N°. 7046. Maandag 5 Februari. A0. 1883. Derde Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- FBIJ8 DEB ADVERTENTIES» Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0J7J. Grootere letter» naar plaatsruimte. Voor het incassea* ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. De firma Wijnand Fookink te Amster dam is door de koningen van Beieren en van Spanje en door prins Albert van Pruisen tot hof leverancier benoemd. "Veertienmaal is haar thans de eer tot hofleverancier benoemd te worden te beurt gevallen. De burgemeester van Maastricht heeft bij aanplakbiljetten bekend gemaakt dat de politie in last heeft om gedurende de aanstaande vasten- avonddagen gemaskerden, die door woorden of dadon personen mochten beleedigen, te ontmaskeren, onverminderd de nader tegen hen te nemen maat regelen. Yoorts wordt aan de gemaskerden verboden het dragen van stokken en wapenen, of van een kleed, dat een waardigheid of een bediening aanduidt. Te Heeg heeft een kind van 2'/j jaar, terwijl de moeder een oogenblik afwezig was, uit een theepot met heete thee gedronken, ten gevolge waarvan het na een paar dagen is bezweken. Toen er een hevige brand uitbrak in eene arbeiderswoning te Dongjum, onder Franeker, was oogenblikkelijk dit perceel door de vlammen verteerd, zoo ook do aanbeleodende vier woningen. Brandspuiten zijn er niet gebruikt. De oorzaak wordt toegeschreven aan het drogen van vlas bij het vuur. Te Varsseveld is eene burgervrouw, wier geestvermogens sedert eenigen tijd gekrenkt waren, 's nachts stilletjes uit haar bed opgestaan en bijna ongekleed uit wandelen gegaan in het veld. Toen men haar den volgenden ochtend terug vond en naar huis bracht, waren hare krachten uitgeput. Zij stierf kort daarop. Niet minder dan 287 sollicitanten heb ben zich aangemeld voor de betrekking van ge meente-bode te Zaandam, waaraan eene belooning van f 700 verbonden is. Bij een goudsmid te Arnhem bood eene dienstbode een verguld-zilveren armband te koop aan, voorgevende dezen gevonden te hebben. De smid kreeg achterdocht en stelde de politie met dit feit in kennis. Uit een door deze ingesteld onder zoek bleek dat de meid, die juist haren dienst had verlaten, dat voorwerp als souvenir had medege nomen, waarbij zij zich nog aan andere diefstaHen had schuldig gemaakt. Tegen haar wordt thans eene vervolging wegens diefstal in loondienstbaar heid ingesteld. De Waal, dietoNijmegentot29Januari gestadig vallende was, is, helaas 1 sedert weder on rustbarend wassende. Daardoor zijn reeds eenige landerijen, welke pas van het water ontslagen wareD, opnieuw ondergeloopen. De opnieuw ingetreden was der rivieren doet zich te Doetinchem gevoelen. Morgenochtend zal erwedereenYenus- bedekking plaats hebben, echter niet door de zon, maar nu door de maan. Deze bevindt zich dan 's morgens in het laatste kwartier. Gedurende een uur zal Yenus onzichtbaar zijn, doch daarna van achter de maanschijf als een schitterende ster te voorschijn komen. Yoor do sterrenkundigen is deze overgang van niet zoo groot belang als die voorbij de zon op 4 Dec. 11. De arrond.-rechtbank te Dordrecht heeft den postbode van Alblasserdam op Dordrecht, C. L., ter zake van misbruik van vertrouwen, ver oordeeld tot 1 jaar cell. gev. en acht booten, ieder van f 12.50, subs, voor iedere boete 3 dagen cell. gev. Uit Ooltgensplaat meldt men dat de „Caland" weder in vlot water gebracht en zee waarts vertrokken is. Aan het politiebureel te Brussel ver voegde zich dezer dagen een man, die verklaarde dat men een kind uit een veDster in het water ge worpen had, vlak bij een hooge brug. Hij maande de agenten aan vooral spoed te makern het kind was reeds in zinkenden toestand en hij had nog ge zien dat do arme kleine zijne armpjes boven het water uitstak In een oogenblik was een tiental agenlen gereed en begaf zich met dreggen gewapend naar de plaats waar men de onmeDSchelijke daad begaan had. Het medelijden met het kind en de afschuw voor den dader of de daderes waren groot, on iedor hoopte vurig dat men het ongelukkige kind nog in leven op het droge mocht brengen. Na een uur van ijverig zoekeD, toen men reeds alle hoop vervlogen waande, haalde een der agenten den kleinen drenkeling naar boven.in den vorm van een jongenshemd. Tableau! Alles helderde zich echter spoedig op: Men had het bewuste kleeding- stnk in het venster gelegd en een hevige windvlaag had het id het water geworpen. De armen, die in de hoogte gewaaid waren, vulden zich met water, en de man die zoo spoedig om hulp ging roepen, had gedacht dat het kind in zijn doodsangst nog om hulp riep. Het treurspel eindigde tot aller genoegen in een blijspel, echter niet voor de dienaren der politie, die voor het bewuste hemd een vol uur, wind en regen trotseerende, hadden moeten visschen. In de Russische biaden komt eene zeldzaam treurige geschiedenis voor, welke te Samira is voorgevallen. Een klerk, met name Tichonow, had gedurende de feestdagen bovenmatig gedronken, en Oudejaarsavond wel zooveel dat hij plotseling neerstortte en zoowel door zijne kameraden als door zijne familie voor dood gehouden werd. Daar do Russen niet gaarne de dooden in huis behouden en op feestdagen geene begrafenissen plaats hebben, besloot men den doodgewaanden klerk zonder uit stel te begraven. Het lijk werd voor de inzegening naar de kerk gebracht, maar toen de geestelijke den goleidebrief overhandigde, bemerkte hij zweet- druppols op het voorhoofd van den doode. Hij maakte de omstanders hierop opmerkzaam, maar die meenden zeer kalm dat het sneeuw was, die bij het overbrengen van het lijk op het voorhoofd gevallen was, en ontdooide. De priester stelde zich hiermede tevreden; de deksel werd op de kist ge schroefd en Tichonow werd onder het zand gestopt. Toen den volgenden morgen de doodgraver bezig was een Dieuw graf te maken, hoorde hij steunen. Ontsteld liep hij naar don geestelijke - en nu komt het echt Russische der geschiedenis - om de toe stemming te vragen om het graf te mogen opeuen. Deze gaf hem de toestemming niet, voorgevende dat men zonder goedkeuring derpolitio geen doodkist mocht openen. De doodgraver snelde toen naar den hoofdinspecteur van politie, die ook geen toestem ming mocht geveD, voor hij de goedkeuring van den officier van justitie ontvangen had. Eindelijk kreeg men de toestemming en men haastte zich den ongelnkkigen Tichonow uit zijne benauwde positie te verlossen. Doch toen men de kist opende was de klerk werkelijk dood. Do weduwe Ticbonow heeft een aanklacht tegen den dokter ingediend, welke don dood van haren man geconstateerd had. Een Fran8cho jury heeft een schuld- eischer vrijgesproken, die zijn schuldenaar had.... doodgeschoten. De schuldeischer had voor den ander een huis verbouwd, maar kon geen betaling krijgen hij werd van don een naar den ander gezonden en kwam daardoor in groote ongelegenheid. In den uitersten geldnood kocht hij een pistool, naar hij beweert, om zich zelf van kant te maken, maar wilde nog een laatste poging doen om be taling te krijgen. De schuldenaar weigerde echter; de radelooze schuldeisoher haalde daarop het pistool voor den dag, hield het dreigend den wanbetaler voor de borst, maar deze riep: „schiet maarl" Inderdaad schoot de crediteur en de ander viel dood neder. Hjj liet zich gewillig gevangen nemen en gaf voor het hof op in een aanval van waan zin te hebben gehandeld. De jury nam dit aan en sprak hem vrij. Eene Parijsche dienstbode! - Een voor- naam heer te Parijs had eenige „collega's" met hunne dames op een luisterrijk souper genoodigd, dat den gastheer alle eer aandeed. Spoedig echter werd het genot verstoord, want te midden van de toosten die in menigte werden uitgebracht, vernam men angstige hulpkreten, welke nit de keuken schenen te komen. Iu een oogenblik waren alle gasten met den gastheer en de gastvrouw aan het hoofd, op de plaats des onheils aanwezig - en wer kelijk daar lag de huisknecht op den grond, badende in zijn bloed. De keukenprinses stond er bij, met een flinken ijzeren bout in de handen, waarmede ze den man in een gevecht den schedel had ge spleten. Beiden werden spoedig vervoerd: de een echter naar het ziekenhuis, de ander naar de ge vangenis. Niettegenstaande spoedige geneeskundige behandeling gelooft men niet dat de gewonde in het leven zal blijven. Een 40-jarig soldaat te Parijs, dieper missie had om later dan gewoonlijk thnis te komen, zocht des nachts om halfeen, met eene sigaar in den mond, zijne slaapplaats op. Hij had zeker op den bewasten avond wat te diep in het glaasje gekeken, althans door onvoorzichtigheid geraakten dolaken3 van zijn bed in brand zonder dat hij het merkte. Hij legde zich ter ruste en des morgens vond men hem levenloos, terwijl hij op enkele plaatsen met brandwonden was overdekt. Omtrent de misdaad van St.-Jans-Mo- lenbeek (ergerlijk mishandelen en vermoorden van een elfjarig meisje) is de Belgische justitie nog altijd niet op het rechte spoor. Polders, de man die in hechtenis genomen en door velen reeds als de vermoedelijke moordenaar beschouwd werd, is gebleken onschuldig te zijn en vrijgelaten. Hij is reeds de zevende, die onder verdenking van de misdaad gevat en weder losgelaten werd. Dezer dagen overleed te Madrid, op een armoedig kamertje, de gewezen bankier Sala manca, eemnaal de rijkste man van Spanje. In de dagen van zijne glorie, wierp hij het goud met volle handen wegmenigmaal als de voorstelling in den schouwburg was afgeloopen, liet hij de zich verwijderende menigte, d. w. z. de voorname menigte, noodigen met hem te soupeeren. Alsdan werd het scherm opgetrokken, en zag men op het tooneel eene overvloedig voorziene tafel. - In zijne woning ging het nog verkwistonder toe. "Wanneer gasten bij het spel groote verliezen leden, konden zij uit groote vazen, met goudstukken gevuld, hunne schul den betalen. Er was wel is waar een boek, waarop de geleende sommen werden ingeschreven, maar dat was pro forma. Het Italiaansche stoomschip „Auso ma" is bij de kust van Tripoli vergaan in den jongsten storm. De kapitein en 19 man kwamen om; de rest der equipage en de passagiers wer den gered. Te Oberkirch heeft eene vrouw, die verleden jaar huwde, haar man met behulp van hare moeder vermoord. De beide vrouwen zijn gevangengenomen. Yolgens bericht uit Bombay isal- daar in eene inlandsche wolfabriek, ten gevolge van een valsch gerucht, eene paniek ontstaan, waardoor 28 werklieden doodgedrukt en 23 ge kwetst werden.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1