en te Dordrecht 1 (le geval). Te Rotterdam stierven ia dien tijd 5 personen aan die ziekte. De kruidenier D. in de Boekhorststraat te '8-Hage heeft zich zoo driftig gemaakt over werk lieden, die, zooals hij beweerde, zijne woning bescha digden, dat hij plotseling dood gebleven is. In de Yleerstraat aldaar moet het vol gende zijn voorgevallen. Een vrouw van ongeveer 45 jaar trachtte daar oen klein kind door een tram te doen overrijden. Zij legde nl., toen de wagen aankwam, het wicht op derails, en toen de tram nog bijtijds stopte, zette zij het op een loopen. De vrouw werd echter achterhaald en aan de politie overgeleverd. Toen gistermorgen eeneafdeeling huzaren van de manoeuvres aan het Scheveningsche strand terugkeerde, werd een der paarden schichtig en ging op hol. De berijder kon het dier niet houden en werd in een ruit van den winkelier Van der Lubbe geworpen; het paard werd spoedig gegrepeD. Bij de commissie, die zich te Scheve- ningen gevormd heeft tot het inzamelen van giften voor de weduwen en weezen van verongelukte visscbers, is tot heden twaalfduizend gulden in gekomen. De openbare vergadering van het soci aal democratische bond in Nederland, welke IJ. Zon dag te Delft zou worden gehouden, is niet doorge gaan, uithoofde de eigenaar der zaal geweigerd heeft zijne lokalen voor dat dool beschikbaar te stellen. De nieuwsgierigheid dor Rotterdam mers wordt getrokken door het woord„Onnaden- kendheid", op reusachtige plakkaten overal aan de muren gehecht. De „Amst." kan mededeelen dat dit de titel is van het laatste blijspel van l'Arronge: „Die Sorglosen", dat de heer W. Van Znylen voor zijn benefiet heeft uitgekozen. De heer F. W. Rosen- stein, zoon van den Leidschen professor, is de vertaler. Te Amsterdam zijn gisternacht twee beschonken vrouwen aan den Binnenkant in het water gevallen en verdronken. Het verzoek om gratie, gedaan door P. A. Jansen, oud-directeur van do gevangenis te M-ddelburg, is van do hand gewezen. Eenige slachters te Zwolle hobbenvan den commissaris des Konings in Overijsel weder dispensatie bekomen om vet slachtvee uit Duitscli- land in te voeren om te slachten. Bij buitengewoon Algemeen Politie blad verzoekt do officier van justitie te Zwolle de opsporing en aanhouding van Dirk Cobes Horseling, oud 50 jaar, ontvanger der gemeente Putten (Gel derland), die dezer dagen die gemeente met een te kort in zijne kas verliet. Tegen hem is ter zake van verduistering van gelden door do arrondisse- ments-reebtbank te Zwolle rechtsingang met bevel van gevangenneming verleend. Als een laaghartige daad van wraak of „concarrontio-nijd" worden van tijd tot tijd bij een manufacturïer te Arnhem, die voor zijn deur goede ren uitstalt, geheele stukken goed door diepo sno- den daarin te geven, onbruikbaar gemaakt. Het voornemon bestaat om aan boord van twee der grootste schepen van de eerstvolgende oefenings-divisie te doen onderzoeken, in hoeverre een door den Spaanacbon zeeofficier Manzanos uit gedacht stelsel van lichten practisch voldoet. Door toepassing van dit stelsel zoude des nachts meer veiligheid op zee worden verkregen. Met het oog op de internationalo bepalingen tor voorkoming van aanvaringen op zee, is dit stelsel reeds bij do Spaan- sche marine ingevoerd. De tweede dag van den verkoop van Sara Bernhardt9 diamanten bracht 63,455 fr., de derde dag slechts 29,539 fr. op, zoodat de geheele verkoop ruim 178,000 fr. heeft opgebracht. Jacques Damala, Sarahs man, zal weer dienst nemen bij het leger. Hij verlaat het tooneel, omdat hij niet vindt dat hij zich daar eene plaats kau verovereö, zijne vrouw niet geheel onwaardig, en hoewel hij door de pers en het publiek gunstig was ontvangen, staat ziju besluit vast. Lhérie is voor het zomer-seizoon op zeer voordeelige voorwaarden te Buenos-Ayres ge- engageerd. Bij Nizza werd een gepensioneerd zeekapitein voor de deur van zijn huis vermoord gevondeD, terwijl zijne vrouw in het huis met messteken was afgemaakt. Het huis was geplunderd en er was o. a. 25,000 fr. aan geld gestolen. Ontzettende plasregens veroorzaakten ook in Engeland op verschillende plaatsen waters nood. De Theems trad op verscheiden plaatsen bulten hare oevers. Op sommige lijnen konden de treinen Maandag Diet loopen. Behalve het water veroorzaakte de hevige wind grooto schade; vele huizen en gebouwen werden zwaar beschadigd. Te Bath hesffc de Avon een aantal huizen overstroomd. Ongelukken op zee en op de rivieren door den storm worden bij menigte bericht en men heeft vele menschenlovons te betreuren. Volgens een telegram uit Nieuw- York hebben te Pittsburg, Louisville, Cincinnati enz. weder groote overstroomingen plaats gehad. De daardoor aangerichte schade wordt op verscheidene millioenon dollars geraamd. Koning Tibau van Birma heeft uit louter vreugde dat hij vader werd, alle gevange nissen laten openzetten. Tegelijkertijd liet bij echter zijn schoonvader ombrengen. buitenland. Frankrijk. In de Kamer heeft de minister Devès gisteren aan het bureau het ontwerp van den Senaat be treffende de „pretendenten" ingediend. Een lid van de rechterzijde stelde do prealable qaaestie voor, die met 402 togen 97 stemmen werd verworpen. De heer De Cassagnac verzocht vergunning om het Kabinet te interpelleerou over de vraag, waarom het zijn ontslag niet indiende. De interpellatie werd eene maand uitgesteld. Do rechterzijde protesteerde zeer luidruchtig. Do minister Devès protesteerde tegen het woord „lafhartigheid dat door een lid geuit was. Na eene levendige woordenwisseling erkende de heer Faure dat h ij dat woord geuit had, en de eenvoudige censuur werd over hem uitgesproken. De ministerraad kwam gisteren ook bijeen, ten gevolge van dit incident-Faure. Do meeste der ministers verklaarden zich voor de solidariteit van het kabinet. De heer Mahy drong aan op persoon lijke voldoening en het zenden van getuigen aan den heer Faure. Deze laatste verzekerde echter goeno persoonlijke beleediging van den beer Mahy bedoeld te hebben en do getuigen verklaarden daarop een tweegevecht onnoodig. Inmiddels hadden blijkens een telegram de heer Fallières en de overige loden van het Franscbo Kabinet bereids hun ontslag bij den president der Republiek ingediend. Deze verzocht hun echter voorioopig aan te blijven. Als aanstaand hoofd van het Kabinet wordt nog steeds de lieer De Frtycinet genoemd. Duitsclilancl. De „Kreuzzeitung" golooft dat eene aftreding van den minister van oorlog, Von Kameke, niet meer in het vooruitzicht is, nadat het wetsontwerp op de militaire pensioenen, met het araendement der Fortschritt-partij over bet doen dragon der officieren in do gemeentelijke belastingen, door den Rijksdag naar de commissie is teruggezonden. Op last van het „Seeamt" te Hamburg zijn de aan boord van het stoomschip „Sultan" achter gebleven stukken van de „Cimbria" onderzocht, en is daarna een onderzoek op de „Sultan" ingesteld. Deskundigen verklaren dat de botsing plaats vond toen beide schepen reeds uithaalden, de „Cimbria" rechts en de „Sultan" links. De kracht der botsing wordt door hen toegeschreven aan de wedorzijdsche beweging van beide schepen, gelijkstaande meteen vaart van 8 a 10 knoopen. De behandeling der zaak werd gisteren te drie uren hervat. De eerste getuige (Remo, chef de bureau der pakkotvaartmaatschappij) deelde over de ramp en de genomen maatregelen slechts bekende bijzonderheden mede. Gisteren zijn in het Pruisische Huis van Af gevaardigden do beraadslagingen gevoerd ovor het regeeriDgsvoorstel betreffende hot Rijn-Ems-kanaal. Het werd naar eeno commissie van 28 ledon ver zonden. In parlementaire kringen vindt het ontwerp ondersteuning. Prins Von Bismarck is in zoover hersteld, dat hij het bed verlaten en zich, op een stok ge leund, in zijne kamer bewegen kan. Groot-Britannlë. Do Donau-conferentie is gisteren drie uren bijeen geweest. Al de vreemde gevolmachtigden waren tegenwoordig, behalve die van Ramenië en Servië. Men verneemt dat de conferentie over verschil lende vooratellen en technische qnaestiën beraad slaagde, maar dat geen afdoend besluit genomen is. Tusschen de mogendheden schijnt groote over eenstemming te bestaan. De eerstvolgende zitting zal waarschijnlijk aanstaanden Zaterdag gehouden worden, maar dienaangaande was nog niets defini tiefs bepaald. Do „Tiraes:' meldt dat hot Engelsche expeditio- leger ia Egypte tot op 6000 man zal teruggebracht worden. l Telegrammen. WEENEN, 13 Februari. De directe en indirecte belastingen hebben in 1882 269,598,634 florijnen opgebracht, dat i3 10,184,921 florrinon meer dan in 1881. VENETIË, 13 Fobruari. De componist Richard Wagner is dezen avond overleden. BUCHAREST, 13 Fobruari. De Kamer en de Senaat besloten in vereenigde zitting, op verzoek van het Kabinet, in aanmerking nemende den hache- lijken toestand die voor Rumenië voortspruit uit de beslissing van do LoDdensche Douau-conforontie, do bespreking der Grondwetsherziening tot nader order uit te stellen. De Kamer meende zich den 15den dezer te ontbindeD, maar men meent dat zij dit wel tot Mei zal uitstellen, indien de toestand het eischt. MADRID, 13 Fobruari. De afgevaardigden van do partij van Serrano hebben besloten, tegen het ministerie eene Ievondigo oppositie te voeren. PARIJS, 13 Februari. Da commissie voor de pretendentenwet zal morgen opnieuw vergaderen om over hot ontwerp van den Senaat te beraad slagen. NIEUW-YORK, 13 Februari. De overs'rcomingen duren voort. Te Louisville is te middernacht de dijk doorgebroken, die het benedendeel der stad beschermde. Het wator stroomde zestig voeten hoog over de kleino woningen en 30 personen verdronken. De geldeD, bestemd voor de noodlijdenden in Duitschland, worden nu gebruikt ten bate dor slachtoffers te Louisville, waar 5000 a 8000 men- scben zonder onderkomen zijn. Te Cincinnati is een deol van het spoorwegstation ingestort on in 30 voet water gevallen. Men ver zekert dat er 50 personen in het station waren. NIEUW-YORK, 14 Fobruari. Te Cincinnati be gint de rivier te vallen. Ongeveer 35000 werklieden zijn zonder werk on een duizendtal huizen staan onder water. LONDEN, 14 Februari. De „Times" bericht uit Durban van gisteren: De Boeren hebben den 5den Februari do versterking vau Mapoch te Vlucht- kraal met gedeeltelijk succes aangevallen, doch moesten tijdelijk terugtrekken met verlies van drie dooden en negen gekwetsten. De Boeren hernieuw den den aanval don 7den Februari, toen zij de versterking met dynamiet lieten in de lucht sprin gen. Zij verloren vijf dooden en hadden zes ge- wondon. Bij het aanbreken van den dag hadden de Boe ren, daar zij Mapochs stelling bezet hadden, den slag gewonnenzij lieten nog twee ladingen dyna miet ontploffen. Do vijand bood dapper wederstand, doch moest met groot verlies aftrekken. De Boe ren gebruikten dynamietladingen van 400, 500 en 700 pond en deden ze ontploffen met behulp vau electriciteit. LONDEN, 14 Februari. De „Morning Post" verneemt dat lord Granville gisteren in de Donau- coDferentie voorlezing heeft gedaan van eon brief van vorst Ghika, waarin deze protesteert tegen de uitsluiting van Rumenië, en verklaart geen deel to zullen nemen aan de beraadslaging. De Bulgaarsche vertegenwoordiger protesteerde tegen de benoeming van Musurus-pacha. Men gelooft dat Zaterdag een afdoend beslnit op alle punten zal worden genomen. LEIDEN, 14 Februari. De verwachting voor morgen is krachtige zuid westenwind. Per Engelsche mail, via Brindisi, ontvingen we hedennaraiddag de Indische bladen van 10 Januari. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben goedgekeurd het Haagscho gemeenteraadsbesluit tot verkoop van de Gothische Zaal en eenig daarom hoenliggend terrein, aan de groothertogin van Saksen. De oud-minister en afgevaardigde do heer Tak Van Poortvliet vereenigde gisteren een 20-tal zijnor medeleden aan een disch ten zijnen huize. De laatste trein uit Amsterdam van den Neder- landschen Rijnspoorweg had gisteravond tusschen Zoetermeer en Voorburg, door een gebrek aan do machine, een oponthoud van meer dan een uur. De heer Pijnacker Hordijk, minister van binnenlandsche zaken, zal dezer dagen zijne ambt- genomen, hooggeplaatste staatsambtenarenen verdere genoodigden aan een gastmaal vereenigen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2