LEIDSCH DAGBLAD N\ 7048. Woensdag 7 Februari. A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJ8 DEB ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0-17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseo ren buiten da stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuw». Een offioiers-oppasser te 's-Hageheeft zich bij het. houthakken zoodanig verwond, dat de duim in het hospitaal afgezet is moeten worden. Door het bestuur der „Ne derlandsche Yereeniging tot Bescherming van dieren'' zijn geldelijke beloonigen toegekend voor diensten, aan de beschermingszaak der dieren bewezen, aan den gemeenteveldwachter P. M. Van der Yoort en den rijksveldwachter T. Vis, beiden wonende te Alphen. De heer Montijn, notaris te Gouda, wensclit eeBe inschrijving te openen om aan de Trans vaal het geschenk aan te bieden van een paar kanonnen! Volgens het „G. P. N." is gisternacht in het Paleis van Justitie te Groningen ingebroken. De dieven hebben op den overloop kasten openge broken en daaruit vele stokken van overtuiging ontvreemd. De daders zijn nog onbekend. De politie doet onderzoek. In de verbeterh nizen in Engeland is, naar men weet, de tredmolen eene bekende straf. Onlangs wilde een rechter, de heer Platt, een phi- lanthroop, zich door eigene ervaring van het harde dier straf overtuigen. Toen hij er ééne minuut in- geloopen had, verzocht hij, hem er uit te laten. Maar de opzichter verklaarde hem, dat dit onmo gelijk was: de molen, dien hij voor den kortst mo gelijken lijd in beweging had gebraoht, moest nu twintig minuten loopen. De heer Platt moest dus wel gedurende die twintig minuten ééns per seconde het rechter en het linkerbeen optillen en zoo in den molen zich naar de wijze der eekhoorns blijven bewegen. Naar men meldt, is de bemanning van de Engelsche stoomboot „Eddystone", die bij Petten gestrand is, bestaande uit 15 koppen, door bewo ners van het genoemde dorp op handige wijze met een vuurpijl-toestel gered. De Zwitsersche politie heeft dezer da gen te Zurich, Aarau en Lucern een zevental leden in hechtenis genomen van eene bende, die Oosten- rijkscbe biljetten van 50 fl. namaakten. Vier van hen zijn photografen, één is lithograaf. Groot opzien wordt te Berlijn door den volgenden aanslag gewekt: De bij het juridisch examen als staatscommissaris fungeerende gerichts- rath Keyszner ontving eergisteren van eene on bekende zijde een kistje, dat ontplofbare stoffen bevatte. Door een toeval ontplofte de kleine helsche machine niet, zoodat Keyszner ongedeerd bleef. De aanslag moet uitgaan, van een candidaat, die bij het examen werd afgewezen. Wegens den grooten toevloed van candidaten was het examen onlangs verscherpt. Te Hattendorf (district Nenkirchen) is eene afschuwelijke vondst gedaan, - nl. een voet van een volwassen mensch, boven den enkel afge houwen en nog in den schoen stekende. EenFranschgeleerde,deheerRegnard, heeft met verrassende uitkomst proeven gedaan, om lammeren uitsluitend te voederen met bloed. Gedroogd bloed, afkomstig nit groote slachterijen, tot poeder gemalen en vermengd met water, werd aan zeer jonge lammeren voorgezet en gretig op genomen. De dieren groeiden merkwaardig snel, de vacht werd dubbel zoo dik als gewoonlijk bij lam meren van denzelfden leeftijd. Aangemoedigd door dit goede resultaat, onderwerpt hij een aantal kal veren aan dezelfde proe£ Men meldt dat Armand Peltzer ge tracht heeft zich in de gevangenis door middel van een handdoek op te hangen, welke poging door een bewaker is verijdeld. buitenland. Frankrijk. De minister Fallières gaat vooruit en mocht gisteren het bed eenigo uren verlaten. Er werd door de geneesheoren geen bulletin meer uitgegeven. De commissie van den Senaat tot onderzoek van de wet tegen de pretendenten is gisteren ge kozen en bestaat nit acht leden, die tegen ieder dergelijk ontwerp zijn (waaronder de heeren Bar- thélémy St.-Hilaire, Waddington, St.-Yallier en Léon Say) en ééa voorstander, de heer Testelin. De acht tegenstanders vertegenwoordigen eene meerderheid van ongeveer 145 tegen 110 stemmen. De rechter van instructie heeft gisterochtend Prins Napoleon, als beschuldigd van een aanslag tot omverwerping van den bestaauden regeeriügs- vorm, naar de Raadkamer verwezen, die over acht dagen uitspraak zal doen. Yolgens de „Justice" worden nog steeds pogingen aangewend om ministers van buiten- landsche zaken en van marine te vinden, doch allen, tot wie zich de heer Jules Ferry ten behoeve van den nog steeds ongestelden minister-president Fallières daartoe wendt, wenschen eerst af te wachten wat de Senaat met het ontwerp betreffende de pretendenten zal doen. Yan de 47 te Lyon veroordeelde anarchisten zijn 30 in hooger beroep gekomen. Men verzekert dat de zaak den 26sten dezer voor het Hof zal komen. Duit-sclila.ii.cl. Tienduizend mark is als eerste gift ten behoeve der overstroomden in Rijnland, uit Luxemburg bij den president van den Duitschen Rijksdag te Berlijn ingekomeü. In het begeleidend schrijven heet het o. a.„voor heD, met wien wij door banden van sympathie en vriendschappelijke buurtschap ver bonden zijn." Aan het hoofd der lijst staat de afgevaardigde Norbert, uit Metz. De gift geeft, in zonderheid door het hartelijk begeleidend schrijven, zeer groote vreugde. De „Moniteur de Rome" meldt: Een overeen stemming met PrniseD, wat betreft den plicht der benoemde geestelijken om zich bij de regeeringaan te meldeD, zal weldra verkregen zijn. Daarentegen verwacht het Yatikaan de opheffing van het Ber- lijnsche gerechtshof voor geestelijke aangelegenheden en het verleenen van vrijheid van onderwijs in de bisschoppelijke semenariën. Prins Carl van Pruisen heeft aan de zes regimenten, die zijn naam dragen, legaten vermaakt, één van 10,000, de andere van 6000 mark. Prins Friedrich Carl ontving drie dagen na het overlijden van zijn vader, prins Carl, de doods tijding, terwjjl hy eenige dagreizen van Cairo af was. De prins wilde toen onmiddellijk naar Berlijn terugkeeren, maar op verzoek van den keizer heeft hij zijne reis voortgezet. Niettemin zal de prins niet zoo lang uitblijven als aanvankelijk het plan was, maar wil hij half Maart te Berlijn terugkomen. Yan Cairo begeeft hij zich naar Palestina, alwaar hij nit een strategisch oogpunt zich wenscht bekend te maken met den weg, die door Mozes werd ge volgd, na den uittocht uit Egypte. De heer Bruysch, de beroemde Egyptoloog, die den prins vergezelt, zal als archaeoloog dien weg onderzoeken. Van Palestina zal de prins naar Grie kenland vertrekken en over Konstantinopel of over Italië naar Duitschland terugkeeren. Hot wetsontwerp betreffende eene verandering der 8nikerbelastiDg is den Duitschen Bondsraad aangeboden. Daarbij wordt eene vermindering der uitvoerpremie met 40 pf. voorgesteld. De voornaamste satiricus van Duitschland, Ernst Dohm, is gistervoormiddag gestorven. Hij was sedert 25 jaren redacteur aan de „Kladdera- datsch", het voornaamste politiek-humoristische blad van Duitschland, leed aan een hartkwaal en bereikte den leeftijd van 64 jaren. Groot-Britannië. De onderkoning van Ierland is plotseling naar Engeland gegaan. Zijn onverwacht vertrek geeft tot vole gissingen aanleiding. De „Daily News" deelt uit goede bron het een en ander mede omtrent hetgeen, naar bij het voortgezet getuigenverhoor van de gevangenen van het Dublinsche moordcomplot blijken zoa, nader aangaande dat complot ontdekt is. Yolgens die mede- deelingen is het zeer waarschijnlijk geworden, dat de moordenaars geen plan hadden om lord Caven dish om te brengen, en dat die moord dan ook in eeno vergadering van het complot betreurd is. Lord Cavendish zou dan alleen vermoord zijn omdat hij den heer Burke, op wien men het reeds laDg ge munt had, vergezelde. Op 5 Mei waren al de maat regelen om dezen te vermoorden vastgesteld. Meer dan twintig personen waren óf rechtstreeks in den aanslag betrokken, óf aangewezen om wacht te houden in het park en in de nabijheid. Een geheel stelsel van signalen was vastgesteld. Het gewich tigste getuigenis is dat van een tuinarbeider in het Phoenixpark, die de kar met de moordenaars is tegengekomen en er den eed op wil afleggen, dat hij twee van de gevangenen herkent als personen, die op de kar gezeten waren. Bij de hervatting der behandeling van het fenian-proces werden gisteren verscheidene getuigen gehoord. Eon politie-agent verklaarde dat een persoon, die inlichtingen verschafte, waardoor men tot de ontdekking van eene hoeveelheid wapenen bij den gevangene "Wheton geraakte, weinig tijds daarna vermoord werd. De procureur deelde mede dat hij aan het hof de getuigenisseu zou overleggen, welke strekten om de gevangenen betrokken te verklaren in al de moorden, welke in de laatste jaren te Dublin gepleegd zijn. De verdere behandeling is op a. 8. Zaterdag bepaald. De „Standard" verneemt uit Madagascar dat rijke en invloedhebbende bewoners der hoofdstad voornemens zijn het beschermheerschap over dat eiland Groot-Britannië aan te bieden. De Duitsche brigantijn „Cato" is op zee, met 50 ton dynamiet aan boord, verlaten gevonden en naar Huil gebracht. Men gelooft dat het dynamiet voor Ierland bestemd was. Totdat het geval is opgehelderd, blijft het schip onder toezicht der politie. Rusland. Het is in Rasland volkomen veilig. De czaar rijdt in een open wagen, zonder militair geleide, door St.-Petersburg, soms in zoo korten draf, dat de huurrijtuigen langzaam moeten rijden om het hofrijtnig Diet voorbij te rijden. Yoor Alexander HI moet deze vrijheid van beweging, na zoovele maanden opsluiting, een waar genot zijn. De czaar beschermt zich eenvoudig hierdoor, dat hij niemand, zelfs niet den koetsier, vooraf zegt, waar hij heengaat. Yroeger zag men altijd aan eene opeenhooping van politie-agenten, dat de czaar in aantocht was; thans rijdt hij dikwijls voorbij zon der dat zelfs de politie hem herkent. De czaar geeft den koetsier eerst onder het rijden bevelen, laat plotseling deze of die straat inslaau en beveelt stap pen, draven of nog harder, gelijk hij opdatoogen- blik goedvindt. Egypte. In een schrijven aan Sjerif-pacba komt lord Dufferin op tegen de bewering, dat Engeland voor nemens zon zijn de internationale gerechtshoven in Egypte af te schaffen. Integendeel heeft de Britsche regeering verleden jaar verklaard, dat zij zon toe stemmen in de verlenging voor verscheidene jaren, behoudens eenige wijzigingen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1