LEIDSOH DAGBLAD N". 7070. Elaasidag 5 Maart. A0. 1883. Tweede Blad. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letter* naar plaatsruimte. Voor het ioeassee- rea baiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen om kwart voor tienen had vrouw S. het ongeluk, terwijl zij bezig was water te scheppen, in de Oude Vest te vallen. De vuilnisman J. K. wilde haar reddeD, maar ging ook te water. Do vrouw werd daarna gered door D. Smit en de man door twee zijner vakgenooten ook weder op het droge gebracht. Omtrent het voorgevallene met den slaapwandelaar in het „Hotel Mille Colonnes" te Amsterdam kan de Amst. Crt. modedeelen, dat het geen Utrechtsch, maar een Leidsch student was. Door een hotolknecht werd hij 's morgens gevonden en daarop naar het Binnen Gasthuis gebracht, hoe wel de begeleider der brancard la9t had hem naar de Ziekenverpleging op de Keizersgracht te brengen. Het Haagsche Panopticum, thans op het Plein, zal overgebracht worden naar het Grand Café du Passage in de PooteD, alwaar in den tuin oen gebouw er voor wordt iu orde gemaakt. Te Hollandscheveld, gemeente Hooge- veen is eene woning en inboedel geheel verbrand. De bewoonster had ternauwernood den tijd om het brandende perceel te verlaten. Alleon het huis was gewaarborgd. Als een merkwaardigheid kan g e- meld worden, dat te Alkmaar 10 schapen zijn verkocht voor den kolossalen prijs van f 1000. Volgens „Veritas" zijn in Januari verongelukt 147 zeilschepen, waarouder 2 Neder- landsche, en 21 vreemde stoomschepen. Op den Chicago en North western- spoorweg heeft een vreeselijk ongoluk plaats gehad. Bij Palatine (Illinois) stortte een van Dakota komende trein van don dijk neer, waardoor vijftig passagiers zwaar gekwetst worden. Een kind was terstond een lijk. Bij een brand te Romagnies (Isóre) wilde de heer Bas zijne drie kinderen, die zich in het aangetaste huis bevonden, redden. Hij liep door de vlammen, werd zelf er door aange tast en men vond later zijn geheel verbrand lijk op de puinhoopen. Do kinderen waren door anderen gered. De inhechtenisneming van een zeke ren Javeau, een zich noemenden Fransch dagblad- schijver, brengt het getal inhechtenisnemingen met betrekking tot de dynamiotontploffing te Brussel tot vier. Te Parijs is door onbekende oorzaak eene hoeveelheid kruit ontploft, waardoor den chef der fabriek het ongeluk trof van gedood te worden. In dezelfde plaats stiet een man in een vlaag van woede een hem vergezellend meisje een kurke- trekker io de zijde, zelfs zóó ruw, dat bij het uit trekken de helft bleef zitten. Des anderen daags werd do ongelukkige geopereerd, doch men weet niet of zij in het leven zal blijven. Zij heeft na de operatie harde koortsen. De dader is gearresteerd. Uit Baden wordt eene geschiedenis gemeld, welke doet denken aan de oude verhalen van roovers en sluipmoordenaars. Voor twee jaren verdween een handelsagent, Wertheimer genaamd, op raadselachtige wijze. Hij was verzocht bij zeke ren boer Göz te Kaltenthal te komen met 1000 mark, om een zaak te doen. Wertheimer kwam niet terug; Göz beweerde dat bij wel bij hem was ge weest, doch de zaak was niet tot stand gekomen. Tovergeefs werden overal nasporingen gedaan. Eenige dagen geleden nu brandde het huis van Göz af. Men vond verscheidene zaken van waarde in een kelder, en dit gaf aanleiding tot een gerech telijk onderzoek. En nu vond men onder den vloer het lijk van Wertheimer, nog met de kleedcren bedekt. Ook de papieren en geldswaarden van den koopman waren nog voorhanden. Göz had hem in zijn huis gelokt, om aan de 1000 mark te komen, hem vermoord en tusschen den vloer en het kelder gewelf begraven. Dagelijks ging hij over de plaats, waar zijn slachtoffer verborgen lag. Eindelijk stak hij het huis in brand, in de hoop dat hot lijk mede verbranden zou, om zoo dc sporen der afschuwelijke misdaad uit te wisschen. De vrouw van Göz heeft zich opgehangen. Hij zelf echter bevindt zich in verzekerde bewaring. Duitschland schijnt nn aan de benrt te zijn met do ontdekking van afschuwelijke mis drijven. Eeüige kinderen te Breslau woelden ineen vuilnishoop, toen een menscholijke hand te voor schijn kwam met de mouw van een vrouwenkleed. De kinderen liepen verschrikt weg en waarschuw den een politieagent. Deze liet voorzichtig graven en nu kwam een vrouwelijk lijk te voorschijn, waar van het hoofd ontbrak. Dit was nergens te vinden. Toen het geval bekend werd, vervoegde zich een koopvrouw bij de politie, die aan de kleederen het lijk erkende als dat van hare dochter, die in het laatst van 1881 spoorloos vordwonen was. Zij had een liefdesgeschiedenis gehad met een slagersknecht, waaruit heftige twisten ontstaan waren. Korten tijd daarna verdween ze, en men dacht dat ze naar Berlijn vertrokken was. De slager word toen reeds gevangengenomen, doch bij gebrok aan eenig bewijs losgelaten. Hij hield vol niet te weten waar het meisje was. De man is thans weer in hechtenis genomen. Men weet nog niet ho6 de geschiedenis zich heeft toegedragen. Het Zweedsche dorp Hillostadt, in he district Schoonen, is deze week bijna geheel door brand vernield. Niet meer dan 32 huizen bleven gespaard. Eene boerin te St.-Yeit, die eenige da gen te voren een kind gekregen had, zag verleden week op een avond, dat haar man van huis was, plotseling eene gestalte voor haar bed staan, met staart en hoorns enz., die haar toeriep: „Ik ben do duivel; geef mij al uw gold, of ik neem uw kind mede naar de hel". De bijgeloovige vrouw drukte haar kind te vaster in hare armen en wees de plaats waar haar geld verborgen was. De „dui vel" ging naar de aangewezon kamer, stak eene lantaarn aan, nam hot geld en wilde met zijn buit het huis verlaten, toen hij plotseling werd tegen gehouden door een gendarme, die, toevallig langs dit huis komende, opmerkzaam was geworden op het licht in de geplunderde kamer cn don dief op wachtte. Deze bleek de man te zijn van eene buur vrouw, aan wie de man der kraamvrouw gevraagd had, voor deze en haar kind te willen zorgen ter wijl hij van huis ging. De buurvrouw, die zich daartoe maar al te bereidwillig had getoond, werd nu met haren man achter slot en grendel gebracht. De schrik had aan de kraamvrouw, vooral toen zij hoorde dat haar geld niet verloren was, geen kwaad gedaan. De rechtbank van gezworenen te Co- blenz heeft Donderdag den stoker Johann Joseph Müller schuldig verklaard aan moord, gepleegd op de 15-jarige dienstmaagd Helene Weyand, die hij vooraf op schandelijke wijze had mishandeld, en hem veroordeeld tot de straffe des doods. Eene vronw te Saint-Piorro (Maine-et- Loire) stond met een emmer voor een put, gereed om water te scheppen. Zich daartoe vooroverbui gende, viel zij naar beneden en toen zij na het korte tijdsverloop van 2 minnten er uitgehaald werd, was ze reeds een lijk. De vrouw van oon handwerksman te Pa rijs moest een paar boodschappen doen en liet haar kind, dat nog slechts 24 dagen oud was, iu een wieg achter. Bij hare terugkomst sloeg zij het kleed op en vond haar lieveling dood. Eene kat van eene buurvrouw was tijdens hare afwezigheid in hnis komen loopen en had zich te slapen gelegd op het aangezicht van de kleine. Het kind kon daar door geen adem halen en stikte dientengevolge. Rechtzaken» Den 24sten Jnni 1881 deed de heer C. J. Coster te Leiden zijne zaak in minerale wateren over aan do heeren J. H. Fol Jr. te Rotterdam en G. J. BesseÜDg te Goes. Bij die zsak behoorden -f- 9000 kogelflesschen, die grootendeels onder de klanten cir- cQleerden. De koopsom bedroeg 3600, waarvan 2400 con tant werden betaald en de rest over 5 maanden zon moeten gestort worden. Toen nu die f 1200 gevorderd werden, beweer den de koopera dat hnn het grootste deel der kogelflesschen nog niet was geleverd; zij weigerdon op dien grond do betaling. Van daar een proces, dat gisteren voor de Rotterdamsche rechtbank bepleit werd. Voor den eischer trad op mr. W. Sie- wertsz Van Reesema en voor de gedaagden mr. J. Knottenbelt. Voor de toewijsbaarheid zijner vordering voerde dc eischer twee gronden aan. Vooreerst kan volgens ons recht v<5<5r dc levering van bepaalde zaken betaling gevraagd worden. Maar zelfs al zou men aannemen het stelsel van gelijk oversteken, dan toch nog 13 h'cr iets anders tusschen partijen overeeDgekomeo. Uit den ver koop en bloc met een vasten prys en een bepaalden termyn voor de betaling van bet restant bljjkt dat partijen gewild hebben dat beide pracstaliëa van elkander zjjn gescheiden. En dat kan ook niet andera, want pariyen konden niet te voren berekenen, wanneer de klanten de ledige kogelfleschjea zonden teruggeven. Ten tweede moet hier, onafhankelijk van de levering, de be taling plaats hebben op grond van art. 1496 B. W. Jaist door dat men wist in wicn9 banden zich de kogelfleschjes bevonden (daarvan was een lijst afgegeven) moesten d:e flesschen beschouwd worden als zekere, bepaalde zakeD, ook al bad bij de leveriüg de telÜDg nog niet kannen plaats hebben. Bovendien voerde eischer aan dat gedaagden zich zeiven in het bezit van die flesschen hadden kunnen stellen; het was toch den klanten bekend dat dc zaak was overgedaan en zij moesten dus de flenchen aan do Dieawe firma teroggeven. De primaire conclnsie van dc gedaagden, om den eischer in zijue vordering niet ontvankelijk te verklaren, ging dus niet op, maar evenmin zijne subsidiaire conclnsie tot het leveren vau bi'wys door getuigen dat er personen zijn, op de lijst door den eischer opgemaakt, die gceu flesschen hebben ontvaDgcn en anderen,«die weigeren ze aan de nieowe firma terng te geven. Ook al waren deze feiten waar, ze zonden de afwijzing van den eisch niet kannen bewerken. Voor de gedaagden werd hiertegen aangevoerd dat de ver- kooper, die het verkochte nog niet geleverd heeft, moet aan- toonen dat hij bereid is tot leveren. ZoolaDg hij dat niet aantoont, is hij in zijnen eisch tot betaling van den koopprijs niet ont vankelijk. Staat nn in het contract te lezen dat partijen anders hebben geconvenieerdGeenszins; het blijkt nergeDS nit dat partijen hier van den algemcenen regel hebben willen afwijken. Integendeel, het contract wijst juist op het verband tnsschen de levering der kogelflesschen en de betaling van de 1200. Deze som inoest eerst na 5 maanden betaald worden, omdat men meende dat in dien tijd de kogelflesschen zouden binnen komen. Het tegendeel zou bepaald strijden met de goede trouw; wanneer iemand zelf aan zijne verplichting niet voldaan heeft, kan hij niet bona fide van de wederpartij iets vorderen. En is hier nu een zekere, bepaalde zaak? Neen, er zijn in 't algemeen verkocht 9000 flesschen, onverschillig waar de ver- kooper ze van daan haalde. Gedaagden konden onmogelijk de k'anten dwingen hun de flesschen af te geven, want tusschen hen bestond geen rechtsband. Het vorderingsrecht dat de eischer tegen die klanten had, hetzij voor flesschei, hetzij voor geld, is Diet overgegaan; dit staat uitdrukkelijk in het contract. Daarom haadhaafden de gedaagden hunne conclaven: ver klaarde de rechter den eischer ontvankelijk, dan zonden ge daagden bewijzen dat de beweringen van eischer onwaar waren, ja zelfs dat de eischer de oade klanten heeft aangespoord om de flesschen alleen aan hem, niet aan de gedaagden af te geven. BUITENLAND. Frankryk. De „Temps" behelst een telegram uit Londen, volgens hetwelk de conferentie betreffende den Donau hare taak heeft ten einde gebracht en er slechts overblijft de protocollen te teekenen, be nevens de overeenkomst zelve, welker redactie aan eene commissie is opgedragen. - In hare laatste zittiüg heeft de conferentie besloten de bevoegdheid der Europeesche commissie voor den Donan met 15 jaar te verlengen. Het Hof van Appèl heeft het ter eerste instantie gewezen vonnis, rakende de „Union Géné rale", bekrachtigd, op grond van uitgebreide over wegingen. Het arrest verklaart de eerste uitgifte voor geldig en de inschrijvingen voor verplichtend. Alleen do nietigheid der tweede uitgifte wordt ge handhaafd. Het arrest beslist niets omtrent het geding tot aansprakelijkstelling van don administrateur, dat voor do Rechtbank van Koophandel aauhangig is.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1