LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7043. Donderdag 1 Februari. A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijk* Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADVERTENTIE»: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer O.I7|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inctssee» ren boiten de stad wordt/ 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Eene vroolijke moordenares wordt wel niet dikwijls aangetroffen. Charlotte Stnerla, die te Chicago haar minnaar met bewonderens waardige koelbloedigheid en overleg doodgeschoten heeft, is tot ééa jaar gevangenisstraf veroordeeld. De moordenares verklaarde op de vraag van den rechter of zij nog iets tot hare verontschuldiging had in 't midden te brengen, dat zij volkomen tevreden was met hare veroordeeling, ofschoon zij een vrijspraak geprefereerd had. Lachend kwam zij de gerechtszaal binnen en lachend vertrok zij, nadat zij vooraf had aangekondigd dat zij na afloop van haren straftijd zich aan het theater zou wijden. Zeker zal zij dan veel publiek lokken. Zij werd voorloopig naar de staatsgevangenis van Illinois te Joliet overgebracht. Voor haar vertrek verkeerde zij in een hoogst opgewonden stemming en trachtte allerlei aardigheden te debiteeren. Onder meer zeide zij: Ik ben het vroolijkste (jolliest) meisje dat ooit naar Joliet ging. Van berouw is nog geen spoor te ontdekken. Laatstleden Zondag liep een dieren- oppas8er in de Berlijnsche diergaarde over het hooi, waarvan een olifant stond te eten. Onmid dellijk greep het dier hem aan en vermorzelde hem tegen den muur. Te Charlois is Zondag eene vrouw vreeselijk gebrand door een ongeluk met eene petroleumlamp. Zij was gillende de straat opge vlogen, toen eenige personen door hunne jassen de brandende kleederen der vrouw doofden. Zij is niet buiten gevaar. Yoor eenige dagen kwam een netge kleed heer 's morgens vroeg bij een slachter te Linz, die hem gaarne onder vier oogen wenschte te spreken. Daar de slachter juist alleen in zijne slacht plaats was, gaf hij den onbekende te kennen dat hij gerust zijn hart kon uitstorten, dat niemand hen hooren zou. Hierop ontdeed de vreemdeling zich van zijn jas, vest en boord en legde zijn hoofd op het hakblok, terwijl hij den slachter verzocht hem het hoofd af te hakken. Hij was zooeven in de kerk geweest, had ijverig gebeden en wist nu zeker dat hij sterven moest. De slachter weigerde natuurlijk aan zijn verlangen gevolg te geven. Hij trachtte hem tot andere gedachten te brengeo, waarin hij in zoover slaagde, dat de vreemde weg liep met de woorden: „Wanneer ge 't niet doen wilt, dan is 't mij ook goed". De slachter had na tuurlijk bemerkt met een krankzinnige te doen te hebben en haastte zich de politie op dezen persoon opmerkzaam te maken. Er is geen ongeluk of er komt toch nog een gelukje bij. - In 1852 werd een inwoner van Harrisburg tot dertig jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Ia vrijheid gesteld, keerde hij naar zijne woonplaats terug, die geheel veranderd was. Ten gevolge der uitbreiding was ook de waarde der huizen aan zienlijk gestegen en de woniDg van den veroordeelde, destijds f 3000 waard, vond nu een kooper voor f 100,000. Men zou er geen dertig jaar voor ge- gevangen willen zitten, maar als men dertig jaar gezeten heeft, is dit toch eene lichte vergoeding. Ook te Cannes viel sneeuw, wat in 12 jaren niet was geschied, en was het zeer koud. Gladstone is echter zeer wel en gaat eiken dag uit. De prins van Wales is te Cannes aangekomen, waar hij slechts een paar dagen zou blijven. Londen is Zaterdag en Zondag door een hevigen storm bezocht. Sommige huizen stortten in, ten gevolge waarvan eenige personen zwaar gewond werden. Ook elders in Engeland richtte de storm groote schade aan; een aantal sohepen verongelukte en de telegraphische gemeenschap met Ierland en Schotland werd vertraagd. Een 65-jarig grijsaardtePest, die in een gesticht verpleegd werd, hoorde onder zijne kameraden van een groote schipbreuk spreken, die voor een paar dagen had plaats gehad. Toen hij, op zijn beurt vragende hoe het schip heette, de „Cimbria" hoorde noemen, viel hij plotseling neder en bleef op de plaats dood. In zijn zak vond men een brief van zijn zoon uit Hamburg, die hem mededeelde dat hij zich met zijne vrouw en kinderen op de „Cimbria" zou inschepen, om naar Amerika te verhuizen. Yolgens een telegram uit Caïro aan de „Daily News", zal ook een Nederlandsch inge nieur bij de uitvoering der werken voor het aan leggen van een kanaal van Alexandria over Cairo naar Suez, worden aangesteld. Bij de laatste vorst te Moschaisk (Rusland) zijn elf knapen, die zich op weg naar school bevonden, doodgevroren. Iu het district Walokalasisk zijn 42 menschen door de koude omgekomen. Een 16-jarig meisje, werkzaam in een fabriek te Barentin (Seine-Infórieure), werd door eene machine aangegrepen en geheel fijngemalen. Dit alles viel voor in een ongelooflijk kort tijdsver loop, zoodat aan hulp verleenen niet te denken viel. Toen het verschrikkelijk voorval bekend werd, veroorzaakte het een diep medelijden. De afgrijse lijke overblijfselen van het nog zoo jeugdige meisje werden reeds den volgenden dag aan de aarde toe vertrouwd. Groot was het aantal belangstellenden die bij de treurige plechtigheid tegenwoordig waren. Zekere markies De M. liethetvolgende testament na: „Ik heb veel schuld. Ik bezit niets. Het overige vermaak ik aan de armen." INGEZONDEN. Credlet-Vereenigingen. Yoor eenige dagen gaf de N. R. Courant in hare financiëele berichten een uittreksel uit het verslag der Vergadering van eene der Credietbanken te Arnhem, welke in haar derde jaar werkt en voor zeker zeer goed doel treft. Meermalen is bij steller dezes de gedachte opge komen waarom in zulk een nijvere, handeldrijvende plaats als de onze, met haren van buiten komenden en zich meer en meer ontwikkelenden handel, eene dergelijke, nuttige instelling niet in het leven wordt geroepen Steller dezes, zelf in den handelsstand, zou (onder verbetering) willen dat de klasse waartoe ook hij behoort, H. H. Aannemers, Metselaars, Timmerlieden en meer dergelijke nijvere mannen, zich aaneen sloten, om zich zeiven eene voordeeliger positie te vormeD, d. i. met minder zorg zich zelvea werk kapitaal te verschaffen. Het is toch volstrekt niet vreemd dat werkbazen en handelaars in het klein zich in moeilijkheden bevinden en zich opofferingen moeten getroosten om geregeld de loonen hunner werklieden, vrachten, uitschotten, in één woordhunne geregelde betalin gen, te kunnen volhouden, hoewel zij zeiven voor gedaan werk of leveringen dikwerf vrij aanzienlijke sommen in hun boek hebben staan. Hoe menigwerf gebeurt het ook dat kleine kapi talen weken, soms maanden renteloos liggen en door anderen nuttig zouden kunnen worden aangewend Werd nu het doel van steller dezes bereikt, dan zou hij (gaarne onder verbetering) zijne ideeën daar over blootleggen, om onderling een bedrijf kapitaal te vormen en tegen goede zekerheid voorschotten te geven, de kas en den staat van zaken wekelijks te behandelen, kosteloos de administratie onder de deelhebbers te verdeelen; enz., om later te zien, welke de uitkomst moge zijn, naar proportie te deel en of bij te passen. Bij zulk een kosteloos, zuinig beheer, zal het laatste geval wel ondenk baar zijn. Zoo er belangstellenden zijn, zou daaronder dan niet iemand te vinden wezen, die het initiatief durft op te nemeD, om na eene of meer te houden comparities tot een resultaat te komen? Steller dezes vermeent hiermede een kleinen en nuttigen wenk te hebben gegeven, hoe hij de zaak wenscht opgevat te zien. C. Onze Hervormde Herken. En Jezus giDg in den tempel Gods, en dreef nit allen, die verkochten en kochten in den tempel, en keerde om de tafelen der wisselaars, en de zitstoelen dergenen, die de dniven verkochten. Matth. 21: 12. Wanneer de Gemeente alhier des Zondags naar Gods Huis opgaat, wordt men in de kerk, bij het vriendelijk verzoek om een plaats, al dadelijk ge sticht door het antwoord van plaatsbezorgers: „u moet aan hot bureau een plaatskaartje koopen!" Dit gebeurt op den Rustdag in het „Huis des Die zijn gemoed genoeg geweld kan aandoen, gaat (theatersgewijze) naar het „bureau" en koopt daar een plaatskaart. Voorwaar een stichtelijke voor bereiding, om zich, in het Huis des Heeren, voor Gods aangezicht te stellen! Doch „het doet de deur dicht" als men, zooals ik onlangs op Zondag-morgen, met mijn vrouw naar de Marenkerk ging Ruim kwartier vóór tienen verzocht ik aan het bureau twee kaarten. Men had daar geen dubbeltjes- kaarten meer, ik moest dan aan een ander bureau zijn. Daar gekomen, betaalde ik 20 cents voor 2 plaatsen. Toen we nu, voorzien van kaarten, een plaats verzochten, ontvingen we ten antwoord dat er nog wel kwartjes-plaatsen te bekomen waren. Wij bedankten voor dien lsten rang en gingen verder om een plaats vragen. Tot ruim 10 uren, nadat de voorganger reeds had gebeden en laten zingen, hebben we toen zóó stichtelijk hier en daar aan den ingang nog hoopvol gewacht; tever geefs! met onze kaartjes in de hand mochten wo naar huis gaan of blijven staan; het laatste kon mijn vrouw niet volhouden, en bovendien is, wanneer men van plaatskaarten voorzien is, de onbillijkheid te ver gedreven. Ook is men na zoo'n kennismaking in het Huis des gebeds niet gestemd om nog met eenige vrucht staande den predikant te volgen. Ik meen dat in deze de kerk dan ook verder gaat dan de Schouwburg. Worden daar bij concerten, opera- of komedievoorstellingen plaatskaarten uitge geven, dan ontvangt het publiek immer met dat plaatsbiljet in de hand, zooveel plaatsen als er kaarten vertoond worden. Doch ziet, in de kerk neemt men de dubbeltjes voor plaatskaarten aan, terwijl de kooper met zijn kaartje geen plaats meer krijgen kan. Heel stroef, of het de eenvoudigste zaak van de wereld was, wordt men op vertoon van het plaatsbiljet verzocht „rechtsomkeert" te maken. Dat moest, dat mag niet. Men behoorde, wil men in de kerk het stelsel van den Schouwburg toepassen, dit dan ook eerlijk toe te passen; men zorge dat er geen grooter getal kaarten wordt verkocht, dan er plaatsen in de kerk beschikbaar zijn. Zóó zou men het publiek voor menige teleur stelling vrijwaren, en de voorbereiding tot do Gods dienstoefening zou er bij winnen. Doch met de opheffing van de „bureaux" tot het uitgeven van plaatskaarten, zou voorts de Godsdienstoefening meer stichtelijk, meer ernstig, meer Bijbelsch zijn, die nu vaak, ten gevolge van dit onheilig stelsel, op zijn zachtst genomen, het karakter van een „Volksvoorlezing" draagt. Leiden, Januari 1883. T. J. K,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1