IIfl I' ITT-—i dam Baar Batavia, is gistermiddag van Londen vertrokken. Gemengd Nieuws. Op de schutting, welke eerst een paar dagen geleden voor de te verbouwen jongens school op het Pieterskerkhof verrezen is, was heden morgen het volgende, met kolossale zwarto letters geschreven, te lezen: „Groot schandaal! Makkelijk riemen snijden van eens andermans leer.7' Yerf was er genoeg aan besteed, doch dit belette niet dat men or spoedig in slaagde het voor de oogen van het publiek te onttrekken. Omtrent de onveiligheid op de prinse lijke goederen onder Wassenaar, waarvan dezer dagen werd gewag gemaakt, deelt men ons nader mede dat het feit alleen hierin bestaat, dat vier bekende Leidsche visschers, die zich met een schuit op den bewusten vijyer wilden begeven, dadelijk werden opgemerkt en aangehouden. Daar ze echter niet visschende waren, geene afsluiting verbroken en knn vaartuig niet verlaten hadden, waren geen termen aanwezig om eene vervolging in te stellen. Hunne namen zijn echter bekend. - Wat den fazan ten-diefstal aangaat, deze is niet gepleegd op het huis „De Pauw'', doch op het buitengoed „Groot Hazebroek.'7 Do zaken zijn echter bij do justitie in handen, zoodat de berichtgover voor heden niet in meer bijzonderheden kan treden. Een zestal vleeschhouwers te Haarlem hebben van den Commissaris des Konings in Noord- Holland dispensatie verkregen om vee uit Duitsch land hier in te voeren. Zij hebben reeds ruim 20 «tuks van daar overgebracht. - Ten huize van doD koffiehuishouder Bruyns, woonachtig aan den Heeren singel aldaar, is 7s nachts een belangrijke diefstal gepleegd. Door ovorklimming van eenige schuttin gen heeft men zich toegang tot de woning verschaft en is men die binnengegaan door de achterdeur, die wol dicht maar niet gesloten was. Uit een lin nenkast, staande in do benoóenzijkamer achter de gelagkamer, zijn ruim f 200 aan bankbiljetten en specie, benevens tweo gouden horlogos en twee gouden ringen ontvreemd. Een bewoner van de Spaarndammer- straat, te Amsterdam, wiens vrouw dezer dagen in het kraambed overleed, verzocht ongeveer drio weken daarna aan een buurvrouw korten tijd op het kind le passen, daar hij een boodschap moest gaan doen. Hij is tot heden niet teruggekeerd. Te Oudowater hoeft eene, pas uit het krankzinnigengesticht toMeerenborg ontslagen, jonge vrouw in een onbewaakt oogenblik door ophan ging een einde aan haar leven gemaakt. In de gemeente Haskorland von den een man on vrouw hun kindje van 4 weken, dat zij in bed tusschen zich in hadden gelegd, des ochtends dood. Het kind was gestikt. Toen dos morgens do trein vanUtrecht aan het station te Eindhoven arriveerde, bemerkte men dat in een geladen waggon mot paarden, be stemd voor Frankrijk, een der schoonsto dicron den nek gebroken had. Het had in leven eene waarde van f 450 en werd in der haast voor f 10 ~vaa de hand gedaaD. Te Hommerts (Fr.) is iemand overleden die zijne laatste levensjaren geheel in afzondering op een zoldor heeft doorgebracht. Kort voor zijn dood was men er in geslaagd hem door list uit zijn verblijf te verwijderen. Tegen reiniging van zijn lichaam en een beter verblijf scheen hij oven- wel niet bestandalthans kort daarna overleed hij. Te Saint-Brieuc (cötes du Nord) heeft men in een zak het lijk opgehaald van een om streeks 30-jarigen man. Alleen het bovenlichaam bevond er zich in, terwijl het gelaat deerlijk ge havend en bijna geheel onkenbaar was. De onge lukkige is waarschijnlijk na gedood te zijn aan stukken gesneden en zoo in de rivier geworpeD. De ontbrekende ledematen heeft men nog niet ge vonden. Ter herkenning zijn de stukken naar een hospitaal gebracht, waar ze du te bezichtigen zijn. Prof. Hoffmann is nit München naar Venetië ontboden om het lijk van Richard Wagner te balsemen. Wagner stierf na een korten dood strijd, gezeten in zijn leunstoel, in zijn studeer vertrek, werwaarts zijne bedienden hem bewusteloos hadden overgebracht. Eenige dagen vóór zijn dood zeide hij: „Parcifal zal mijn laatste werk zijn.'7 Op de vraag: „Waarom?'7 antwoordde hij„Omdat ik voel dat ik sterven zal.77 Te Rome, Venetië en op andere plaatsen worden groote openbare plechtig heden ter eere yan den overledene voorbereid. To Weenen is de gemeenteraad voornemens een brief van rouwbeklag aan de nabestaanden van den over ledene te zenden en een van de straten der stad naar Wagner te noemen. In een gevecht bij Chihuahua (Mexico) tusschen de Mexicaansche troepen en een troep Indianen werden verscheidenen dezer laatsten ge dood on gevangengenomen. Van Louise Miohel zal een drama wor den opgevoerd in de Bouffes du Nord. Het is geti teld: „La fille du Peuple." Vo 1 gon8 telegram uit Nieuw-York kan tusschen 16 en 18 dezer zwaar stormweder ver wacht worden op de Britsche, Nooreche en Fran- sche kusten. Ook in den Atlantischen Oceaan zal het in die dagen zeer stormachtig zijn tusschen 44° on 55° NBr. BUITENLAND. Frankrijk. - De heer De Freycinet, die den heer Jules Grévy sedert lang niet gesproken had, heeft gister morgen een onderhoud met laatstgenoemde gehad. De president der Republiek wönschte met den heer De Freycinet over den tegenwoordigen toestand van gedachten to wisselen. Een aanbod, om zich met de vorming van een nieuw Kabinet te belasteD, is niet gedatin, en derhalve kan noch van aan neming, noch van weigering sprake zijn. Do heer De Freycinet bepaalde zich tot het mededeelen van zijne indrukken en van de opmerkingen, welke de toestaüd hom inboezemde. Waarschijnlijk zal de heer Grévy spoedig de voorzitters van beide takken der wetgevende macht raadplegen. Ofschoon het tegenwoordig Kabinet zijn ontslag heeft gonomeD, gelooft men toch dat het nog eenigo dagen in functie zal blijven. Des avonds had de heer Grévy een onderhoud met don heer Brisson, voorzitter van de Kamer der Afgevaardigden. Hij zou heden een onderhoud heb ben met den heor Le-Royer, en vervolgens met verscheidene invloedrijke leden van Kamer en Senaat van gedachten wisselen. De commissie van de Kamer der Afgevaar digden, belast met het onderzoek van het wetsont werp betreffende do pretendenten, heeft met een parige stemmen het door don Senaat aangeno men ontwerp-Waddington verworpen en het voor- stel-Floquot met 6 tegen 5 stemmen aangenomon. Een lid hield zich buiten stemming. De minister van justitie werd door de commissie gehoord; hij verklaarde dat de regeering zich slechts met de twee eerste artikelen van het ontworp-Barbey vereeDigde. De bureaux van de vereenigde drie republikein- 8che groepen hebben, met 9 tegen 5 stemmen, het voorstel-Barbey aangenomen. Wegens het gebeurde to Montpellier, waar omstreeks 400 soldaten en onderofficieren een legi- timisti8ch liefdadigheidsfeest hielpen opluisteren, is de bevelvoerende generaal aldaar, Brincourt, naar Chateauroux verplaatst. Er is een gerucht in omloop dat priDS Napo leon van plan is tijdens zijn verblijf in Engeland een nieuw manifest te Parijs openbaar te maken. Duitschland. Met betrekking tot het ongegronde, door de „Kreuz- zoitung" medegedeelde gerucht der aftreding van den minister van oorlog, Von Kameke,zegtde „Nordd. •Allg. Zeit." dat „vooral over do bron, waaruit deze mededeeling vloeit, men reden heeft zich te verwon deren, daar het van dien kant niet aan de gelegen heid ontbreekt, om nauwkeurig ingelicht te worden, en men daar, even goed als overal elders, had moe- ton overwegen dat het hier noch in vredes- noch in oorlogstijd de gewoonte is, zijne stelling gedurende den strijd op te geven.'7 Reeds lang was er sprake van, een algemee- nen boet- en biddag roor de Duitsche protestanten in te voeren. De Evangelische Opperkerkeraad to Berlijn heeft thans voorgesteld, daarvoor den laat sten Vrijdag van het kerkelijke jaar aan te wijzen. De voorzitter van den Duitschen Rijksdag heeft uit de Vereenigde Staten reeds ruim 560,000 mark ontvangen voor de noodlijdenden door de over- stroomiDgen. Effypte. De heer Deventhal, de nieuwe diplomatieke agent van Duitschland, is te Alexandrië aangekomen. De voltrekking der straf aan de moordenaars van Tantah wordt voortgezet. Dinsdag heeft men de hand gelegd op een lid van het nieuwe corps gendarmerie. Deze persoon werd herkend als een der Mustafazeeën, die bij het oproer te Alexandrië zich aan moord hebben schuldig gemaakt. Deze ontdekking doet het vertrouwen in do gen darmerie zeer verminderen. Naar de „Italië" met zekerheid verneomt, göu de Egyptische rogeering, mot andere woorden En geland, de jaarlijksche schatting, die zij aan de Portfc betaalt, willen af koopen voor een kapitaal van 300 millioen in eens. Deze operatie zon aan het huis Rothschild worden opgedragen. De 300 millioen zouden door Egypte in 20 jaren worden geamorti seerd en eene afzonderlijke categorie van obligatiëo uitmaken. De „Italië7' gelooft niet dat Engeland de leening formeel zal garandeerenmaar zjjne zijdeling- 6che waarborging zal voldoende zijn om den goeden uitslag te verzekeren. Telegram me u. PARIJS, 14 Februari. De „National" meldt dat de president Grévy dezen morgen eene deputatie van FraDsche indnstriëolen en handelaren ontving,, welke hem eene petitie overhandigde, om de aan dacht van den president te vestigen op den kritieken toestand, die voor den handel wordt veroorzaakt door de onbestendigheid der ministeriën en de telkens herhaalde crisissen. De president antwoordde haar dat hij meer dan iemand zich bozorgd maakte over den moeilijken toestand der zakeD, en door allo mogelijke mid delen den handel en de industrie zou helpen bevorderen. De handteekeningen onder dit verzoekschrift ge plaatst vertegenwoordigen reeds een cijfer van han delszaken ten bedrage van 200 millioen en nog meer onderteokeningen worden uit Parijs en de provinciën verwacht. NIEUW-YORK, 14 Februari. Ten gevolge der regens blijft de Ohio stijgen. Te Nieuw-Albany in Indiana zijn 600 huisgezinnen, te Jeffer3onville 5000 personen zonder onderkomen. Op vele plaatsen zijn maatregelen genomen om den overstroomden hulp te brengen. LONDEN, 15 Februari. VolgeDs de „Tiraes7'zal heden de troonredo aankondigen dat de regeering zal trachten de orde in Egypte te handhaven en aan het land een eigen bestuur te geveD, daarbij met zorg de internationale verbintenissen en de wettige rechten van Europa eerbiedigende. De troon rede drukt de hoop uit dat de mogendheden deze gedragslijn zuilen goedkeuren. Engeland zal met den sultan eene schikking maken over Egyptes toekomst. De troonrede be7at geene toespeling op de finan- ciöele controle. Zij drukt de hoop uit da^ do Donau- conferentie mot goeden uitslag zal arbeideD. LEIDEN, 15 Februari. Do verwachting voor morgen is: zuidelijke of zuidwestelijke wind. In de hedonnamiddag gohouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, Hartevolt, Bool, Yan der Zweep, Bredius, Wilhelmy Damstd, Juta, Zaayer, Van Dissel, Land, Le Poole, Dercksen, Verster, Scheltema, Cock, Zaal berg, De Goeje, Driessen en Van Wensen. Afwezig met kennisgeving de heeren De Fremery, Knappert en Buys. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. m was ingekomen een adres van den heer A. W. Sijthoff alhier, meldende dat hij dezer dagen ge noodzaakt was voor eene krankzinnige plotseling opneming te verzoeken; dat daartoe noch in het Caecilia-Gasthuis, noch in het Academisch Zieken huis gelegenheid was te verkrijgen; dat hij, een dergelijken toestand in eene goed geordende maat schappij onbestaanbaar oordeelende, den gemeente, raad beleefd verzoekt met de Regeering in overleg te willen treden om b. v. in het Academisch Ziekenhuis een barak te willen inrichten voor de opneming van 24 krankzinnigen, te weten 6 eerste klasse, 6 tweede klasse en 12 derde klasse; dat dit met betrekkelijk weinig kosten zou kunnen geschioden door gebruik te maken van de tegen woordige inrichting, zoodat alleen de oprichting, de oppassers, het onderhoud en de voeding ten laste der gemeente zonden komen; dat, bijaldien dit onmogelijk mocht blijken, hij don Raad voorstelt aan HH. Burgemeester en Wethouders op te dragen op eene andere wijze daarin te voorzien, opdat aan den tegenwoordigen toestand oen einde worde gemaakt. Van den uitgever van het Leidsch Dagblad was mede ingekomen een verzoek om deze courant tot officieel orgaan der gemeente te verklaren. De bisschop van Haarlem wenscht voor f 1000 in oigendom te bekomon den grond langs de Haar-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2