LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7074. Vrijdag 9 Maart. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURAKT: Voor Leid» per 8 maindoa.1.10. S'rauco per post.1.40. Ajzoadü*4jka Nommers.a 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES! Vin 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groot ere letters nasr plaatsruimte. Voor het wetstee» reo buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oaioiëele Keunisgevingeo. ZEE)II!.!TIE. BURGEMEESTER eh WETHOUDERS vak LEIDEN; Gelet op art. 150 der Wet op tic Nationale Militie, van den lOden Augustus 1861 (Slaatibhd No. 72); Noodden de lotelingen dezer gemeente, die verlangen bij de zeemilitie le dienen, uit zich daartoe aan te mel den vóór den lsten April aanstaande, op een der werk dagen, tusschen des voormiddags negen en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. Zij herinneren voorts den belanghebbenden, dat het over bodig i voor het vervolg, verzoeken om inlijving bij de 'zeemilitie tot het Departement tan Marine te richten en dat zoodanige verzoeken voorlaan builen beschikking zul len worden gehouden; dat derhalve belanghebbenden, van het verlangen om bij de zeemilitie te worden geplaatst, uilsluitend op de boven aangegeven wijze behooreu le doen blijken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Maart 1883, E. KIST, Secretaris. LËIDEX, 8 Maart. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middol van hot stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam ver trekkende. Ten poBtkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. Do minister van financiën brengt ter kennis dat bij koninklijk besluit vau 1 Maart zijn inge trokken, te rekenen van 1 April a. s., de vnjstel- ingen van zegelrecht verleend: a. voor de genoot schappen van algemeen nnt, ter bevordering van kunsten, wetenschappen en nijverheid, afgegeven bewijzen van gedane bijdragen; en 6. voor de qui- tantiën wegens schoolgeld. Mej. A. C. Privé alhier staat No. 1 op de voordraoht voor onderwijzeres aan de openbare school te Koudekerk aan den Rijn. Van de derde vermeerderde uitgave vaa het „Nieuw 'Woordenboek dor Nederlandsche taal" door J. H. Van Dale, bewerkt door J. Manhave, is bij do boekhandelaars Nijhoff, Stemberg en Sijthoff te 'a-Gravenhage en te Leiden do 2de en 3de aflevering verschonen, waarin de eerste letter van het alphabet ten einde is gebracht en met de tweede begonnen. De ontvangsten van den spoorweg Loidon Woerden bedroegen over de maand Februari j. 1. f 7130.24 tegen f 7144 in 1882, zijnde van af 1 Januari 1883 15,173,89 togen 15,222.40'/, in hetzelfde tijdperk van het jaar te voren. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal zich met een adres tot den minister van binnen- landBche zaken wonden, naar aanleiding van de feiten dat onlangs 200 Duitsehe varkens, die klauw zeer hadden, te Rotterdam zijn aangevoerd en dat op de veemarkt te Leiden vee is verkocht, dat aan toegblaar leed. Dezer dagen wordt in twee hoogst achtens waardige families te Katwijk aan Zee een, zij het dan ook in huiselijken kring, merkwaardig feest gevierd. De heeren Meerburg en Van Rhjjn, vor mende te zamen de firma van dien naam, gedenken met hunne echtgenooten den dag waarop zij vóór 25 jaar op denzelfden dag in het huwelijk traden. Met voldoening mogen ze op dat tijdvak terugzien, ge tuige de hooge achting die ieder hen toedraagt. Onkreukbaar in handel en wandel, is de firma in die jaren geworden wat zij th.ns is: een die met eere in het binnen- en buitenland wordt genoemd. Tal van instollingeD, gemeentelijke en kerkelijke, vonden bij hen steeds krachtdadigen stenn. En die te Katwjjk aan Zee bekend is, weet dat daar waar stoffeljjke hulp noodig is, waar stille armoede ge lenigd moet worden, dat daar ook de dames feest vierenden te vinden zijn, goeddoende, steunende, zooveel in haar vermogen is. Moge het onze gemeente, zoo schrijft onze bericht gever verder, gegeven zijn hen nog lang in haar midden te betonden, dan zal door hen nog menig goed werk tot Btand gebracht en nog menige traan gedroogd worden. Db. J. G. Verboeff te Bodegrave komt No. 5 voor op het zestal voor predikant te Harlingen. I Voor do botrekking van gemeentebodo te Zaan dam ia door J. Zwaag, als zoodanig werkzaam te Aalsmeer, bedankt. De heer J. Klapwijk, lid van den gemeen teraad te Haarlemmermeer en president-kerkvoogd der Herv. gemeente te Abenes, is gisteren overleden. Velen zullen in hem een groot verlies betreuren. Men verneemt dat weer aan een pachter in de Haarlemmermeer door den landheer ongevraagd do huur eener boerderij van 20 hectaren met 20 por H. A. verminderd is, en van f 90 op 70 per hectare is teruggebracht. De gemeenteraad van Gonda heeft besloten tot ondersteuning van het adres der gemeente Bode grave aan den KoniDg, om de buskruitmagazjnon te Wierickerschans te verplaatsen naar eene minder bevolkte streek. Prinses Hendrik zal zich binnenkort voor eenigen tijd naar Berlijn begeven. Volgens de „Indische Gids" bestaat te 's-Hago hot plan om eene Maatschappij te vestigen, welke tot dool heeft de oprichting en exploitatie van eene stoompapierfabriek te Batavia of omstreken. Door Bnrg. on Weths. van Rotterdam is aan den gemeenteraad ingediend een schrijven van Ge deputeerde Staten, waarbij dezen zich verklaren vóór het voorstel om de jaarwedde -r wethouders te brengen op 4000, indien de Raad termen daar toe aanwezig acht; zij verzooken mededeeling van 'e Raads beslissing omtrent het bedrag en den ter mijn van iogang der oventneele verhooging. Men meldt uit Rotterdam dat blijkens het gisteren uitgebracht jaarverslag der naamlooze ven nootschap „de Rotterdamsche Broodbakkerij" in 1882 voor het eerst een winstsaldo is aan te wijzen. Meerdere zuinigheid in hot boheer en strenger be palingen omtrent de betalingen, zij t ook met op offering van eenig debiet, zijn als de oorzaak daar van te beschouwen en doen de verwachting koes teren dat deze inrichting voortaan eene betere toe komst tegemoet gaat. De bruto opbrongst bedroeg f 26,785.39; aan arboidsloon was uitbetaald 16,785.39; de onkosten bedroegen 7748.38'/1, makende met de afschrijvingen eene totale nitgave van ƒ25,793 03'/,, dus eenenotto winst van f 852.21. De minister van binnonlandsche zaken, over wegende dat de heeren J. Dirks en P. H. Holtz- man ontslag hebben genomen als leden van de Tweedo Kamer en dat derhalve in het hoofdkies district Amsterdam de verkiezing van twee loden dier Kamer behoort plaats te hebben, heeft bepaald dat die verkiezing zal plaats hebben Dinsdag 27 Maart a. s. en dat herstemming, is die noodig, zal geschieden Dinsdag 10 April daaraanvolgende. De gemeenteraad van Amsterdam heeft ten langen leste de verordening tot reorganisatie van het beheer over, het toezicht op en de verpleging in do gasthuizen vastgesteld. Men weet dat die ver ordening binnen drie jaren zal worden herzien en de Baad dus niet gelooft, nn reeds alleB voor de reorganisatie gedaan te hebben. Aan den vroegeren directeur-geneeskundige dr. Thijssen is het tot nu genoten salaris als wachtgeld toegestaan, waarschijn lijk in afwachting dat hij pensioen krijgt; want er is ook bepaald dat hij het recht op pensioen be houdt, even alsof hij in functie bleef. Op slechts 26-jarigen leeftijd is na eono hevige ziekte op het kasteel „Twickel" te Dolden over leden dr. C. G. U. W. baron Tan Heeekeren Tan Wassenaar. Toor den 6don tocht van de „Willem Ba- rendsz" is te Rotterdam 1281.75 bijeengebracht. Omtrent het voorstel van Gedep. Staten tot vaststelling van een bijzonder reglement voor den gecombineerden Teenpolder onder Zwammerdam en Reeuwjk en van eene wijziging van het bijzonder reglemont voor den polder Reenwrjk, Inidt het rapport der commissie ad hoe gunstig. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Suez. De gewone andientie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hobben. Z. M. heeft den commissaris van politie te Ti elH. J. M. Tan dor Wedden, tovens benoemd tot commissaris der rijkspolitie. Gemengd Nieuws. Met de boplantingder Nieuwe Beest en- markt. alhier is heden eeu aanvang gemaakt. Tus schen do twee middelste palenrjen zijn een aantal zeer jonge boompjes geplaatst. Reeds vroeg in den morgen was hot werk al goed opgeschoten. De zee hoeft te Soheveningen weder een groot stuk van den duinvoet door den storm weggenomen. Aldaar zijn aangespoeld 1 stuk van den boeg van een schokker, waarop U. K. 68 (Urk), verder een nieuwe trap zonder herkenningsteeken en een zwaard van het verongelukte vaartuig van den reeder G. Den Dnlk. Drie schokkers zijn aan wal geslagen, twee zuidwaarts, de derde noordwaarts van Soheveningen. Hoewol geon lijken zijn aange spoeld, zal de bemanning van die drie vaartuigen zeker zijn omgekomen. Het wrak van het veron gelukte vaartuig ten zuiden van den vnnrtoren ia gedeeltelijk uiteengeslageneen stuk van den achter steven spoelde weder aan. Een bewijs van groot zeemanschap werd door den stuurman Mink Roos bij bet landen te Sohe veningen gegeven. Zoodra hij met zijn schip in de branding was, werd het roer uit de haken gelicht; hij wierp in een oogwenk z jn anker nit, wist zijn schuit te keeren eu stuurde vervolgens met een stak van een spaak naar den wal. Overigens werd door zee- - lieden do opmerking gemaakt dat velen hunner makkers zich Diet in de branding hadden moeten wagen en voor de kuBt voor anker hadden moeten bij ven; het is zelfs volgens velen een wonder dat niet meer vaartuigen in de vreeselijke branding zijn geblevon. Er is bericht ontvangen dat 7 schuiten, te Sche- veningon tehuis behoorende, te I-Jmuiden zijn bin nengekomen; van een aohtste, die doze schuiten in zee volgde, is kort daarna niets meer gezien. Te Zandvoort zijn op het strand vlak vóór het dorp twee mastelooze schokkers aangedreven, ge merkt H. D. 12 en H. D. 19. Op het laatste zijn twee lijken gevonden, naar gissing van monschen van 12- en 17-jarigen leeftijd. De hooge zee heeft ook aldaar den voet der duinen weder veel afge nomen. Het kostte gistermorgen moeite om op het strand te komen, daar op sommige plaatsen de strandvlakte 1 a 2 meter lager dan de buitenste duinkant is. Op twee sehniten na liggen er de visch- bommen op strand. Uit Genemniden vernemen we dat vier visschers- booten voor Ouddorp gestrand zijn. Teertien per sonen kwamen daarbj om het leven. Gistermorgen zijn te Soheveningen aangekomen 2 sehniten, de eene zander averij; de andere had netten, tuig en ankers verloren. Nog van ongeveer 70 schuiten is men zonder bericht. Algemeen vreest men dat nog treurige tijdingen te wachten zyn. Op het telegraphiseh bevel, gegeven door de rechtbank te Haarlem, is te Eindhoven in eene particuliere woning aaDgehonden de persoon van Tf. B. Melchers, te Hillegom, ontslagen chef de bureau bjj de Noord- en Zuid-Ilollandsche

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1