Gemengd Nieuws. Door hot hoog militair gerechtshof zijq o. m. de volgende door den krijgsraad in hot lste militair arrondissement, standplaats 's-Graven- hage, gewezen vonnissen goedgekeurd, te weten in zake: J. F. P., 20 jaren, geboren te Kadzand, vrijwillig huzaar 3de rog., liggende in garnizoen te LeideD, schuldig verklaard aan eerste desertie in tijd van vrede door laDger dan 8 dagen boven zijn verlof achter te blijven, en het zoek maken van groote en kleine equipementstukkenveroordeeld tot eene militaire detentie van twee maanden. [Hij was op 21 Aug. 1881 met een verlof van vier dagen naar Oostburg gegaan wegens het overlijden van zijn vader; in plaats van naar zijn garnizoen terug te keeren, bogaf hij zich met zijne moeder en zeven broers en zusters naar Rijsel, ten einde zijne moe der behulpzaam te zijn in het verdienen van het onderhoud voor dat talrijk gezin, doch toen zulks niet meer noodig was wilde hij naar zijn garnizoen terugkeereD, doch werd op 17 Janaari jl. reeds aangehouden.] J P. S., 24 jaren, geboren te Schiedam, vrijwil lig huzaar 3do reg., schuldig verklaard aan eerste desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie en het zoek maken van groote en kleine equipe- memstukken. [Omdat hij het paardrijden niet kon volhouden, begaf hij zich in Maart jl. naar Antwer pen, maar keerde reeds in Doe. naar zijne geboor teplaats terug.] - Veroordeeld tot drie maanden militaire detentie. J. H., 23 jaren, geboren te Zweeloo, plaatsvervan ger 4de reg. infanterie, liggende in garnizoen te Gouda, schuldig verklaard aan diefstal met behulp van inwendige braak in een bewoond huis, onder eenige verzachtende omstandigheden. [Hij brak op 2 Nov. jl., terwijl hij kamerwacht wasopdecham- bróe, met zijne haDden de kist van een kameraad open en stal daaruit een portemonnaie waarin twee tienguldenstukken, een guldon, vier 25-centstnkken en zes 10-centsfcukken. Bij zijne arrestatie vond mon nog op hem ƒ21.] - Veroordeeld tot eene correcti- oneele gevangenisstraf van tweo jaren met ontzegging van het recht gdz. voor den tijd van vijf jaren. J. F. D., 22 jaar, geboron te Breda, vrijwillig kanonnier 3do reg. vest.-art., laatstelijk gedetacheerd bij hot alg. depot van discipline te Vlissingen, schul dig verklaard aan insubordinatie door het plegen van een daad van geweld tegen zijn meerdere in rang in tijd van vrede. [Toon een korporaal hem bij hot exerceeren een bemerking maakte en het commando liet overdoen, wierp bij zijn geweer naar dien korporaal, die door den riem van het wapen aan het linkerbeen geraakt werd.] - Veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf van 5 jaren en vervallen verklaard van den milita:ren stand. Bij de Zondag op het uitgestrekte landgood „Watervliet," nabij Velsen, plaats gehad hebbende vossenjacht is de vos gevangen door den luit. A. J. P. Metelerkamp te Leiden, die den konings- prijs te Bu8suoi ook gewonnen heeft. De luitenant Erzey werd bij deze gelegenheid nogal ernstig gewond doordien hij van het paard viel, op een govelden boomstam geworpen werd en eenige trap pen van het paard tegen de borst bekwam. Hij is echter naar omstandigheden redelijk wel. Over weinige dagen zal de Passage- maatschappjj te 's-IIage met het afbreken van de gekochte gebouwen in het Achterom een aanvang makeD, en ook van hare gebouwen op het Buitenhof. .Te Schiedam zijn 4G stuks vee als Verdacht vau longziekte onteigend en afgemaakt, als: 37 stuks van den bouwman Alb. Van der Burg en 9 van den veehouder W. Van der Sluis. Gisteravond werd J. B., gists chipper in de Ned. Gist- en Spiritusfakriek te Delft, op de stelling door een beroerte getroffen. De heer F. Waller, chef der afdeeling „Fabrioage", hielp den ongelukkige eigenhandig naar buiten dragen, en bracht hera per rijtuig naar zijne woning. Te acht uren was de oppassende 55-jarige echtgenoot en vader een lijk. Volgens rapport van een uit zee komenden loods is or den lOden dezer bij Aberdeen een groot schip verongelukt, waarbij 21 man zijn omgekomen. Verleden Ma au dag viel te Sexbierum een arbeider vau een zolder in een schuur; hij is aan de gevolgen van dien val gisteren overleden. Men deelt aan het „Paleis van Jus titie" mede, dat, ten gevolge van gebrek aan ruimte in de cellulaire gevangenis te Amsterdam, allo preventief gevangenen, ouden en jongen, onver beterlijke misdadigers, en zij, die zich aan lichtere vergrijpen schuldig maakteD, de gemeenschappelijke opsluiting deelen in het gebouw'op den Heiligen- weg aldaar, dat op deze wijze eene kweekplaats voor do misdaad wordt. Door het omvallon eener petroleumlamp op eene brandende kachol is eene dienstbode te Arnhem ia brand geraakt en met hevige wonden overdekt naar het ziekenhuis vervoerd moeten word on. Het lijk, dat in de vorige week te Tessel aan het strand spoelde en te Koog op Tossel begraven werd, is weer opgegraven ter her kenning door familie en ambtgenooten. Volgens de letters, die op den rechterarm waren gezien en in de couranten werden vermeld, was het ver moeden ontstaan dat de drenkeling de loods- schipper J. M. Zwart, van den kotter n°. 3 zou kannen zijn. Die kotter verging in den October- storm van het afgeloopen jaar. 't Is nn bij onder zoek duidelijk gebleken, dat het lijk inderdaad van bedoelden schipper is. Hoe namen verbasterd kunnen wor den. - Voor vele jaren woonde in een Noord- Dnitsche stad een geleerde, Elei geheeten. Nu was het inderdaad gewoonte dat de geleerden hunne namen in het Latjjn overbrachten. Professor Blei volgde die gewoonte en vertaalde zijn naam (Lood beteèkenende) in „Plumbum". Zijne nakomelingen, minder geleerd dan bij, geraakten allengs onderden boerenstand verzeild en noomden zich Platdnitsch „Pluumboom" en een dezer nn, die weder tot do meer ontwikkelde standen meende te bohooreD, zegt het landlevon vaarwel en gaat naar de stad, maar wil van zijn Platduitschen naam niets meer weten en schrijft thans in deftig Hoogdnitsch „Pflaumenbautn"en zoo is dus uit Lcod een Pruimeboom gegroeid. Teokenen dos tijds. - Als de bedienden rijden, is dit een teeken dat de patroon te voet zal gaan. Als een knap jong heer eene moeder kust, is dit een teeken dat hij spoedig de dochter zal kussen. Als een meisje veel minnaars heeft, is dit oen teeken dat ze geen man zal krijgen. Als een groot man van honger sterft, is dit een teeken dat men spoedig te zijDer eere een feest maal zal houden. Als sommige menschon over den tijdgeest kla gen, is dit een teeken dat ze veel tijd en weinig geeat hebben. BUITENLAND. Frankrijk. In den Senaat verklaarde de heer Jauruguiborry gisteren dat hij uit plichtsgevoel als minister van marine is afgetreden. Hij betoogde dat de wet op de pretendenten onbillijk is, omdat de prinsen zich nooit aan eene jegens de Republiek vijandige daad hebben schuldig gemaakt. De wet is buitendien ondoeltreffend; door de uitzetting zouden de prinsen gevaarlijk worden, want ze worden daardoor op een voetstuk geplaatst. Hij drong aan op toepassing van do algemeene wet en het geraeene recht. -De heer Bardoux kondigde aan dat hij een voorstel zou indienen, strekkende om het algemeene recht te eischen, en dat recht niet op namen, maar op daden toe te passen. Hij zeide dat, indien de Repu bliek sterk wil zijn, zij de rechtvaardigheid niet uit het oog mag verliezen. De algemeene discussie werd toen gesloten. - De heer Allou verklaarde dat de commissie er niet togen was om tot de behandeling der artikelen over te gaan, maar dat zij het ontwerp en alle tegenontvverpen afwees. De Senaat besloot met 170 tegen 115 stemmen om tot de behandeling der artikelen over te gaan. De minister Devès verklaarde dat de regeering het ontwerp aan de beslissing der Kamer overliet. Zij vereenigde zich mot het tegenontwerp van den heer Barbey, houdende dat bij decreet van den president der Republiek, in den ministerraad ge nomen, de prinsen kunnen verbannen worden, wier manifestation of handelingen de veiligheid van den Staat in gevaar brengen. Dit ontwerp werd met 148 tegen 132 stemmen verworpen. Art. 1 van het regee- ringsontwerp werd daarna met 172 tegen 89 stemmen afgewezen. Na oeno redevoering van den heer Leon Say I werd met 165 tegen 127 stemmen het tegenontwerp van den heer Wadding ton aangenomen, waarbij de j prinsen, die als pretendenten optreden of zich schuldig i maken aan manifestatiëo, waardoor de veiligheid van den Staat bedreigd wordt, met verbanning gestraft worden. De "gerechtelijke vervolging zal voor het Hof van Assises of voor den Senaat geschieden. Jérome Napoleon is gistermórgen, vergezeld van zijn zoon Louis, naar Engeland vertrokken. Groot-BritannlA Met betrekking tot de laatste verklaringen der getuigen in hot Fenian-proces te Dublin kan nog het volgende medegedeeld worden: De getuige Kavanagh zeide dat hij niet wist wat in het Phoenix- park geschieden zou. Hij vroeg aan Delany wat het plan was, en kreeg tot antwoord: „Wij loeren op een secretaris." Toen CaveDdish en Burko arm in arm naderdeu, richtte James Carey, lid van den gemeenteraad, eene vraag tot de voorbij trekkende wandelaars, en na bekomen antwoord zeide Carey tot Delany: „let er op: hot is de lange man!" Gelijk men weet, was Burke grooter van gestalte dan Cavendish. Carey gaf daarop aan de in het rijtuig zittende saamgespannenen een sein met een witten zakdoek. Nadat men in de stad was teruggekeerd, werd Kavanagh door de samen zweerders in een herberg onthaald en kreeg hij voor zijne moeite van Brady 1 pd. st. Daags daarna stelde Brady hem nog 2 pd. st. ter hand, ten einde zijn rijtuig met een andere kleur te schilderen, wat Kavanagh later ook deed. In den verderen loop van het verhoor schetste Kavanagh enkele bijzonderheden van den moord aanslag op den heer Field. Na den aanslag werd het moordwerktuig in een stuk van een dagblad gewikkeld en geworpen in het waterbakken van de gascompagnie, dat do saamgezworenen voorbij- roden. - Verscheidene getuigen verklaarden, Kava nagh op den dag van den dubbelen moord in het Phoenixpark gezien te hebben. De getuige Samuel Jacob, vijftien jaren oud, zeide op een tamelijk verren afstand ooggetuige van den dubbelen moord geweest te zijn. Hij zag hoo een der moordenaars van het eene slachtoffer Daar het andere vloog, om den stervenden den genadestoot te geven, terwijl de overigen weder in het rijtuig klommen. De getuige wist echter van geen der beschuldigden eene beschrijving te geven. Nadat hierop de vormelijke aanklacht wegens den moord op Cavendish en Burke was ingesteld, word de behandeling van het proces verdaagd. Telegrammen. DUBLIN, 12 Februari. De politie vond dezen middag in een bassin aan de gasmaatschappij toe- behoorende, het mes, waarmede de moordenaars hot jurylid Field hobbon verwond. De ontdekking is van groot belang, omdat daardoor de getuigenis van den koetsier Kavanagh bevestigd wordt, [In een nader telegram wordt deze vondst weer tegen gesproken.] CAIRO, 12 Februari. De ministerraad heeft de overige artikelen van het nieuwe grondwetsontwerp aangenomen. Vóór tot de afkondiging wordt over gegaan, zullen, naar men verwacht, nog hier en daar kleine wijzigingen worden aangebracht. BERLIJN, 12 Februari. De „Kreuzzeitung" deelt, onder alle reserve, het onder leden van den Rijks dag omloopend gerucht mede, dat de minister van oorlog, generaal Von Kameke, zijn ontslag heeft gevraagd. LONDEN, 13 Februari. Gisteren had er eene bijeenkomst plaats vau Mohrenheim, den Russi- schen gezant te Londen, Roumanento, consul-gene raal van Rusland te Galatz en lid der Europeesche Donau-commissie, en Vulcovitcb, den gedelegeerde van Bulgarije. Ook hadden er besprekingen plaats tusschen Fitz-Maurice, den Engelschen ondersecretaris voor buitenlandsche zaken, en Musurus-pacha, den ge zant van Turkije te Londen. NIEUW-YORK, 13 Februari. De overstroomin gen iu de westelijke Staten breiden zich uit; te Cincinnati is de waterstand geklommen tot 64 voet, een pant, dat bij menschengeheugenis nog nooit bereikt is. De rivier wast nog voortdurend. De militie is der politie behulpzaam in het beschermen der eigen dommen vele bewoners zijn zonder dak en brengen den nacht in de kerken door. LEIDEN, 13 Februari. Dat het weder beter is geworden dan men ver wacht had, is het gevolg van de omstandigheid dat de depressie, die stationnair bleef, aanmerkelijk in beteekenis afnam. De verwachting voor morgen is zuidwestenwind.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2