By den heer Beyers te Utrecht zal eerstdaags ferechijnon een brochure, getiteld„Do motie Schaep- man en de bezuiniging op 's Rijks universiteiten," Tan de hand van prof. D'Aulnis De Bourouill. Do minister van oorlog heeft benoemd tot opzichterB der genie der 3de klasse de sergeanten B. Hoff en P. L. Bellaard, respectievelijk gedeta cheerd bij geniewerkzaamheden te Baarlem en Dolft. Z. M. heeft aan mr. C. T. graaf Van Lijnden Van Sandenburg, minister van financiën, verlof verleend tot het aannemen van de versierselen lsto kl. (grootkruis) der orde van den Leeuw en de Zon, hem door den shah van Porzië geschonken; - den heer F. M. Knobel, leerling-consnl, werkzaam aan het departement van buitenlandsche zakon, be noemd tot vice-consul te St.-Petersburg. Gemengd Nienwm- De feoBtdag van gisteren liep niet geheel zonder ongelukken af. Om drie uren ongeveer werd op de Hoogewoord een tienjarige jongen door een rijtuig aaDgcreden, waardoor hij, gelukkig niet ernstig, aan zijn hoofd verwond werd. Door dokter W. werd hij heelkundig behandeld. Een uur later ging op dezelfde straat een voor een wagen bespannen paard, ton govolge van het broken van don buikriem, op hol, zoodat men het eerst bij de studentensociëteit op de Breestraat weer meeBter kon worden. Op hetzelfde uur werd een seinpaal van den Katwijkscken stoomtram door een rijtuig omver gereden. Eene omstreeks veertigjarige vrouw struikeldo om halfzes over eeu der dwarslatten op de houten brug nabij de gasfabriek. Twee mannen hielpen haar op en aanvankelijk dachten zij dat de vrouw geen ander letsel had bekomen dan een schramp aan het hoofd. Toen zij echter onmogelijk kon staan, kwam men tot do treurige ontdekking dat zij ook een heen had gebroken. Men bracht haar dadelijk naar dokter v. I., die haar onder geneeskundige behan deling nam. Des avonds om negen uren had echter nog een noodlottig voorval plaats. Toen de serenado het Steen8chuur togenover do Ruïne passeerde, had do veertienjarige D. het ongeluk van den vrij hoogen wal in het water te vallen. Onmogelijk wa3 het hem er alleen uit te komen en niemand durfde het ge vaar to trotseeren om deu dronkeling te hulp te komen. Reeds verkeerde deze in zinkenden toestand, toea een heor, die zich in gezelschap daar bevond, den joDgen opeens te hulp kwam, door geheel gekleed te water te Bpringen. Niet dan na veel moeite gelukte hot hem zijn doel te bereiken en den knaap aan eenigo op don kant staande per sonen over te geven. Men wanhoopte er echter aan de levensgeesten weder te kunnen opwekken. Dr. N., bonevens de korporaal-ziekenoppasser K. en zekere L. slaagden er eindelijk in door het voort durend op- en neerbewegen der armen den knaap in het leven te behouden, die daarna aan het politio- bnreel van droge kleoren werd voorzien en met zijn vader naar huis ging. De edele redder, die weer spoedig op het drogo was, gaf, toen mon hem naar zijn naam vroeg, ten antwoord „dat kooit er niet op aan", en in een oogenblik was hij nit do menigte verdwonen om zich thuis van droge kleeren te voorzien. Het was hem dus genoeg dat de dren keling gered was: men behoefde niet te weten wie dit gedaan had. Onbekend bleef hij echter niet, want bij het schijnsel eener lantaarn hadden onkelen in hem den heer G. Tan der Ifarst herkend, student in de medicijnen alhier, en niet lang dunrde het dan ook of bijna iedereen wist wie zoo zijn eigen leven gewaagd had om dat van een ander te redden. Overigens had, uitgezonderd eenige kleine scher mutselingen, de serenade in goede orde plaats. Niettegenstaande het mingunstige weer trok do stoet toch den vastgesteldon weg langs, en nu en dan kreeg de „verlichte" stoet een nog phantastischer aanzicht dcor het aan de hnizen afsteken van Ben- gaalsch vnur, vuurpijloD, enz. In hot hotel Ver- haaff haddon de gewone plechtigheden plaats en toen de rector-magnifieus, prof. P. Van Geer, zich aan het raam vertoonde, ging een algemeen ge juich op en weldra klonk dan ook het oude „Iö vivat". Na nog de voornaamste straten der stad te heb ben doorgeloopen, kwam men ongeveer kwart ovor nen aan de sociëteit Minerva aan, waar als ge- vionlijk de viering van 8 Februari werd voortgezet. Bij de Duitsche voorstellin g te's-Hage in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen brak een der koristen in de lsto acte van „Fidelio" - door ongesteldheid van mcj. Beihl kon „Genoveva" niet worden gegeven - zijn knieschijf. Een in de zaal aanwezige geneeskundige verleende welwiilond de noodige heelkundige hulp; do lijder werd, nadat het verband was gelegd, per iijtnig naar het station en van daar naar Rotterdam overgebracht, alwaar bij in het ziekenhuis zal wordeu verpleegd. Men vreest dat hot geruiuaen tijd zal duren, alvorens bij geheel hersteld is. Een 3-jarig dochtertje van den werk man v. d. B. te Haarlom is aan de dezer dagen bekomen brandwonden overleden. - Door de politie aldaar zijn aaugehouden en naar hst huis van ar rest overgebracht twee jongelieden van 22 jaren, die zich bij herhaling hadden schuldig gemaakt aan diefstal van paardenhaar door middel van in klimming in het pakhuis van een koopman aan den Burgwal. Zij hebben reeds vroeger gevange nisstraf ondergaan. Te W e e s p heeft oen treurig ongeluk plaats gehad. Een 15-jarig jongeling geraakte in de chocolaadfabriek van do heoren J. Yan Houten Zoon tus8chen het rad van do stoommachine, met hot noodlottig gevolg dat bij vermorzeld werd. Te Winechoton is in heihuis vanarrest binnengebracht zekere "Willem Lupkes, arbeider te Jip8inghuizeo, die beschuldigd wordt van zijn zwager met een bijl te hebben gedood. In den nacht van Zondag op Maandag heeft een schendende hand vele kransen en kruisen op het Roomsch-Katholiek kerkhof te Gorkum ver nield. Tot zelfs het ijzeren hok voor de begraaf plaats is uit zijne hengsels gelicht. Ten aanzien van hot haan-sabelen, dat in Eindhoven en omstreken bij volksvcrmake- lijkheden een deel van het programma uitmaakt, zooals wij dezer dagen meedeelden, is uit oen onder zoek, ingesteld door deu procureur-goneraal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, gebleken dat daarbij niet gebruikt worden levende doch do ode hanen. Er is hier dus niet rechtstreeks sprake van dieren mishandeling; toch zal men dergolijko spelletjes moeilijk zedelijk en beschavend kunnen noemen. Dank zij den overvloed van hooizijn de boeren in do Betuwe niet gretig om hun vee te verkoopen. De slachters loopen to vergeefs de stallen af. De prijzen stijgen enorm. Voor nuchtere kalveren wordt zelfs f 25 en meer betaald; voor het vee wordt 50 cents per pond geboden; maar de vraag blijft hot aanbod overtreffen. Yerhooging der vleesch- prijzeu schijnt dus weldra verwacht te kunnen worden. Te Geertruidenberg heeft een be- schonken persoon in een herberg, waar mon hem niet wilde tappen, des avonds eene ruit stukgeslagen, waarbij hij zich vermoedelijk de slagader aan den pol3 heeft afgesneden, althans men vond hem den volgenden morgen dood in zijne woning. Tusschen heden en Zondag kan een hevigo storm verwacht worden op de Noordscho en Schotsche kusten, voorafgegaan en vergezeld door sneeuwbuien en windvlagen uit het zuiden tot het noordwesten. De heer Gladstone heeft Dinsdag 11. den laatsten dag van het carnaval te Nizza bijge woond. Daar hij do eenigo was, die een hoogen hoed droeg, werd hij ras het mikpunt van vele „confetti", die in menigte van alle kanten op hem regenden. Hij lachte hartelijk om deze bestorming; zelf beantwoordde hij do aanvallon niet; zijne vrouw en dochter wierpen zoo hard zij konden terug. Hij werd, daar hij gezorgd had zijn gelaat met een masker te bcschormen/ niet algemeen herkend. Do Prins Yan "Wales, die het feest ook bijwoonde, bleef geheel onbekend. Door eene spoorwegbotsing bij Kirk wood (Ohio) zijn 4 personen omgekomen. Met het oog op do verkooping van Sarah Bornhardts diamauten maant Albert Wolff haar in do „Figaro" aan, van het directoraat van het „Am bigu" af te zien en eenvoudig eene groote artiste te zijn en anders niet. De catalogus van Sarah Bcrn- hardts diamanten (de verkoop begon gisteren) is 23 bladzijden groot. Er worden 9 halskettingen en diademen, 10 garnituren van paarlen, 42 braceletten, 18 broches en 71 andere sieraden te koop aange boden. Tot de verzameling behoort o. a. een collier, geschenk van de koningin van Italië, een bracelet van den hertog van Ao3ta, een dito van den prins van Wales. Eenojonge dame beproefde dezer dagon haar geluk eens in de speelbank te Monaco. Of ze rood of zwart speeldo is onbekend, doch alleen weet men dat zo mot een bankbiljet van 100 fr. kwam en met do niet onbelangrijke som van 100,000 franken vertrok. Wat echter nog het mooiste van do zaak is, is dat do jengdige gelukzoeksier aan vankelijk hoegenaamd niets had en begonnen was met eeu valsch bankbiljet. Des anderen daags be merkte men het, doch zij verontschuldigde zich door te zeggon dat het haar onbekend was. Het geld bleef dan ook in haar bözit. BUITENLAND. Frankrijk. Io de gisteren gehouden vergadering van den Senaat heeft de heer Allou het rapport dor com missie voor het ontwerp rakende de pretendenten voorgelezen. Daarin wordt gezegd dat naar do mee- ring der commissie de republiek geen redon heeft tot ongerustheid, noch de toevlucht behoeft te nomen tot gewelddadige maatregelen. Het roorge- stelde ontwerp, zoo luidt het rapport verder, is willekeurig en eene schrede voorwaarts op eon ge vaarlijken weg, iu strijd met do beginselen volgens welke de republiek is gegrondvest. De commissie adviseert dorhalvo om het kortweg te ver. irpen.- Daarop is het ontwerp spoodvoreischend voiklaarii en do discussie op aanstaanden Zaterdag 1 c-paald. Do Kamer heeft gisteron het ontwerp der gemeentewet in behandeling genomen cn de eerste paragraaf van hot eerste artikel, betreffende de samenstelling der gemeenteraden, goedgekeurd. Naar men verzekert, zal de heer Jules Ferry de opdracht tot vorming van eon nieuw kabinet niet aanvaarden. Het heeft de aandacht getrokken dat Grdvy deu radicalen afgevaardigde Fabvre, den bekeodca voor steller der pretendentenwot, bij zich ontvangen heeft. Men meent daarin een wenk voor den Senaat te zien, om de wet niet al te scherp af to keuren i Yan goed onderrichto zijde wordt het gerucht tegengesproken dat de heer Dovès voorn :iaons zou zijn, zijn mandaat als afgevaardigde neder to leggen, ora tot president van het hof van cascade benoemd e worden. Dili tscïilancl. De keizer heeft het testament van prins Carl (den grootvader van prinses Hendrik der Neder landen) bekrachtigd en een afschrift daarvan (35 folio-bladzijdeo) door zijn adjudant, den ritmeester Maltzahn, naar prins Friedrich Carl te Jeruzalem laten overbrengen. Prins Carl heeft aan de Johanniter-orde een legaat van een millioen mark vermaakt. De nadoelen, welke voor de zuidelijke Rijn provinciën, die met het groothertogdom Luxemburg in levendig verkeer staan, voortspruiten uit de opheffing van het vroeger met het Duitsche rijk bestaande postverdrag, hebben, naar uit Berlijn wordt gemeld, verscheidene Kamers van Koophandel uit die streken er toe geloid tot den minister voor het postwezen het verzoek te richten, om zoo mogelijk weder een postverdrag tusschen beide landen te sluiten, op den grondslag van een merkelijk lager tarief voor postverzendingen van elkon aard. De prins van Wales is door keizer Wilhelm tot eersten chef van het regiment Pommer6che huzaren benoemd. Uit Amerika is thans reeds meer dan eeu half millioen mark aan giften voor do watersnood lijdenden in Duitschland ontvangen, alleen bij den voorzitter vau den Rijksdag, behalve hetgeen door bemiddeling van de Duitsche consuls gezonden is. Naar men te Berlijn ia diplomatieke kringen verneemt, heeft de Eugelsche regeering hare nota botreffende Egypte aan Spanje medegedeeld en zal zij dat ook aan Griekenland en Nederland doen wegens het belang van deze drie staten bij het Suez-kanaal. Groot-Britannlé. Mr. Davitt, een der leiders der Iersche nationale liga, is gistermorgen te Dublin gearresteerd en naar de gevangenis te Kilmainham overgebracht, om al daar eeu gevangenisstraf van zes maanden te onder gaan, waartoe hij door het gerechtshof „the Qaeen's Bench", wegens het houden van oproerige redevoe ringen, is veroordeeld. Evenals zijn vriend Healy, heeft ook hij geweigerd, een borgtocht van 2000 pd. st. te stellen, dat hij den openbaren vrede niet meer zou verstoren. Dowling is tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld, wegens poging van moord op een politiedienaar. De Donau-conferentie kwam gisteren te drie uren onder voorzitterschap van lord Granville bijeen De vertegenwoordigers der mogendheden woonden de zitting bij, met uitzondering van Musurus-pacha. De zitting was van slechts kar ten duur. De vergadc-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2