LEIDSCH DAGBLAD. K°. 7061. Donderdag 22 Februari. A0. 1883. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: foor Leidea per 3 maanden1.10. Franco per posL1.40. üzoodwl<jke Nommers.0.05. Daie Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTESTlEJfj Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- reo buiten da stad wordt 0.10 berekend. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Avon cl- e dlitie LEISET, 21 Februari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Scholton", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven ©nz. uiterlijk Yrijdag-nacht totwaaliuren bezorgd zijn. In de gisteravond in het Nutsgebouw gehouden vergadering met dames der Hollandsche Maatschappij van fraaie Kunsten en Wetenschappon werd do spreekbeurt vervuld door den heer A. A. Beekman, van Zutfen, die vóór de pauze in eene novelle ge titeld: „Moeders pappot" do ontmoetingen schetste van een boerenzoon uit een dorp op do Voluwe, 4ie als milicien in dienst wordt gesteld bij de mineurs. Na vele vreemde zaken te hebben gezien, lcomt hij tot do conclusie dat „het toch zoo heel kwaad ni6t is." liet schijnt dat de klokken te Delft eene eigen aardigheid hebben om met oeno tusschenruimto van vijf minuten achter elkaar het uur aan te wijzen. Dit gaf den spreker aanleiding om in eene novelle getiteld: „De torens van Delft", het lijden te schet- son van iemand, die de schuit van 's morgens negen uren naar Ovorschie wil bereiken. Herhaalde malen hoort hjj de klok negen uren slaan. Doch hij be reikt zijn doel. Terugkeeronue is hij evenwel do dupe van die vreemde tijdsaanwijzing. Met onverdeeld genoegen werden deze beide no vellen door het niet talrijk opgekomen publiek aan gehoord. Ten slotte verkreeg de spreker dan ook ©en welverdiond applaus. Te gelijker tijd werd in het Logo gebouw eene buitengewone vergadering gehouden der afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederlandscbo Maat schappij voor Tuinbouw en Plantenkunde, waar als spreker optrad do heer H. Witte, die, als vervolg •op zijn voorgaard onderwerp, toen hij het blad ia zijn vorm en kleur besprak, nu „het blad in zijne betrekking tot de plant" behandelde, duidelijk ge maakt door platen en teekeningen. Als altijd wist <ïe heer Witte ook nu door zijne onderhoudende wijze vau spreken het zijn hoorders zoo aantrek kelijk mogelijk te maken, waardoor hem bij het ©inde wederom ln:de toejuichingen ten deel vielen. Het getal aanwezige leden was zeker niet groot ;te noemen, doch dit werd vergoed door de opkomst vau eenige dames, die opnieuw van de gelegenheid hun aangeboden om den geachten hortnlanus te hoorou, zoo'n goed gebruik maakten. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende do afgeloopen week de oprichters-aan- deelon Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch ge vraagd; de aandeelen spoorweg Leides-Woorden noch aangeboden noch gevraagd; de aand. Rijnl. ■stoomtram aangeboden tot 90 pet. en gevraagd tot 45 pet.; de aand. Kon. Nod. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 110 pet.; de aand. Leidsche Dnin- watermaatschappij noch aangeboden noch gevraagd de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 200 pet de aand. straatweg en vaart Gouda-Bodegrave ge vraagd tot 15 pet. Wegens het bedanken van don heer A. C. Visser is bij eene nieuwe stemming de heer L. Udo De Haes tot president van het Leidsch studenten corps gekozen. Op 1 Janaari II. waren in de Hervormde Kerk 277 vacatures van predikantsplaatsen. Alleen in de classis Middelburg tolde men er 15, Dordrecht 14, Leiden 11, Goes en Heerenveen ieder 13 en Dokkum 12. De gemeenteraad van Gouda heeft besloten tot den aanleg van een nieuw plantsoen en wan delpark bij de Crabethstraat, in de onmiddellijko nabijheid van het Rijnspoorstation. De commissie uit de Tweede Kamer, belast met de aanbieding van de nominatie, door dezen tak der wetgevende macht de vorige week opge maakt voor de vacature van raadsheer in den Hocgcn Raad der Nederlanden, is gistermiddag door den Koning ontvangen om zich van hare taak te kwijten. Prinses Marianne heeft voor de slachtoffers der ramp te Muiden f 200 gezonden. In het geheel is nu f 16,056.80 ontvangen. Dr. M. J. Bouvin, thans oogarts te 's-Hage, ontving onlangs van oenige doctoren en studenten, leerlingen der rijks-universiteit te Ütrecbt, die, tijdens hij als tweedo geneesheer aan hot Neder- landsch gasthuis voor ooglijders van prof. Donders verbonden was, de kliniek volgden, eeno fraaie boeken-ótagère als bewijs van vriendschap on van erkentelijkheid voor het genoten onderricht. De groothertogin van Saxen-Woimar heeft aan de commissie voor de Noordelijke IJszee-vaart te 's-Hago doen weten dat zij voor den aanstaanden tocht der „Willem Barendsz" 300 beschikbaar stelt. Niet aan den minister van justitie - zooals het Vad. meldde - heeft Z. M. een onderzoek op gedragen naar de oorzaak van den brand in de koninklijke stallen, maar aan den officier van justitie. De minister van marine brengt tor kennis van belanghebbenden dat iu dit jaar bij het Konink lijk Instituut voor de Marino te Willemsoord, na afgelegd examen, kunnen geplaatst worden 30 jongelieden als adelborst voor den zeedienst en 4 jongelieden als adelborst voor de mariniers. De Staatscourant van heden bevat de voorwaarden. De gaffelachoener „Argus" zal de havens aan de Zuiderzeo en do Friesche en Groninger Wadden bezoeken, en aldaar trachten jongens aan te werven voor 's Rijks zeedienst. Te Amsterdam zijn aangekomen de heeren Beckmann, afgevaardigde van de Russische rogoeriDg voor de aanstaande tentoonstelling en Henri, Hoey- laerts, commissaris-generaal van do republiek Haïti. Ook de Braziliaan8che regeerng heeft besloten deel te nemon aan de tentoonstelling en do Centro da Lavoura e Commerecio (Kamor van Koophandel) te Rio Janeiro uitgecoodigd voor de uitvoering van dit besluit zorg te dragen. Drie kerkeraadsleden te Hellouw zijn door het prov. kerkbestnur van Gelderland voor onbe- paalden tijd geschorst in de waarnemiog hunner betrekking, wegens verstoring van orde en rust en wegens verzuim in hot uitoefenen van hun ambt. Deze schorsing heeft plaats ten gevolge van het voortdurend laten optreden in do kerk van een persoon, wion het ambt van predikant was ontnomen. Naar men verneemt, heeft de minister van marine, ten opzichte van loonsvermindering van de werklieden bij 's Rijks werven bepaald dat een werk man op 55-jarigen leeftijd, en volgens het oordeel van den officier van gezondheid en het hoofd van het dienstvak nog volkomen geschikt geacht wor dende voor zijn werk, bij uitzondering niet aan loonsvermindering onderworpen is op boveogenoom- den leeftijd. Uit Batavia schrijft men aan de Arnb. Crt., dat oen Nederlandsch geneesheer, dr. Van der Heyden, op het voetspoor van Pasteur, een genees middel voor de cholera heeft gevonden. Jaren lang had hij in Japan gepraktizeerd en zjjne studie ge maakt van de ziekten, welke het bloed verontreini gen (pokken, syphilis enz.); eene inspuiting van iodium nu moet het eenvoudige middel zijn, dat de cholera-bacterica doodt. Een twaalftal vrouwen uit een der gemeenste inrichtingen te Yokohama stelde bet Japansch gouvernement voor proefnemingen in corpore vile beschikbaar en allen werden van de cholera weder genezen. Do minister van koloniën brengt tor kennis van belanghebbenden dat bij het corps genietroepen de gelegenheid bestaat, voor tien jongelingen van zestien tot achttien jaar, om te worden opgeleid tot korporaal on sergeant bij de Indische genietroepen. Gegadigden behooren zich tusschen den lstcn en den 20sten Maart a. s. aan te melden bij een der plaatselijke of garnizoens-commandanten of bij den commandant van het corps genietroepen te Utrecht. Het „AtheDaeum" meldt dat er in Maart een© Engelsche vertaling het licht zal zien van den roman van A. S. C. Wallis: „Ia dagen van strijd", onder den titol: „De geschiedenis van Helena." In de zitting der Tweede Kamer van heden is ingekomen do Muntwet, strekkende om 25 millioen rijksdaalders te ontmunten, de kosten ad 5 millioen te vinden door uitgifte van muntbiljetten. Na aan neming met 57 tegen 20 stemmen van het amen- dement-Gleichman, bepalende den rentekoers der loening op 4 percent en hare aflossing bij jaar- lijksche uitloting a pari, ia het leeningsontwerp aangenomen met 59 togen 13 stemmen. Kort voor de voorstelling, gisteravond door het Nederlandsch Tooneel in Don Haag gegeven en waarop honderden kinderen der scholen en de weezen van verschillende gezindten waren genoodigd, ter ge legenheid van 'sKonings verjaardag, deed Z. M., die, naar men meldt, zijne booge ingenomenheid had betuigd met het denkbeeld om dezen avoDd voor do jeugd te beatommon, weten dat bij ver hinderd was met do Koningin gevolg te geven aan zijn voornemen de voorstelling van „Dokter Klaus" bij te wonon. Desondanks werd het vorstelijk echt paar de voorgenomen hulde niet onthouden en het blijspel vermaakte zoowel het jeugdig als het vol wassen publiek kostelijk. Do genoodigden werden op onbekrompen wijze door hare gastvrouw (de bovengenoemde vcreenigiüg) gedurende de pauze onthaald. De stationschef te Voorburg en zijn assistent ontvingen gistermiddag bericht dat zij, wegens het bekende spoorwegongeluk, uit hunne betrekking onmiddellijk worden ontslagen. Het stoomschip „Koningin Emma", hedennacht te IJmuiden binnengekomen, stoomde to halfacht op en was te halfelf in de Rietlanden te Amsterdam; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Bata via, passeerde Maandag Gibraltar; de „Prins Fro- derik van Arasterdam naar Batavia, vertrok heden van Saez; volgens bericht uit IJmuiden is het stoomschip „Madura" hedenochtend to tien uren van daar naar Batavia vertrokken; de „PrinsesMarie", van Amsterdam, arriveerde gisteren te Batavia; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde heden te Suez en ging denzelfden dag het Kanaal in. De gewone audiënties van den minister van koloniën op 23 en dien van binnonlandscho zaken op 24 Febr. a. s., zullen niet plaats hebben. Z. M. heefc benoemd bij het wapen der inf. bij het 2e rog., tot majoor, den kapt. W. G. Rom- pelmaD, van het 4e reg.bij het 3e reg., tot kapt. den Ion luit. H. M. W. Van Meel, van het 8e reg.; bij het 5e reg., tot len lait., den 2en luit. M. A. E. J. Meyboom, van het le reg.; bij het 7e reg, tot luit.-kol., den majoor W. C. F. Van der Plas, van het 2e rog.; bij het 8e reg., tot kapt., den len luit. H. A. Hustkamp, van het rog. grenadiers en jagers; - aan den mot verlof hier te lande aan wezigen off. van gez. le lel. van hot leger in Ned.-Indio J. S. Cremer, op zijn verzoek, met 1 Maart e. k., wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit "Zr. Ms. mil. dienst met toek. yanpens.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1