LEIDSGH DAGBLAD. N\ 704G. Maandag 5 Februari. A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Deze Courant wordt dagelijks, met mtzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- ERIJ9 DEB ABVERTENTIEU: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groot ere letters naar plaatsruimte. Voor het incasse ren bonen de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieu w s. Voor de bij gelegenheid der dies-vie ring den gezamenlijken hoogleeraren te brengen serenade, znllen do deelnemers zich des avonds om halfnegen aan de Stadszaal vereonigen, waarin medo om halfz88 hot officiéél gemeenschappelijk diner der studenten aanvangt. - Des namiddags om één uur bogiDt weder oen „groote gekostumeerde njjool.'1 In verI)and mot de verbouwing van do jongensschool der 2de klasse op het Pieterskerkhof, werd er heden - ten einde de boeken enz. over te brengen, - geen school gehouden. Van af Maandag a. s. zullen de leerlingen onderwijs genieten in het zoogenaamde Soephuis, op de Haarlemmerstraat, uitgezonderd eon klein deel, dat reeds gedurende eenigen tijd in de Gehoorzaal gevestigd is. De belangstelling in de eerstvolgende voorstelling van Faassens „Zwarte Griet" moet weder zoo groot zijn dat vele familiën, die anders in de baignoire of zelfs in de logo gezeten zijn, ditmaal zich genoodzaakt hebben gezien zich (met een plaats in het parterre tevreden te stellen. Hodon is door de politie een mansper soon, genaamd J. V., alhier niet te huis bohoo- rende, wegens bedelarij in deze gemeente, naar de gevangenis te VGravenhage overgebracht. Op last van den burgemeester van Leiderdorp werd gisteren weder eone koe begraven die aan miltvuur had geloden en dientengevolge voor con3umtie ongeschikt was. De stoomtramdion8t Goud a-B odegraven is wegens defecte machines gestaakt. De reizigers worden met paard en wagen vervoerd. Voor het front van de troepen te Delft is de milicien-plaatsvervanger Hoffmann, van hot lsto bataljon 4de regiment infanterie, aldaar in garnizoen, met een briefje van ontslag uit de ge lederen weggezonden, wegens voortdurend zeer berispelijk gedrag. Voor hou, die geleden hebben door de ramp te Muiden, is blijkens de eerste opgaaf 7037.81'/, ingekomen. Heimelijk verliet te's-Gravenhage eone dienstbode haren dienst met achterlating van haar koffer. Te Arnhem aangekomen, trachtte zij door middel van de Haagsche politie haar achtergebleven bezitting terug te bekomen. Terstond na haar ver trek mi3te echter hare meesteres eenig linnengoed, vond een spaarpot opengebroken en geledigd, en kwam tot de slotsom dat het getuigschrift der keu- konmeid valsch was. Zij deed nu hiervan op hare beurt aangifte, een onderzoek werd ingesteld, de feiten bewezen en do oplossing van het vraagstuk aan de justitie in handen gegeven. Ten gevolge van eene aanvaring mot een visschersboot bekwam de gistermorgen vroeg vertrokken postpakket van de lijn Dover-Calais een groot gat in den linkerboeg. Alleen het water dichte compartiment hield de stoomboot boven wa ter, zoodat het gelukkig te Dover kon terugkomen. - Op de Engelsche kust zijn door den storm bij den lichttoren van Bishop drie onbekende schepen, waar onder groote stoombooten, vergaan. In de Rocky Mountains (Colorado) zakte een huis, waarin 30 mijnwerkers sliepen, door eon sneeuwval in; 7 mannen werden gedood, 18 gewond, sommigen gevaarlijk. - Van een trein werd de locomotief onder de sneeuw bedolven; er moest een andere trein worden gezonden met provisie voor de reizigers, die bijna van honger omkwamen. Een soldaat van het leger in Algerië die voor den krijgsraad verscheen onder beschul diging van desertie, trof een kolonel met een steeü, dion hij verborgen had gehouden, waarna hij ver klaarde dat hij aldns bad gehandeld met het doel om naar Nieuw-Caledonië te worden gezonden. On gelukkig werd hij door den krijgsraad na een korte beraadslaging ter dood veroordeeld. De „Indépendance fran^aise'' had be richt dat Sarah Bernhardt scheiding had aange vraagd van haar man. Dit is onwaar en het echt paar Damala zal nu het blad wegens laster ver volgen. De „Figaro", die dit meedeelt, voegt or bij dat de beroemde actrice, om hare verbintenissen na te komen en met hot oog op de verliezon, die zij geleden heeft (door het failliet-gaan van een bank verloor zij, zegt men, 400,000 fr.), al hare juweolen zal verkoopen. De verkooping zal plaats hebben in het „Hotel Drouot" op 6, 7 en 8 Februari. Sarah Bernhardt zal in den loop van dit jaar uitgeven: „Ma vie au théatre" (2 deelon). Bevestigd. - „Je bont een ezel", zei de eene vrouw tegen baar man, toen bij haar hij het middagmaal het heete gedeelte van een groenteschotel in do hand gaf. „Ja", antwoordde de heer des huizes, „dat heeft mij de burgeraeeester ook gezegd, toen ik hom vertelde dat ik met u in het huwelijk zou treden." BUITENLAND. Frankrjjk. Volgens het bulletin van gisteren heoft de heer Fallière8 een uitmuntenden nacht, zonder koorts, gehad. Rust is echter nog noodig. Het bericht, voorkomende in de ochtendbladen van gisteren, als zou de portefeuille van buitenlandsche zaken door den heer Challemol-Lacour zjjn aangenomen, is voorbarig. Een verslaggever van do „Voltaire" deelt een gesprek mede, met generaal Thibaudin gevoerd, en waarin deze, ofschoon eeno geheel audere lezing van zijne lotgevallen ten tijde van den oorlog gevende dan do „Justice", echter ontkende dat hij ooit ofte immer zich tegenover de Duit6chers tot het geringste zou verbonden hebben, en verklaarde dat bij wel het commando gevoerd had onder den naam Comagny, den naam zijner moedor, maar slechts als toevoegsel tot den zijnen. Reeds is het overlijden gemeld van den generaal Joseph De la Motterouge. Hij was in 1804 geboren, onderscheidde zich bij de oorlogen in do Krim en in Italië en werd door Gambetta tot bevelhebber van het Loire-leger benoemd in de plaats van generaal d'Aurelles De Paladine. Later was hij lid van den krijgsraad, die den maarschalk Baziine veroordeelde. Sedert heeft hij niot meer van zich doen spreken. De markies De Rays, de stichter der zop treurig mislukte Fransche kolonie Port Breton, zal met zes zijner helpers terechtstaan wegens mis bruik van vertrouwen, oplichterij en manslag. De langdurige instructie van de zaak is thaDs eerst afgeloopen. In het veertiende en vijftiende arrondissement van Parijs hebben verscheidene eigenaars van wijn huizen in hunne winkels waarschuwingen opgehan gen dat het ten hunneDt, op straffe van uitgezet te worden, verboden is over politiek te spreken. De „Temps" verzekert dat prins Napoleon lijdende is en ter verpleging naar de inrichting van Auteuil is overgebracht. Het gerucht is te Parijs in omloop, dat Enge land voornemens is, de jaarlijksche schatting van Egypte aan den sultan door kapitaliseering af te doen. Italië. De dood vau Bellotti Bon, Italië's beroemden too- neelspeler, geeft aanleiding tot grootsche manifes- tatiën. Te Milaan heeft zich eene commissie uit de voornaamste staatslieden, kunstonaars en letterkun digen gevormd, tot het openen eener nationale in schrijving ten behoeve vau de nagelaten betrekkin gen. De ministers Depretis en Baccelli hebben ieder voor 2000 lires ingeschreven. In den schouwburg Manzoni zal een marmeren standbeeld van den over ledene geplaatst worden. Bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot hebben de beroemdste dichters en tooneelspelers, zooals Ferrari en Rossi, hartelijke redevoeringen gehouden. Alle tooneelge- zelschappen van Italië zonden deputatiën. Het is alsof alle beschaafde klassen van Italië iu rouw ge dompeld ZljD. Oroot-Brltannië. Volgens de „Pall Mall Gazette" heeft het proces dor 21 te Dublin gearresteerde personen nieuwe ontdekkingen aangaande het moordcomplot tegen staatsambtenaren aan het licht gebracht. Het is namelijk gebleken dat velen der beschuldigden deel uitmaken van eene vereonigiDg, die den naam van „Iersche Republiek" draagt. Deze vereeniging benoemde comité's, om de vonnissen van een diri- geerend comilé. ten uitvoer te leggen. De corres pondent van de „Pall Mall Gazette" verzekert, dat het tegenwoordig] proces slechts het uitgangs punt is voor voel talrijker arrestaties. De koningin zal op 15 dezer de internationale visscherijteotoon8tclling te Londen openen. Do „Daily News" verneemt, dat er zoo in de troonrede gesproken wordt van Zuid-Afrika, de oppositie daaruit aanleiding nemen zal om de go- heele politiek der regoering in de Transvaal en Zoeloeland aan eene stroDge critiek te onderwerpen. In do kas der Schotecho „Dissentiüg Ministers Friendly Society", eene vereeniging van onderling hulpbetoon vau geestelijken, voornamelijk ten be hoeve van hunne weduwen en weezen, is een tekort van 20,000 pd. st. ontdekt. De schuld ligt bij den geestelijke Peddie, die 49 jaar laüg penningmeester der vereeniging was en het geheel overliet aan een brooder van hem, die boekhouder te Edinburg was. "V"ei*eeaiigr<Ie Staten. Te Nieuw-York worden stappen gedaan om eene Vereeniging van Hollanders te stichteD, ook met het doel om samenwerking te verkrijgen op politiek ge bied. De „Nieuws- en Handelscourant", het onlangs aldaar opgerichte nieuwe Hollandsche blad, schrijft dienaangaande het volgendo: „Wij meenen dat er voor eene Vereeniging als die in quaestie, indien goed op touw gezet, wel degelijk levensvatbaarheid bestaat. Het Hollandsche element te Nieuw-York is machtig genoog om bij verkiezingen groot gewicht in de schaal te leggen, en het wordt hoog tijd, dat er eene gelegenheid geopend wordt, waarbij hot voor en tegen van can- didaten voor publieke betrekkingen door ons Hol landers besproken kan worden. „Niet alleen het aantal, doch ook het „gehalte" der hier woonachtige landgenooten is in de laatste jaren aanmerkelijk verbeterd. „Do directe communicatie-middelen, de meer juiste rapporten over Anierikaansche toestanden, waarbij de voordooien van dezen bodem onder de oogen kwamen van onze broeders aan de overzijde van den Oceaan, hebben er toe geleid, dat mannen van invloed on vermogen hunne zoons naar dezen oever zonden en dat nieuwe handelsbetrekkingen daaruit zijn voortgesproten, die, hoe belangrijk ook, nog slechts in hare kindsheid zijn en ongetwijfeld, bij meer volledige kennis van Amerika, nog sterk zullen worden uitgebreid." Uit Nieuw-York wordt wederom een fioanciëel schandaal uit een der zuidelijke Staten gemeld. Maandag verliet Vincent, de thesaurier van den staat Alabama, Montgomery quasi Daar Nieuw-York. Nadat hij vertrokken was, kreeg men argwaan en onderzocht mon zijne boekeD, waarin bevonden werd een tekort van tusschen de 250,000 en 300,000 dollars. Het blijkt dat Vincent zwaar speculeerde ia katoen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1