LEIDSCH DAGBLAD, N°. 7043. Donderdag 2 Feferaari. A0. 1883. Eerste Blad. Avon tl-e<iitie. PKIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden1.10, Franco per post.1.40. AJxonderi\jke hommers... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEXJS DEB ADVERTENTIEN: fan 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$» Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het ine-assee- ren bmten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Officieel© Kennisgevingen. Lolinff voor de ft'nlioiiale ïiililie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den heer Commissaris des Ivonings in deze provincie, van den iGden Januari 1883, A n°. 4*26 (2de afd.), Provinciaal blad n°. 1, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie-, Gelet op de bepalingen der Wet van den 19den Augus tus 18GI (Staatsblad n°. 72), alsook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad n°. 46) Doen te weten: dat de Loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschre venen, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1863, zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag den 43den, 44den en 15den Februari a. s., telkens des morgens te halftien; dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Dinsdag den \Zden Februari 4883, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter A tot en met de letter G, Oj- Woensdag den i4den Februari 18S3, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter II tot en met de letter I', en op Donderdag den 15den Februari 1883. voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint rnet de letter R tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 53 der Wet is bepaald, dat voor den- ingeschrevene, die niet is opgekomen, het nommer kan ge lrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken geschiedt door den Burgemeester of het lid van den Raad der ge meente, waar de loteling is ingeschreven; dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene, da- - dJijk na hei trekken van zijn noinrner, de redenen van vrijstelling opgeeft, die hij meent te hebben. liet opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, \er- meld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zcon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en f3am staande ingezetenen, die zich ieder voorde waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onder- teekening. verantwoordelijk stellen), de gelegenheid be staat ter Secretarie dezer gemeente, op Dinsdag den 20sten ei- Vrijdag den 23sten Februari aanstaande, van des voor middags negen tot des namiddags drie uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. DE KANTER, Burgemeester. 31 Januari 4883. E. KIST, Secretaris. L,iSEiSISlfeT, 31 Jfaauari. Ten overstaan van het bestuur der Kweekschool tot opleiding van Bewaarschoolhouderessen en de plaatselijke schoolcommissie alhier zijn den 26steD, en 27sten, den 29sten en 30sten Januari II. ge ëxamineerd en geschikt geacht om aan het hoofd eener bewaarschool of school van voorbereidend onderwijs te staan, de volgende dames, waarvan de namen alphabetisch zijn gerangschikt: J. Bekker, M. Bennokers, T. Grosjean, E. J. Yan Royen en J. Rij kraan s. Het was, in de edele beteekenis des woords, een prachtig concert, dat gisteravond door vier leden van de Rotterdamsche Hoogduitsche Opera in de Stadszaal alhier werd gegeven en met eene verdienstelijke uitvoering van de ouverture „Fidé- lio" door leden van de stafmuziek van het 4de regiment infanterie onder directie van den heer Grentzius welwillend werd ingeleid. Het in ons blad vermelde en alzoo bekende pro gramma werd, men zou bijna kunnen zeggen op onberispelijke wijze ten gehoore gebracht. Mej. Komp eer dwong met hare ongekunstelde en toch zoo gevoelvolle voordracht der zoo schoone liederon voor sopraan aller bewondering af en gaf zelfs op aanhoudend verlangen een zeer geestig Neder lands liedeke ten beste; terwijl de heer Eberle als violoncellist, de heer Zschoppe als pianist en - last not least - de heer Behrens, die ons medo op een extra-voordracht verraste, als bas-zanger toon den hoe meesterlijk zij voor hunne taak berekend zijn. Het publiek betoonde zich dan ook bijzonder dankbaar. Toch zal het tweeledige doel, met dit concert beoogd, slechts in dén opzicht bereikt zijn. Als er namelijk een uitvoering ten voordeele van een ander liefdadig doeleinde was gegeven, is het de ge woonte als financieel resultaat daarvan in de dag bladen mode te deelen welk zuiver bedrag men voor de hulpbehoevenden of noodlijdenden heeft kunnen afzonderen. Niet alzoo echter nu voor die van den jongsten watersnood hier te lande! Iotegendeel, in plaats van voor een batig saldo, staat de heer K. Triër, die voor deze menschlievende onderneming zich vele moeite getroostte, zelfs voor een deficit van f 281.15. Immers zijn we goed in gelicht dan bedroegen de voor het concert noodige uitgaven f 650 en de inkomsten daarentegen slechts f 368.85. Niettegenstaande dezen ongunstigen uitslag heeft de heer Triër den moed niet laten zakken on bestaat bij hem het voornemen hier oen tweede concert te doen geven. Zullen onze kunstminnende stadgonoo- ten dan beter opkomen? Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Ilonders werden gedurende de afgeloopen week de oprichtcrs-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch ge vraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden noch aangeboden noch gevraagd; de aand. Rijnl. stoomtram aangeboden tot 90 pet. en gevraagd tot 45 pet.; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden aangeboden tot 115 pet. en verhandeld tot 110 pet; de aand. Loidsche Dninwatermaatschappij noch aangeboden noch gevraagd. De Staatscourant van heden behelst een kon. besluit van 20 Jan., waarbij beDoomd zijn de voor zitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervan gers in de onderscheidene militieraden voor de lichting der nationale militie voor 1883. In hot derde militie-distrfot van Zuid-Holland zijn benoemd: tot voorzitter mr. A. A. Yan Bergen IJzepdoom, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsvervanger de heer H. C. Hartovelt, lid der Prov. Statentot lid mr. S. Le Poole, lid van den gemeenteraad van Leiden; tot zijn plaatsvervanger mr. J. Bredius, lid van don gemeenteraad van Leiden. In een artikel met het opschrift „Post van bezuiniging" beweert de Standaard dat er een kreet met al machtiger stemverheffing uit heel hot volk in al zijne rangen en standen opgaat, die herstel van hot fiuanciëele evenwicht, niet door leening of belasting, maar door bezuiniging wenscht. En het antwoord van deskundigen op dien volkskreet is: waarop kunnen wij bezuinigen? Do Standaard stelt bovenaan op do lijst der te schrappen posten een goed deol van de uitgaven voor hooger onderwijs. De Staats-Universitoit acht de Standaard slechts dan denkbaar, als het volk eene erkende Staats kerk heeft. Hierdoor is, meent zij, voor onze Neder- landsche toestanden het hooger onderwijs, gelijk dit thans van overheidswege gegeven wordt, in be ginsel geoordeeld. Ia België is men naar den bete ren toestand dan ook reeds op weg. Eelgië telt twee Staats- en twee Yrije Universiteiten. Zelfs het Belgische volk, dat in vrijheidszin nog verre bij ons volk achterstaat, geeft nu reeds zeer verre de voorkeur aan de Yrije Universiteiten en verlaat het Staatsonderwijs. België toont vlak op onze grenzen, dat vrij hooger onderwijs kan. Zoowel het beginsel als de ervaring, moeten ons, meent de Standaard, dus ook in Nederland manen om dien- zolfden weg op te gaan. Door inkrimping en be zuiniging moeten wij allengs dien beteren toestand naderen. Op dit oogenblik wordt voor hooger onderwijs in Nederland van Staatswege (dus buiten de stedelijke universiteit van Amsterdam) uitgegeven de som van een millioen en zeven ton en van deze kan, meent do Standaard, bijna een geheel millioen af. Met acht ton zijn de uitgaven voor hooger onderwijs van Rijkswege te bestrijden. Immers de Leidsche Hoo- geschool kost thans zelfs, bij al hare weelde, niet meer dan zoven ton. Yan dezo zeven ton wordt vier ton aan traktementen betaald on drie ton voor ge bouwen en inrichtingen. Schrapt men hiervan nu de theologische faculteit, die in den neutralen Staat aan de Rijks-Univorsiteit onbestaanbaar is, dan is in alle denkbare bohoeften ruimschoots te voorzien, mot zostig hoogleeraren, die samen, elk op f 6000 gorokend, f 360,000 'sjaars zullen kosten. In de verdere behoeften is met twee ton gouds to voorzien, terwijl dan nog f 140,000 beschikbaar blijft voor onderhoud van gebouwen, benrzon enz. Do uitkee- ring aan de kerkgenootschappen kan, desnoods door kapitaliseeriDg, wegvallen, en de Gymnasia dienen voor rekening der gemeenten te komen, desnoods met provinciaal subsidie, daar esn Gymnasium voor eene stad en haar naasten omtrek dient. Yooral zoolang de Amsterdamsche Universiteit bestaat, zal, meent do Standaard, ééne Rijks-univer siteit voldoende zijn voor het kleine aantal stu denten, die Nederland oplevert. Leiden heeft de oudste brieven en blijvoMaar zoomin do instand houding van de Utrechtsche als van de Groniogsche Universiteit is in beginsel gerechtvaardigd. Het spoor is goedkoop en rijdt ving genoeg om uit alle oorden des lands naar Leiden te brengen. En om alleen ter wille van Groningen of Utrechts stedelijke be langen het land op tonnen gouds to jagen, is onverantwoord. Toch zou de Standaard niét raden om op eenmaal te stout in te grijpen. Men beginne b. v. met ééne Rijks universiteit op te beffon. En staat dan de keus tusschen Utrecht en Groningen, dan schijnt enkel de ligging den doorslag te zullon geven. En dan is er wel het minste bohoefto aan eene Rijks-Universiteit in eene stad, die op drie kwartier afstand van Arasterdam ligt en op een uur afstand van LeideD. Yoor Utrecht zal dit hard zijn, maar het is nu eenmaal niet anders. Er moet doorgetast worden. Reeds de motie-Schaepman baant er den weg toe. Bij bosluit van den Raad der gemeente Katwijk is to Katwijk aan Zee een gelegenheid opengesteld om aan de onvermogendon driemaal per dag koste loos duinwater te verstrekken. De bij het 4de reg. inf. benoemde kapitein C. J. Meijer is ingedeeld bij het 5de bat. te Gouda. Er bestaat nu weder kans dat de Gothieche Zaal te 's-Hage niet zal worden afgebroken. Naar hot Yad. toch verneemt, heeft de groothertogin van Saksen-Weimar aan den gemeenteraad het voorstel gedaan om haar dio zaal en oen gedeelte grond, grenzende aan den tuin van het paleis, eigendom van Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, in eigendom af te staan. Het bericht, door de Londensche „Echo" ver spreid, als zoude de reis van den Koning en de Koningin naar Engeland worden uitgesteld, is onjuist. Het vertrek der vorstelijke personen blijft bepaald op don 9den April. Blijkens mededeeling van het Duitsche gezant schap te 's-Hage, zal de internationale kunstten toonstelling te Munchen op 1°. Juli a. s. goopeod worden. De termijn van inzonding der ten toon tö 6tellon voorwerpen is vastgesteld van 1 tot 31 Mei aanstaande. Voorts is bepaald dat de tentoonstel lingscommissie niet verantwoordelijk kan zijn voor de voorwerpen, die vóór 1 Mei a. s. mochten zijn ingekomen. Als waarnemend hofmaarschalk zal optreden S. Baron Yan Lyndon. De methode ToussaintLangenscheidt, tot het aanleeren van vreemde talen door zelfondorricht, is zou beroemd aU slechts ééne worden kan. Servaaa

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1