LEI DSC II DAGBLAD. iV. 7048. Woensdag 7 Februari. A0. 1833. Eerste Blad. Avond - e ditie. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden.1.10. Fnuaco per posL1.40. Alzoadwlijke Nonmiera.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 1'IUJS DEB AB VEÜTENT1ESI Van 1—® regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|> Grooiere lellen nair plaaisruimie. Voor hel inc»£8?s° reo boiten de stad wordt/0.10 berekend. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. L.&19NSN, 6 Februari. Heden is aan de uuiversiteit alhier de heer A. W. C. Wintliolt, geb. te Alkmaar, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap met academisch proef schrift, get.„Spel en Woddingscbap." Mejuffrouw M. Kist alhier is heden be noemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Leiderdorp. Aangaande de tweede voorstelling van „Zwarte Griet" valt, na ons eerste verslag, niets bijzonders te vermelden. De schouwburgzaal was op alle ran gen weder zeer goed bezet, en zoowel do auteur als do acteurs verwierven opnieuw buiteugewonon bijval. Alleen werden er gisteravond geon bouquet- ten of kransen aangeboden. Naar aanleiding van de discussie, die in de Tweede Kamer heeft plaats gehad over het regee- ringstoezicht op de statuten en tarieven der levens verzekering-maatschappijen, heeft prof. Van Geer. alhier - tot dusver regcerings-adviseur in zake levens verzekering - aan den minister van binnenlandsche za'.en verzocht in hot vervolg niet weder met hot geven van advies belast te mogen worden. D9. A. De Vlieg, pred. te Noordwijk aan Zee, is beroepen bij de Christ.-Geref. gemeente te Haarlem. Ds. P. Bartstra, pred. te "Wassenaar, hoeft be dankt voor het beroep naar Zuidland. Ds. J. G. Verhoeff, te Bodegraven, heeft onder veel bewijzen van belangstelling zijn 30-jarige evan geliebediening herdacht. Do 2de luitenant F. A. F. Sommor van bet 4de reg. inf., is van het 5de bat. te Gouda, over geplaatst by het late bat. te Delft. De Commissaris des Konings in deze provincie heeft bepaald dat de loting voor de nationale militie dit jaar zal plaats hebben: voor het kanton Alphon, waartoe behooron de gemeenten Benthuizen, Hazerswoude, Boskoop, Koudekerk en Zwammer- dam, op Woensdag 21 Februari en Oudshoorn, Aarlanderveen en Alphen op 22 Februari; - voor het kanton Woubruggo, waartoe behooreu de ge meenten Nieuwkoop, Zevenhoven, Nieuwveen, Alke- in&de, Leimniden, Rijnsaterwoude, Ter Aar en Wonbrngge, op Maandag 19 Februari, - en voor het kanton Woerden, waartoe behooren de ge meenten Hekendorp, Lange Ruigeweido en Papekop, Bodegraven, Oudowater, Waarder,Barwoutswaarder, Rietveld en Woerden, op Zaterdag 24 Februari. De Bpaarbank te Zwammerdam, welke 4 pet. rente geeft van elke f 5 per maand berekend, be vindt zich, zooals uit de rekening over 1882 blijkt, in een bloeienden staat. Do bezittingen bedragen f 73,803.86'/o en de schuld aan 211 deelhebbers f 69,534.83, zcodat eea reserve-kapitaal over is van f 4269.041/2. Iu 1882 werden op 499 posten ingebracht f 19,661.10 en teruggenomen 16,136.70. Drie en veertig nieuwe spaarboekjes werden uitge geven, terwijl het boeknummer klom tot 405. Ton einde bij het kader der infanterie het onderricht in de veldversterkiDgskunst op meer aan schouwelijke wijze te doen plaats hebben, is door het corps genietroepen gemaakt en aan elk bataljon infanterie toegezonden, eene op verkleinde schaal vervaardigde borstwering, schanskorf, ijzerdraad versperring, loopbrug, horde, fascine, veldhut, veld- schilderhuiS; enz. De Staatscourant bevat een vervolg op do geschiedenis van de ramp te Muiden. De majoor A. Greve van het 2de reg. vesting-artillerie, gar- nizoens-commandant to Naarden, is, evenals mr. A. Telders, officier Yan justitie bij de arrondisse- inents-rechtbank te Amsterdam, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, on zulks ter zako van hetgeen door hen is verricht nahet onheil. Da tweede luit. jhr. F. W. A. baron Yan Asheck, die met. het detachement troepen het eerst ter hnlp naar de plaats des onheils snelde, en met eigen levensgevaar en dat zijner dappere ooderhoorige manschappen het kruit, de ontploffing nabij, weg voerde, krijgt voor die zelfopofferende daad, nameüs den minister van oorlog, ingevolge des Konings kabinetsrescript van 31 Januari 1883, eenvoudig eeno eervolle vermelding op papier, terwijl daarin wel van de soldaten in het algemeen gesproken wordt, maar niet eons iu het bijzonder van den sergeant, die door groote tegenwoordigheid van geest en vastberaden moed de nog onder stoom zijnde macbiDe onklaar wist to makea en daardoor zonder twijfel eeno nog grootore ontploffing voorkwam. Wanneer dus de majoor Greve het ridderkruis verdiende, dan zou ongetwijfeld volgons dezelfde mate van verdienste aan luitenant Vau Asbeck en den dapperen sergeant minstens hot comman deurskruis van dat onderscbeidingstceken moeten toegekend zijn. Ook mr. A. Telders, officier van justitie, heeft zich evenals majoor Grove volkomen vau zijn plicht gekweten, doch ook bij deed niets anders dan, nadat alle levensgevaar verdwenen was, evoDals elk ander eenvoudig toeschouwer, do plek in oogonschouw nemen on daarna een gerechtelijk ondorzook inste'Ien. Dat de Rogeering mr. A. Telders niet eerder als verdienstelijk officier van josiitie hei. ridderkrais aanbood, was, volgens het D. v. IV., eene nalatig heid, die nu op eene onhandige wijze is hersteld, door de decoratie te verleenen voor zijne betoonde diensten bij de Weesperramp. Naar men aan het Vad. meedeelt, heeft de Fransche regeering aan de heeren De Bourbon hier te lande aangeboden om onder toezicht vau het ministerie van openbare werken onderzoekingen te laten doen Daar de volgens de overleveringen daar verborgen nagelaten papieren van wijlen koniDg Lodewijk XVI. Verschil over den eigendom van hetgeen gevonden wordt, maakt dat die onder zoekingen nog niet zijn aangevangen. Naar men verzekert, hebben de heeren De Bourbon zeer ver trouwbare aanwijzingen, zoodat het voor do ge schiedenis van de Fransche revolutie vau 1789 zou te wenschen zijn dat die onderzoekingen plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken, mr. Pijnacker Hordijk, zal dezer dagen Groningen be zoeken. De geprojecteerde grensscheiding tusechen die gemeente en Haren is o. a. oen der onderwer pen, die hij daar zelve wenscht. te onderzoekon. In plaats van don spoorloos verdwenen heer Bosizio, van wiens verblijf men niets naders ge hoord heeft, is de gozantschapsraad baron Turck- heim bonoemd tot gezantschapssecretaris van Oosten- rijk-Hongarye aan ons hof. Dit jaar kunnen bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, na afgelegd exa men (vermoedelijk in de 2de helfc van Mei), ge plaatst worden 30 jongelieden als adelborst voor den zeedienst (1317 jaar) en 4 jongelieden als adelborst voor de mariniers (1418 jaar). Aan melding uiterlijk 1 Mei, bij gezegeld adres aan den minister van marine. Ongeveer 1200 neringdoenden uit verschil lende plaatsen in Nederland, die tevens sterken drank verkoopen, hebben zich bij adres tot den Koning gewend met verzoek de drankwet in dien zin te wijzigen, dat do verboden vereoniging van verkoop van sterken drank met dien van andere winkelwaren worde beperkt tot do plaatsen, waar sterke drank voor verbruik op de plaats zelf ge tapt wordt. Uit hot jaarverslag van de VoreonigiDg tegen de Kwakzalverij blijkt dat in 1882 haar lodental met 45 pet. is aangegroeid en 681 bedraagt, dat ruim 94,000 stuks drukwerkeu door haar gratis onder het volk zijn verspreid; dat 12 leden-che mici belangeloos scheikundige onderzoekingen voor de Yereeniging hebben verricht en dat daardoor van 22 kwakzalvers-middeltjes de samenstelling bekend is geworden. Hot stoomschip „Amsterdam", van Amster dam naar Nieaw-York, is gistervoormiddag Lizard gepasseerd; de „Prinses Wilhelmina", van Amster dam naar Batavia, arriveerde Zondag to Port-Said en ging gisteren het kanaal inde „Gelderland", van Rotterdam naar Java, passeerde Zondag-namid dag Gibraltar. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. 8. niet plaats hebben. Z. M. heeft G. Hoitingh, commies-verifiratenr der eerste categorie voor don dienst der dir. bel., invoerr. en ace. te Amsterdam, benoemd tot ontv. dier middelen to Wieringen; - J. M. Rneb, ontv. der dir. bel. en acc. te Hasselt c. a., benoemd tot ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Groenloo c. a.- het te "Wolfhaag (gemeente Waals) gevestigde kantoor van in- en uitvoer, voor do toepassing van art. 8 van Zr. Ms. besluit van 20 Mei 1869 n°. 29, aaDgowezen als gronskantoor, om door een commies-ontvanger te worden waargenomen; - mr. R. T. Mees benoemd tot adjunct-commies bij het departement van koloniën- aan mr. A. J. Kronen- berg, op zjju verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arr. Arnhem. Gemengd Nieuws. Doleden dor smeden-veroeniging „Nut door Vriendschap" vierden gisteravond in het lokaal „Ephraïm" het 11-jarig bestaan dier corporatie^ waarbij ook tal van genoodigdon tegenwoordig wareD. Na het zingen van cenige welkomstliederen aan de eereledon, donateurs enz., nam de president der vereeniging het \.oord en heette den aanwezigen welkom, waarna de secretaris den toestand over het afgeloopen jaar bekend maakte, welke zeer bevredi gend moebt heeten. Zeker tot aller genoegen had men voor dezen avond geëngageerd don heer M. P. Okhuysen van Rotterdam, wel bekend als prestidigitateur en opticus. Verrassend waren in de eerste afdeeiing de resul taten van zijne goocheltoeren en niet hot miast toen bij uit de „Chineesche wonderchatulle" voor bijna ieder een surprise te voorschijn haalde, hetgeen hij later nog eens deod toen hij met „do wonderkist van dr. Faust" werkte, voor hen die bij den eersten keer achter het net hadden gevischt. Do twecdo afdeeiing, beslaande in een „Musée tintamoresque", voldeed niet minder en groot was de belangstelling die men bij de voorstelling zijner „Komieke Dwergbeelden" toonde, vooral ook omdat de acht verschillende dwergen, die ten tooneele kwamen, vroolyke en aardige liedjes zongen, waar van het refrein door do feestvierendon van harte werd meegezongen. De derde of laatste afdeeiing bestond in „Dissolving-Views" (verdwijnende gezichten) met electrische en drumondsche lichteffecten, welke op de koddigste wijze werden afgewisseld. Uit volle borst zong men het „Wien Neerlandsch bloed", toen de heer Okhuysen eene voorstelling gaf van den Koning en de Koningin, dat woldra afgewisseld werd door het „Lang zal hij leven" toen het portret van den heer Okhuysen zelf op het doek werd gebracht. Was dit zeker een voldoend bewijs dat zijne werkzaamheden door ieder gewaardeerd werdeD, het bevestigde zich nog toen hem na afloop een krachtig applaus ten deel viel. Op uitstekende wijze weet de hoer Okhuysen dan ook van allo

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1