De Bruyn maakte ze hier in het land bekend en vele herdrukken zijner werken getuigen van hun sacces. Thans is diezelfde methode in Duitschland toegepast op het Nederlandsch; de nauwe betrek kingen tussehen Duitschland en Nederland maken het aanleeren van het Nederlandsch voor de Dnitschers bijna even belangrijk als dat van het Duitsch voor ons. We hebben de geheele eerste en tweede los van dezen cursus doorgelezenvooral de moeilijk heden der uitspraak zijn door de bewerkers mees terlijk overwonnendat dezen voortdurend over ïïollandscho" in plaats van over „Nedeilandsche" spreken en bij eene goed volgehouden spelling van De Vries en Te Winkel Let/den schrijven, zijn de eenige aanmerkingen die wij hebben temaken. (R. iV.) Het vroeger geplaatste bericht omtrent de Remonstrantsehe gemeente te Zevenhuizen behoort in zooverre gewijzigd te worden, dat de helft der predikbeurten door of vanwege ds. Schim Van der Loeff te Gouda zal vervuld worden, terwijl de andere helft wordt waargenomen door den proponent dr. J. Herman De Ridder Jr. Ook de catechisatiën zijn tussehen beide heeren verdeeld. Door den minister van marine is bepaald dat voortaan bij de administratie der marine een hoofd inspecteur werkzaam zal zijn met den rang van kolonel. Binnenkort zal, naar men verneemt, tot dien rang bevorderd worden de heer B. Wolffson, thans inapeotour van administratie, gedetacheerd bij het dep. van marine. Het stoomschip „W. A. Scholten", van Nieuw- York naar Rotterdam, is gisternamiddag Dover gepasseerd. 2. M. heeft den luit.-kol. F. baron Van Aerssen Beyeren Van Voshol, van het 7de reg. inf., op zijn aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1850 'sjaars; - den officier machinist der 2de kl. bij 's Rijks stoomvaart dienst A. Jongkees, met ingang van 1 Febr. a. s., bevorderd tot officier-machinist der 1ste klasse. Gemengd Nieuws. Aan den heer J. Goodeljee alhier, die reeds het recht heeft om het wapen te voeren van den Prins van Oranje, is thans mede de titel verleend van hofphotograaf van Prinses Hendrik der Nederlanden, met vergunning om als zoodanig ook het wapen van H. IC. n. te voeren. De alhier gevestigde Zouavenvereeni- ging „Fidei et Virtnti" vierde Maandag-avond in het lokaal Echraïm haar gewoon jaarlijksch feest. Na een door den president uitgesproken welkomstgroet, waarin hij met genoegen op hot afgeloopen jaar mocht terugzien en den wensch uitsprak dat do bloei der vereeniging steeds moge toenemen, werden twee tooneelstukjes opgevoerd, als„De zoon van den veroordeelde" en „Een lastige naam", welke tot groot genoegen der leden op een voor dilettanten waar dige wijze werden afgespeeld. Gedurende de panzo werd op voorstel van den president voor eene onge lukkige weduwe mot zeven kindoren eene collecte gebonden, welke rnim 18 opbracht. Te Egmond aan Zee kwam Zondag avond een Katwijkor bomschuit aan bet strand, met verlies van bijna al het tuig en want. Zonder onge lukken kwam zij do hevige branding door. De visch die zij aan boord had werd er Maandag-ochtend af geslagen, die 120 opbracht. Maandag-ochtend kwam aldaar weder een Katwijker bomBcbuit aan, ook zeer ontredderd. Zij had weinig viBch in, die er mede werd verkocht. Door den aanhoudenden zuidwesten wind was het water van Delfland zoodanig voor de sluizen te Leidschendam opgezweept, dat het groot ste gedeelte van den dag niet geschut is kunnen worden. Een valdeur, die gevaar voor bezwijken opleverde, moest door een nienwe vervangen wor den. Dat een en ander belemmering in de scheep vaart veroorzaakte, kan men nagaan als men ver neemt dat in het afgeloopen jaar pl. m. 35,000 schepen en houtvlotten de sluis te Leidschendam, welke het water van Rijnland en Delfland scheidt, zijn gepasseerd. Werden in plaats van de thans bestaande valdeuren sluisdeuren aangebracht, dan zouden dergelijke belemmeringen vooral voor de dagelijks passeerende passagiers- en pakschuiten niet meer voorkomen, en tevens de hooge en ge vaarlijke brug, die reeds van zoo menig ongeluk oorzaak was, kunnen worden verlaagd. Zal er in dezen middeleeuwschon toestand verandering komen Zoolang de stad Delft eigenares en tolhefster van de sluizen is, voedt men weinig hoop. (N. R. C.) Te Scheven in gen zijn gistermorgen 5 schuiten aangekomen, die alle de laatste stormen op zee hebben doorgestaan, gelukkig zonder verlies van menschenlevens en zonder belangrijke schade aan het vaartuig. - Volgens verklaring der zeelieden heeft het zeer zwaar gestormd. De aanvoer van visch was natuurlijk niet groot, de visch was dood en slecht; er werd slechts van ƒ45tot ƒ80besomd. Op hot terrein der Koloniale Tentoon stelling te Amsterdam zal een politiebureel worden gebouwd, waarvan de kosten op f 30,000 worden geraamd. Toen het stoomschip „Prins Frederik" Zondag jl. in de sluis te IJmuiden lag, kwam de brievenbesteller van IJmuiden aan boord om nog eenige brieven af te geven. Toen hij daarmede gereed was, bevond het schip zich reeds een eind in de haven, en kon men den man niet zonder gevaar van boord halen. Hij maakt nu een pleizior- reisje naar Southampton. BUITENLAND. Frankrijk. In de gisteren gehouden zitting der Kamer van Afgevaardigden verklaarde do minister-president De Fallières, op eene aanmerking van den heer Janvier De la Motte, dat het „Journal officiel" nimmer het ontslag dor ministers, wel hunne vervanging meedeelt. Op eene vraag van den heer Renault antwoordde de minister-president dat de prinsen van Orleans zich hadden behooren te wenden tot het Franeche gouvernement, evenals de graaf Yan Aquila tot de Italiaansche regeering. Dit antwoord werd door de linkerzijde en het centrum toegejuicht, maar wekte gemor ter rechterzijde. De heer De Fallières voegde er bij dat het stilzwijgen der prineen eene waar schuwing voor de regeering was, om voorzorgsmaat regelen te nomen. De regeering vraagt eene wet om de verbanning te kunnen toepassen, ten einde aan het land volkomen veiligheid te verzekeren, en de vijandig gezinde dagbladen, die complot-geruchten in omloop brachten om de Republiek in diskrediet te brengen, in bedwang te houden. Op verzoek van den heer De Fallières, die ongesteld was, werd de verdere discussie over de pretendentenwot tot morgen, Donderdag, verdaagd. In do couloirs wordt verhaald dat toen de heer De Fallieres de tribune verlaten had, hij door eene flauwte werd overvallen. Men vreesde voor bloeds- aandrang naar de hersenen, ten gevolge van boven matigen arbeid. Voorts wordt in do couloirs verzekerd dat de generaal Campenon de portefeuille van oorlog aan genomen heeft. De vijf advocaten van Jcrómo hebben een protest gezonden aan den minister van justitie tegen het voortduren van zijne gevangenschap. Zij zeggen dat de prins „brutalement" werd gearresteerd, dat de instructie reeds 14 dagen bezig is naar het zoo genaamde misdrijf te zoeken, zonder hetwelk de arrestatie en de preventieve opsluiting onrechtmatig en willekeurig zijn. De gevangene mocht in de eerste dagen niomand zien. De prins had al dadelijk be kend dat hij de schrijver was van het geïncrimineerd document. Alle nasporingen deden niets anders vinden en zullen ook niets anders doen vinden. Twee dagen geleden vernamen de advocaten dat de instructie zoogoed als gesloten was, en thans is nog niets beslist. Het is niet de eerste keer dat men zich aan den prins vergrijpt. Elf jaren geleden reeds werd hij op onrechtmatige wijze met vrouw en kinderen verdreven. De prins is steeds burger van Frankrijk gebleven, maar hij is nooit als pre tendent opgetreden. Is het voldoende, vragen de advocaten, dat de prins aan het land een waar schuwing wilde geven, die zijn vaderlandsliefde hem ingaf, om hem als staatsgevangene te behandelen? Per telegraaf wordt aan de „République Fran$aise" uit Cairo gemeld, dat gisteren de offi- ciëele bekendmaking verschenen is der toestemming van alle mogendheden in het voorstel, om de inter nationale rechtbanken in Egypte nog een jaar te doen voortbestaan. Duitschland. Met het oog op de aanstaande interpellatie in den Rijksdag betreffende het vergaan der „Cim- bria", tracht de beroemde electricien Siemens te Berlijn door circulaires propagande te maken voor een plan, waarbij voortaan elke stoomboot ver plicht zou zijn, behalve de gewone sïgnaallichten een electrisch licht met draaibaren hollen spiegel aan boord te hebben, dat natuurlijk slechts bij mist zou moeten dienen voor verlichting dor zee achter het schip. Yolgens de overtuiging en de ervaring van Siemens kan oen dergelijk gobruik van het electriseh licht geen zeeman tot eene gevaarlijke verwisseling met lichttorens enz. leiden. Daar het juiste verblijf van prins Frederik Karei in Boven-Egypte niet bekeDd is, is het be richt van den dood van zijn vader prins Karei hem nog niet geworden. Hij reist met zoo weinig mogelijk bagage, evenals in den oorlog zonder vooraf kennis te geven, waarheen hij zich begeeft- De parlementaire commissie, welke door het Pruisische Huis van Afgevaardigden is benoemd om te beraadslagen over het vrijstellen der vier laagste belastingbetalende klassen van staatsinkom- stenbolasting, verwierp gisteren het betreffende wetsontwerp der regeering en nam aan, alleen de twee laagste klassen van deze belasting vrij t© stellen. Zooals bekend is, interesseert de keizer zich persoonlijk zeer voor deze vrijstelling. De Rijksre- geering kondigt de ontwerpen aan voor veranderin gen in de suikerbela3ting, welke voor den suiker handel van Nederland zeer belangrijk zijn, daar vermindering der vergoeding bij export verwacht wordt. Het voorstel-Windthorst, tot opheffing van de verbanningswet tegen weerspannige geestelijken, zou heden in den Rijksdag aan de orde komen, doch de heer Windthorst verklaarde aan het einde der gisteren gehouden Rijksdagzitting, dat hij, naar aanleiding van den brief des keizers aan den paus, zijn voorstel tot nader order introk. Groot-Britannië. Lord Granville zond op 25 dezer eene depeclie naar Parijs, waarin op verschillende gronden de bewering van Duclerc wordt tegengesproken, als zouden Engeland en Egypte zonder bewilliging van Frankrijk niet bevoegd zijn, zich uit de financiëele controle terug te trekken. Onder anderen wordt in de depecho van lord Granville aangevoerd, dat het actieve leger en de controle feitelijk zijn afgeschaft; dat het gezag van den khedive slechts hersteld is door de militaire tusschenkomst van Engeland, waar aan Frankrijk weigerde deel te nemen; en dat be doeld gezag, tot aan het vestigen eener krachtige regeering, slechts door de aanwezigheid der Brit- sche troepen gehandhaafd wordt. Onder dergelijke omstandigheden kan niet wel beweerd worden dat vroegere schikkingen nog verplichtend zijn en her steld moeten worden, ofschoon de ondervinding ge leerd heeft dat zij ondoeltreffend, ja zelfs gevaar lijk zijn. Do „Daily News" verneemt dat, zoodra het Parlement bijeen is, de officiëele correspondentie over de herstelling van Cetewayo en de nieuwe regeling van het Zoeloeland zal worden overgelegd. Zuid-Af nka. De jongst ontvangen mail bracht weinig nieuws aan. Alleen is van eenig belang het feit dat, dank zij der bemiddeling van het Yrijstaatsche Gouver nement, de vijandelijkheden tussehen de Basoeto- hoofden Joel en Jonathan gestaakt zijn en zij ver zekerd hebben geen verdere rustverstoring te zullen toelaten. Mampoer bevindt zich nog altijd op vrijo voeten in Mapochs stad. Schermutselingen hebben nu en dan plaats, maar de veldtocht heeft nog niet tot een afdoend resultaat geleid. De 16de December werd in de Transvaal als een vacantiedag gevierd, doch zonder publieke feeste lijkheden. Het is de dag, waarop voor 44 jaren de Tran8vaal8che Boeren den sterksten kafferkoning versloegen en de oppermacht van den blanke ves tigden, en tevens de dag waarop vóór twee jaren te Potchefstroon de eerste slag werd geslagen voor het horstel der republiek. De kistjes met goudhoudend kwarts, bestemd voor de Amsterdamsche tentoonstelling, zullen door den heer Hollard naar Europa worden medege nomen. (Hbl,) Telegrammen. BERLIJN, 30 Januari. RN.) Het gisteravond uitgegeven bulletin over den toestand van prinses Frederik Karei (moeder van prinses Hendrik der Nederlanden) meldt dat hare ongesteldheid zoover geweken is, dat de patiente dagelijks eenigen tijd haar bed verlaten kan. Gisteren gevoelde de zieke zich echter, ondanks een vrij goede nachtrust, weer minder goed. (Hbl.) Met betrekking tot de verontrustende geruchten over het bezoek, dat Ruslands minister van buitenlandsche zaken, de heer Yon Giers, te "\Yeenen aflegt, wordt hier vau eene goed onder-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2