IDSCH N\ 7058. Maandag 19 Februari. A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: foor L^ideo per 8 maandenf 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers... 0.05. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEJf: Vm 1regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasse*- res buiten da stad wordt 0.10 berekend. LEIDEtf, 17 Februari. Naar aanleiding der Memorie van Antwoord over en het gewijzigd ontwerp van wet tot herziening der kiestabel is de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer met de Regeering in schriftelijk overleg gotredeu ovor het verband tusschon dit wetsontwerp en dat betrekkelijk de indeeling der kiesdistricten en over verschillende punteD, de in voering der gewijzigde Kioswot betreffende. Zij heeft mitsdien aan don minister van binnen- landscho zaken eeno nota verzonden, bevattende hare vragen en opmerkingen. De commissie heeft daarop van den minister antwoord ontvangen, waaruit o. a. hot volgende ter kennis van de Kamer wordt gebracht: Do Regeoring meent dat, wordt het voorstel tot cencusverlaging aaDgonomen, ontbinding dor Kamer niet zal moeten volgen voordat over de herziening der kiestabel (indeeling der districten) beslist zal zijn. Laatstgenoemd ontwerp zal tijdig genoeg kunnen behandeld worden om die ontbindiüg aan den twee den Dinsdag van Juni a. s. te doen voorafgaan. De censusverlaging zal, met hot oog op de aan- vulliog der kiezerslijsten, niet veel later in werking kunnen treden dan 20 April 1883. Is voor dat tijdstip de beslissing over do indeeling der districten niet genomen, dan zal do invoering der censusver laging, is zij tot staod gekomen, niet kunnen ver meden worden. De minister meent dat het zeer moeilijk zal vallen de aanvullingslijsten zoo spoedig gereod to maken, dat zij bij poriodieko verkiezingen voor do Provinciale Staten en do gemeenteraden in dezen zomer zouden kannen gevolgd worden. Hij ontkent dat volgens de Grondwet de lijsten van do kiezers voor de Prov. Staten eD van de kiezers voor de Twoedo Kamer, gelijktijdig moeten worden vastgesteld. Ter tegemoetkoming aan hot bezwaar is in art. 2 bepaald dat ook de verkiezing voor de Prov. Staten naar de nieuwe regeling zal plaats grijpen. Ten aaDzien van de gemeenteraads verkiezingen kan hij in dien zin geen voorstel doeD. Op verlangen der commissie is tbans in het ont werp opgenomen de bepaling dat bij do opmaking der aanvullingslijsten alleen in aanmerking komt do aanslag op do kohieren op 30 April 1882 tot den loopenden dienst bohoorende. Ofschoon van oordeel dat niet allo bare vragen on bedenkingen door de Regeering volledig zijn op gelost, acht do commissie het wetsontwerp thans voor openbare beraadslaging voldoende voorbereid. Heden ontstond er door hooibrceiing brand in de nieuwe koninklijke stallen to 's-Gravonbage, die echter spoedig door de brandspuit van het regi ment grenadiers en jagers werd goblnscbt; do stoom- brandspuit behoefde geen water te geven. De wijk agent van hot posthuis aan don Noordwal verleende met een extinctcur do eerste hulp. Do Koning, ver gezeld van den adjudant van dienst, was kort na het ontstaan van don brand, in het stalgebouw aanwezig en verliet eerst het torrein nadat bij zekerheid had verkregen dat hot gevaar was geweken. Z. M. stond op de binnenplaats van waar de brand en de ver richtingen van de brandweer waren waar te nemen. Nauwelijks bad de brand zich geopenbaard of voorzorgsmaatregelen werden gonomen tot het in veiligheid brengen van de paarden. Alles geschiedde in de meest goleideljjke orde. Bij de Nederl.-Amerik. Stoomvaartmaatschappij werd gisteravond het volgende telegram ontvangen uit Falmouth, van kapt. Bakker, voerende het stoom schip Maas: „Terug uit zee zware orkaan gehad, balans van de circalatiepomp gebroken, eenige andere lichte schade, balans moet vernieuwd worden." Het stoomschip „Gelderland"', van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Port-Saïd; de „Surrey" is gisteren van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, vertrekt heden van Port-Saïd; de „Drente", van Rotterdam naar Java, vertrok heden van Southampton. De Koning en de Koningin zullen Maandag a. 8. ter gelegenheid van Zr. Ms. verjaardag te éón uur receptie verleenen aan de grootofficieren der Kroon, de hoofden der departementen van algemeen bestuur, de loden van het burgerlijke en militairo Huis dos Konings. Naar wij vernemen, zal ditmaal de gala-maaltijd ten Hove niet plaats hebben. Dien dag zal, zooals reeds werd aangekondigd, in het Hotel den Ouden Doelen het gala-diner plaats hebben, door den minister van buitenlandsche zaken ter eere van 's Konings verjaardag den hoofden der vreemde gezantschappen, den voorzitters van do hooge staatslichamen, den hoofden van gewest en gemeente aau te bieden. De groote Casinozaal wordt tot dit eindo prachtig op nationale wijze versierd. De ministers, hoofden der departementen van alge meen bestuur, zullen mede aan dien maaltijd deel nemen. Men meldt ons per telegraaf uit Den Haag dat er heden een buitengewone Ministerraad is ge houden. Het tiendrecht dat de Staat op goederen in Zuid-Holland gelegen \iitoefent, kan vóór den aan staanden oogst worden afgekocht, mits do belang hebbenden zich daartoe uiterlijk vóór den lston April a. s. aanmelden bjj den ontvanger der regis tratie en domeinen in den kring van weins kantoor de tiendplichtige gronden gelegen zijn. Het ten 1-jste van den afkoopor komende loon van 's Rijks Bchatter bedraagt niet meer dan vijf gulden daags, welk loon door tusschenkomst van den ontvanger wordt uitbetaald. Het wetsontwerp tot ontmnnting van zilver, onlangs door ons blad aangekondigd en dat binnen weinige dagon zal verschijnen, zal, naar wij ver nemen, vergezeld zjjn van een wetsontwerp tot uitbreiding van het bedrag der muntbiljetten tot 15 millioen. (N. R. Crt.J Bij koninklijk besluit is bepaald dat voor het jaar 1883 een subsidie van ten hoogste ƒ12,000 wordt uitgeloofd voor do loslating in ce bovon- rivieren van zalmen (salmo salar). Naar men verneemt, is door den heer A. Du Beis bij testamontaire beschikking gelegateerd 20,000 voor den bouw van eone herv. kerk en 10,000 voor eene pastorie te Maarn. Een onzer Friesche stadgenooten meldt ons dat niet alleen bet Evangelie van Mattheus in het Friesch vertaald is, maar dat cr ook eene Friesche vertaling bestaat van het Evangelie van Lucas, als eerste gedeelte van eene verfriesching van het geheelo Nieuwe Testament, die volgen zal. Deze zeer verdienstelijke vertaling is van de hand dos heeron G. Co'.mjoD, schrift- cn boekwaardcr (archivaris-bibliothecaris) van Friesland, te Leeuwar den, en is, in den vorm van een handig boek deeltje, in 1879 verschenen bij do boekhandelaren W. Eekhoff en Zoon aldaar. Buitendien zijn, volgons onzen zogsman, allo 150 Psalmen, met nog eenige andere bijbelsche liederen, als de Lofzangen van Maria, Simoon en Zacharias, niet slechts vertaald geworden in het Friesch, maar ook op uitmuntende wijze in dichtmaat overgebracht door den bekenden Frieschen dichter Gijsbert Japicx en door Simon en Jan AUhuysen. Deze bundel is herhaalde malen in druk verschenen. (II. C.J Z. M. heeft den 2den luit. F. F. R. graaf Du Monceaa, van hot 3de reg. vesting-art., voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het wapen der artil lerie van het leger in Ned.-Indië; - verleend de volgende pensioenen, als aanJ. Eomten, ontvanger •Ier kanaalgelden op de Drentsche hoofd vaart, 145 G. Pippel, lode bij den Raad van Slate, 442; P. J. K. Janson, controleur van het buitengewoon zegel te 's Gravenbage en van het algemeen zegol- kantoor. 1000; J. Oostinga, zich ook schrijvende J. P. Oostingh, ontvanger der directe belastingen enz., 1084; J. C. P. baron Van Aldorwerelt IIou- toyn, idem, ƒ410; C. M. v. d. HeydeD, idem, 3334; W. F. L'Amoraal Wichers, ook genaamd wordendo W. F. Lamoraal, ontvanger der invoerrechten en accijnzen, 2774; G. Do Lange, commies lsto kl. bij 's Rijks belastingen, 442; A. Yan Koyk, idem, 385 'sjaars. Z. M. heeft IT. E. Antink, controleur der dir. bel., inv. en acc. te Utrecht, benoemd tot ontv. derz. middelen te Breda; - W. F. E. Wijnen, commies ter inspectie der dir. bol., inv. en acc. te Amsterdam, benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Mijdrecht c. a.- J. W. Veen Ya'ck, ontv. der dir. bel. en acc. te Zwijndreeht c. a., benoemd tot ontv. der inv. en acc. te Dordrecht c. a. Gemengd Nieuws. Zij die heden de Haagbrug passeerden, zullen hebben opgemerkt dat op het plein voor het gebouw der Kweekschool voor Zeevaart vele handen aan het werk waren om verschillende toestellen op te richten, die gewoonlijk voor volksspelen bestomd zijü. Naar ons is gebleken, moet dan ook werkelijk het plan bestaan om den leerlingen dier inrichting den 19den Februari een prettigen dag te bezorgen. De feestelijkheden naar aanleiding van 's Konings verjaring zullen des middags om tweo uren aan- vangoo en bestaan in mastklimmen, zak- en boeg- spriotloopon en wat dies meer zij, opgeluisterd door de stafmuziek van het vierde regiment infanterie. De ten ondersteboven in de Noordzee ontmoete visschersschepen worden verondersteld te zijn de logger der heeren C. on M. Yan der Toorn te SchovoDingen en de schuit van den heer W. Dubbeldam te Katwijk. De persoon, die onlangs al3 vermoe delijke dader van den fazanten-diefstal op het bui tengoed „Groot Hazebroek" onder Wassenaar ge- arrosteerd werd, is weder uit do gevangenis ont slagen. Do vier visscbers, waarvan ook reeds mel ding is gemaakt, zijn, zooals men weet, mede op vrije voeten gebloveD. In bet Pa leisvoor Volksvl ij tteAmster- dam wordt hedenavond voor hot eer6t vertoond: „Willem van Oranje on Jacob Simonsz. Do Rijk", groot historisch fantastisch ballet door W. N. Pey- pors, gearrangeerd en gemonteerd door den bal- letmeoster E. Witt. De 26-jarige buisvrouw van den vis8cher A. Van Duivenbode, te Katwijk aan Zee, die des middags om twaalf uren nog gezond met bare buurvrouw in gesprek was geweest ovor de treurige omstandigheden waar het dorp in verkeert en over de onzekerheid van het leven, viol, toen zij naar huis wilde gaan, achterover. Men snelde dadelijk ter hulp, doch weldra bleek dat zij niet meer tot do levenden behoorde. De instructie in zake de millioenen- juffrouw schijnt afgeloopoD. Men deelt mede dat het corps delicti, de kostbare collier, ter griffie der rechtbank is gedeponeerd. Voordebotrokkingvanhoofdderschool te Ridderkerk bobben zich, tegen eene jaarwedde van 1100 met vrijo woning, slechts zes sollici tanten aangemeld. De salonboot „Morwedo" heeft oen proeftocht gedaan met electrisch licht. De machine kamer en enkele apartementen waren door 38 Swan-gloeilampen fraai verlicht. Het licht bleef zes nron constant.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1