerkingtreding van het contract op te schorten tot 1 Januari 1884 en inmiddels te rekenen van 1 Januari jl. tot ulto. December dezes jaars do exploitatie van het badhuis en onderhoorighedeD, ook de buitenbaden, ondershands te verpachten aan de contractanten ter andere, de heeren Coblijn c. s., tegen een pachtsom van 20,000, een storting van 5 pet. van het bedrag van den inven taris en het brengen der onderhondskoston van gebouwen en materieel ten laste van de huurders. De exploitatie zal overigens op dezelfde wijze geschieden als in do overeenkomst tot erfpachtsuit gifte is vastgesteld, behoudens met toepassing der fioanciëele voorwaarden en verbintenissen. De overeenkomst, zooals zij door den Raad is vastgesteld, is nog niet tor goedkeuring aart Gede puteerde Staten van Zuid-Holland opgezonden, aan gezien de oppervlakte van de uit te geven terreinen tot dusver niet met juistheid in de overeenkomst is uitgedrukt knnnen worden. De laatste bom, die uit Egmond aan Zee nog absent was, is zonder noemenswaardige averij geluk kig teruggekeerd. Men had gedurende den storm met gestreken mast voor anker gelegen, de vuren van IJmuiden in 't gezicht. Tegen 1 Mei a. s. is door ds. J. P. Hase- broek te Amsterdam, waar hij sedert 1851 werk zaam was, emeritaat gevraagd. Mr. A. A. Andreson, voormalig kantonrechter te Amsterdam, is gisteren te 's-Hage overleden. Zaterdag, 17 Maart, zal in het Cafë „Kras- napolsky" te Amsterdam, een vergadering worden gehouden van de „Algemeene Olympia-Vereeniging", waarin de statuten, naar aanleiding van het rapport der benoemde commissie, zullen worden vastgesteld. Daaruit blijkt dat het doel der vereenigiDg is: het brengen van evenwicht tusschen geestes- en lichaams oefening bij de Nederlandsche jeugd, door verschil lende middolen. Bjj het ontwerp der statuten is gevoegd een verslag der commissie, bestaande uit de heeren J. M. Van Bemmolen te Leiden en J. Bosscha te Delft, belast met de redactie der uit te schrijven prijsvragen. Het stoomschip „Soenda" (vroeger „Celebes") vertrok hedenmorgen van Amsterdam naar Batavia» 311de STAATSLOTERIJ. VIJFDE KLASSE, ZEVENTIENDE LIJST. Trekking van Zaterdag ÏO Maart. N°. 6273 f 1000 en Pr. 30,000 N°. 13617 7ü en Pr. f 8000. Prijzen van f ïO» 835 4460 7225 9165 11927 17464 18620 19171 19742 2737 5883 7393 10054 1697S 18034 18801 19335 20386 3145 6563 8753 101S4 1G982 Leiden, 10 Maart. Heden aauxevoerdTarwe 8 hectoliter. Win tertarwe 9.a 10.Zomcrtarwe f 8.a f 8.60. Rogge 7 H. L. Winterrogge 6.50 a 7.Zomerrogge 5.50 a 6.Gerst 6 H. L. Zo merge rat 5. 5.60. Cbevalier-gerat 6.a 6.50. Haver 8 H. L. Zware Haver 4.a f 4.50. Lichte Haver 8.a ƒ3.60. Duivenboonen 6 hcctol. 7.50 a 8.Paardenboonen 6 bectol. 7.— a f 7.50. Boter j 3963 kilogr., lste qualit. V* vat 72.a 78.-7- 2de oualiL Va vat 64.a 70.Boter lste qnalit. per kilogT. 1.80 a 1.95, 2de qnalit. per kilogr ƒ1.60 a 1.75. Lanee Zwarte Torf 15000 dnbb. bectol., 0.30 a 0.36, Lenden, 9 Maart. Friesche Boter 126/ a Nieuw-York, 9 Maart. Petroleum rnw a/d. bronnen (per barril) 89, dito geraffin. (par gallon) 7Vj* Suite, Moscovados, 7Vi«. Meel 425. Man 72. Roode Wintertarwe 122, per Maart 1201/2, per April 1223/4, per Mei 1251/4. roode vóor- jaars dito nora. Vracht voor Granen n. Liverpool 4% d., idem voor Katoen 1 fa. Amsterdam, 10 Maart. Trijsen der Coupons. Oostenr. papier ƒ21.dito Zilv. ƒ21.diverse in 11.621/j; dito dito met affidavit f 11.921/2; Portugeeeche 11.621/, Fransche f 47.40, Belgische 47.35; div. Reichsmark 58.45; Hamborg Rusland 1.15Rnss. zilv. Roebels 1.18dito papieren Roebels Poolsche per zilv. Roeb. Spaansche piasters bnitenl. dito dito Juli in franker; f 47.60, dito dito binnenl. f dito dito Juli 2.29; Aroerik. gouden Dollers dito pap. Dollars 2.461/3. RIJNLAND, 9 Maart. Boezemstanden 's morgens 8 uren Onde-Wetering 54, Katwijk 56, Spaarndam G3, Halfweg 63, Gouda 52, Leiden 57. j

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2