N°. 70(^ Donderdag 1 Maart. A0. 1883. Tweede Blad. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PBIJS DEZBB COUBANT: Toor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Gemengd IN" i e u at s. In de vorige week hebben zich te Lei- den 3 gevallen van pokken voorgedaan en te Delfs- haven 2. Te Cbarlois werden aangegeven 6 ge vallen van pokken, terwijl 4 personen aan die ziekte overleden. De gemeente Loosduinen is gisteravond door een paniek getroffen. De burgemeester, G. N. De Yoogt, die een tiental dagen geleden verlof had gevraagd en bekomen, om in het buitenland de zaken van het te Loosduinen op te richten badhuis te bevorderen, heeft door een tusschenpersoon doen telegrapheeren, dat hij niet in de gemeente zou terugkeeren, doch zich met zijn gezin naar Amerika had begeven. Zou dit feit op zich zelf al geen onoverkomelijk ongeluk ople\reren, toch heeft het - indien de ge ruchten zich bevestigen - een donkere zijde voor tal van gomeenteDaren, die het hoofd hunner gemeente belangrijke sommen hadden toevertrouwd om in solide fondsen te beleggen. Men spreekt van één die zijn geheele bezitting, uit ƒ10,000 bestaande, uit handen had gegeven, terwijl een ander 5000 en verschei den personen kleinere sommen bij den burgemeester hadden gedeponeerd. Ongelukkige speculatiën zou den nu, vermoedt men, die gelden grootendeels hebben verslonden. Onmiddellijk na ontvangst van het treurig be richt is een buitengewone raadszitting belegd en daarna aan de civiele en rechterlijke autoriteiten konnis gegeven van het gebeurde. (Dbl.) Den 22sten dezer is op den Benneb roe- kerwog te Haarlemmermeer tusschen IJweg en Spieriogweg verloren een goud ovaal medaillon, waarin 2 portretten, man en vrouw. De boerderij aldaar, vroeger in huur bij W. v. d. Riet, sectie L, kavel 23, is bij onderlinge inschrij ving gehuurd door Yan der Zwaan te Nieuwveen voor 65 per hectare. De groote voorjaars-paardenmarkt te Amsterdam zal gehouden worden op Donderdag 15 Maart a. s. op de terreinen der Yeemarkt. Van de paarden en veulens, op deze markt aangebracht, zal geen marktgeld worden geheven. Een pasgeboren meisje is te Amster dam op een stoep van een huis op de Keizersgracht te vondeling gelegd. Een agent bracht het naar het bestedelingenhuis. In het American Hotel te Amsterdam hield sedert eenigen tijd iemand verblijf, die zich achter den bescheiden naam van baron Van Boet- selaar verborg. Eigenlijk was de baron eenvoudig een kellner, zekere H. J. Yan der Wurf van Utrecht. De baron-kellner schijnt nog eenige zaken te moe ten regelen met de justitie, en is met het oog daarop door de politie opgenomen. Men meldt uit Zeist: Alhier woont een gezin, waarvan de vrouw al sedert geruimen tijd sukkelende is. Zij meent dat haar lijdende toestand aan betoovering te wijten is en wendt zich tot een mede hier woonachtigen duivelbezweerder - een luiaard en slenteraar van 't eerste water - om hulp. Deze besluit den ganschen nacht ten harent te waken en vermaant haar om den volgenden mor gen te letten op den eersten persoon, die iets bij haar komt leenen, wat zij echter volstrekt niet moet geven - want deze is de schuldige. Des ochtends komt haar mans moeder om den kruiwagen te leen, om wat hei uit het bosch te halen, en wordt ont vangen met de kreten: „Neen, jou beest, jij zet geen voet meer in huis." Nu wordt die arme moeder, een door en door knappe werkvrouw, door haar eigen zoon en dochter voortdurend uit het huis ge weerd, en dit op raad van een man, die o. a. vol Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. houdt dat er op den Heuvel - het volksgedeelte van Zeist - wel 60 a 70 tooverheksen wonenWel een schoon vooruitzicht voor de menschen, die hier kamers willen nemen of verhuren! De intendant dor bijzondere domeinen van den Koning-Groothertog heeft ter algemeene kennis gebracht, dat, op last van Z. M., 23 dam herten in de bosscben van Berg, Fischbach en Fels, die tot de domeingoederen behooren, in vrijheid gesteld zijn, en dat dit wild in de hoede der bewo ners en bijzonder van de belendende goederen wordt aanbevolen. Te Burum is een boeren behuizing, door een nog onbekende oorzaak, een prooi der vlammen geworden. Een dertigtal koeien, eenige paarden, graan en het grootste gedeelte van den inboedel konden niet aan het vuur worden ontroofd. Behalve hetgeen de telegraaf ons reeds bericht heeft, in zake de dyamiet-ontplofling bij Brussel en omtrent dein beslag genomen brieven en documenten, betreffende een zoogenaamd inter nationaal complot, hetgeen echter slechts zeer onder voorbehoud dient te worden geloofd, is er weinig verder nieuws omtrent deze geheimzinnige zaak te vermelden. Nog steeds worden verdere huiszoekingen gedaan, die echter weinig nieuw licht aanbrengen. Cyvoct blijft dezelfde uitdagende houding aannemen en laat zich niets ontglippen wat hem zou kunnen compromitteeren. Het schijnt dat do Fransche regeering reeds vroeger zijne uitlevering aan de Belgische gevraagd had, omdat men ver onderstelt dat hij de man is die eenige maanden geledon een bom wierp in het café van het theater Bellecour to Lyon. - Wat zijne metgezel Paul Metayer betreft, deze is aan zijne bekomen wonden overleden, na drie dagen vreeselijke smarten te hebben geleden, die hij mot groote geestkracht heeft doorstaan. De Missouri-gevangonis in Jefferson- City (N.-Amerika) bevat 1400 veroordeelden. Zij werken binnen de gevangenis in verschillende werk plaatsen, waar hun door een aantal aannemers werk wordt verschaft. Yerleden Yrijdag, toen de gevan genen van hun werk naar de eetzalen trokken, sloegen zij aan het muiten. De belhamel Johnson, een berucht spreker, stak een hoop stroo in brand en na weinige oogenblikken stond het geheele ge bouw in vlammen. De bewakers schoten toe om den brand te blusschen, maar de boeven sneden de slangen der brandspuit door. Weldra verkondigde de alarmklok aan de geheele stad, dat er onraad was en eene dichte menigte verzamelde zich om het brandende gebouw. De Wetgevende Yergadering, die juist eene bij eenkomst hield, ging uiteen. De gansche mannelijke bevolking der stad stelde zich onder commando van den adjudant. Generaal Waddellen werd door hem van wapens uit het rijkstuighuis voorzien. In enkele minuten was een ordelijk cordon van goed gewapenden om de gevangenis getrokken, allen van geladen geweren voorzien en gereed om vuur te geven. De muren der gevangenis en de daken en vensters der aangrenzende gebouwen werden even eens bezet. Onder die bedekking begonnen de bewaarders de gevangenen uit de brandende gebouwen naar hunne cellen terug te driDgen. Dit gelukte uitnemend en geen enkele ontsnapte. Een niet gering aantal echter had brandwonden gekregen of zich bezeerd bij het springen uit vensters. Zoodra de orde hersteld was, was men ook het vuur spoedig meester; toch bedroog de schade nog 750,000. Te Saint-Gille8, niet ver van Brussel, heeft een schrijnwerkersgezel, Génin, een moordaan slag gepleegd op een meisje van twintig jaar, wier hand hij gevraagd had en die niets van hem weten PBIJS DEB ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17* Grootere letter» naar plaatsruimte. Voor het mcassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. wilde. Hij is, na herhaalde vergeefsche pogingen om haar tot andere gedachten te brengen, met een revolver gewapend dicht op haar toegetreden en heeft vier schoten op haar gelost. Een daarvan heeft haar in het hoofd getroffen en doen neerstorten. Een onderofficier, wiens aandacht door de schoten getrokken werd, kwam uit eene herberg in de buurt aanstuiven en heeft den moordenaar gegrepen, die tevergeefs poogde zich zeiven om te brengen. Het meisje is gelukkig niet doodelijk gewond. Het lastige van de telefoon. - Jansen is, terwijl de patroon naar de Beurs is, op het kan toor alleen gelaten en heeft daarvan gebruik ge maakt om, eenigszins schielijk, er in het oord der „vergunning" aan de overzijde „een paar te nemen. Plotseling klinkt de telefoonbel. Het is de patroon, die van de beurs telefoneert. Jansen 1" De opgeroepene antwoordt haastig, maar wijfelend: „Wa-wat!" Patroon. „Jansen, je hebt gedronken." Jansen (verbluft ter zijde). „Goeie genadigheid! kan hij dat zoover ruiken?" (Door de telefoon). „Ja, mijnheer, één halfje!" Patroon, die de zware tong hoort slaan„Neen, niet een halfje; meer dan één, ongelukl Ik kom straks afrekenen." Jansen. „Hoe is het mogelijkEn nou had ik nogal een koffieboontje geknabbeld! Mot die duivolsohe dingen is een mensch zijn heele vrijigheid kwijt." INGEZONDEN. X. heeft met genoegen opgemerkt dat de sloot aan den Stationsweg uitgebaggerd wordt; dit werk, vóór eenige weken begonnen, schiet ochter in het aan den Singel grenzend gedeelte, waar de minste bagger zit, zoo langzaam op, dat het zeer te vreezen is dat het verdere gedeelte der sloot, hetwelk veel meer bagger bevat, nog maanden werk zal ver- eischen, indien daarvoor niet meer werkkrachten worden gebruikt dan thans. Tot nu toe was alleen een oud mannetje van ongeveer 70 jaar daaraan werkzaam, die alleen moet baggeren en de schuit lossen. De uitbaggering wekt nu reeds somtijds eene ondraaglijke lucht op. Het ware zeer wenschelijk dat, vóór wij warmer weder krijgen, de sloot ver derop door meerdere werklieden uitgediept en de bagger met wagens weggevoerd werd, daar de man wegens de verderop heerschende ondiepte toch niet veel verder met zijne schuit kan komen. Zoodra warmer weder invalt zal de verdere uit baggering, om de gezondheid der bewoners en voor- bijgangers te sparen, gestaakt moeten worden en het zou jammer zijn, indien de sloot vóór dien tijd niet geheel uitgebaggerd was. Mijnheer de Redacteur, Yeroorloof mij een enkele opmerking naar aan leiding van het bericht in uw geëerd blad van den 268ten jl. Het maken van bekortingen in het laatste be drijf van Robert en Bertrand op 25 Febr. jl. was volstrekt onnoodig geweest, ware het niet dat, on begrijpelijk genoeg, de verkleeding van enkelen die in deze voorstelling medewerkten, dien avond meer tijd vorderde dan gewoonlijk. Robert en Bertrand speelt te Rotterdam in hoogstens drie uur af; er was dus geen enkele reden om het publiek de dupe te doen zijn van „geweldige bekortingen" zooals uw berichtgever het gelieft te noemen, die zich dan ook hebben bepaald tot het weglaten van de beide eerste tooneeltjes van het laatste tafreel. U bij voorbaat dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend Rotterdam, Uw Dw. Dr. 27 Febr. 1883. "Willem Yan Züylen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1