aan het eindo van het concert, dat besloten werd met het „"Wien Neerhndsch bloed", woonde hij met den secretaris der gemeente de uitvoering bij. De stationschef van Voorburg is heden door de arrondissementsrechtbank veroordeeld tot een maand celstraf. De brugwachter werd vrijgesproken. Een loodgieter die gistermiddag bezig was het dak van de Oude Kerk te Amsterdam to herstellen, is op straat gevallen en was oogenblik- k el ijk een lijk. Tusschen het Paleis en de Kerk werd een man overreden. De wielen gingen dwars over hem heen. De ongelukkige is in het gasthuis opgenomen. Een assaut, door de jongens van het opleidingsschip „Anna Paulowna" te Rotterdam ten bate der slachtoffers van de ramp te Muiden ge geven, heeft, na aftrek der kosten, f 675.35 opge bracht. Als eene bijzonderheid doolt men mede dat drie melkkoeien van den heer Prins te Groote broek aan Duitsche opkoopers zijn verkocht voor f 1500. Onder de telegrammen van Reuter in de Indische bladen leest men, dd. Den Haag, 19 Januari: „Een hevig onweder met zwaren hagel slag heeft de stad Muiden getroffen, twaalf menschen gedood en zeer belangrijke schade aangericht." De dief van het paard op depaar- denmarkt te Delden is met het paard onder Warns- veld door de Zutfenscho politie aangehouden. Te Marum (Groningen) is de onder wijzer W. uit zjjn ambt ontzet en hem de bevoegd heid tot het geven van onderwijs ontnomen, wegens aantasting der zeden. Dit is in die gemeente reeds de derde onderwijzer, die om die reden wordt ontslagen. Te Westerlee, in de provincie Gro- ningen, is een boerenzoon, ten gevolge van mis bruik van sterken drank, in do jenever gestikt. Volgens telegram uit Nieuw-Yorkkan tusschen 3 en 5 Maart zwaar stormweder verwacht worden op de Noord-Britsehe en Noordsche kusteD, welke storm twee dagen later door eene andere gevolgd zal worden, die zich voornamelijk op de Noordsche kust zal doen govoelen. In den Atlan- tischen oceaan kan stormachtig weder verwacht worden. Het dynamiet loopt gevaar te wor den verdrongen. Men heeft eene nieuw ontplofbare zelfstandigheid bedacht, die „panclasite" heet; het is een mengsel van acidum bypoazoticum met zwa velkoolstof. Hot eerste is een mengsel van zuurstof en stikstof, een gele vloeistof, die bij 22 graden donkeren rooden damp geeft en de huid aantast. Een Parijzenaar heeft vergunning aangevraagd voor den verkoop, die echter geweigerd is. BUITENLAND. Frankrijk. De rechterzijde van den Senaat heeft eene ver gadering gehouden en besloten tot de regeering eene interpellatie te richten, omtrent hot op Don- activiteit stellen der prinsen van Orleans. Generaal Robert heeft op zich genomen in do Senaatszitting het woord te nemen en Donderdag zijne interpellatie tor tafel te brengen. De heer Jules Ferry, minister-president, heeft besloten dat in het vervolg de afdoeling Eeredienst niet meer een onderdeel van het ministerie van binnenlandsche zaken, maar dat van justitie zou zijn. De radicale linkerzijde heeft met bijna een parige stemmen besloten, om te stemmen voor het in overweging nemen van het voorstel betreffende de grondwetsherziening, dat aanstaanden Maandag in behandeling komt. Ook de „Union républicaine" is bijna algemeen voor het in overweging nemen van bedoeld voorstel, ofschoon daarover nog geene vormelijke stemming gehouden is. De vereeuiging besloot, om heden met het Kabinet van gedachten te wisselen over de vraag, welke houding het bij de discussie dacht aan te nemen. Van een andere zijde wordt ver zekerd dat het Kabinet besloten heeft de quaestie tot aan het. einde van do zitting der Wetgevende Macht te doen verdagen. Verleden Zondag hebben te Marseille bij eene „conférence" van den bekenden pater Hyacinthe allerlei ongeregeldheden plaats gehad. Men wierp den spreker met snijboonen en kopergeld en maakte zulk een rumoer, dat de spreker geruimen tijd zich niet kon doen verstaan. Ten slotte werd de orde door de politie he-steld. Door do politie is te Parijs zekere Byrn ge vangengenomen, wiens signalement veel overeen komst had met dat van den secretaris der Iersche Land-Liga Frank Byrne, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan den moord, gepleegd op lord Cavendish. Italië. De dagbladen bevatten eenige bijzonderheden over de drie 6pringbussen, welke eergisteravond op het plein van het Quirinaal en voor de hotels der twee Oo3tenrijksche gezantschappen te Rome ontploft zijn. Zij waren van kardoespapior vervaardigd, met touw sterk verbonden en van eylindrischen vorm. Niemand is gekwetst en er is ook geen materiëele schade aangericht. Eenige personen, die in hech tenis waren genomen, zijn weder op vrije voeten gesteld, omdat hun onschuld gebleken is. De justitie zot haar onderzoek met ijver voort, hetgeen ten gevolge had dat opnieuw zes personen in hechtenis werden genomen en men nu meent de hand op de schuldigen gelegd te hebben. Spanje. In de gisteren door de Kamer der Afgevaar digden gehouden zitting heeft een der leden de regeering geïoterpelleerd over de anarchistische beweging in Andalnsië. De spreker zeide dat de „Bende van de Zwarte Hand" de afschaffing van den eigendom beoogt en de werklieden tegen de eigenaars wil opzetten. Hij bezwoer de regeering om krachtig tegen de schuldigen op te treden. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde dat de anarchisten thans aan het gerecht zijn over geleverd. De prefecten van Andalnsië hebben maat regelen genomen om do landbouwers tegen de ben den boosdoeners te beveiligen. Groot-Britannlö. Kolonel Harraan (conservatief) is tot afgevaar digde voor het graafschap Dublin gekozen met 2514 stemmen. Op den candidaat der nationalisten waren 1428 stemmen uitgebracht. Do gisteren belegde zitting der Donau-conferentie is niet gehouden, maar tot heden uitgesteld. Sheridan, wiens uitlevering door Engeland is govraagd, zeide tot den „Daily-News"-correspondent te Nieuw-York dat hij daar blij om was, dat hij gaarne voor het hof zou verschijnen om de wereld te vertellen, hoe de Ieren werden behandeld. „Men kan niets tegen mij bewijzen. Ik kwam hier uit Parijs den 19den October en bracht het vorige jaar door in verschillende deelen van het vasteland", zeide hij. Sheridan scheen zenuwachtig en opge wonden te zijn. Uit Nieuw-York wordt gemeld dat Douse, verdacht van medeplichtigheid aan den moord in het Phoenixpark, wegens gemis van bewijs op vrije voeten is gesteld. Telegrammen. PARIJS, 28 Februari. Volgens berichten uit Londen dureu de onderhandelingen voort over de door Rusland gevraagde waarborgen voor do vrije vaart op de Suiina; het verschil van meening betreft meer den vorm dan het wezen der zaak. Zoodra er eenstemmigheid zal bestaan over de bijzaken van het Russische voorstel, zullen waar schijnlijk nog twee zittingen noodig zijn: de eerste voor de verlenging van het mandaat der Europee- sche Donau-commissie, waarvan de duur moet wor den bepaald; de tweede voor de aanneming van het voorstel-Barrère. Een telegram, uit Londen aan de „Temps" ge richt, logenstraft de bewering der „Morning-Post" dat Challemel-Lacour aan den gezant Tissot andere instructies heeft gezonden dan deze had ontvangen van den minister Duclerc. ALEXANDRIE, 28 Februari. Er wordt een ver zoekschrift aan de mogendheden geteekend, waarin hare bescherming wordt gevraagd in het geval dat het Engelsche leger Egypte zou verlaten. LONDEN, 1 Maart. De „Morning-Post" verneemt dat de zitting der Donau-conferentie, die gisteren zou plaats hebben, is uitgesteld omdat de Rus sische gezant Vou Mohrenheim zijne instruction niet ontvangen had. KONSTANTINOPEL, 1 Maart. Edhem-pacha is benoemd tot minister van binnenlandsche zaken. LONDEN, 1 Maart. De Bank heeft haar disconto van 3'/, op 3 pet. verlaagd. LEIDEN, 1 Maart. De verwachting voor morgen isnoordelijke wind, vrij goed weer. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, Hartevelt, Bool, Yan der Zweep, Bredius, Juta, Zaayer, Yan Dissel, Buys, Dercksen, Le Poole, Cock, De Clercq, Knappert, Zaalberg, Quant, De Goeje en Yan Wensen. Afwezig met kennisgeving de heeren DeFremery, Wilhelmy Damsté en Dn Rieo# Door den Voorzitter werd medegedeeld dat bij missive van Gedeputeerde Staten het subsidie der Hoogere Burgerschool voor Meisjes alhier van f 4000 op f 5000 gebracht is en dat vau Gebroeders Muró een adres was ingekomen houdende verzoek tot afwijzende beschikking op dat van den heer A. W. Sijthoff om het Leidsch Dagblad tot officiëel orgaan der gemeente te verklaren. Tot bestuurder van het stedelijk Werkhuis werd benoemd de heer A. J. Krantz met algemeene stemmen. Zonder hoofdelijke stemming werd gunstig be schikt op de voordracht tot het in gebruik geven van een lokaal der school in de Van-der-Werfstraat aan de vereeniging „Kennis is Macht", op het ver zoek van den gemeenteraad van Leiderdorp om duikers door den singel te leggen, op dat van de wed. J. Abspoel ter bekoming in huur van de lokalen in de Nieuwstraat, op dat van dr. W. N. Du Rieu tot plaatsiDg van een boom op den Mid delweg en op dat van W. Alt om in de Maren- siDgelgracht een schuitenhuis te mogen plaatsen. Aangaande de bereids medegedeelde voordracht tot aaokoop van huizen ten behoeve der gasfabriek motiveerde de heer Cock zijne stem die hij tegen deze voordracht zou uitbrengen. Hy ging na welke Bommen er reeds beschikbaar waren gesteld om de gasfabriek te verbeteren. En nog is er niet genoeg, niettegenstaande overeenkomstig het advies der indertijd benoemde deskundigen Simon Thomas en Eindhoven de volgens hen noodige gelden werdon toegestaan. Spr. vreest dat de gasfabriek mettertijd in plaats van een bron van inkomsten zooals ze nu genoemd wordt, een bodemlooze put zal worden. De heer Yan Dissel meende dat het woordje „eer lang" in de voordracht misplaatst was en tot verwar ring kon aanleiding geven. Het is mogelijk dat wel vroeger tot vergrooting vau het zuivorhuis der fabriek zal moeten worden overgegaan: en dan zou het jammer zijn dat een zoo bloeiende inrichting in haar werk belemmerd werd, door gebrek aan ruimte. Op een desbetreffende vraag van den heer Bre dius verklaarde do heer Van der Zweep dat de gas fabriek aau de gemeente 5% rente van de koopsom zal moeten uitkeeren, maar tevens ook het onderhoud enz, te haren laste komt. Dit gaf den heer Buys aanleiding tot de vraag of de fabriek dan een per soon is, die eigendom kan bezitten, waarvan vol gens de voordracht sprake zou kunnen zijn. Na hetgeen door den heer Yan Dissel gezegd was, meende de voorzitter niet veel meer tot onder steuning der voordracht te behoeven aan te voeren Te eeniger tijd zal uitbreiding van het zniverhuis noodig zijn en dan zijn de huizen, welke men m wil koopen, alleszins geschikt. Ten einde ze elfc oogenblik ter beschikking te kunnen hebben, word de aankoop er van nu reeds voorgesteld. De voordracht werd met 15 tegen 3 stemmei aangenomen. Tegen stemden de hoeren Bredius, Li Poole en Cock. Hedennamiddag omstreeks halfzes had eei schoorsteenbrand plaats in een huis in dePieterskerk Koorsteeg, bewoond door den vleeschhouwor Yan G Ofschoon de brand z:ch betrekkelijk ernstig lie aanzien, werd hij spoedig door den brandmeeste Scharwachter met kardoezen gebluscht. Op 11 of 12 Febr. 11. is uit Utrecht pe post verzonden naar Amsterdam een verzegel' pakje aan het adres van Jacques Wamsteeker Prins-Hendrikkade No. 75, inhoudende: 1 goude dameshorloge, 4 diamanten, en een gouden dames ring, waarop 3 diamanten. Opsporing van een e ander wordt verzocht door den officier van justiti te Utrecht. De Koning zal a. s. Maandag den stand de werkzaamheden in oogenschouw nemen aan b» lustoord „Oranje-Nassau" te Grunsfoort. De koniiR lijke trein van de Nederlandsche Rijnspoormaa schappij zal op dien dag des morgens om halfzeve van Den Haag vertrekken en stilhouden te Ed' van waar Z. M. per rijtuig over Wageningen u reis naar het buitenverblijf vervolgen zal. Het stoomschip „P. Caland" is gisteren v* Nieuw-York naar Rotterdam en de „Surrey" v* Nieuw-York naar Liverpool vertrokkende „Drente van Rotterdam naar Batavia, passeerde gistere' Malta.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2