DAGBLAD. iV. 7057. Zaterdag 17 Februari. A0. 1833. Avoiid-cd itie. LEIDSOH PRIJS DEZER COUR ART: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. AXioodcrlljka Hommers... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIESi Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.!7|< Groot ere letters naar plaatsruimte. Voor het inctssM» ren builen de stad wordt 0.10 herehend. Oflttciëel© Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat de passage over den Nicnvreu Rijn van de Ifartesteeg tot de Hooigracht op Dinsdag, den 20sten Februari a. s, van des morgens negen tot des namiddags vier uren, voor rij - en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 Februari 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDER, IG Februari. De spreekbeurt op de laatste „Nuts"-verga- dering in dit seizoen werd gisteravond vervuld door den heer M. A. Pork, nit Amsterdam. In boei ende taal leverde hij eene bijdrage over do zoo be ruchte „beksen-processen", die zoowel hier te lande als over de grenzen in vorige eeuwen hebben plaats gehad, alsmede over hetgeen daartoe aanl°idiüg gaf en den invloed dien ze op hot volk oefenden. Nog heden ten dage zelfs is het bijgeloof dien aangaande niet uit de wereld, getuige de „betsjoe- ningen" waarvan nog bij herhaling o. a. uit de provincie Friesland wordt molding gemaakt. "Wel is waar werd deze leziüg niet door een talrijk publiek bijgewoond, doch zij die tegenwoordig waren gavon vooral aan het eindo hunne ingenomenheid met het gehoorde te kennen. Gedurende de eerste helft der maand Jan. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: J. Woes, Haaske, Wed. Yon Henning, Jacques, Potvliet, moj. C. v. d. Yoet (2 stuks), Amsterdam EL Ylasveld, Boskoop; wed. Loosdrech, Breda; Baljaar, H. Meyers, E. C. Back, Baljaar, 's-Gra- vonhage; J. Huig Haasnoot, Katwijk aan Zee; J. Yan Welle, LeiderdorpM. Yan Straten, Lindelaan Inikers, NoordwijkerhoutC. Hartman Jr., Nij megen; J. Gq8, Oegstgeest; A. Westra, Pnrme- endD. Breakelaar, RaalteJan Allort, Terbeek, Rotterdam; A. Berkhof, Schans; M. Onweleen, Velp; A. J. J. Kloppert, Zand voort; W. Van Vliet, Zoeterwoude; mej. L. Van Hensden, ZutfenT. v. Wijk, Schipper, niet vermeld. - Briefkaarten: W. Wilts, W. Van Kampen, J. Piket, Amsterdam dargaretha Pijkes, Maria Nimmo, 's Gravenhage; De Wildt, Rotterdam. De heer La Bruyóro, onderwijzer aan een Christelijke school te Leideü, is tot hoofd eener der- ;elijke school te Zaandam benoemd. Het zal voorzeker den lezers van dit blad ;enoogen doen te vernemen, met hoeveel waar- iesring het Engelsche tijdschrift „The Academy'* preekt over den wetenechappelijkon arbeid van en onzer stadgenooten. Het artikel luidt als volgt: „Het is ons een waar genoegen prof. P. J. Vefch an Leiden geluk te wenschen met de voltooiing an zijn groot werk over Java: „Java: Geographisch, Cthnologi6ch, Historisch.1' (Haarlem 18751882). iet was zijn stroven, zooals hij zegt in de voorrede oor het eerste deel, om een boek te schrijven, dat 'ij Engelschen een „Standaardwerk" noemen, een erk namelijk, dat ieder navorscher ter hand kan eraen, verzekerd dat hij geheel op de hoogte zal orden gebracht van wat er aangaande dit eiland kend is. Zelfs een vluchtig overzicht van de drie deeleDj hot geheel 2173 bladzijden, geeft reeds dadelijk indruk van onvermcoide studie en van ver ikende geleerdheid; doch als men den schrijver or een aanmerkelijk gedeelte van zijn werk is >lgd, begint men eerst recht te beseffen welk zorg en moeite er vereischt werden om zoo vele erogene gegevens to schiften en te sorteeren; van bewering en de volledigheid van uitwerking, waarvan de waarde nog verhoogd wordt door dion aangenamen, goraakkelijken en degelijken stijl, die meer en meer het kenmerk begint te worden van de beste Hollandsche geleerden. De jaren, die verstreken zijn sedert het eerste gedeelte van het boek werd goscbreven, zijn jaren geweest van grooter activiteit voor de geleerden, die zich zoowel in Batavia als in Holland met do studie van Indische toestanden bezig houden; prof. Veth wijst zelf met oprechte bescheidenheid op het onjaiste in sommige zijner gevolgtrekkingen en be weringen, dat door oen nauwgezetter onderzoek aan het licht is gekomen. Wij twijfelen er niet aan dat zija doel volkomen is bereikt. Professor Veth's „Java" zal lang het „Standaardboek" blijveD. De professor bezit, behalve zijne andere bekwaamheden, ook nog een bijna oorspronkelijke kennis van de Engelscho taal, en heeft mr. Wallace's „Malag Archipelago" in hetNederlandsch vertaald. Zijn zood, de heer II. J. Veth, is de schrijver van een belangrijk overzicht van wat er voor de studie dor zoölogie in Ned.-Indië is gedaan." De minister van oorlog beeft gevolg gegeven aan zijne toezegging om aan de Tweede Kamor inlichtingen te verstrekken op het adres van het hoofdbestuur der Vereeniging van leeraren aan in richtingen van middelbaar onderwijs, betreffende de toelating van studenten in de geneesknndo tot eene verbintenis bij den militairen geneeskundigen dienst. Zooals bekend is, betreft het do vraag cf het reglement nopens deze mater-ó niet in dier voege moet worden herzieD, dat ook oud-leerlingen der hoogere bargerscholen, die aan do universiteiten hier te lande voor arts stndeeren, - en dus niet meer uitsluitend studenten, bevoegd tot het afleggen der academisch© examina, bedoold bij art. 85 der wet op het hooger onderwijs - voor de toelating volgens dat reglement in aanmerking zouden komen. De minister geeft, blijkens do nota van inlichtingen, zijne meening, dat de getroffen regeling meest in het belang van den geneeskundigen dienst der landmacht is, niet prijs. Zich grondende op wat hij zelf waargenomen of uit de geschriften van binnen- en buitenlandsche deskundigen had kunnen leeren, blijft de minister de voorkeur geven aan de toelating van geneeskundige studenten met voorafgaande classieke studiën. Wel herinnert de minister aan de bestrijding, die zijne meening van de commission van toezicht op bet middelbaar onderwijs te Zutfen en Delft en van de faculteit voor de wis- en natuurkunde te Gro ningen gevonden heeft, doch daartegenover stelt hij dat de argumenten ter bestrijding zijner zienswijze weerlegging vonden in de brieven, respectievelijk van curatoren van het gymnasium te Kampen en van de faculteit der geneeskunde aan 's Rijks universiteit te Utrecht. Yerder bericht de minister dat de ontvangen antwoorden van de mede door hem gehoorde facul teiten in de geneeskunde bij de onderscheidene universiteiten hier te lande (waarvan Amsterdam, Leiden en Utrecht in meerdere of mindere mate de voorkeur geven aan de classieke vormiDg en Gro ningen de opleiding op de H. B.-S. voldoende acht), niet strekken konden om hem op zijn gevoelen te doen terugkomen, te minder omdat, zooals de erva ring leerde, steeds een meer dan voldoend getal studenten voor de opleiding volgens de door den minister voorgestane regeling te verkrijgen zal zijn. Hij verklaart dan ook volstrekt geen grond te vinden om de wijziging der regeling, door adres santen bedoold, aan den Koning voor te dragen. Hot Bouwkundig Weekblad bevat een opstel over „Het Gemeentehuis van Rijnland te Leiden" door den heer J. B. Van Loenen, met eene afbeelding. Den 20«ten dezer zal de heer H. C. Schnyt Yan Castricnm, de burgemeester van Lisse, den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaren als zoodaüig werd benoemd. Bij de aanbesteding van het ophoogen, be straten en rioleeren van de verlengde Vondelstraat, gemeente Nieuweramstel, waren tien inschrijvings- biljetten ingekomen, waarvan de minste inschrijver, de heer C. Bos to Haarlemmermeer, aannemer is geworden voor de som van f 2438. Door den gemeenteraad van Pijnacker is het verzoek van de IJsel Stoomtramwegmaatschappij om concessie voor een aan te leggen lijn Delft-Pijnacker naar het station Zoetermeer-Zegwaard met éóne stem meerderheid van de hand gewezeD. De prinses Mathilde Salm-Salm is gisteren in de residentie aangekomen en aan het Hotel Paulez afgestapt. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in zijne gisteren gehouden zitting het voorstel tot aaokoop van eeno duikerklok ten behoeve van de vernieuwing van den kaaimuur aan de BoompjeB aangenomen. Bij de discussie vroeg een der leden in hoever eene duikerklok de voorkeur verdiende boven de zoogenaamde pneumatische kamers, welke gebruikt worden, waarop goantwoord werd dat do kosten van deze konden gerekend worden op f 5000 per strekkenden meter, terwijl do kosten bij het gebruik van eene duikerklok slechts f 800 per strekkonden meter gerekend worden te zullen zijn. - Het nieuwe vischmarktgebouw is er met vlaggen getooid. Het werk werd gisteren opgele verd on zoodra van Gedep. Staten do goedkeuring op de verordening verkregen zal zijn, zal het ge bouw in gebruik worden genomen, hetgeen men de volgende week kan verwachten. Naar men verneemt, zal de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij over 1882 uitkeeren een dividend van 41/, pet. na een afschrijving van ongeveer f 5^,000. Onder de sollicitanten voor de betrekking van opperrabbijn te Rotterdam, bevindt zich geen enkele Nederlander. Te Harderwijk is overleden mr. A. L. S Yan der Boon .Mescb, 6edert tal van jaren kanton rechter en lid van den gemeenteraad aldaar. Naar aanleiding van het bericht, dat een kleinzoon van den dichter Helmers in Amerika zou zijn overleden, schrijft men aan het Hbl. dat de dichter Jan Frederik Helmers slechts één kind naliet, een zoon, overleden in 1878, die slechts twee kinderen had, van welke een te Beverwijk, de tweede - te Amsterdam woont. Yan een te Nieuw-York overleden kleinzoon kan dus geen sprake zijn. De schoolopziener in het arrondissement Har- lingen, mr. H. D. Yan Ketwich Verschuur, heeft in de zitting van het kantongerecht aldaar getuigd tegen twee personen in zijn ressort, welke hij had gecalangeerd wegens het onbevoegd geven van onderwijs in eene lagere school. Volgens telegram uit Londen, te Amsterdam bij de Vereeniging van Assuradeuren ontvangen 10 hot stoomschip „Maas", van Rotterdam naar Nieuw- York, Scilly gepasseerd met gebroken machine,, koers zettende Daar Falmontb. In de zitting der Tweede Kamer van heden werden tot candidaten voor het raadsheerschap bij den Hoogea Raad gekozen: mrs. Yan den Acker, raadsheer te 's-Bosch, Hingst, rechter te Amsterdam, De Jonge, president bij de rechtbank te 's-Hage, Yan der Kaay, kantonrechter fe Leiden, en Yan Heuke- lom, vice-president bij de rechtbank te Rotterdam. Voorts is verworpen met 47 tegen 9 stemmen het wetsontwerp tot teruggaaf van het waarborg kapitaal aan den faillieten boedel der Rotterdam- Munstorsche Spoorwegmaatschappij. Dinsdag a. s. komt de geldleening aan de orde. pe luit, ter zee 2de k!. P. F, Van dor Velden

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1