LEIDSCH j|§| DAOBLA N°. 7040. Januari» A°. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. A&ocdeïltjke Nommers.0.05. LE1&Ë%, 27 •Januari. Meermalen blijkt dat betgeen eerst onmogelijk wordt geacht, later toch werkelijk zoo on mogelijk niet io. Toen in het vorige winterseizoen in do residentie voor het eerst en ook nog dikwijls daarna Offenbaclis opera-comique „La Fillo du Tambour- Major" werd opgevoerd, achtte men het o zoo on mogelijk op hot tooneel in de sleutolstad er eon vertooning yan te doen plaats hebboD. Hoe zijn zij, die zoo dachten, nu, na het verloop van nauwelijks ean jaar, gelogenstraft geworden. Voor eeae bijna Btampvollo schouwburgzaal toch deed gisteravond dos tamboer-majoors dochter ook hier hare intrede. Natuurlijk kunnen en mogen wo ons niet in ver gelijkingen verdiepen omtrent de voorstelling hier en dioinde hofstad, waar men over oneindig meor en betere middelen te beschikken heeft. Eero echter wien eere toekomt! Men heeft van alles zoo goed mogelijk partij ge- i -trokken, somtijds zelfs boven verwachting, ofschoon b. v. van do shaat to Milaan, waar de Fransche troepen hun intocht deden (bier ongeveer eeu vijf tigtal verklcedo infanteristen met afwezigheid van do elderö gebruikelijke paarden), de symmetrie in de bouworde wel ietwat te wenschen overliet. De scène met den ezelemvagen schonk veel vermaak. Dit was trouwens den geheelen avond het geval, waartoe allermoest èn zang èn spel het hunne bij droegen, tot zelfs van hen die mindere partijen ver vulden. Ailon, met nauie do dames Dupouy en Maes, wien beidon eon bouquet werd vereerd, en de hoeren Donval, Dechesoe, De Eeer en Dubou- chet, werkten uitmuntend mede om de voorstelling verdienstelijk to doen zijnook de heer Dosroussean, hoewol hij er o. i. nog wol wat te frisch en krach tig uitzag dan hij als een reeds bejaard markies moest schijnen. Orkest en koren verdienen mede een woord van lof, niettegenstaande de laatste niet zeer sterk be zet war9n. Da gezant van den keizer yan Duitach- land, koning van Pruisen, hier te lande, is uit het buitenland in de residentie, in hot „Hotel Bellevuo," teruggekeerd, en heeft in opdracht het Nederlaudsche Hof op officiëele wijze in kennis to stellen met hot overlijdon van prins Karei van Pruison. In de Staatscourant van heden zijn opgonoraen de belangrijkste uitkomsten van een van regeerings- wego door deu ingenieur lste klasse van het mijn wezen C. J. Yan Schelle ingesteld mijnbouwkundig onderzoek naar het voorkomen van goud- en koper aders bij Sjoei Tsiet en Hang Oei San, in de resi dentie Westerafdeeling van Borneo. Het bestuur der voreeniging „"Willem Ba- ronds?.", daaitoe aangomoedigd door den wonsch der onlangs gehouden algomeene vergadering, heeft besloten, de „Willem Barendsz" in het aanstaande voorjaar voor de zesde maal naar het Noorden te zenden, doch nu niet alleen om de waarnemingen voort te zetten, welke noodig zijn om tot eenig wetenschappelijk resultaat to leidoD, maar meer bepaald met het doel om, in geval de opvarenden van de „Varna" het schip hebben moeten verlaten en niot over het ijs gered zijn, dan in open water te gaan zoeken, aan welke kust zij land gehaald hebben, en alle pogingen in het werk te stellen om ben uit den nood te redden, waarin zij zouden kunnen verkeeren. Zonder de krachtige medewerking van allen, die een warm hart toedragen aan Nederlanders, die uitblinken door stouten ondernemingsgeest tot be vordering der wetenschap en die van on8 wellicht Bsza Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven hulp zenden kunnen behoeven, is de voreeniging echter niet bij machto hulp te verleenon. Zij vraagt daarom dit jaar nog ruimere hulp dan gewoonlijk, en wel spoedig. Men mag vortrouwen dat deze haar zal gewordenimmers het geldt hier wakkere land- gonooten, die zich in het belang der wetenschap naar de IJszee begeven hebben, uit don nood te redden. Bijdragen kunnen ingezonden worden aan het plaatselijk comité, zoo er een is, on anders aan dan algemeenen penningmeester, mr. E. N. Raliu- sen, te Amsterdam. In de gisteren gehouden buitengewone alge- meono vergadering van aandeelhouders in de Kon. Fabriek van Waskaarsen te Amsterdam is besloten tot liquidatie van de zaak. Tot liquidatcuren zijn benoemd de directeuren, onder toezicht van do commissarissen en van den rechtsgeleerden consulent der Maatschappij. In de gemeenteraadszitting van Utrecht is een schrijven van gedeputeerde staten ingekomeD, dat zij zwarigheid maken de personeele toelage aan don secretaris der stad, den heer Do Watteville, bedragende f 700 's jaars boven zijn traktement, aan Z. M. ter goedkeuring voor te dragon. Do heer G. M. Yan Reysen wordt mot 1 Maart eervol overgeplaatst als chef van het bestel- goederenkantoor der Holl. Spoorwegmaatschappij te 's-Gravcnhage, en als stationschef to Alkmaar vervangen door den heer W. Noordanus, thans chef de bureau to Amsterdam. Door den minister van koloniën zijn de onder wijzeres mej. T. C. E. Olivier en de hoofdonder wijzer J. J. F. Krugers ter beschikking gesteld van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres en onderwijzer der 3ie klasse voor den dienst daar te lande. Z. M. heeft benoemd tot controleur der dir. bel., inv. en aco. te Leeuwarden, J. H. Drielsma, thans te Hoogezand; - tot ontv. der dir. bel., inv. en acc. te Eysden (land) c. a., A. P. Yan dor Schoot, rijksontv. te St.-Odiliënberg c. a.tot ontv. der dir. bel. en acc. to St.-Odiliënberg c. a., J. Blok, surnumerair der dir. bol., inv. en acc. in de inspectie Rotterdam; - benoemd tot substituut-officier van justitie bij do arrondis6emeuts-rechtbank te Assen, mr. W. C. J. Alpherts, thans substituut-officier van justitie bij do arrondissements-rechtbank to Tiel. buitenland. Frankrijk. Er is gistermorgen geen ministerraad gehouden wegens eene zware ongesteldheid van den heer Duclerc, die het schrijven van Marcou, waarbij het besluit der commissie over de protendentenwet werd kenbaar gemaakt, eergisteren niet in ontvangst kon Demen. De heer Daclerc heeft zich genoodzaakt gezien het bed te blijven houden. De geneesheeren hebbon het plaatsen van 25 koppen voorgeschreven en hem verder een volstrekte rust en onthouding van bezig heden aanbevolen. In de parlementaire kringen vindt het besluit der commissie weinig goedkeuring. Men zeide dat het ministerie van plan is zijn ontwerp in te trekken. De minister Fallières, door de commissie gehoord, drong op een spoedig indienen van haar rapport aan. De commissie bepaalde de indiening op heden bij de Kamer, die alsdan den dag der discussie zou vaststellen. Zij beraadslaagde vervolgens over de noodzakelijkheid om der Regeering naar bevind van zaken de vrijheid te verleenen, aan de prinsen het verblijf in Frankrijk te vergunnen, zooals dit ten gunste van de verbannenen der Commune ge schiedde. De commissie heeft dit punt met verder onderzocht en wisselt thans van gedachten over eene transactie met de Rogeering. PRIJS DEB ABYERTENTIRN: Van 18 regels 1.05. Ieder® regel meei 0.17f, Groot ere lollen naar plaatsruimte. Voor hel incasso®» ren boiten de stad wordt f 0.10 berekend. Ten gevolge van een bericht, op 23 dezer door de „Nouvelliste de Lyon" openbaar gemaakt en waarin de heer Lebey, directeur der „Agence Havas", beschuldigd wordt zijne medewerking aan don hertog van Aumale te hebben willen verkoo- pen, belastte de heer Lebey twee zijner vrienden (de heeren Berardi en Haussaye) om aan den direc teur dor „Nouvelliste de Lyon" de intrekking te vragen van deze mededeeling, welke hij kwetsend voor zijne eer beschouwde. De „Nouvelliste de Lyon" trekt in zijn noramer van gisteren het be wuste bericht volkomen in, onder bijvoeging dat het zonder modeweten van den directour opgenomen is. Het nieuwsblad van Bordeaux, dat een belee- digoud bericht van gelijken aard had opgeuomen, zou heden dezelfde intrekking oponbaar maken. Yolgen3 sommigen heeft keizerin Eugénie vuór haar vertrek een onderhoud gehad met den heer De Cassagnac, ten gevolge waarvan de Jero- m is ten" en de voorstanders van prins Victor zich m6t elkaar hebben verzoend en voortaan slechts éóne partij zullen uitmakeD. I>iii t sclil and- Het lijk van prins Carl is, nadat Woensdag de plechtige lijkdienst in de Domkerk te Berlijn had plaats gevonden, in don avond van dien dag naar Nikolskoe overgebracht, waar hot 's nachts te 2 uren aankwam en naast do lijkkist van 's prinsen gemalin werd bijgezet. Te Nikolskoe werd het lijk opge wacht door prins Albert, zoon van prins Carls broeder, prins Leopold, kleinzoon van den over ledene, en den erfgroothertog van Oldenburg, gehuwd met eene kleindochter van prins Carl. De kroonprins had te Berlijn het lijk tot buiten de Brandenburger- Poort uitgeleide gedaan. Dat de feestdag van den 25sten, Donderdag, ia deze omstandigheden alleen in den engsten familiekring der koninklijke familie gevierd is, spreekt van zelf. Wel hadden de bewoners van. „Unter den Linden" en de aangrenzende straten hunne woningen versierd en eene dichte volks menigte begroette den keizer en de keizerin, toen deze in hun rijtuig naar het paleis van den kroonprins en de kroonprinses gingen om hen met hun zilveren feest geluk te wenschen, maar ten hove geschiedde niet meer dan reeds vermeld is. De voorgenomen feestelijkheden echter, met name de groote histo rische optocht, zullen, naar men verneemt, later doorgaan, wanneer de hofrouw afgeloopen zal zijn. Prins Carl heeft 27 milloen mark nagelaten. Daarvan erft zijn zoon prins Friedrich Carl 12millioen. Rusland. Volgens berichten uit St.-Petersburg zijn aldaar op verschillende plaatsen proclamatiën aangeplakt, die de waarschuwing aan het publiek bevatten, om, voor het geval van een aanslag op het leven des keizers, zooveel mogelijk de nabijheid van laatst genoemde te mijden. Deze waarschuwing wekt te meer opzien, omdat het plan bestond een groot oud-Russisch gemaskerd bal bij den grootvorst" Wladimir to houden, waarop de czaar en zijne ge malin zoaden verschijnen. Dit feest schijnt voorloopig uitgesteld. Een groot deel van Nicolajeff is door brand vernield. De schade is ontzaglijk en men heeft menschenlevens te betreuren. Vereenigde Staten. Dertig republikeinsche senatoren hebben besloten dat over het ontwerp-tarief zou worden beraadslaagd op eene wijze, welke meer geschikt is om de aan neming van het ontwerp vóór het einde der zitting te verzekeren. De democratische senatoren hebben gelijk besluit genomen en er bestaat alle reden om de aanneming nog in deze zitting te verwachten. Gedurende het jaar 1832 zijn in Pennsylvania ten gevolge van ongelukken in mijnen 291 personen omgekomen en 1000 gekwetst.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1