LEIDSOH DAGBLAD. N°. 7049. Donderdag 3 Februari. A". 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURAST: foor Leideu p«r 8 maanden.1.10. Franco per post9 1.40. A£zood«rIt)k« Noinmera. 9 0.05. Deze Cooiant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FKIJS DEE ABTEKTENTIEft Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17». Groot ere lettere o**r plaatsruimte. Voor het incessee- rea botten de stad wordt 0.10 berekend. Olïicïëele Kcnnisgovingon. De Burgemeesler der Gemeente Leiden, Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Koninps in de provincie Zuid-Holland, van den lGden Januari 1883 Trovinc'uialblad no. 4), houdende regeling van de loting voor de Nationale Militie, en waarbij den Burgemeesters der gemeenten, waar de loling plaats heeft, o. m. word verzocht om al de hun ten dienste staande middelen aan te wenden, ter voorkoming: van dronkenschap, bij ge legenheid der toting; Noodigt de lotelingen dezer gemeente voor de lichting van dit jaar ernstig en dringend uit, zich bij gelegenheid der loting geheel te onthouden van het gebruik van Bterken drank en daardoor zich te vrijwaren niet alleen voor de nadeelige gevolgen van dronkenschap in het alge meen, maar ook voor de straften bij de wet tot beteuge ling van openbare dronkenschap bepaald, terwijl tevens met nadruk wordt gewezen op de Strafbepaling bij art. 21 dier Wet gesteld tegen het toedienen van bedwelmenden drank aan iemand die in kennelijken staat van dronken schap verkeert. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 7 Febr. 1883. DE KANTER. EEÏÖE3?, 7 Februari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maas", waarvan do laatste bus lichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Zaterdag den lOden Februari a. s., des morgens te halftien. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. das uiterlijk Yrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. Dezer dagen hield de hier ter stede bestaande philanthropische vereenig'mg „Uit Liefde" hare 36ste jaarlijksche algemeone vergadering. Uit het verslag door den laten secretaris over den toestand van die vereenigiDg op 31 December 1882 uitgebracht, bleek dat zij steeds voortgaat aan haar doel: „wel doen aan de armen", te beantwoorden. Door 279 leden werden in dit seizoen 14,134 bons voor gort, rijst en brood uitgedeeld, tot eene geldswaarde van f 1179.29Y2. De geldon der vereeniging, voort spruitende uit contributiën en andere inkomsten, worden tot aan de uitbetaling aan de leveranciers in de Leidsche Spaarbank belegd en zoo is de vereeniging door samenwerking der leden tot dat gene in staat wat individueel met veel grootere kosten en moeiten zou te bereiken zijn. Wij nemen dan ook de vrijheid onzen medeïagezetenon op het hart te drukken door deelneming aan het lidmaatschap der bedoelde vereeniging bij te dra gen tot het edele doel, door haar beoogd. Het bestuur der tooneelvereeniging „Harmonie" alhier deelt ons mede dat door de geringe deel neming d9 voorstelling op Vrijdag-avond a. s. niet kan doorgaan en dat de ontvangen vrijwillige bijdragen znllen worden overgemaakt aan de commissie te Muiden. De hoogleeraar Van Geer deelt in de „Yer- zêkeringsbode" de reden mede, waarom hij den minister verzocht heeft in het vervolg niet meer met het geven van advies in zaken betreffende do statuten en tarieven van levensverzekering-maat schappijen te worden belast. „Ik bekleed geene enkele bezoldigde betrekking bij het levensverzeke ringwezen' schrijft hij, „en heb voor de talrijke adviezen omtrent de wetenschappelijke grondslagen van pensioenberekening en tarieven nimmer eenige belooning gevraagd of ontvangen, behalve juist wat mij deswege door de Regeering werd toegekend." Daar hij gaarne zich volle vrijheid tot het geven van adviezen wenscht voor te behonden, en tevens te vrijwaren voor onjuiste opmerkingen als van het Kamerlid den heer Oorver Hooft, rekende hij zich tot den genoemden stap verplicht. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman on Houders werden Igsdurcndo de afgoloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch go- ▼raagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden noch aangeboden noch gevraagd; de aand. Rijnl. stoomtram aangeboden tot 90 pet. en gevraagd tot 45 pet.; do aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leidon verhandeld tot 110 pet.; de aand. Leidsche Duin watermaatschappij noch aangeboden noch gevraagd de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 200 pet. Het jongste nommer van „Sieboldia" bevat een artikel over de tropische vegetatie op de aan staande Ioternationale Koloniale en Uitvoerhandel- Tentoonstelling te Amsterdam. Het bespreekt de pogingeD door het comité der koloniale afdeeling aangewend, om tot eene waar dige vertegenwoordiging vau de tropische Flora te geraken, en keurt 't af dat eerst aan een Duitschen frabikant de bouw werd opgedragen van eene plan tenkas en daarna eene sub-commiseie benoemd om al die maatregelen te Demen, welke zij in het be lang dor zaak noodig achtte. Voor wijzigingen die de commissie noodzakelijk vond, was het thans te laat. De sub-commissie maakte bezwaar om voor die koloniale planten-tentoonstelling een programma uit te schrijven, omdat hot gevolg daarvan wezen zou, dat men te voel kreeg, daarbij veel overcom pleets, veel dat voor het doel ongeschikt zou zijn. Eene uitnoodigiüg tot medewerking werd doelmatiger gevonden omdat zij, die anders aan exposities geen deel nemen, op eene beleefde uitnoodiging wel be reid zouden gevonden worden tot het goede doel mede te werken, vooral wanneer zij zekerheid heb ben dat de zorg voor hunne planten niets te wen- schen overlaat. Aan directeuren der Botanische en Zoölogische Tuinen en aan een twintigtal particulieren, die men weet dat in het bezit zijn van fraaie tropische planten, is thans het verzoek gericht om aan den voorzitter der commissie te willen mededeelen, of zij bereid zijn levende planten in hun bezit of onder hun beheer gedurende den tijd der tentoonstelling af te staan. Kosten van transport en van verzorging zijn voor rekening der commissie; zij bestaat uit do hoeren: dr. W. F. R. Suringar te Leiden, voorzitter; M. P. Pels te Amsterdam; J. B. Groenewegen te Am sterdam; H. Witte te Leiden en Jac. P. R. Galo- sloot te Amsterdam, secretaris. Het doel, zegt „Sieboldia", is niet een gewone tentoonstelling; hot is: iets uitstekends te maken. Ds. J. G. Verhoeff te Bodegraven is N°. 1 geplaatst op het zestal voor pred. te Harderwijk, ter vervanging van de. Van der Lip, die naar Leiden vertrekt. De gemeenteraad van Gouda verlengde gisteren den termijn, waarop do Goudsche waterleiding vol tooid moet zijn, tot 1 October e. k., onder voor waarde dat met April een ernstig begin moet zijn gemaakt met den aanleg. Tot gemeente-vroedvrouw te Gouderak is benoemd mej. J. Kopper, wed. M. Hehl, te Am sterdam. Door de VereenigiDg tot voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van veronge lukte Scheveningsche visschers is ontvangen als opbrengst van de voorstelling door de Jonge-Dames- Vereeniging: „Alles nit liefde voor de Kunst", in het Gebouw te VHage gegeven op 27 Jan. 11., f 966.16. Eene bijdrage voor die voorstelling van den heer A. Constantin te Fecamp, door tusschen- komst van den heer A. E. Maas te ScheveningeD, leverde bovendien 100 fr. op. Het stoomschip „Zeeland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok gisternamiddag van Marseille. De gewone audiëntie vau den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben» Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. belastingen en accijnzen te Etten en Leur c. a. J. A. Bentinek, thans in dezelfde betrekking te Willemstad c. a.J. Schnyleman, boekhouder der derde categorie ten kantore der directe bel., invoerr. en ace. te Zutfen, benoemd tot ontv. der dir. bel en ace. te Diever c. a.; J. J. G. Van Wioheren, ontv. der dir. bel., in voerr. en ace. te Weert c. a., benoemd tot ontv. der directe bel. en aco. te Wommels c. a.;- benoemd tot notaris binnen het arrond. Groningen, ter standplaats de gem. Groningen, G. J. Gerhardi, candidaat-notaris aldaar; - F. Rochette, te Deventer, voor het tijdvak van 1 Maart 1883—1884, benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-school te Leeuwarden; - benoemd: bij het wapen der cavalerie: bij het 2de rog. huzaren, tot luit.-bolonel, den majoor W. Van Ling; tot majoor, den ritmeester C. L. A. Schras- eert Bert, beiden van het corps- bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot dirig. paardenarts, met rang van luit.-kol., den dirig. paardenarts met rang van majoor C. H. M. Houba, van dat personeel; - bij het wapen der genie: bij den staf, tot luit.-kol., den majoor J. F. H. Boonacker, A. J. Voorduin, hoofd der Vde afdeeling van het Departement van Oorlog, en K. Eland, directeur der Ilde afdeeling van de krijgsschooltot kapitein, den lston luitenant C. J. Snijders, allen van het wapen; bij het corps genietroepen: tot luit.-kol. den majoor H. E. Beeckman, commandant van het corpstot majoor, don kapt. R. Storms, van den staf van het wapentot lsten luit., den 2den luit. G. C. Makkink, van het corps. Gemengd Nieuws. H e d e n n am i d d a g te kwartier voor tweeën passeorden eenige trouwkoetsen do Hooge- woerd en vervolgden hun weg door de Watersteeg, waar eon wagen met breekbare waar stond en zoo danig werd aangereden dat eene groote partij van zijn inhoud togen den grond en als in duizend stuk ken viel. Aangaande het spoorwegongeluk te Veenenburg, meldt thans ook het Rott. Nbl. dat slechts in de eerste oogenblikken verwarring heerschte. Door een ooggetuige wordt aan genoemd blad vorzekerd dat alle passagiers slechts lof kunnen hebben voor de wijze, waarop de Leidsche stations chef, de heer CaroD, die een half uur na het on geval reeds op de plaats aanwezig was, alles leidde en regelde; voor een goed deel is het dan ook aan hem te danken, dat op een protest dor rei zigers acht geslagen werd en zij niet verplicht waren nog langer te wachten, alvorens de reis te kunnen voortzetten. Drie personen, gisteravond met den trein die te kwart voor negenen van Den Haag vertrekt, aan het station ZoetermeerZegwaard willende uitstappen, kwamen zeer onzacht terecht op den berm van den spoorweg, doordien do waggon, waarin zij gezeten hadden, niet voor het perron was gereden, waarschijnlijk ten gevolge van den misf.' De vorige week zijn te Leiden 6 geval len van pokken voorgekomen; te Rotterdam 10, te Katwijk 2, te Charlois 4, te Nieuw-Beierland een (lste geval) en te Leiderdorp een (ook een 1st© geval). In die week zijn te Rotterdam 6 personen aan pokken overleden. Door de maréchaussees, te Schevenin- gen gostationneerd, zijn in en buiten Den Haag, ook te Delft en te Vrijenban verscheiden bedelaars aan gehouden en ter beschikking der justitie gesteld. Te Bloemendaal is in de duinen, han gende aan een sparreboom, het lijk gevonden van een daar onbekenden nog jongen man in schippers- kleeding. De ongelukkige bad slechts één doorge- hakten cent in den zak.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1