jMBumaBgPMgBM.' i a if De uitgeloofde premie Tan 25,000 fran ken voor den ontdekker van den moordenaar van den advocaat Bernays is niet toegekendmaar aan den koffiehuisbediende te Keulen, die indertijd een aanwijzing deed, is door het Brusselsche gerechtshof een gedeelte daarvan toegezegd. James Peltzer, die, naar men wil, op wacht stond toen do justitie het eerst het huis in de Rue de la Loi bezocht en aan Armand hiervan per telegraaf kennis gaf, zal naar Amerika vertrekken. De moeder der Peltzers vertrekt naar Bremen waar eon harer dochters woont en ia niet voorne mens naar België terug te koeren. Men bericht dat Armand en Leon in de gevangenis „Petit8 Carmes" de beste gezondheid genieten. Volgens het jaarverslag der Post-Unie, omvat deze thans eone bevolking van 832 millioen zielen en een grondgebied van meer dan 80 mil- lioen vierkante kilometers. - De schade, door de laatste overstroomingen in het westen van Penn- sylvanië en Ohio aangericht, wordt op oen totaal van 5 millioen dollara geraamd. Te Parijs is zek ore Carlo Lafitte met twee medeplichtigen in hechtenis genomen, die zijne halve zuster, mej. Monesterio, opgelicht en in een krankzinnigengesticht geplaatst had, ten einde zich tot haar curator te doen benoemen, met het oog op eene erfenis, die zij verkregen had, van 1 milliooa franken. Ineen inrichting te Woenen, waar aan personen zonder onderkomen nachtverblijf wordt verleend, is des nachts onder de niet zeer erken telijke logés een hevig oproer uitgebroken, waarbij twee beambten ernstig werden verwond. Nadat do tumultmakers de lampen hadden uitgeblazen, staken zij do matrassen in brand en sloegen de meubels stuk. Slechts met moeite mocht het den pompiers gelukken den brand te blusschen. Niet miodor dan 43 personen werden in hechtenis genomen. BUITENLAND. Frankrijk. Gisteren is beslist dat er geene termen bestaan om prins Napoleon te vervolgen. De prins is daarop in vrijheid gestold en naar zijne woning teruggekeerd. Daar de minister-president Fallières door zijne ziekte verhinderd werd do leiding der zaken weder op zich te nemen, wil de president Grévy den heer Jules Ferry belasten met het samenstollen van een nieuw kabinet, doch deze heeft de opdracht definitief grweigerd. Bij den Senaat zijn een aantal nieuwe bemidde lingsvoorstellen ten opzichte van do zoogenaamde pretendentenquaestie ingediend. Dat van den lieer Barthe vindt van verschillende zijden ondersteuning; het luidt aldus: Art. 1. Elke poging, door een bij de drukperswet voorzien middel, tot omverwerping der Republiek, wordt ter vervolging vorwezon naar de rechters, die bevoegd zijn om van aanslagen of complotten togen de veiligheid van den Staat kennis te nemen. Art. 2. De aanleggers of medeplichtigen aan dergelijke poging worden gestraft met eene gevangenis van 3 tot 5 jaren en met een geldbooto van 100 tot 3000 fr. Wanneer de schuldigen leden zijn van familiën, die over Frankrijk geregeerd hebben, worden zij met verbanning gestraft. Art. 3. Ieder tot verbanning veroordeeld persoon, die over de grenzen gevoerd is en zonder vergunning der re geering naar Frankrijk terugkeert, wordt door de rechtbank van correctioneolo politie vervolgd en tot 1 a 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Na het volbrengen van die straf wordt hij over de grenzen gezet. De rechterzijde van den Senaat heeft besloten, aan het heden te houden debat geen deel te nemen. Dultsclilanct. De Duit8che bladen maken thans den tekst open haar van het bevel tot inhechtenisneming, dat de Duitsche militaire overheid op 14 December 1870 ten opzichte van Thibaudin heeft uitgevaardigd. De „Nordd. Allg. Zeitung" constateert officieus dat het te 's-Hage ten behoeve van de overstroomingen in do Rijnprovinciën gevormde comité, met zijno oproeping in Nederland veel geluk h6eft gohad. Reeds zijn door het comité aanzienlijke sommen den Duitschen gezant Yon Alvensleben ter hand gesteld en deze heeft ze ter verdere verdeeliDg naar den rijkskanselier opgezonden. Het Duitsche gepantserde eskader heeft bevel ontvangen, bij de voorjaarsoefeningen uitgebreide proeven te nemen over het toepassen van elec- trisch licht. In den loop der volgende week zal in de nabij Kiel gelegen vesting Friedrichsort, met de pa3 gereed gekomen torpedo-batterij, core eerste grooto proeve worden genomen, ter verdediging van den ingang dor haven. Groot-BritanniS. De Donderdag gehouden zitting der Donau-cou- ferentie heeft den indruk gemaakt dat de verhan delingen niet glad van stapel zullen loopen. Het hoofdbezwaar ligt echter niet in de Kilia-quaeatie, maar in het vraagstuk der gemengde commissie. De verlenging van den duur der Donancommissie wenscht Engeland op acht jaren bepaald te zien. Verder stolt Engeland voor om het plan tot benoe ming eoner gemengde commissie op to geven, om dat slechts daardoor een einde kan gemaakt worden aan de onvereenigbare aanspraken van Oostenrijk en Rumenië, waardoor het gelukken der Europeesche conferentie bedreigd wordt. De Donau-politie daar entegen blijft, als tot dusvor, onder internationale controle, en Rumenië vereenigt zich daarmede, om dat zijne souvereiniteit daaronder niet lijdt. Met be trekking tot de andere punten is do conferentie het eens. Aan de wenschon van Rusland met betrekking tot zijne aanspraken op do Kilia-monding wordt toegegeven. O os fceiii\-Hon <j.-3Xonar cliie. Te Praag is een zonderling geheim boDd van jonge knapen ontdekt. Het had den directeur van politie Steakal ter dood veroordeeld, en de 15-jarige Dreszlèr, een handschoeumakersleerliog, was bij het lot met do uitvoering van dit vonnis belast. Dreezlcr pleegde echter zelfmoord en daardoor werd het ge heime bond ontdekt. Verscheidene knapen zij a in hechtenis genomen. De voorziening in cassatie van de hceren Jauuer enz. tegen do uitspraak in het rechtsgoding betreffende den brand van het Ring-tkeater te Wee- nen is door het opperste gerechtshof als ongegrond afgewezen. ESclgrlë. Het vermogen van Bischoffsheim wordt reeds op ongeveer 80 milliosn fr. geschat. De erfgenamen zijn Fernand Bischoffskeim, die ta Parjjs woont, mevr. Montefiore Levi, vrouw van den Luikschen senator, en mevr. De Hirsch, vrouw Yan baron De Ilirsch, wiens vermogeö, naar men zegt, reeds meer dan 200 millioen fr. bedraagt. De Raad van Brussel heeft besloten aan een der straten den naam van den overledene te geven. Volgens het blad „l'Escaut" van Antwerpen, zou de toestand van H. Conscience zeer erg zijn. De beroemde romanschrijver lijdt aan den kanker ia de maag. Sinds vijf of zes dagen heeft hij niet kunnen slapen. Zijne vrienden zijn zeer ongerust. Egypte. De ministerraad heeft de eerste 34 artikelen der nieuwe constitutie, door Borelli-bey opgesteld en waarin lord Dufferins voorstellen vervat zijn, goed gekeurd. Uit Caïro wordt aan do „Standard" gemeld dat de heer Colvin zich op het oogenblik bezig houdt met de organisatie van het bestuur, hetwelk de contrölo moet vervangen. Hot budget der nieuwe administratie zou niet meer dan 10,000 pd. st. be dragen, terwijl dat der vroegere controle de 20,000 pd. st. overschreed. Het gerucht dat de Egyptische troepen te Obeid zich aan den Mahdi hebben overgegeven, is tot nog toe niet bevestigd. Zuid-Af rïlta. Uit Durban wordt aan de „Times" geseind, dat de Boeren kanonnen uit den Vrijstaat naar het land van Mapoch vervoerd hebben, maar deze stukken waardeloos bleken te zijn; de granaten sprongen onmiddellijk nadat zij afgeschoten waren. Op 20 Januari vielen de strijdkrachten van Mam- poor en Mapoch de troepen van Secocoeni aan, maar werden door Geluk Pokwane en andere hoofden afgeslagen met een verlies, dat op 300 man geraamd wordt. Het verlies der tegenpartij was gering. De hoofdstelling van Mapoch wordt door de Boeren omsingeld, en eerstdaags wordt een algemeene aanval daarop verwacht. KOLONIËN. BATAVIA, 3 Januari. Van den gouverneur van Atjeh en Ondorhoorig- heden is ontvangen een op den lsten dezer te Pe- nang aangeboden telegram, luidende: 29 Dec. Hedenochtend vroeg werd van Atjehsche zijde gewaarschuwd, dat transport boekit Seboen- Oleh-lob, door talrijko bondon uit Lepoug en elders in IV Moekims gekomon, zou worden aangevallén. Militaire commandant? zond onverwijld versterking naar Oloh-leh; Da hevig gevecht, waarbij gszo troe pen met groote onvorsaagdheid oyermachtigsn vijand aantastten, werd deze met groot verlies op do vlucht gejaagd, 18 dooden in onze handen latende. Ons verlies bedroog aan mindere militairen: 1 gesneuveld en 22 gewond en 2 gewonde dwangar beiders. Bendes trokken in richting van Lepong terug. Vervolging werd voortgezet. Het „Bat. Hbl." verneemt dat de heer Prays Vau der Hoeveu het verzoek aan do Regeering heefc inge diend om ontslag uit 's lands dionst, met behoud van recht op pensioen wegens volbrachten dienst tijd. De Regeering heeft echter gemeend, zoo ver- zokert het blad, aan dat verzoek geen gevolg te moetoo goven, omdat, naar har© meoning, do heer Prnys Van der Hooyen, zijno vroegere anteceden ten in aanmerking nemende, nog vele gewichtige diensten aan den lande kan bewijzen, zoodat hij nu hoogstwaarschijnlijk in plaats van pensioen wacht geld zal bekomen. Uit Atjeh. Op Segli heeft zich aangemeld de deserteur Collineau. Hij moet er zeer slecht uitzien en zal wed sterven aan uitputting. Volgen? zijne mededeeling was de sergeant-majoor Vriesekolk de hoofd-iDgenicur bij het beleg van Samalangan. De deserteurs moeten ecktor een ellendig leven hebben bij de Sloebersdat hadden zij niet gedacht. (Socr. C Van Bandjermaain wordt dd. 7 Dec. aan het „Soer. Hbl." gemeld: Gisteren togen halfdrie ver trok de „Boni" naar Amocntai met den resident aan boord, 't Plotseling vertrek van dieu bodem hangt samen met rapporten door der. assistont-resi- dent van Amoentai ingodiend, als zoude het nu te Tandjoeng niet rustig ziju en zich daar kwaad willigen hebben verzameld. Een troep van 30 mun en e9Q officier zuilen waars chij ui ijk van Amoentai vooiloopig derwaarts gaan en het garnizoen te Amoentai is met dien bodem op compleet g'bracht, ook door hot zenden van een luitenant van hier. Dc intendant heeft vau don overste last gekregen met don aannomer to Amoentai af te maken, dat Tandjong dadolijk voor eene maand van vivres moet worden voorziende nocdigo maatregelen zijn getroffen om van hier uit zoo noodig versterking te zenden. Door ongesteldheid was de oversto ver hinderd zelf mede to gaan, maar aange ien de „Boni" over 3 a 4 dagon terug moet kooien, om zoo nocdig troepen enz. te vervoeren, hoop ik u nader te kunnen berichten. Eigenaardig is het, dat er in dat oude rijk van Amoentai altijd woelingen heerschen. 12 Dec. Van ochtend kwam do post van M. Teweh aan, dio de volgende berichten bracht: Daar zijn zendelingen uit het Amoentaische gekomen en even als vroeger is Soelthan Madjeman weer geneigd een kansje te wagen. Het plan der campagne is het aanvallen en zoo mogelijk nemen van onze benting en van het daar gestationncerdo oorlogsschip. Lukt dit mot, dan eene omtrekkende bewoging, om zoo in het Amoentaische te komon en te zien ons afbreuk te doen. To M. Teweh is meu echter volkomen cp tegenweer ingericht en hoopt do Beratip Ber.mal naar behooren te kannen ontvangen. Mangka Saric is nog altijd op onze hand, dat een groot voordeel mag worden geheeten, wijl hij daar eo in do omstreken veel gezag uitoefent. Wel wordt beweerd dat het schijnvriendschop is, maar dat zal dc tijd moeten leeren. Soelthan Madjeman zit echter drie dagreizen boven M. Teweh in de Boven-Doesson, waar op het oogenblik do cholera erg huis moet houden. Of die aanval spoedig zal plaats hebben? Iu ieder geval is men op de hoogto van do plannen der kwaad willigen. Van Soelthan Ono wordt gezegd dat de oude energie en heldenmoed zootjes aan er uitgaat; sic transit gloria! Enfin, de man is op jaren en hoeft ons altijd trouw ter zijde gestaan. Veel volk komt met pak en zak en vergezeld van vrouwen kinderen, van de Boven-Doesson af, daar de rijstoogst gedaan is. Ze schijnen het duo nu te meenen. Daar do waterstand voor het ageeren met schepen gunstiger begint te worden en het kwaadwillige goedje zich hoofdzakelijk in de Boven- Lathaystreek ophoudt, is dit zeker voor ons eene goede gelegenheid om hun weer respect in te boezemen. Volgens bericht van den resident van de Zuider en Ooster-afdeeling van Borneo, is de aldaar ge- heerscht hebbende cholera-epidemie geweken; de schepen en vaartuigen, van die streken komende, behoeven dus niet meer in quarantaine te liggen. (Zie de benoemingen in het Eerste Blad.)

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2