zich voordoende gelegenheden een goed gebruik to maken, dio niet anders dan in den smaak van het publiek kunnen vallen. Danslustigen bonden daarna nog deelnemen aan het bal, dat tot laat in den nacht voortduurde. Eene gedurende de pauze gehouden collecte voor eono behoeftige weduwe bracht f 17.55 op, waar voor door den president werd dankgezegd. De machinist die bij hotongelukteVee- nenbarg de locomotief van den sneltroin voerde, was dezelfde die het toezicht had over do machine van deu tram, waarmode onlangs het onheil nabij Krommenie plaats had. De arme man was eerst onlaügs hersteld van de zware hoofdwonde dio hij bij dit laatste ongeval bad bekomen. De omgekomen 21-jarige stoker heet Hermanns Boerrichter en was een oppassend, vorleden jaar pas gehuwd man, te Amsterdam woonachtig. Ver moedelijk had hij het hoofd buiten de lijn gestoken, en werd hij zoo van de machine geworpen en op de plaats gedood. Hij laat eene zwangere vrouw Da. De officier van justitie te Haarlem, jhr. mr. A. J. Retbaan Macaré, en de burgemeester van Hille- gom waren spoedig ter plaatse aanwezig-, eerstge noemde bleef daar het grootste gedeelte van den nacht om de instructie in te leideD. Omtrent do aanleiding tot do botsing wordt nader gemeld: Do goederentrein had den weg versperd, zoodat het sein voor den sneltrein op onveilig stond en deze zijne vaart matigde. Maar de goederentrein, op een zijspoor gebracht zijnde, werd het sein ver anderd en de sneltrein ging nu met vernieuwden spoed door. Op datzelfde oogenblik echter bracht de machinist van den goederentrein zijn trein weder in beweging- hij beweert daartoe gekomen te zijn door een of ander sein, waarvan echter niemand anders iets afweet - en kwam met zijne locomotief op het punt, waar de sneltrein hot zijspoor moest kruisen. Ge lukkig bespeurde do machinist van den goederen trein nu zijn misslag en ging achteruit. "Was hij blijven staan, de sneltrein was met groote vaart tegen het midden van zijue locomotief aange reden en het ongeluk zcu dan vermoedelijk aan een groot aantal passagiers het leven gekost hebben. hans daarentegen raakte de locomotief van den sneltrein die van den goederentrein van voren, zoo dat zij zwaar beschadigd uit het spoor geworpen werd en de sneltrein nog een eind ken doorgaan zonder uit het spoor te raken. Al de wagens van deu sneltreiu worden aan den eenen kant als het ware geschoren en verloren de loopplanken. Dientengevolge vlogen splinters door de vensterruiten en ontvingen enkele 'passagiers lichte kwetsuren, m2ar overigens werd niemand hunner gedeerd. Omtrent do gekwetsten bij de ramp te Maiden wordt nog het volgeude gemeld: Gerrit Kreunen, (in het gasthuis) been geamputeerd. Jan Mol, (in het gasthuis) aan het hoofd ge woudwordt beter. Daan Schijf, aan het hoofd gekwetst; het gevaar nog niet te boven. Jan Horstemeyer, van hoofd tot voeten verbrand; ligt in lijnolie. Willem Van Walen, aan hot hoofd gekwetst; is iets boter, doch nog ijlende. A. Van Huisstede, gekwetst in de borst en de linkerzijde; wordt gevreesd na her stel lam te zullen zijn. Jan Lubbers, op twee plaat sen de arm gebroken. Proosdy, hoofd gebrand; wordt beter. P. H. Dietmeyer, machinist, gebrand; wordt beter. J. Hartog, aan de betere hand. Vrouw Karsemeyer herstelt. Bij vonnis van den krijgsraad in het lste militaire arrondissement, standplaats 's-Hage, is de soldaat G. van het 5de bat. 4de reg. inf. te Gouda, veroordeeld tot twee jaren correctioneele ge vangenisstraf, te ondergaan in één jaar eenzame opsluiting, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht enz. te dienen gedurende vijf jaren, ter zake van1°. het mankeeren op verschillende appèls: 2o. het zoek maken van kleine en groote équipementstukkon3o. diefstal, gepleegd bij nacht ia een bewoond huis, en 4o. diefstal bij nacht in een bewoond huis, met behulp van inwendige braak, beiden oDder verzachtende omstandigheden. Een man werkzaam aan de Nieuwe Vaart bij het Oosterspoor, te Amsterdam, werd gistermidddag door een heipaal, die van een wag gon werd afgelaten, aan het hoofd getroffen. Hij werd doodelijk gewond per raderbaar naar het gasthuis vervoerd. In het Ambt Doetinchem had de vorige week een treurig transport plaats. De ziekelijke en armoedigo J. V. en huisgenooten, die 9 weken ge leden uit zijne woning is gezet en uit menechlicvend- heid door G. Huntink gedurende dien tijd is ver- pleogd geworden, werd thans door een voerman naar Gaanderen gebracht en voor de deur van don arm verzorger dier kerkelijke gemeente neergezet, in de hoop dat het armbestuur reden moge vinden zich het lot dezer ODgelukkigen aan te trekken. Eod jongmensch, broodwinnereen er weduwe, die als wisselwachtor aan het station te Zutfen werkzaam was, is gisteren door een trein een been geheel afgereden. De ongelukkige was nog in leven. Te Anervoen (gem. Grimabergen) is brand ontstaan in 't huis, bewooud door de wed. J. Breunink. Dat huis en het belendende van deu land bouwer E. Roelofs worden met de inboedels een prooi der vlammen, terwijl in het eerstgenoemde tevens 4 rnuderen en 3 schapen omkwamen. Oor zaak onbekend. De perceelen zijn verzekerd. Te Rijsel zag men vorleden Donderdag een witte koniügsvlag aan een telophoondraad op gehangen, welke, ofschoon er geen wind was, op stuipachtige wijze bestendig wapperde. Toen de politie haar afnam, bleek zij door middel van een geheelen toestel van yzerdradou en ringen aldus in beweging gebracht te zijn. In een Fransch provinciostadje zou het volgende zijn gebeurd. Voor den maire zon een huwelijk worden gesloten, toen het bleek dat een der papieren van den bruidegom, die in een andere gemeente thuis behoorde, niet in orde was. De maire verklaarde zich bereid het huwelijk te voltrekkeD, zoodra het bewuste stuk overeenkomstig de wet bij hem zou zijn ingeleverd, maar voor het oogen blik verklaarde hij zich daartoe natuurlijk onbe voegd. Wat te doen? Het bruiloftsmaal was gereed, de gasten hadden zioh niet laten wachten. Men be sloot bruiloft te houden en overigens in alles te handelen, alsof het huwelijk inderdaad gesloten was. Eenige dagen later kwam het bewuste stuk en nu werd het jeugdige paar bij den maire ont boden. Op gods vroeg de jeugdige schoone of het waar was, dat zij nog niet voorgoed was getrouwd, en op het bevestigend antwoord verklaarde zij, dat zij dan van het huwelijk af zag: zij had cr meer dan genoeg van. Onmiddellijk keerde zij naar het ouderlijk huis terug en alle middelen om haar te overreden bloven vruchteloos. To Birkenhead heeft eenige weken ge ledon de vischhandelaar Teece zijne vrouwelijke dienstbode, terwijl zij te bed lag, een kogel in het hoofd gejaagd. Daarna poogde hij zich zclven door vergif en door een pistoolschot van het leven te berooven. Beiden werden naar het gasthuis gebracht; hij was spoedig weder hersteld, maar het meisje bleef geruimen tijd bewusteloos en kreeg haar ge heugen niet dan langzamerhand terug. Het gelukte den geneesheoren niet, den kogel uit het hoofd te vorwijdereD, maar het meisje is thans echter geheel hersteld en weder in het bezit van haar geheugen. Zij herinnert zich, dat zij, te bed liggende, op eens een hevigen schok in het hoofd gevoeld heeft en haar meester met een pistool in de hand vóórhaar bed heeft zien staan. Haar meester scheen zich in het hoofd gezet te hebben dat zij hem vergiftigen wilde. De EDgelsche bladen wijzen er op dat een geval als dit, waarbij de patient, geestelijk en licha melijk, geheel gezond wordt, terwijl de kogel in het hoofd blijft, tot de groote zeldzaamheden behoort. Dezer dagen verscheen aan een der po li- tiebureels to Parijs een persoon, die zeide dat hij secretaris was van den commandant Brunet, in dienst van prins Napoleon, en voorts verklaarde dat hij zooeven Paul De Cassagnac (nota bene een partij ganger der Bonaparte8) had vermoord. „Dan hebt ge daar al heel wat moois gedaan!" liet de com missaris zich in de eerste opwelling van verbazing ontvallen. „Maar ik vertrouw, dat men mij zal de coreeren," luidde het antwoord. Nu begreep de politie-commis8aris, dat het niet pluis was in 's mans bovenverdieping en hij liet hem dan ook naar een krankzinnigengesticht overbrengen, na hem voor alle veiligheid eerst een geladen revolver met een vijf tigtal patroneu te hebben ontnomen. De Cassagnac bleek ongedeerd te zijn. Omtrent den onlangs overleden gene raal Chanzy wordt het volgende meegedeeld: De generaal bevond zich te Versailles, eenigen tijd na don vrede van Bordeaux, toen een hooggeplaatst persoon bij hem werd aangediend, wiens zoon in de omstreken van Mans was gedood. De vader wenschte van den generaal te weten, op welke plaats zijn zoon was gevalleD. Wat moest do veld overste antwoorden? Hij wist maar al te wel, dat de jonkman, gearresteerd bij een hoop vluchtelingen, die de overige bataljons tot verzet tegen hun be velhebbers wilden aansporen, tot ccn schrikwekkend voorbeeld voor het front van het loger was gefu silleerd tegen den mnur eener kleine pachthoeve van de Sarthe. Maar do generaal was steeds ge woon der waarheid hulde te do9D, en hij deelde dan ook den ongelukkigen vader hot gebeurde mede, er bijvoegende, dat hij zelf daartoe last had ge geven, omdat de noodzakelijkheid en de wet dat geboden. En de vader? Ook hij was man van eer en zijn antwoord luidde: „Nadat mijn zoon den eersten stap tot vluchten had gedaan, was hot beter, dat hij den tweeden niet deed. Gij hebt goed ge handeld, generaal, als vader zal ik mijn zoon be- weenen, als Franschman dank ik u!" Een buitenkansje. - Eon arme werk man, P. H. genaamd, wonende in do Lange Leidsche Dwarsstraat, te Amsterdam, ontving dezer dagen een schrijven van een notaris op Java, dat hij de eenige erfgenaam was van zijn aldaar overleden broeder, wiens vermogen naar men zegt eenige tonnen bedraagt. In meer dan twintig jaar had de erfgenaam niets meer van den erflater gehoord. Telegrammen. AGRAM, 5 Februari. Ten gevolge van eeDe hevige aardbeving, welke gisteravond alhier om kwart voor negenen weder werd gevoeld en welke vier seconden duurde en de richting van noordoost naar zuidwest had, ontstond in den schouwburg een ware paniek. De aanhoudende beweging van den grond wekt vrees. Do schok werd een uur na middernacht door een tweeden, ook hevig en van gelijken duur, gevolgd. BERLIJN, 5 Februari. IiblEen der eerste gonees- heeren uit Berlijn, prof. Frerichs, heeft Von Bismarck onderzocht. Hij verklaarde dat do toestand, hoewel pynlijk, niet bedenkelijk was en de lijder in beter schap toenam. Von Bismarck zelf hoeft bij het ontvangen zijner vrienden zijne behoefte te kennen gegeven om van allen arbeid bevrijd to worden: Hij wen8cht slechts dat het Parlemeöt, zoo niet op zijn (Von Bismarcks) toestand, dan toch op dien des keizers nauwkeurig letten mocht. Gelukkig, voegde hij er bij, schijnt thans de staatkundige gezichteinder onbewolkt te zijn. HAMBURG, 6 Februari. De maritieme rechtbank ter behandeling van de zaak betreffende do „Ciui- bria" zal Zaterdag a. s. hare taak aanvangen. Ten behoeve van do vrijheid der vaart, zal men het wrak in de aanstaande woek laten springen. ST.-PETERSBURG, 6 Februari. De officiëele regeeringscourant maakt een manifest vau den czaar bekeud, waarin de kroning te Moskou in Mei a. s. wordt aangekondigd. In dat manifest wordt op den voorgrond gesteld dat de keizer de kroning niet wilde doen plaats hebben voordat de door den moord van Alexander II opgewekte hartstochten tot bedaren waren ge komen. Thans is dit tijdstip aangebroken. De slotwoorden van hot stuk zijn deze: „Moge God voor ons ons rijk in vrede bewaren, ons voor gevaren behoeden on den geest der wijsheid en des verstands over ons uitstorten! Moge Bij ons door Zijn bijstand in staat stellen, om ons geheel te wijden aan het welzijn en den roem van Vader land en Volk LEIDEN, <5 Februari. Sedert gistermorgen heeft zich een gebied van hooge drukking dat uit het noordoosten yan Europa komt, over het vasteland uitgebreid. Het is onder den invloed van dat gebied dat wij dit fraai winter weer hebben. Het namiddagbericht, waarnit blijkt dat bet ba- rometerverschil niet onbelangrijk toenam, wettigt de vrees dat het fraaie weder niet lang zal duren. De verwachting voor morgen is: tamelijk krachtige zuidoosten- of zuidenwind. In de vorige week zijn te Leiden zes en te Rotterdam tien pokgevallen voorgekomen. Na een 10-jarig bestaan telt het Nutsdepar- tement te Hillegom thans 34 gewone leden, 3 donatrices en 1 eerelid. Twee instellingen werden bij de oprichting aan het departement verbonden: eene teekenschool en eene volksbibliotheek. Zes a zeven jongelingen, die tot oen of ander ambacht worden opgeleid, ontvangen gedurende de winter maanden tweemaal 's weeks onderwjje in het recht lijnig teekenen. De volksbibliotheek telde in 1873 slechts 35, thans 320 nummers, uitmakende ruim 500 boekdeelen. Het

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2