N°. 7073 Donderdag 8 Maart. A0. 1883. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommere.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADTERTENTIENj Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incassee* ren bniten da stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Toen Nathan Blom bij het spoorweg- ongeluk aan den Beugelsdijk te Rotterdam beide beenen verloor, werd hem namens de Holl. Spoor weg-Maatschappij de keus gelaten tusschen een som van f 14,000 als schadevergoeding of eene lijf rente. Blom, die aldaar in het ziekenhuis werd ver pleegd, deelde dit zijn vrouw mede, die op haar beurt er den burgemeester van Loosduinen mede bekend maakte; deze gaf haar den raad om het geld te nemen, „want zoo een Maatschappij kon wel eens op de flesch gaan en dus was toch beter één vogel in de band dan tien in de lucht." Hij (burgemeester) zou het geld dan wel uitzetten; f 4000 hield Blom in zijn zaak en de overige f 10,000 zijn thans met den burgemeester naar Amerika verhuisd. Daar bewoog zioh een menschelijk wezen op de dakeodaar moest onraad zijn, - zoo begrepen Zondag, omstreeks vier uren na midder nacht, een paar voorbijgangers aan den Zeedijk, te Amsterdam, en zij achtten het raadzaam de be woners der bedreigde perceelen te wekken. Er was geen twijfel aan - volgens een eerzaam moedertje - want toen ze zooeven Jan6sie geholpen had, meende ze ook al dat 't daarboven niet plnis was. Een tocht naar de daken werd ondernomen. De stoutmoedigste had nauwelijks het hoofd bui ten het dakvenster, of daar klonk van verre een stem: „Ja, schurk, ik zie je wel! Mij met zes bloe derige hinders laten en jij in een ander huis!" De arme vrouw deed eene nachtwandeling over de daken naar eene verdachte plek, waar zij bijna zeker was haar trouweloozeu eega te verrassen (Hbl.) De overkluizing van de Schelpsloot in de residentie heeft ten gevolge gehad dat tusschen de Javastraat en de Laan Copes Yan Cattenburcb, gevormd door de Nassaukade, de overdekte beek en de tegenover de kade aangelegde straat, een ruim terrein is ontstaan, hetwelk als een der fraaiste pleinen der hofstad mag beschouwd worden. B. en Ws. hebben dan ook aan die ruimte den naam van Nassauplein gegeven. De terreinen en opstallen van devoor- malige Kon. waskaarsenfabriek te Amsterdam zijn gisteren voor f 656,000 verkocht. In een kamertje in een perceel op de Elandsgracht te Amsterdam woonde een 83-jarig vrouwtje, dat weinig uitging en als behoeftig te boek stond. Sedert Vrijdag jl. hadden de bnren haar niet gezien en dit ongewone lange thuisblijven wekte achterdocht. Gistermorgen werd de deur peopend en vond men het oudje dood met de hand rustende op een voor haar doen niet onaanzienlijke som gelds. Men meldt uit Pernis dat door den buitengewoon hoogen vloed de polder Madroelen gistermiddag geheel onder water is geloopen. Te Dordrecht heeft zich vrijwillig ter beschikking van de justitie gesteld de persoon van H. A. D...., die zich in Juni 1878, als beschuldigd van valschheid in geschrifte (het onderteekenen met een valschen naam vau een wissel, die later daar ter stede gedisconteerd werd), naar Amerika had verwijderd. Volgens een telegram van 5 Maart uit St.-Petersburg aan de „Indépendance Beige," zijn te Charkoff en te Odessa groote hoeveelheden dynamiet en bommen in geheime bewaarplaatsen door de politie ontdekt. Er moeten ook vele per sonen gedurende de laatste veertien dagen door de Russische politie in hechtenis genomen zijn. In een huis te Moskou, dat de optocht bij de kroning des keizers voorbij zou trekken, zijn een voorraad dynamiet en andere ontplofbare stoffen ontdekt. Er hebben vele inhechtenisnemingen plaats De geregelde sneltreindiensttus- schen Parijs en Weenen vangt in Mei aan. De maire van Luzy (Nièvre) schrijft aan het „Petit Journal" dat in dit dorp een vrouw van 118 jaren woont: Mario Pidault, weduwe Georges, geboren te Tagnière op 21 April 1765. Zij woont sarnea met een harer achter-kleinkinderen en heeft nog voor een paar weken een wandeling gedaan naar Cazy, 7 kilometers van Luzy. Zij is eenmaal in haar leven verkouden geweest, maar dat was haar ernstigste ziokte. Te Chester heeft eene moeder, be schonken thuis komende, haar kind van veertien maanden in 't vuur geworpen. De buren kwamen tusschenbeide, maar tot driemalen toe ontrukte zij het wicht aan de handen der redders en wierp 't opnieuw op 't vuur. Eindelijk werd men haar meester. Het kind verkeert in hopeloozen toestand. De heer Byrne zal teParijsweder op vrije voeten gesteld worden, omdat nit de over gelegde stukken niet gebleken is dat hij aan het hem ten laste gelegde (verstandhouding met de moordenaars van het Phoenix-park te Dublin) schuldig zou zijn. Verleden Zondag heeft teRijseleene samenkomst van koniügsgezinden plaats gehad, welke volgens de „Clairon" door zesduizend belangstel lenden werd bijgewoond en waarin de bekende afge vaardigde Baudry cEAsson het woord voerde. „Zeker van getrouwelijk de gevoelens des konings en van allen, die met zijn vertrouwen vereerd wor den, weder te geven", zeido deze spreker, „verklaar ik het u nadrukkelijk: Wij wachten slechts eene gelegenheid af om ons te ontdoen van de repu- blikeinsche wonden, welko ons verteren; slechts een kreet des volk om voorwaarts te rukken; slechts eene uiting der openbare meening om de inbrekers van kloosters, vervolgers, exploiteurs en verraders weg te yagen, die ons onteeren en ten gronde richten. [Daverende toejuichingen. Kreten: Leve Baudry d'AssonLeve de koning!] De eerste roep des lands zal ons het door God bepaalde oogenblik aanwijzen. Dappere Rijselarenl op dat ontzaglijk oogenblik, bij dien dageraad der bevrijding en verrijzenis, zult gij op uw post zijn! In uw naam verpand ik er mijn woord onder van Fransch- man en Vendeër! [Donderend gejuich. Ja, ja, wij zullen er zijn!] Dezen plechtigen eed, welken gij, mijne heeren 1 met uwe toejuichingen aflegt, richt ik hier tot Frankrijks hoop, tot den doorlnchtigen balling, tot den eersten der Franschen, tot mijnen heer den graaf van Chambord, tot onzen koning, tot Hendrik den Vijfden! [Alle aanwezigen zijn van hunne plaatsen opgestaan; de opgewondenheid is ten top gestegen. Kreten: Leve, ja leve de koning! Leve Hendrik V! Leve Frankrijk!] Te Kiew had dezer dagen een zonder ling huwelijk plaats. Eene schoone en jonge Oosten- rij ksche dame, Louise P., kwam aan in een der voor naamste logementen en besteldeof liever liet opsporen een man met adellijken titel, die onmiddellijk met haar wilde trouwen. Men vond een armen kerel, die een weidschen titel voerde en bereid was zijn geluk te aanvaarden. Louise was met hem tevreden, liet een zwarten rok voor hem maken en trouwde hem drie dagen later in eene kleine kerk in een der voorsteden. De bruid was zoo prachtig gekleed dat zelfs de rijkste Russische dames haar toilet konden benijden. Met paarlen en diamanten als bezaaid, verkreeg de schoone vrouw door dubbele aantrekkelijkheid zulk een invloed op haren echt genoot, dat zij hem meenam naar een notaris en hem daar een akte liet teekenen, waarbij hij haar, krach tens maritale macht, verlof gaf om te wonen waar zij zou verkiezen. Driehonderd roebels kreeg hij voor die handleekening; Louize ging met den eerst- volgenden trein weg, als gravin ski, en de graaf bleef achter met een zwart pak, driehonderd roebels en eene vrouw.in partibns. Te Motlock-bridge moet een zoon zijn vader hebben vermoord en daarna getracht hebben zich zelv. n van 't leven te berooven. De vader, die opgaf Julius Binns te heeten en geestelijke te Londen te zijn, had bij zekeren heer Merchant voor zich en zijn zoon kamers gehuurd. Zondag hoorde de heer M. een schot in hunne kamer en toen bij er binnen kwam, lag de oude man dood in 't bed, met ver brijzelde hersenen, terwijl de zoon, badende in zijn bloed, een doodelijke wond aan den hals had. Ter stond rees het denkbeeld van vadermoord en daarna zelfmoord. De justitie werd gewaarschuwd; niemand kende in Matlock-bridge de beide personen. Eene 22-jarige naaister te Parijs wierp zich dezer dagen uit een venster der vierde verdie ping en kwam terecht op een vigilante. Geheel verpletterd nam men haar op. Ook hier was teleur gestelde liefde weer in het spel. INGEZONDEN. Symphonic-Concert. Vrijdag aanstaande wacht ons het tweede sym- phonie-concert onder leiding van den heer Locher. "Wij veroorloven ons nog eenmaal op deze uit voering de aandacht te vestigen en ieder dien het muzikale leven hier ter stede ter harte gaat, op to wekken zich te komen overtuigen, wat de wakkere directeur mot zijn orkest vermag. Wij deelden reeds vroeger ons voornemen mee, na afloop van dit concert eene poging aan te wen den, om aan dit orkest onder dezen directeur eea blijvend bestaan en oeoe voortdurende ontwikkeling te verzekeren. De heer Locher is de rechte man om onze instru mentale krachten om zich te vereenigen, die te leiden en te ontwikkelendit heeft reeds het eerste concert bewezen. De beste weg om hem hierbij te steunen, is, naar het ods voorkomt, hem jaarlijksche geldelijke bij dragen voor zijne symphonie-concerten toe te zeggen. Men zal daarmee een dubbel doel bereiken. De heer Locher zal in gebleken belangstelling onge twijfeld eene opwekking vinden om op den inge slagen weg voort te gaan en tevens in staat wor den gesteld tot die verbeteringen in het orkest, die met geld en alléén met geld zijn te verwerven. Tot het verkrijgen van die bijdragen zullen wij weldra eene lijst doen rondgaan. Leiden, Fockema. Andreae. 6 Maart 1833. H. Van der Hoeven. Mijnheer de Redacteur Vriendelijk verzoek ik u de volgende paar regel tjes in uw veelgelezen blad te willen opnemen. Meermalen wordt in den laatsten tijd den bewo ners der Langestraat een groot ongerief bezorgd door eenige balddadige knapen, die het nl. voort durend gemunt hebben op eene aldaar aan den muur bevestigde lantaarn. Ik zelf was reeds tweemaal getuige hoe met maar al te juist gemikte steenworpen op die lan taarn, de steeg weldra, bij een weinig wind, in vol slagen duisternis werd gehuld. De Damen der jongens, door wie dit laffe kwaad gepleegd wordt, zijn mij nog niet bekendmaar wat ik er van weet is, dat het feit meesttijds 's avonds na acht uren plaats heeft. Hopende dat door de bevoegde autoriteit een „oogje in 't zeil" zal worden gehouden, betuigt u bij voorbaat zijn welgemecnden daok voor de opname Leiden, Een bewoner dier wijk, 7 Maart 1883. A. L. B.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1