Erdbrink, gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. gaffelzeilschoener „Argus", wordt met 20 dezer op non-activiteit gesteld en met 21 d. a. t. daar aan boord geplaatst de off. van gez. 2de kl. M. M. Jnng. Het stoomschip „Limburg", naar Java, arri veerde Woensdag te Batavia. Z. M. heeft benoömd tot president der arr.- rcchtbank te Zwolle mr. W. F. E. baron Yan Aers- sen Beyoren Yan Voshol, thans vice-president dier rechtbank; tot vice-president dier rechtbank mr. W. F. Van Deinse, vroeger president der arr.-recht- bank te Brielle, thans rechter in de arr.-rechtbank to Amstardam; - aan den heer H. C. Bijvanck, secretaris der cijfers bij het departement van bui- tonlandsche zaken, verlof verleend tot hot aan nemen van do versierselen 3de kl. (commandeur) der orde van den Leeuw en de Zon, hom door Zijne Keizerlijke Majesteit den 9hah van Perzië geschonken. Derde kunstbeschouwing. Niet in alle portefeuilles is Allebë zoo ruim ver togen woordigd als in deze. Yan zijn werk trok „dagelijksch brood" mij 't meest aan, om het lieve figuurtje en om het gemis van 't aan AUebé eigen aardige groen en rood, dat mij in vele zijner teeke- ningen tegenstaat. Met oerstgencemde had Rochussen dezen avond 't leeuwenaandeel. Wanneer men het ge ziene work van dezen moester in gedachte eens nagaat, is men verbaasd over een zoo groote vruchtbaarheid, waaronder zijne teekeningen, zoo geestig, zoo „raak", slechts zelden lijden, vooral niet waar Rochussen de natuur voor zich had, zooals hier in „Artillerie" en in de uitstekende „IJzormarkt te Rome." Met deze breede, vlug gewasscben teekeniogon bood het karakteristieke, met de pen getookonde, Bakker Korffje „la Gazette", een aardige tegenstelling. Tusquets krachtig, zonnig straatje brengt ons van Jtaliö's schitterenden hemel naar het sombere Hol- land3che slootje van Bosboom. Naar dit zeldzame staaltje te oordeelen voelt Bosboom zich als schil der evengoed tehuis onder het groene bladergewelf, als onder 't witgepleisterd gewelf der kerken. Ia de vrije natuur brengt ons 't fraaie dennenlandschap van mej. Yos. De breede licht- en schaduw-verdee- ling, de volheid van kleur en zekere „stemming", doen deze teokening den bezoeker in het geheugen blijven. Dit is ock 't geval met Yan doSandeBak- huijzens landschap, waar een krachtig© en toch hel dere huis- en boompartij een aangename tegenstel ling vormt met den kalmen avondhemel en do go- tomperde kleuren der lucht, langs het kabbelende water, het oog van den beschouwer tegenvloeien. Een sterk effect, met schijnbaar weinig moeite ver kregen, geofc 't landschap van Rico, met do treffend ware stoffago en 't spiegelend water. Frisch gewas- schen maakte deze teekening aangenamer indruk dan 't zware sombere boschgezicht van Kuytenbrou- wer, hoe uitstekend overigens geteekend en hoeveel zorg daaraan is besteed. Licht en lucht omspelen Rossi's bloemen; waar heid en voorstelling, kracht van kleur goven dozeu bouquet bijna de schoonheid van de teêre natuur kinderen der werkelijkheid. .Brengen we ton slotte onzen dank aan den heer J. H. Tutein Noltbepius, voor het dezen avond aangeboden kunstgenot, - aan bestuurderen van „Ars Aemula Natura" richten we, met de meeste beschei denheid echter, een veszock: Gedachtig aan het „elk wat wils'' geve, zoo mogelijk, de laatste kunstbeschouwing een kijkje op de richting der kunst die in de Haagsche meesters haar uiting vindt en dit jaar hier niet of bijna niet tot haar recht kwam. a. Gemengd Niou w s. Tegen den loteiing J. K., die eergis- teren zich met een kaasmes als een woestaard gedroeg, is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens het toebrengen van slagoo aan burgers en wegens bedreiging gepaard met feitelijk verzet tegen de politie in de uitoefening harer functie. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Wanneer men in deze dagen eene wandeling langs het strand alhier maakt, wordt men al zeer spoedig eene ongewone bedrijvigheid gewaar. Men is name lijk reeds druk bezig met het verwerken van duin zand, voor de plannen die reeds vroeger werden medegedeeld. Het is te hopen dat de pokken, ofschoon deze alleen to Katwük-binnen heerschen. met het zomerseizoen geheel verdwenon zulten zijn, daar men bevreesd is dat deze ziekte invloed op de opkomst van do bad gasten zou kunnen uitoefenen. Als eene bijzonderheid kan er mel ding van gemaakt worden dat de heer H. Kloot, oud-pannenfabrikant te Oudshoorn, behalve twee zoons, dio beiden aldaar pannenbakker zijn, ook nog een achterkleinzoon heeft, die in hetzelfde vak is opgeleid en nu dezer dagen koopor is geworden van eeDe pannenfabriek te Alfen. Te Waddingsveen is oen koe aan milt vuur gestorveD. Nadat zij begraven is, heeft zich de ziekte niet meer voorgedaan. Men maakt zich zeer ongerust overden Ylaardingschen trawllogger, behoorende aan den reeder C. Van der Toorn Jz. te Scheveningen en gevoerd docr den schipper M. Taal. Twee en twin tig dagen geleden ging hot schip naar zee en tot heden werd niets daaromtrent vernomen. Hetgorucht, volgens hotVad. te 's-Hage algemeen verspreid, dat eene vrouw aldaar gepoogd zou hebbon een klein kind door een tram te doen overrijden, is gelukkig geen feit gebleken. Van 12 tot 14 dezer zijn te Rotterdam weder 9 nieuwe gevallen van pokken aangegeven. Gistermiddag sprong eon Engelsch matroos, wiens schip te Rotterdam tegenover de ïlarwichsbooten op stroom lag en wien3 geroep om eene boot te zenden, ten einde hom aan boord te brengen, niet werd opgemerkt, in de Maas, ten einde zwemmende zijn schip te bereiken. Nauat hij een eind had gezwommen, verdween hij eensklaps in de diepte. Aan redden was niet te denkeü, zoo- dat de ongelukkige vordronk. Te Haarlem is in de Korte Yeerstraat eene 69-jarige vrouw overreden door eene tweewie lige handkar, waarbij haar rechterbeen is gebroken en zij bovendien inwendige kneuzingen heeft bekomen. Voor de betrokking van concierge aan de H. B.-S. met 5-jarigen cursus voor jongens te Amsterdam, hebben zich niet minder dan 129 solli citanten aangemeld. Hieronder is eono vrouwelijke sollicitant. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Marcou gisteren bet rapport der commissie voorge lezen over het wetsontwerp van den Senaat betref fende do pretendenten, strekkende tot aanneming van het oorspronkelijke ontwerp van Floquet. De minister Dovès verklaarde dat do ministers, die in functie blijven totdat op hun verzoek om ontslag zal zijn beslist, ter beschikking van de Kamer zijn. Daarop werd tot onmiddellijke behandeling besloten. Floquet bestreed do conclusie dor commissie; giste ren, zeido hij, had hij in eene vergadering der radi cale linkerzijde zich voreenigd met het ontwerp- Barbey, met uitzondoring van art. 3, omdat zijn ontwerp, na reeds eenmaal verworpen te zijn, zeker opnieuw verworpen zou worden. De heoren Madier De Montjau en Marcou verde digden hierna het ontwerp-Floqust en werden zeer toegejuicht. De heer Martin Feuillóe sprak over de noodzakelijkheid om tot eene schikking met den Senaat te komen door de beide eerste artikelen van het ontwerp Barbey (dat overeenkomt met het be kende voorstel Fabvre) aan te nemen. Do minister Devès verklaarde uit naam der rogeering zich met dit voorstel te vereenigen en bracht lof aan do rede van den heer Feuillëe. Art. 1 van het voorstel-Barbey word daarop aange nomen met 326 stemmen tegen 138. [Bisschop Freppel protesteerde uit naam van den Elzas en Lotharingen tegen de uitzetting der afstammelingen van Lodewijk XVI. Er ontstond hierop gelach en rumoer vati do linker- en toejuiching van de rechterzijde.] Art. 2 van het voorstel-Barby werd vervolgens goedge keurd met 314 steramen tegen 145, en het ontwerp io zijn geheel met 342 stemmen tegen 182. De minister van oorlog, generaal Thibaudin, ant woordende aan den heer Laisant, die eene inter pellatie aankondigde, verklaarde dat hij bereid is afdoende ophelderingen te geven over hetgeen de regeeriDg dacht te doen, maar die ophelderingen zullen eerst volgen als de Senaat het ontwerp- Barbey heeft aangenomen. Deze verklaring werd door de linkerzijde toegejuicht en de interpellatie tot over acht dagen uitgesteld. Deze laatste beslis sing werd met 324 tegen 185 9temraen genomen. De zitting werd daarna opgeheven. Uit Nico wordt gemeld dat prins Gortschakoff, de bejaarde Russische kanselier, stervende is. Het Parijsche gerechtshof veroordeelde gis teren een 18-jarigen Rus, Borybrandy genaamd, tot een gevangenisstraf van 12 jaren, omdat hij (in November van het vorige jaar) den heer Jules Grévy eon brief met moordbedreiging had toe gezonden. Groot-Britannlë. Lord Hartington verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat de regeering voornemens is een bill in te dienen betreffende den parlementairen eed. - De heer Hicks Beach verklaarde dat bij weldra do aandacht van hot Huis zal vestigen op de overeenkomst met de Transvaal en te dien aan zien een voorstel zal doen. - Het adres van antwoord werd voorgedragen door den heor Auckland en onder steund door den heer Bashanan. Lord Hartington verdedigde de regeering tegen de jegens haar ge richte critiek. De heer Lawson stelde een amendement voor, volgons hetwelk de regeering geen voldoenden grond heeft opgegevon voor de aanwending van EDgelsche troepen in Egypte. - Do beraadslaging werd ten slotte verdaagd. In het Hoogerhuis is hot adres van antwoord aangenomen. Bij do beraadslagingen verklaarde lord Granville dat hij onmogelijk den dag bepalen kon, waarop de Engelsche troepen Egypte zonden verlaten. Zij zullen er niet langer blijveD dan noodig is tot herstel der orde. Het zou een verraad jegens Europa ziin hen terug te trekken, vóórdat het doel, het vestigen van eene duurzame regeoriDg, bereikt is. 'tls mogelijk dat Frankrijk voor het oogen- blik wat gebelgd is, maar de belangen van beide landen zijn dezelfde; ze willen het herstel van de orde en de welvaart in Egypte. Frankrijk heeft nog niet officieel Engolands staatknnde gebillijkt. Turkije heeft tot dusver enkel de opheffing van de tweehoofdige controle in Egypte goedgekeurd. Wat Duitschland, Italië en Oostenrijk betreft, over het algemeen billijken zij Engelands handelwijze; te Petirsburg wordt nagenoeg in denzelfden geest te dien aanzien gesproken. De heer Glastone zal, naar de „Daily News" verneemt, tegen het einde yan Februari naar'Enge- land terugkeeren. Prins Napoleon is Maandag-avond met zijn zoen Louis te Londen aangekomen en heeft Dins dag terstond een bezoek aan keizerin Eugënie gebracht. Woensdag kwam hij weer te Parij3 terug. Telegrammen. LONDEN, 15 Februari. De aangekondigde mani festatie ten gunste van den heer Braölaugh heeft hedenmiddag te een uur op het Trafalgarplein al hier plaats gehad. Er was eene groote menigte be langstellenden opgekomen en er heerschte veel enthusiasme. Do heer Bradlaugh verklaarde persoon lijk zijne toelating tot het Huis der Gemeenten te willen gaan eischen en vertrok daarop, door tal van aanhangers vergezeld, naar het Parlementsgebouw. De Bank heeft,haar disconto van 4 op pet. verlaagd. Graaf Karolyi, gezant van Oostenrijk-Hongarije alhier, heeft, zoo meldt de „MorniDg Post", aan graaf Kalnoky, minister van binnenlaudsche zaken te Weeuon, gotelegrapbeerd dat het ontwerp-Barrère door de mogendheden is aangenomen, en dat de Donau-conferentio Zaterdag gesloten en het protocol Dinsdag onderteekend zal wordeD. Yolgons hetzelfde blad heeft do heer Yon Giers, Ruslands minister van buitenlandscho zaken, aan baron Mohrenhein, gezant te Londen, per telegraaf boricht dat Rusland bewilligt in het voorstel strek kende om do scheepvaart-bepalingen betreffende do Sulina-mcndiDg vast te stellen volkomen gelijk aan die welke voor de Kilia-monding bestaan. Het comité van houders van vreemde schuld brieven heeft bericht ontvangen uit Carracas van 17 Januari, dat er 3464 pd. st. afgezonden is voor de gevestigde schuld. WASHINGTON, 15 Februari. Blijkens het rap port van het landbouw-departement bedraagt de katoenoog6t 6,800,000 balen. ANTWERPEN, 15 Februari. TrekkiDgder3-pcts.- loten, leening 1874. N®. 630860 fr. 10,000, n®. 529703 fr. 1000, n°. 671878 fr. 500, n®. 37287, 395714 elk fr. 250, n®. 25196, 67879, 113232, 120258, 125748, 132968, 220711, 250891, 256576, 260727, 431825, 530670, 542205, 589170, 589813, 651917, 653017, 689013, 6963S1 on 7116S6 elk fr. 150. NIEUW-YORK, 1*5 Februari. Het water van de Ohio wa9t en daalt, doch men gelooft dat de hoogste stand bereikt is. De regens houden aan en de overstroomingen verminderen niet. De nood blijft steeds verschrikkelijk. Overal in het land zijn inschrijvingen geoperdJ Men verzekert dat te Cincinnati 50,000 menschen

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2