LEIDSCH N°. 7052. Maandag 222 Februari. A0. 1883. Ticeede Blad. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per postI-40- Afzocderlyke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTENTIES Van 18 regels 1.0B. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar ploatsraimte. Voor het meessee- ren baiton de stad wordt 0.10 berekend. ItEïSEW, 1» Februari. De bevolking der gemeente Leiden ia gedurende het jaar 1882 vermeerderddoor geboorte met 785 zoons en 739 dochters, totaal 1521; door vestiging in de gemeente met 2071 mannon en 1231 vrouwen, totaal 3308; - verminderd: door overlijden met 536 mannen en 175 vrouwen, totaal 1011door vertrok uit de gemeente met 20S1 mannen en 1201 vrouwon, totaal 3285. De vermeerdering der bevolking be draagt dus 212 mannon en 291 vrouwen, totaal 536, en het geheele bevolkingscijfer 20,003 mannen en 22,162 vrouwen, totaal 12,165. Hedennamiddag ontvingen we per Fransche mail, via Napels, de Indische bladen van 30 Decem ber tot en met 3 Januari. De onlangs bij de Nod.-Kerv. gemeente alhier beroepen predikant ds. J. J. Yan der Lip zal mor genochtend te tien uren in de Pieterskerk door ds. *3. H. J. De Wolff worden bevestigd en des avonds te zes uren zijne intreerede in hetzelfde kerkgebouw houden. De Staatscourant van heden bevat do konink lijk goedgekeurde statuten der „Vereoniging tot instandhouding van hot Kollf-fonds", gevestigd te Leiden. i Do bemanningen van bet opleidingsschip „Ad miraal 7an Wassenaer", van het wachtschip te Amsterdam on van hot oploidiogsschip „Anna Paulowna" te Rotterdam, zoomede de jongens van <le Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden, worden weder gerevaccineerd.. Gedurende deze week zijn dagelijks in hot Werkhuis alhier opgenomen van 6271 volwassen personen en van 712 kinderen. De minister van waterstaat, handel en nijver heid heeft thans bepaald dat ook in do brieven van zijn departement uitgaande de Nedorlandsche plaatsnamen geschrovon worden gelijk zij voorko men in de door do Letterkundige Afdeeliüg van de Koninklyke Academie van Wetenschappen uitgegeven lijst van Nederlandsche plaatsnamen volgens de nieuwe spelling gespeld. Dientengevolge zijn de onder het waterstaatsdeparfement ressorteorende ambtenaren aangeschreven in de dienstcorrespon- dentio de gewijzigde spelling van de namen der gemeenten aan te geven. In plaats van de tegenwoordige namen der steden, zullen zij voortaan o. a. moeten schrijvenAlmeloo, Alfen, Bodegravo, Zaltbommol (oude lezing Bommel), Boksmeer, Kuilenburg, Delftshaven, Doesburg, Deu- tichem, Drachten, Enschede, 'a-Gravenzande, Hans- weerd, Heerle, Hengoloo, Honselerdijk (oudHons- holredijk), IJsolstein, Lobit, Maarsen, Terneuzen, Nieuwepekela, Sint-Oedenrode, Osch, Reenen, Rozen- daal, Teasel, Tolen, Vechel, Velsen, Yenloo, Venraai, Warfum, Wijk bij Dnurstede, Ierseke, Zieriksee, Zutfen, Abkoude, Aksel, Blerik, Bokstel, Kastrikum, Eedo, Gorsel, Helder (oud Den Helder), Meersen, Oosterwijk, Sas van Gend, Yalkensweerd in plaats Tan Valkenswaard, Yenenburg, Venendaal, Sant poort enz. Deze herdooping zal geen cf slechts geringe koston na zich sloepen, aangezien do naam- en handstempels, zoowol als de lak-cachetten, op de post-, telegraaf* en andero kantoren welker naam veranderd is, voorkomende, in gebruik blijven totdat zij, na ver slijten. door nieuwe moeten worden vervangen. In de Haarlemmermeer verschijnt een nieuw Katholiek Weekblad, onder den naam „De Katholieke Stem." Redacteur-uitgever is de heer N. Vijverberg te Hoofddorp. To 's-Gravonhage is overleden de heer Yan der Toorn, inspecteur van hot ijkwezen, oud-school opziener en oud-lid van den gemeenteraad van Amstordam. Mr. J. J. Henny is, dewijl er zich voor de vacature Hoetïok geen sollicitanten hadden aange meld, tijdelijk bonoornd tot leeraar in do staats wetenschappen aan do Hoogere Burgerschool te ZutfeD. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben bij den gemeenteraad een voorstel ingediend tot het aanschaffen eener grooto duikerklok ten be hoeve van de vernieuwing aan de kado langs de Boompjes. Do kosten worden op zb f 30,000 be groot. Een waterkeerende dam voor dat dool zon f 132,000 koston, buiten rekening latende de kan- son vau doorbraak of val. B. en Ws. willen eerst den Raad raadplegen, daar de toepassing van een duikerklok iets nieuws is en alzoo teleurstellingen mislukking mogelijk blijven. Zij slollon voor de „Sociétó John Cocqueriil" te Seraing met de ver vaardiging to belasteD. Ouze landgenoot, de bekende pianist Jacob Kwast (James Kwast werd bjj in Denemarken geheeten), heeft Kopenhagen verlaten en ontving van de koningin van Denemarken een kostbaren diamanten ring ten geschenke. De zeildag voor den vijfden tocht van de „Willem Barendsz" is thans bepaald op 1 Mei e. k. De prinses Von Wied en hare jonggeboren dochter bevinden zich steeds zeer wel. Yoor het Paus-Pius-monument is hier te lande f 3800 bijeengebracht. Onder bevel van den ritmeester D. Yan Too* renburg zal don 28steu dezer van Harderwijk ver trekken een detachement suppletie-troepen, sterk 30 man, benevens 3 onderofficieren, met bestemming naar Nederlandsch-Indië, aan boord van het stoom schep „Prinses Amalia." Tot modegeleidor van ge noemd transport is aangewezen de 2de luitenant der infanterie J. Van Swieten. Do minister van koloniën zal vóór den aan vang dor bohandeliDg van de Billiton-zaak in de Tweede Kamer, nog eon aantal bescheiden voegen bij do reeds overgelegde stukken aangaande deze aangelegenheid. Men wil weten dat gedurende de internati onale tontoonstelliog te Amsterdam een schip of boot onder Fransche vlag op de reede van de hoofdstad aanwezig zou zijn, ter beschikking van exposanten en gedelegeerden, die desverkiezendo aan boord verblijf zouden kunnen houden voor het geval geen gelegenheid mocht bestaan tot huis vesting in die stad. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Tiel, ter standplaats de gem. Leerdam, A. G. De Kruyff, candidaat-notaris te Doesburg; - aan C. L. Schleyer, op verzoek, eervol ontslag verleend als majoor commandant bij de dd. schutterij te Breda. Gemengd Nieu tv s. Hodenmorgen omstreeks halfnegen ontstond bij den winkelier J. L. C. aan de Aal markt een begin van brand tea gevolge van het aanstrijken van een lucifer, waarbij het brandende kopje in een bakje sprong. Het vuur werd echter spoedig, door er een wollen deken over te werpen, geblnscht. Door de politie alhier is naar de ge vangenis te 's-Gravonhage overgebracht zekere H. B., die, ton nadeele van den heer S., nit een koetshuis zich had meestergemaakt van vier pleten tuig- ringen en een paardengebit, welke voorwerpen hij bereids bij een oudroest had verkocht. Ze zijn in beslag genomen. De bewoner van het winkelhuishook Bokhorststraat en Herderinnestraat te 's-Hage is gisteravond op de stoep voor zijne woning plotse ling ongesteld geworden en onmiddellijk daarna overleden. Men schrijft uit Breda aan de N. R. C. dat aldaar in den avond van jl. Woensdag een afschuwelijke dubbele moord is gepleegd. Drie per sonen waren in de herberg van zokerea Kroes aan het biljartspelen geweest. De verliezer, ontstemd over zijne nederlaag, zocht twist, doch verwijderde zich kort daarop met een ander persoon, die, evenals hij, spoorwegarbeider van beroep is. Baiten geko men haalde een hunner een tweetal knuppels en wachtte daarmede de twee personen, met wie hij gespeeld had, zekeren Jansen, timmermansknecht, en Van den Broek, voermansknecht, nabij de her berg op. Toen dezen daaruit gekomen waren, wer den zij overvallen en zoodanig met de stokken go- slagen, dat beiden voor dood bleven liggen. Een van ben is reeds overleden, terwijl de ander nog in leven is, doch men vreest ook voor hem het ergste. De daders bevinden zich in arrest. Kort geleden deserteerden twee Duit- sche muzikanten van het 8ste regiment infanterie te Arnhemthans is er weder een ongevraagd Daar zijn land teruggekeerd. Te Leeuwarden is een paar in don echt getreden, waarvan de bruidegom De Roos on de bruid Tulp heet. Die huwelijksband is wel een bloemenkoten. De heer R.wonende in de rue Trózel te Parijs, moest voor een oogenblik uit en liet een kindje van twee jaar achter. Tijdens de afwezigheid van don heer R. kwam de kleine wat dicht bij den schoorsteen, gleed uit, on viel in het vuur. Angstige hulpkreten deden de buren vermoeden dat er een ongeluk gebeurd was en zij haastten zich naar de plaats des onheils. Hun hulp bleek echter ten deele onnoodig te zijn, want een hond, die rustig in een hoekje der kamer lag te slapen, was door de kreten van het kind wakker geworden, en in óéa sprong was hij zijn jongen meester ter hnlpe gesneld. Toen de buren binnenkwamen, lag de geredde midden in de kamer, terwijl het ge trouwe dier do wonden aan het hoofd en de armpjes lekte. Men begrijpt met hoeveel liefkozingen de redder bij de tehuiskomst van zijn meester over laden werd. In een v laa g van krankzinnigheid heeft een vrouw to Saint-Laurent hare twee kinderen, een jongetje van zes jaar en een meisje van twe» jaar, in do Saóne geworpen. Het oudste werd gered en in een hospitaal opgenomen, doch men vreest voor zijn leven. Het meisje was onder een boot, ge raakt en hoowel eenige personen zich te water be gaven, was het onmogelijk het te redden. Demoeder is gearresteerd. Een zonderling bed. - De heer B. was in 1837 de kroning van koniDgin Victoria gaan bij wonen. Nergens in de stad Londen was een bed meer te vinden en een logementhouder stelde hem voor om een matras op een biljart te leggen. Difc- aanbod was nog zoo kwaad niet, de heer B. nam het aan. Maar hij stond zeer gek te kijken toen de logementhouder hem den volgenden morgen den prijs van acht uren biljartspel vroeg, berekend vol gens het nachttarief. Hij protesteerde, werd boos en, louter om het beginsel uitgemaakt te zien, brachtr hij de zaak voor den rechter. - De Engelsche Sa lomon zat eerst in verslagenheid; maar een licht straal schoot plotseling in zijn brein. „Had de waard", vroeg de rechter, „de ballen ter uwer beschikking gelaten?" „De ballen waren in de zakken", antwoordde mijnheer B. „Die omstandigheid neemt mijn twijfel geheel weg", hernam de rechter. „Dewijl het biljart voor zien was van zijn toebehooreD, hebt gij wel degelijk een biljart en geen bed gehuurd." De heer B. werd veroordeeld om acht uren denk-, beeldige carambolage te betalen!

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1