versmelting en verkoop niet overgaan dan in overleg met deskundigen, in de eerste plaats van de directie der Nederl. Bank, die zich bereid verklaard heeft door hare tusschenkomst de noodig gooordeeldo verkoopen kosteloos te doen geschieden. Hot derde wetsontwerp strekt tot verhooging der Staatsbogrooting voor 1888 en wel met f 50,000 voor rente van de som waarmede het kapitaal der 3 pets. N. S. zal vermeerderen door uitgifte van muntbiljetten en met f 40,000 voor kosten van aanmaak daarvan. Gemengd Nienws. Naar aanleiding van achterstaande advertentie wenschen wij onze lezers opmerkzaam te maken op de daarin aangekondigde en in de nabijheid onzer stad bestaande inrichting. Het is een verblijdend teeken voor den kunstzin onzer landgenooton, dat de producten der weder geborene glasschilderkunst meer en meer in ons land worden ingevoerd al is dan ook verreweg het grootste gedeelte buitenlandsch werk. Nu echter do heer Visser Van "Woeren zich sedert eenigen tijd alhier fceoft nedergezet en beschikt over alle mate rialen, benoodigd voor het schilderen en inbranden van vensterglas, verdient het niets dan toejaiching dat deze schoone tak van knnstindustrie ook op onzen vadorlandschen bodem (wiens glasschilders in vroeger ceawen znlk eene schitterende reputatie wisten te handhaven) werd overgeplant. "Wat de artikelen betreft, welke aan bovengenoemd atelier vervaardigd worden, meenen wij dat ze door hunne uitvoering, geschiktheid voor huiselijke doel einden en vooral door hnnno matige prijzen voor een grooter publiek zijn toegankelijk gemaakt en in veler smaak zullen vallen. Naar wij vernemen, zal op de aan staande Volksbijeenkomst der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen do Burgerzangvereeniging „Oefe ning baart Kunst" onder directe van don heer B. J. Do Gooy eene uitvoering geven. Do gewozon stationschef van de Rijn- spoor wegmaatschappij te Voorburg voor cenige dagen op last van den minister van waterstaat uit zijne betrekking ontslagen, stond gisteren voor de rechtbank te 's-Hage terecht, beklaagd van, ondanks het afótandsignaal onveilig vertoonde en hij daarop opmerkzaam is gemaakt, don 16den Januari den eersten trein uit Voorburg te hebben laten ver trekken, ten gevolge waarvan de locomotief tegen de geopende brug is geschoten, door welk ongeluk personeel en passagiers verwond zijn. Dertien ge tuigen werden gehoord, waaronder de Haagsche stationschef en de ingenieur der Maatschappij als deskundigen, de laatste over de verantwoordelijk heid van den stationschef voor het sluiten der bruggen binnen zijn terrein. Boklaagdo zeide te hebben vertrouwd op do verzekering van zijn adsis- tent dat alles in orde was. De subsitnut-officier van justitie betoogde dat op den chef uitsluitend de verantwoordelijkheid voor het ongoval drukte; bij mocht den trein niet doen vertrekken zonder zeker heid te hebben dat de brug gesloten was, te meer daar hem de onveiligheid van don weg bekend was gemaakt. Hij eischte drie maanden celstraf en ont zegging van het recht tot het bekleeden van een spoorwegambt. De advocaat Van Gigcli betwistte do verantwoordelijkheid van den chef en ontkende het verband tusschen het onveiligheidsvertoon van het signaal en het ongeluk. De strafrechterlijke verantwoordelijkheid was overgegaan op don jeug digen adsi6tent, die alles voor in orde hield. Tegen den brugwachter, die door zich te verslapen ver zuimd had de brug te sluiten, werd zes weken cel gcrequireord. In beide zaken 1 Maart uitspraak. Voor de arr.- rechtbank te Rotterdam stond gisteren terecht Franciscus Idsinga, die de wreedheid had een paard met eene gloeiende houts- kool-briquot tusschen de beenen te branden, ten einde het tot voortgaan te dwingen, en toen de chef-tuinman nit de Diergaarde, D. J. Boomkens, hem hierover onderhield, dezen een vuiststoot te gevon, waardoor hij viel en eene kneuzing aan het rechtor-voetgewricht bekwam. De eisch van het Openbaar Ministerie was wegens moedwil lige mishandeling eene maand cellulaire gevan genisstraf. Een marinier uit Rotterdam, die zon der verlof een reisje naar Noordwijk dacht te maken, is gisternacht te Scheveningen door do politie in arrest genomen on aan de boroegde auto riteit overgeleverd. Te Charlois zijn weder in drie nieuwe huisgezinnen gevallen van pokken voorgekomen. Ten gevolge van een gebrek aan den schoorsteen is onder Berchem het huis van B. Boeijon afgebrand. Do vrouw hoeft met de kinderen in al lerijl moeten vlochten, waarbij het joDgsto, een zeer jeugdig kind, nog ernstige brandwonden aan het hoofd heeft bokomen. Twee varkens vonden in het vuur den dood en van de meubelen, de 6tal- en landbouwgereedschappen is niets gered; een aan zienlijke voorraad hooi en strooi is mede verloren gegaan. Het gebouw en de inboedel waren verzekerd. Door de bemanning van de Scheveniüg- 8che schuit „Heiligerleo" in in zee opgevischt en gisteren aangebracht een vaatje petroleum, afkomstig van do Scheveningsche bomschuit „Avontuur", dio 22 dagon geleden afvoer en van welk vaartuig sedert niets werd vernomen. Het vaatje is door den stuurman van de „Avontuur", die door ziekte do reis niet kon medemaken, herkend, evenzoo door den leverancier. Er bestaat dus reden tot bezorgdheid. De ontslagen brievenbesteller T. K b ij wien te Amsterdam in een kist een groot getal onbe3telde brieven, briefkaarten odz. worden ge vonden, wordt sedert 19 Januari in het ziekenhuis te Meppel verpleegd. Op genoemden datum is hij aldaar op den Rijksstraatweg gevonden, ernstig gewond, met een kogel in het achterhoofd, die tot heden nog niet verwijderd is kuDnen worden en waaraan hij waarschijnlijk bezwijken zal. Nv. d. D.) Het is den veldwachter van Eemnes- binnen gelukt een dief te vatteD, die, de9 avonds tusschen 9 uren, den tijd waarop vele lieden zich ter ruste begeven, en 10 uren, den tijd, dat de nacht wacht zijne ronde begint, er werk van maakte bij onderscheiden inwoners hout van hunne erven te steler. Roeds werd hij vroeger wegens diefstal tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch van den procureur-generaal te Arnhem tegen R. v. d. B., beschuldigd van poging tot moord op don gemeente-veldwachter Loene, is vijftien jaar. In brieven uit Manilla wordt gemeld dat aan boord van een stoomschip, hetwelk den dienst tusschen de verschillende Philippijnsche eilan den verricht, eene ontploffing heeft plaats gevonden, waarbij een honderdtal personen zijn omgekomen. IneenRoomschemeisjesschoolteNie uw- York ontstond Dinsdag eene paniek ten gevolge van een onbeieekenenden brand. Do leerlingen ver drongen elkander op de trap, zoodat 7 - volgens anderen 14 - van haar omkwamen en een aantal gekwetst werden. Volgons nadere berichten zijn in de steenkoolmijn to Braidwood (N.-A.) ia het geheel 80 lijken gevonden en vreest men, dat het getal slacht offers in het geheel 100 zal bedrageD. Eene juffrouw dieteParijseenigo goederen uit een winkel had gestolen, werd por „dievenwagen" naar het huis van arrest gebracht. Toen men echter op de niet zeer benijdenswaardige plaats van bestemming aankwam en den wagen opende, vond men do vrouw doodgedurende het rijden had zij zich met haar zakdoek opgehangen. buitenland. Frankrijk. De minister Ferry las gisteren in de Kamer eene verklaring van het nieuwe ministerie voor. De regeoring vraagt het vertrouwen der Kamer. Zij zal de wet van 1834 toepassen, door de prinsen van hun militairen werkkring te ontheffen. De Republiek moet tegen factiën gewapend zijn, van welken aard ook, en vraagstukken, die de gemoe deren in beweging brengen, moeten uit den weg geruimd worden. Aan de regeoring moet het initia tief gelaten worden, dat haar van rechtswege toe komt. De nrgente hervormingen zijn: de wet op de magistratuur; de militaire wetten; de wet op de recidivisten. De regeering zal onderhandelingen openen met de spoorwegmaatschappijen, het protec toraat over Tunis regelen. Hare buitenlandsche poli tiek zal vredelievend zijn, maar Frankrijk den rang doen behouden die het toekomt Om hare taak gemakkelijk te maken, moet de republiek aan Europa toonen dat zij zeker is van den dag van morgen en gegrond zijn op drie zaken: gezond verstand, arbeidzaamheid en liefde voor den voor uitgang. De linkerzijde jnichto deze rede toe, vooral de aankondiging der toepassing van de wet van 1884. De heer Jolibois verzocht verlof de regeering te mogen interpellaeren. Morgen zal bij daartoe in de gelegenheid gesteld worden. De heer Laisant trok zijne interpellatie in, welko daarop dcor prins Léon werd overgenomen. Na de indiouiog en wederin- trekking van een voorstel des heeren Prax-Parïs tot herziening der grondwet, werd de interpellatie van prins Léon over de pretendenten, met 321 tegen 170 stemmen, ook tot morgen uitgesteld. De zitting- word toen opgeheven. De Oostenrijfesche „Morgenpost" is van oordeel dat het in Frankrjjk niet langer gaan kan gelijk nn, en dat do gebeurtenissen daar te lande moeten uitloopen of op revolutie of op herstel der monarchie. Duitschland. In hot Huis van Afgevaardigden verlangden de heeren Yon Schorlemer en Windthorst, bij de be- handeling der begrooting van Eeredienst, voor de Katholieken volledig herstel van den toestand,, zooals die vóór de invoering der Mei wetten was. Dr. "Windthorst weet de schuld van den ker- kelijken strijd aan do regoering, die het met de vredesonderhandelingen niet ernstig meende; hij verlangde dat de school aan de Kerk onderdanig zou zijn. De rogeeriug wilde den vrede niet, hoe wel de grijze Monarch dien wel begeerde. De mi nister van eeredienst protesteerde tegen do poging om tweodracht te zaaien tusschen den keizer en zijn ministerie. De christelijke school werkt de miD. niet tegen, maar alleen wilde hij zekeren invloed op de school voorkomen. De vraag van dr. Windt horst, of do onderhandelingen met de Curie af gebroken of nog hangende zijn, zou de mioister niet in den onderstelden zin beantwoorden. Heden voortzetting. Groot-Bri tannlS. In de zitting, gisteren door bet Lagerhuis ge houden, verklaarde de heer Fitz-Maurice, op ver schillend© tot de regeering gerichte vragen, dat de voorstellen betreffende het Suez-kanaal over het algemeen gunstig zijn opgenomen. Wat den sultan betreft, deze heeft geen onmiddellijk geldelijk belang bij de scheepvaart op hot kanaal. Bij de beraadslaging over het adres in antwoord op de troonrede besloot het Huis, met 305 tegen 20 stemmen, den heer O'Kelly in zijne betrekking als lid van hot Huis te schorsen, omdat hij het gezag van den voorzitter in den wind sloeg, den heer Forster herhaaldelijk in do rede viel endezen spreker een leagenaar noemde. Do politie doet thans al haar best om den geheimzinnigen „Nommer één" to vinden, die in de onthallingen van Carey eene groote rol speelde en zooveel geld uitdeelen kon. Volgens do „Central News" is het een Amerikaanscho Ier, die in den Frausch-Duitschon oorlog tegen de Duitsckers ge streden heeft en den rang van kolonel had, maar zich generaal noemde. Zijn naam zou Mac-Darras zijn. Volgens andere bladen is de politie zelve nog in het onzekere, wie hij geweest is. De Dublinsche correspondent van do „Globe" zegt, dat „Nommer éóa" thans niet in Groot-Britanuië is. Er bestaat vooral bij do lagere volksklasse te Dublin eene zeer groote verbittering tegen den ver klikker Carey. Zija huis zou zeker reeds onder den voet gehaald zijn, zoo het niet door eene sterke politiemacht bewaakt werd; zijne kinderen durven niet uitgaan en zijne vrouw gaat van politie-agenten vergezeld naar de kerk. Telegrammen. LONDEN, 22 Februari [A.J. In het Lagerhuis zeide de heer Forster, in het debat over de Iersche zaken, dat hij uit hot Kabinet was getreden wijl dit hem meer uitgebreide macht tot bedwang der ongeregeldheden weigerde. Hij wierp het Landver- bond de beschuldiging voor de voeten dat het recht streeks verantwoordelijk was voor de misdaden in Ierland. Parnell kon hij niet beschuldigen van het beramen van moorden, doch hij koesterde geen twijfel dat hij er in betrokken was. Parnell, opge roepen om te antwoorden, verliet het Huis. In de gangen van het gebouw was een belangrijke politie macht aanwezig. PARIJS, 22 Februari. Do avondbladen behelzen de volgende verklaring van generaal Mac-Adams die than9 te Parijs vertoeft en verdacht werd de geheimzinnige persoon te zijn, die onder den naam „Nummer één" in de Iersche samenzwering bekend is„Ik verzoek u de krachtigste loochening te willen stellen tegenover de schandelijke beschnidiging, welke omtrent het Iersch complot tegen mij is ge richt. Ik heb heden een onderzoek gevraagd door de Engelsche ambassade en onmiddellijk maatregelen genomen om dc bron dier wreede belastering op tsporeD." ALEXANDP.IE, 22 Februari. Een Fransch fregat is hier aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2