LEIDSCH DAGBLAD. K°. 7067. Donderdag 1 blaart. A0. 1883. Eerste Blad. ,A.von<ï-editie. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijk* Kommen...s 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES 1 Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$» Grootere letten naar plaatsruimte. Voor hel incassa*- ren buiten d* stad wordt 0.10 berekend. Bi dommer bestaat uit TWEE BLADEN. Morgen zal een aanvang worden gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal Dec.Febr. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon worden voldaan. LEIDEN, 29 Februari. Naar aanleiding van do ook door ons medege deelde rechtzaak betreffende eene alhier woonachtige vrouw, tegen wie op last der politie dertien malen proces-verbaal was opgemaakt ter zake van het zonder toezicht op straat laten losloopen van haar negenjarig kind, dat Diet wel bij het hoofd was en het den voorbijgangers lastig maakte, merkt het Rott. Nbl. op dat z. i. hier eerder op het bestaan* van een ernstige leemte gewezen mocht worden dan dat eene veroordeeliDg van de arme vrouw tot 13 geldboeten van 3 geëischt wordt, zooals thans geschiedt. Wij zijn het hiermede volkomen eens. Immers, ondanks de daartoe bij armverzorgers, diakenen en autoriteiten gedane stappen was het den ouders tot dusver niet gelukt hun dochtertje in een gesticht geplaatst te krijgen. En daar hoorde het toch zeer zokor thuis. Evocals met zoo menig auder geval, dat we hier zoudon kunnen bijbrengen en zooveel ergenis aan het publiek gaf, blijkt opnieuw dat hier ter stede behoefte bostaat aan een inrichting, waar dergelijke ongelukkigen en ernstiger krankzinnigen kunnen verpleegd worden, zonder dat naar gods dienst of iets dergelijks gevraagd wordt. Op de aanstaanden Maandag vallende uitspraak willen we niet vooruitloopon. We zijn er van over tuigd dat ze geheel, overeenkomstig de wettelijke bepalingen zal plaat* hebben. Om daaraan maar eenigszins te mogen twijfelen, staat onze rechtspraak te hoog aangeschreven. Gesteld evenwel dat het vonnis voor de arme moe der, die toch reeds met haar dochtertje zoo onge lukkig bedeeld is, ongunstig luidde en de gerequi- reerde straf over haar werd uitgesproken, dan zou zij 13 X 3 39 moeten betalen, een heele schat voor eene vrouw die reeds hard moet werken om aan den kost to komen. Zij zal echter niet bij machte zijn die som te vol doen en er dan gevangonisstraf voor moeten onder gaan. En dat waarom? Omdat onze gemeente geen gesticht bezit zooals 't behoort. Aan wie dns de schuld? Al moge de uitspraak van den rechter geheel overeenkomstig de wet zijn, er bestaat ook nog een menschelijk gevoel, dat door eene veroor deeling der vrouw bij al onze stadgenooten onge twijfeld diep zou worden getroffen. Laten wij aan dit gevoel voldoen en der behoef tige vrouw te gemoet komen door de som, waartoe zij mocht veroordeeld worden, samen bij elkaar te brengen, tegelijk als een protest tegen den toestand zooals die nu hier is. Wij ontvingen hedennamiddag per Engelsche mail, via Brindisi, de Indische bladen van 20 tot en met 24 Januari. Bij de door den kolonel-commandant der artillerie stapel- en constructiemagazijnen te Delft gehouden aanbesteding waren voor de levering van 6000 meter kardoes-gekeperd witte saai de minste inschrijvers de heeren P. Clos en Leembruggen alhier voor f 0.6055 per meter. De luits. ter zee 2de kl. C. Van Rijn en P. J. L. De Gijselaar, heiden nonactief, worden met lo. April a. s. gedetacheerd bij de Kweekschool voer Zeevaart te Leiden. De IJsol-stoomtramwcgmaatschappij zal ge durende 10 jaren door do gemeente Wassenaar met een jaarlijksche bijdrage van f 250 gesubsidiëerd worden. De Hooge Raad heeft aan de Tweede Kamer eene lijst van aanbeveling ingezonden, ten einde daarop te kunnen achtslaan bij het maken der nominatie voor de vacature eoner raadsheersplaats, in dien Raad ontstaan door het overlijden van mr. J. A. Jolles. Daarop komen voor de namen der heeren mrs.Jhr. B. C. De Jonge, president van de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage; S. J. Hingst, rechter in de arrondissements-rechtbank te AmsterdamA. J. Clant Yan der Myll, secretaris generaal bij het departement-van justitie; P. Yan Blom, president van de arrondissements-rechtbank te Heerenveen; F. A. R. A. baron Van Ittersum, vice-president van de arrondissements-rechtbank te Utrecht, en A. J. Yan Emdon, oud-president van het hof van justitie in Suriname. De eerste opvoering te 's-Hage van het too- neelspel „De zoon van Coralie" door de Rotterdam- sche afdeeling van het Nederlandsch Tooneel, bad gisteravond, in tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin, in den schouwburg plaats. De hof dames, barones Yan Ittersum en jonkvrouwe Yan de Poll, die tot het gevolg behoorden, droegen ter hoogte van den linkerschouder de aan het lint be vestigde versierselen der vrouwelijke orde van ver dienste van Waldeck-Pyrmont, haar door den vorst van den Duïtschen Staat geschonken. De dienst van Z. M. bestond uit den kapitein-luitenant ter zee baron Van Hogendorp, adjudant;* baron Taefs Yan Amerongen, kamerheer, en graaf Van den Bosch, ordonnance-officier. Bij de Gebroeders Yan Cleef te 's-Hage is weer een nieuwe uitgave verschenen van „Neer- lands Leger", uitgegeven op last van het departe ment van oorlog. Het boekjo geeft alle mogelijke inlichtingen aangaande ons leger en bevat een over zicht van de voornaamste bepalingen nopens de voordeelen en vooruitzichten, die het leger den vrij williger biedt. Voor ouders, wior zonen in dienst willen treden bij een der wapens of tot officier van gezondheid of militair apotheker wonscben te worden opgeleid, zal zeker ook de zevende uitgave van „Neerlands Leger" een welkome en vertrouwbare gids zijn. Door den burgemeester der residentie, hoofd der politie, is, in overleg met do hoofdcommissarissen en commissarissen van politie, een voorstol ont worpen betreffende eene nieuwe inrichting van de gemeentelijke politie aldaar. De plannen van het Dagelijksch Bestuur voor de uitgifte der terreinen achter het paleis aan den Kneuterdijk zijn gereed. Hot bouwen van villa's of van eene galerij ontradende, bevelen B. en Ws. den gemeenteraad een huizenplan aan, waarbij het terrein gedeeltelijk als straat, gedeeltelijk als park wordt ingericht. De straat vangt aan achter het Ruiterstandbeeld, gaat door het geheele terrein en komt in de Oranjestraat achter de Amalia- straat uit. De Raad heeft tot hoofd der openbare school voor onvermogenden aan de Ammunitiehaven be noemd den heer F. J. C. De Ridder, onderwijzer late klasse te dezer stede; tot leeraar in de Neder- landsche taal en letterkunde aan het gymnasium den leeraar aan de Hoogere Burgerschool voor jon gens alhier den heer A. W. Stellwagen. - Het ver zoek van het genootschap ter bevordering van de Christelijke Heiliging van den Zondag, om den Zondag niet te doen vallen in den voor de kermis bepaalden tijd, had geen ondersteuning gevonden bij de meerderheid van B. en Ws., hoofdzakelijk op grond dat geen enkele inrichting op de jaarmarkt des Zondags vóór 8 uren des avonds mag geopend worden en de tegenwoordige toestand reeds 26 aren zonder bezwaren bestaat. Het werd, na dis cussie, met 24 tegen 8 stemmen, evenals vorige aren afgewezen. Gistermiddag heeft er weder eene buitenge wone vergadering van den Ministerraad plaats gehad. Ds. H. C. G. Schijvliet te Utrecht heeft om redenon van gezondheid zijn emeritaat aangevraagd. Uit de 289 sollicitanten naar de vaceerende betrekking van gemeentebode te Zaandam, jaar wedde 700, is door B. en Ws. het volgende drie tal opgemaakt: J. Zwaag, bode en marktmeester to Aalsmeer; J. Brand Jr., brievenbesteller te Zaan dam, en P. Keyzer, bode te Wormerveer. De dies natalis der Utrechtsche hoogeschool zal dit jaar op den 6den April a. s. feestelijk her dacht worden. De N. R. C. is van oordeel dat de ƒ25,000, door de Algomeene Staten van Holland in 1596 als belooning uitgeloofd voor het vinden van de noord-oostelijke doorvaart naar China, moet wor den betaald. Wil men Nordenskjöld die som geven als er kenning van zijn volhardend streven, dit is volgens de Arnh. Crt. eene andere zaak, maar van die prijs vraag kan in onzen tijd h. i. geen sprake meer zijn. Het doel is geheel vervallen. Niet als belooning voor de oplossing van een wetenschappelijk vraag stuk is die belooning uitgeloofd, maar om voor onzen handel den weg te wijzen naar Indië, omdat de gewone weg voor hom gesloten was. Die weg is sedert een paar eeuwen weder geopend en zoowel door de internationale wetgeving, als door de nieuwe wegen van verkeer, bestaat er geen commorciëel belang meer voor Noderland, althans in dien zin als op het laatst dor zestiende eeuw. Wanneer thans eene Franscho gemeente eene prijsvraag uitloofde voor eeu middel togen de phyloxera en over een paar eeuwen, wanneer er geen wijn meer in fen omtrek van die gemeente werd gebouwd, datnniddel werd gevondeD, zou dan de ontdekker nog oen récht kunnen doen gel den op' de uitgeloofde som? Door den directeur-genefaal1 der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is een adres aan den Amsterdamschen gemeenteraad gericht, waarbij vergunning wordt gevraagd tot aanleg van een „luchtspoorweg," met stations aan den Zwa nenburgwal en de Yeemarkt. Mede is door hem te zijnen name concessie gevraagd voor den aanleg van een spoorweg van Amsterdam over 's-Graven- land naar Nijkerk mot een zijtak naar Amersfoort, aansluitende aan de lijn Amersfoort-Nijmegen-Yenloo en alzoo de kortste verbinding van Amsterdam met Keulen vormende. Naar men verneemt, is van regeeringswege tot mr. B. Yan Royen, lid der Eerste Kamer en oud-burgeaieester van Groningen, thans notaris te Groningen, het aanzoek gericht zich eene nieuwe benoeming tot burgemeester van Groningen te laten welgevallen, en daardoor de moeilijkheid weg te nemen, die d9 Regeering ondervindt in hare pogingen om voor de vervulling van dit reeds sedert twee maanden vacante ambt een functionaris te vinden, die bereid is de zware taak te aanvaarden en zich verzekerd honden kan van de medewerking van den Raad en de sympathie der gemeentenaren. Men deelt mede dat mr. J. W. Schuurman ontslag heeft aangevraagd als lid van den Hoogen Raad der Nederlanden. Op last van den minister van marine moeten plannen ontworpen worden om een der werkplaatsen op 's Rijks werf te Amsterdam, bij wijze van proef, electrisch te verlichten. Den 19den dezer is ter hoofdplaats Solo (Soerakarta) overleden de hoer K. W. H. Ligtvoet^ assistent-resident aldaar.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1