LEIDSCH DAGBLAD. 7(575. Zaterdag IC Maart. A°. i88:3. Avond-editie. V o PKUS 0BZEB COURANT: foor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per posL1.40. Afooodwlijkt Nommera... m 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PfilJS DEB ABTERTENTIEJU Van 16 regel» f 1.05. Iedero regel meer 0.17^. Groot ere letters naar plaatsruimte. Voor hal iocassss- ren buiten da stad wordt 0.10 berekend. Bij dit nomraer van het Leidsch Dagblad jehoort voor de inteekenaren daarop het tfticiëel Verslag der Handelingen van den ïemeenteraad: zitting van Donderdag den isten Maart, bladz. 9 en 10. Voor de Inteekenaren daarop behooren lij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Sos. 44 tot 47 der Ingekomen Stukken ran den Gemeenteraad. Offieiëele Hennlseovingon. HERIIiLIliCSOKItEBtriJS. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 3 der verordening van den 12 Januari 1882 ;ot regeling van het herh.ilingbonderwijs in de gemeente „eiden (Gemeenteblad No. 11); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrij- ing van leerlingen voor het Herhalingsondcrwijs zal ilaats hebben van den 12den tot en met den 17den Maart s., voor meisjes in het schoollokaal in de Van der Werf- itraat, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage des namiddags van zeven tot acht uren. Tot het llerhalingsondei wijs kunnen worden toegelaten lste de leerlingen van de scholen der 3de en 4de klasse, lie verkregen hebben het getuigschrift, bedoeld bij art. 18 2 der \erordcning van 11 November 1880 (Gemeen- eblad No. 4 van 1881) 2de zij die, bij een af te leggen examen, blijken geven aan de daarvoor gestelde vereischtcn te kunnen voldoen. Burgemeester cjn Wethouders voornoemd, Leiden, DE KA NT ER, Burgemeester. B Maart 1883. E. KIST, Secretaris. LBSIttftSX, 9 Maart. Hodeu is aan de universiteit alhier do heer L. Van den Berch van Heemstede, geb. te Leiden, be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap, niet icademisch proefschrift, get.: „Hal excepté le roi ie plaide par procureur." Ten aanzien van het adres van den heer L W. Sijthoff, om hier ter stede in het ziekenhuis >f in een ander gebouw de gelegenheid open te tellen tot opneming van een 24-tal krankzinnigen, fleolen B. en We. mede dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zich onledig houden met het be ramen van zoodanige maatregelen, als er toe kunnen I leiden om in het vervolg te voorkomen dat voor "behoeftige krankzinnigen, die op kosten van ge- neenten in deze provincie worden verpleegd, geen plaats is te vinden in één der vier in dit gewest laartoe bestaande geneeskundige gestichten. Zij ichten hot op die groDden dus geraden om, alvoreus ladere maatregelen door het gemeentebestuur wor- len genomen, den uitslug dier bemoeiingen af te (vachten. Sedert oenigen tijd heeft de oprichting van ien kaasmarkt hier ter stede een puot van over weging bij hot college van Dagelijksch Bestuur uitgemaakt en zijn do maatregelen ter sprake gebracht, die zouden kunnen leiden tot de vestiging van zoodanige markt, waarvoor ongetwijfeld deze gemeente met het oog op de ligging en de bloeiende veemarkt en boterhandel bij uitnemendheid geschikt oude wezen. Van een eigenljjke kaasmarkt in de Waag toch is tot heden geen sprake, en daarom lullen nadere maatregelen noodïg wezen om de oistandkoming van zoodanige markt to bewerk stelligen. Alvorens daaromtrent voorstellen bij den gemeenteraad aanhangig to maken, hebben B. en Ws. bet noodïg geacht het gevoelen van de afdeeling Leiden van do Hollandsche Maatschappij van Land- )ouw in te winnen, terwijl hun uit een schrijven van de afdoeling Zoeterwoude, Leiderdorp en Om- itreken tevens bleek dat ook deze afdeeling de oprichting van een kaasmarkt zeer wenschelijk zou ichten. Met de meeste welwillendheid werd door iet bestuur der Leidscho afdeeling aan het verzoek voldaan en,de zaak in eene vergadering ter Bprake gebracht. Uit het daaromtrent door eene commissie, door de vergadering tot het instellen van een speciaal onderzoek belast, uitgebracht rapport blijkt dat de zaak algemeene instemming heeft onder vonden en dat omtrent het welslagen daarvan de meest gunstige verwachtingen word on gekoesterd. De geschiktste dag zal zijn de Vrijdag, 's morgens tusschen tien en twaalf uren. Do commissie meent dat de Vrijdag het geschiktst is omdat: 1°. de veehouders wegens do veemarkt toch gewoon ziju ter markt te gaan; 2°. omdat door de markten te Bodegrave 's Dinsdags, te Haarlem 'a Woensdags en te Gouda 's Donderdags, do Vrijdag het geschikst is om de koopers te verwachten. Als plaats waar de markt gehouden kan worden, komt aan de commissie het geschiktst voor de Visch- markt, als de kaas zooals te Gouda en te Bode grave op do wsgens verkocht wordt. Mocht bet echter beter voorkomen de kaas te vorkoopen op stapels, zooals te Haarlem, te Alkmaar enz. ge schiedt, dan zou naar haar oordeel do Waag een geschikte plaats zijn. Zij zon met do markt willen aanvangen in het laatst van April of begin Yau Mei. Iq het begin van April zon gevoeglijk de juiste dag kunnen worden bepaald met het oog op het vroeg of laat uitlaten der koeien in de weide. Eindelijk zou aan het oplichten der kaasmarkt noodzakelijk verbonden zijn uitbreiding van het waagpersoneel, verandering vau de weegtoestellen en de aanschaffing van materieel om de kaas te vervoeren, hurries, of nog lievor zooals te Haarlem, wagentjes met losse bakken, dib voor het vervoer zeer doelmatig zijn. Door do Afd. zelve wordt- het wenschelijk geacht éérst tot do oprichting der kaasmarkt te besluiten, voorloopig in de Waag op Vrijdag tusschen 10 en 12 uren des voormiddag3, terwijl dan later omtrent do verschillende met de markt in verband staande aangelegenheden eene beslissing kan worden ge nomen. Zich gaarne met dit gevoelen vereenigende, hebben B. en Ws. besloten de zaak thans bij den Raad aanhangig te maken en eene beslissing tot oprichting der markt nit to lokkeu. In verband mot dit voorstel bericht de commissie van financiën dat de aanschaffing van een viertal wagens, mot tien -stuks daarbij behoorende bakken, een uitgaaf zal vereischen van ƒ370, maar dat in over weging wordt gegeven om zich aanvankelijk tot do helft te bepalen, ten einde naar gelang dor behoefte, bij de onzekerheid der uitbreiding, de overigen aan te schaffen. De aanvalling der tafelbladen, die voor de botermarkt dienen, het zoo noodïg veranderen der schalen van twee balansen on het aanbrengen van oprijplanken bij eenigo deurdrempels, zullen onverhinderd volgons de daarvan te verkrijgen aan wijzing kannen geschieden, zoodat de kosten in het geheel zullen bedragen eene som van ƒ600. In de maand Februari zijn binnen deze gemeente geboren 137 kinderen, als: 64 zoons en 73 dochters, waaronder is bogropen 1 tweelinggcboorto; over* leden 95 personen (waarvan 10 elders woon achtig), als: 23 mannen, 22 vrouwen, 25 zoons en 25 dochters; daarenboven ah levenloos aangegeven 5; gehuwd 19 paren. Wij ontvingen hedenmorgen per Fransche mail, via Napels, de Indische bladen alleen van 31 Januari. De onderofficiers-vereeniging „Door Vriend schap Vereenigd" hield gisteravond in de Stadazaal eene buitengewone vergadering, waarop ook een aantal dames tegenwoordig waren. Na een kort woord van welkom door den presi dent tot de aanwezige Metalen-Krnis-Riddcrs, de onderofficieren der dd. schutterij en verdere genoo- digden, waaronder mede eonige officieren, - met den wensch dat het na afloop van het feest mocht blijken dat de zinspreuk van hot gezelschap werke lijk was bewaarheid geworden, ging men over tot do uitvoering van het programma, dat bestond uit do opvoering van„Die was komiek of- zoo werd een Schoonpapa gefopt" en „Hij is nietjalnersch", beiden blijspelen iu één bedrjjf van A. A. Van der Stempel Jr. Zoowel in het een als in het ander handhaafden do werkende leden hun goeden naam op hot gebied van het dilettanten-tooneel. Zij speelden uitmuntend, niet het minst in het tweede stukje, waarmede dan ook een bijzonder succes werd behaald en na afloop waarvan aan mej. Grentzius, die opnieuw hare mede werking verleende, onder daverend applaus een fraaie bouquet werd aangeboden. Tusschen beide stukjes in hield het lid van ver dienste, de heer G. J. Raimund, eene voordracht, getiteld „Het gestolen kind", uit hot Franseh door J. M. Terwogt. Hij toonde er mede ook een goed declamator te zijd, die aan zijne woorden gloed en leven wist te geven. Luide toejuichingon violen hom voor zijn gevoel volle voordracht ten deel. Als gewoonlijk werd de samenkomst met een ge animeerd bal besloten. Mon was er „door vrienchchap vereenigd." Het nieuwe blijspel „Onnadenkendheid", naar L'Arrongos „Die Sorgloscn", te Rotterdam in den Nieuwen Schouwburg van don hoer Vau Zcylen voor de eer6to maal opgeveerd, had een uitmuntend succes. Zoowel de karakters in het stuk zelf als de vertolking lieten volgens dc Rotterdamsche bladen niets te weDschen over, zoodat het ook niet ootbrak aan luide toejuichingen cn het scherm telkens weder moest worden opgehaald. Het was tevens een benefice-avond voor don heer L. H. Chrispijn, die in tal van kransen alsook in een fraai cadeau het bewijs mocht zien dat het hem niet aan vereerders ontbreekt. "Wij zijn thans in staat, de namen mede te deelen der Nedorlanders, die ziju uitgenoodigd om deel uit te maken van de jury der internationale tuinbouw-tentoonstelling, welke door de keizerlijk Russische tuinbouw-maatschappij in Mei aanstaande te St.-Petersburg zal worden gehouden. Het zijn de heeren: jhr. E. A. Barnaart te Vogelenzang, Groe- newegen te Amsterdam, A. Koster Mz. te Boskoop, J. H. Krelage te Haarlem, pr^f. dr. C. A. J. A. Oudemans te Amsterdam, prof. dr. N. W. P. Rau- wenhoff te Utrecht, prof. dr. W. F. R. Suringar te Leiden en II. Witte te Leiden. Uit het groot hertogdom Luxemburg werd uitgenoodigd de heer Jean Soupert te Luxemburg. - Naar men verneemt, hebben de heeren Groenowcgen, Oudemans, Rauwen- hoff en Witte bericht gegeven, dat zij verhinderd zijn aan de uitnoodiging gevolg te geven. Voor de groote tuinbouw-tontooDstelling te Ber lijn, wolke daar in het midden van April aanstaande zal worden gehouden, is uit Nederland tot lid d9r jury benoemd de heer J. H. Krelage te Haarlem. (H.C.) Tot onderwijzer aan do tweede openbare school te Stompwijk is benoemd do heer P. J. Baartmans, te Poeldijk, gem. Monster. De commissie uit de Provinciale Staten ver- eenigt zich met Gedeputeerde Staten, cm bij adres aan de Kamer to verzoeken iu het oDteigeoingg- ontwerp voor do verbinding van don Hollandschen IJsel met de Gouwe, de richting te veranderen overeenkomstig plan C in het meeste belang van Gouda, maar de meerderheid gaat zelfs verder en wenscht nu reeds te verklaren dat ook bij onver anderde aanneming der richting, de Staten eene subsidie zullen geven voor verdere verbetering van den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam, onder eenige voorwaarden. Gedeputeerdo Staten honden vol dat die prejudice op de eventueele beslissing voor de Provinciale Staten niet gewenscht is. Aan de Provinciale Staten van Zaid-Holland if— (Vi

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1