had schuldig gemaakt aan diefstal van een stuk vleesck en spek. Bij een der bewoners even buiten de voormalige Koepoort op den Zoeterwoudschen weg, is in den nacht van Zaterdag op Zondag eea dief stal van konijnen gepleegd. Na eerst als het ware het hok verbrijzeld te hebben, heeft men er twee voedsters met hare tien jongen medegenomen. Aan gezien genoemd hok op eeno open plaats stond, kan deze ontvreemding tevens dienen ter waar schuwing voor de medebewoners aldaar om voor zichtigheidshalve des avonds alles binnen de muren te halen wat men kan. Bovenbedoelde persoon moet reeds meermalen de dupe van dergelijke misdaden als het nu gepleegde gewessfc zijn. Zondagsrust. - De postbode te Noord- wijkerhout is, op verzoek, des Zondags-namiddags vrij van dienst gestold. De Ncordwijkerhouters had den zijn verzoek flink ondersteund. Het is ook in Haarlemmermeer onder den landbouwenden stand (voor het meerendeel pach ters) al dezelfde klacht als op zoovele andere plaat sen: moeielijk valt het menigeen om op den be paalden tijd aan zijne financiëoie verplichtingen te voldoen. Zoo werd in de afgeloopen week nog bij een geacht landbouwer beslag gelegd op don inboedel, doch dit werd spoedig opgeheven, nadat hij door tusschenkomst van derden voorloopig aan de achter stallige pachtsom geholpen was. Eon ander achterstallige ontving bij do betaling een vierde dor geheele pachtsom van zijn principaal terug, terwijl hem tevens werd gezegd dat zijne jaarlijksche pacht voor 't vervolg met gelijk bedrag verminderd was. Van f SO per hectare werd de huur op f 60 teruggebracht. Zaterdag-nacht kwam to Scheve- aingen een schuit met versche visch aaneen andere landde nabij Katwijk; haar visch werd per as naar Scheveningen vervoerd. De eerste schuit besomde f 130, de andere f 170. - Te Nieuwediep i8 een Scheveningsche schuit binnengekomen met ge broken zwaard. In het zoogenaamde Panopticum op het Plein te 's-Gravenhago was gisteren de ont ploffing van den kruitmolen te Muiden en do be grafenis der slachtoffers te zien To Rotterdam is 'savonds om elf uren door onbekende oorzaak een hevige brand uitgebroken in do Wijde Nieuwsteeg, hoek Ilerderstraet, op een graanzolder in de panden van de erven C. L. Riügrose. Te halftwee was men don brand eerst meester. T e 's-Hage hebben zich eenige ge vallen van roodvonk voorgedaan. - In het zuidon van Limburg, te Stevec3weert en te Eysden, komen gevallen van typhus voor; blijkbaar is de besmetting uit Luik overgebracht. - In de vorige week zijn te Rotterdam 38 gevallen van mazelen aangegeven. Twee Amsterdamsche politie-agenteü, die zich in het kostuum van polderwerkers gesto ken hadden, zijn er in geslaagd een persoon te arresteeren, naar wien de politie reeds eenige dagen zocht. De man scheen voornomons mot den eersten trein van den Ned. Rijnspoorweg naar zijn „Hoi- rnath" (hij was Duitscher) terug t9 keeren, toen hij in de Sarphatistraat juist tijdig gearresteerd word. Om het lichaam droeg hij een riem met een wel gevulden buidel geld, dat door diefstal verkregen moet zija. Bij vonnis der arrondissementsrecht bank te Dordrecht is de notaris P. H. C. Van Noorden, ter standplaats Papendrecht, en wiens tegenwoordig verblijf onbekend is, uitzijn ambt ontzet. Naar men met zekerheid verneemt, heeft eene vrouw van ruim zeventig jaren te Oostelbeers, bij Oirschot, zich schuldig gemaakt aan eene poging tot vergiftiging harer buurvrouw, met wie zij in groote vijandschap leefde. Deze ontving van haar oen potje eten, met de verzekering dat het iets lek kers was. Bij de verwarming van de spijs bespeurde men blauwe vlammetjes aan de oppervlakte. Bij nader onderzoek bleek dat de spijs vermengd was met eene goede dosis luciferskoppen. De justitie houdt zich met het verdere onderzoek bezig. Men verneemt dat de wegens moord veroordeelde Alofs kortolings in de gevangenis overleden is, na den moord, op de weduwe Breuls te Smeermaas gepleegd, bekend te hebben. Alofs zou verklaard hebben, wat reeds vermeend werd, dat hij zich vóór den moord op de keldertrap had verborgen, en daar had afgewacht dat de bezoekers de herborg verlaten hadden. Mede meet Alofs zich schuldig verklaard hebben aan den moord, geploegd op een persoon, die hangende in hot park te Maastricht werd gevonden. Hij beweerde echter vreemd te zijn aan andere moorden, waaraan men hem plichtig geloofde. Aan het strand nabij Kijkduin is aan gedreven het lijk van dén man der equipage van het Eogelscho stoomschip „Strathmore", welke den 4den December des vorigon jaars door hot omslaan der reddingsboot bij Callant6O0g verdronk. BUITENLAND. Frankrijk. In do couloirs wordt verhaald dat in den kabinets raad al de ministers - met uitzondering van Jauró- guiberry, wiens ontslag is aangenomen - er voor waren om het regeeringsvoorstel op de pretendenten voor do Kamer te vordedigen en het transactie- ontwerp aan te nemen. Do generaal Billot sloot zich bij dit gevoelen aan. De ministers Fallières en Devès begaven zich naar den heer Duclerc, die hen echter wegens zijne ongesteldheid niet kon ontvangen. Men rokende echtor op zijne toetreding. Zoo niet, dan zou do ministeriëele crisis nog vóór de openbare discussie uitbreken. Het voorstel Fabvro kernt in hoofdzaak overeen met dat dor regcering. In plaats van het „beschik baar stellen" der leden van vroeger regeerende families, die thans in Frankrijk openbare betrek kingen bekleedon, is de volgende bepaling gekomen „De toegang tot de betrekkingen, welke door ver kiezing verkrogen worden, zoowel als tot de burger lijke oa militaire ambten is ontzegd", onz. De commissie voor do pretendenten wet heeft met 6 tegen 5 stemmen dit transactie-voorstel van den heer Fabvre aangenomen. Deze werd in do plaats van den heer Moroou tot rapporteur benoemd. In de Kamer is het rapport van den heer Fabvro voorgelezen. De rechterzijde, die heftig protesteerde, vroeg de prealable quaestie, doch deze werd met 440 tegen 98 stommen verworpen. De discussie over het ontwerp werd op heden bepaald. De bezetting op de borst van den heer Duclerc heeft een normaal verloop en de toestand van den zieke is bevredigend. Hij zou zich gistermorgen eenige oogenbiikken met generaal Pittió onderhou den. De ministerraad was toen bijeen op het Elysée onder voorzitting van den heer Gróvy. Duïtschland. Onder do leden der Poolsche fractie van don Rijksdag, die steeds bijzonder aaneongesloten placht te zijn, is oneonigheid ontstaan. Do afgevaardigde Yon Czarlinski had een voorstel ontworpen tot wij ziging der wet op de rechterlijke organisatie, waarbij het Poolsch met het Duitsch werd gelijkgesteld in het gebruik voor alle rechterlijke colleges ïu de vroe ger Poolsche gewesten. De fractie had zich met algemeene stemmen mot dat voorstel vereenigd, maar verleden week schijnt zij op dat besluit terug gekomen te zijn en wel in dezen vorm, dat beslo ten is met de indiening van het voorstel te wach ten totdat de Poolsche fractie in het Pruisische Huis van Afgevaardigden daaromtrent een besluit genomen zou hebben. Dientengevolge zijn de afge vaardigden Yon Czarlinski en Von Kurnatowski uit do fractie getreden, en naar men verneemt zul len zij ook hun mandaat nederleggen, ten einde don kiezers gelegenheid te geven in het geschil uitspraak te doen. Groot-Britanutë. Zaterdag is te Dublin do behandeling voortgezet van het rechtsgeding tegen twintig personen, be schuldigd van deelneming aan een complot, dat zich den moord op beambten ten doel stelde. Een der getuigen, de dochter van Garoll, herkende Brady en Kelly als de personen die het jury-lid Field met dolksteken hadden verwond. Het proces werd vervolgens verdaagd tot over acht dagen. Uit Durban wordt aan de „Times" geseind dat de heer Upington, de leider der oppositie in hot Kaapsche Parlement, heden een motie zal in dienen, waarvan de strekking is om Basoetoland aan zijn lot over te laten. De heer Hofmeyr, het hoofd der Hollandsche partij, zou daarop als amen dement stellen, de beslissing te verdagen en inmid dels onderhandelingen met den Oranje-Yrijstaat aan te knoopen. T 1 e g r a m m n. PARIJS, 2S Januari. De minister Duclerc ver klaarde het amendement Fabvre door de commissie overgenomen, niet te kunnen aannemen en het voorstel der Regeering te handhaven. Hij decide gisteravond die beslissing aan Gróvy, Fallières en Devès mede. Men verzekert dat Billot de zienswijze van Duclerc deelt. De ministers, dezen morgen te halfelf cp het Elysée vereenigd, hebben gezamenlijk hun ont slag aan den President aaDgebodeD, dat evenwel door dezen nog niet is aangenomen. CAIRO, 28 Januari. Dg benoeming van den heer Colvin ondervindt opnieuw vertraging ten gevolge van moeilijkheden betreffende de juiste omschrijving zijner bovoegdhedon. LONDEN, 29 Januari. De „Daily News" ver neemt uit Caïro dat volgens het ontwerp van Duf- ferin twee derden van den "Wetgevendon Raad zullen gekozen worden door de provinciale verga deringen, welker leden door de dorpsbewoners wor den afgevaardigd. De khedive zal oen deel van den Raad benoemon, voor drie of vier jaren. In elke rechtbank van eorsten aanlog zullen één Enropecsclie en twee Egyptische rechters wor den benoemd, in elk hof van appèl drie Egypte- naren en twee Europeanen. (D. v. ISDe Eorste Kamer der Kaapkolonie heeft besloten de annexatie van Basutoland op te heffen. Slechts drie leden stemden togen het voorstel. PARIJS, 29 Januari. President Gróvy heeft het ontslag van het ministerie aangenomen. PARIJS, 29 Januari. Gróvy had gisteravond eeno bijeenkomst met Ferry en Fallières. Fallières en Ferry verlieten het Elysóe te middernacht. Ferry weigerde een ministerie te vor men, waarop werd beslist dat men eene combinatie Fallières zou aannemen. Men verzekert dat al de ministers, behalve Du clerc, Billot en Jauróguibcrry, hunne portefeuilles behoudendat Fallières minister-president zal wor- doD, terwijl de waarneming van buitenlandscho zaken aan Tirard en die van marine aan Mahy zou worden opgedragen en generaal Thibaudin tot minister van oorlog zou worden benoemd. PARIJS, 29 Januari. Ia een hedenmorgen op het Elysóe gehouden ministerraad werd Fallières benoemd tot minister-president en belast met de waarneming der portefeuille van buitenlandsche zaken. De ministers van oorlog en marine zullen later benoemd worden. Do overige ministers blij ven. Het nieuwe ministerie zal nog heden in de Kamer optreden in hot debat overhet voorstel-Fabvre. LEIDEN, 29 Januari, De verwachting voor morgon is: buiig storm achtig weer, afgewisseld dcor tusschonpoczen van opklarend weder bij winnenden wind. Op het tweetal voor prod, bij do Remonstrantsche gemeente te Meppel staan <!r. J. A. Beijorman te Leiden en ds. W. M. De Vries te Dobkum. Het Leidscho dronkaards-gilde verschafio heden aan do arrondissements-rechtbank te 's-Hage ruime bezigheid. Zij behandelde een tiental gevallen van openbare dronkenschap bij tweede en derdo herha ling. De delinquenten waren meest sjouwerlieden te Leiden woonachtig, die reeds met den kanton rechter der sleutelstad hadden afgerekend en dus voor den hoogeren rechter gebracht werden. Tegen allen werd wegens herhaalde dronkenschap op do openbare straat oenc gevangenisstraf van 14 dagen geöi8cht, voor enkelen hnnner vergezeld van een requisitoir tot overbrenging naar een werkhuis. Deze bijkomende straf zou zeker ook voor 2 bekende Leidsche dronkaards zijn aangevraagd, ware het niet dat de onherroepelijkheid hunner laatste ver- oordeelingon ontbrak, aangezien de een zich van zijn vonnis in cassatie had voorzien en do andere een verzoek om gratie had ingediend, waarop 's Ko- nings beschikking wordt gewacht. Een welgesteld bewoner uit Leiden verontschul digde zich bij de rechtbank dat hij, op straat dronken bevonden, juist zijn verjaarfeest vierde, terwijl een Delftsch verver, die reeds twee dronkenmans-von- nissen op zijn geweten had, tot zijn verdedigiog aanvoerde „dat hij wel is waar beschonken is ge weest, doch ook wel eens niet dronken is." In al deze zaken over acht dagen uitspraak. Naar men verneemt, bestaat het plan te Am sterdam een Eden-Theater op te richten, en wel in de Amstelstraat op don hoek van het Rembrandts- plein. Eene stalhouderjj met koetshuis en groote achtergelegen terreinen, een smederij en een koffis- huis aldaar zijn aangekocht voor rekening eener maatschappij. Aan boord van het Ned. stoomschip „Am sterdam", liggende aan de Suez-steigcrs te Amster dam, ontstond in eon der bergplaatsen voor kolen brand, die door eigen middelen is geblnscht, zoodat de brandweer, die inmiddels was aangekomen, geen hulp! bohoefdo te verleenen. I

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2