Iq hefc jaar 1876 word to dezer stede opge richt eene Yereeniging voor kantoor-, magazijn- en ■winkelbedienden tusschen den leeftijd van 16—28 jaar. Zij stelde zich ton doel het geven van onderwijs in de moderne talen en het dubbel- of Jtaliaansch boekhouden. Velen te dezer stede meenden toenmaals dat eene zoodanige vereeniging in Leiden niet veel kanB van deelneming zou hebben. Aanvankelijk scheen deze meeüing bewaarheid te zullen worden, doch nadat vele moeilijkheden overwonnon waren, mocht die vereeniging zoodanig in bloei toenemen, dat hot bestunr thans, na een raim zesjarig bestaaD, heeft moeten besluiten de vereeniging uit te breiden. Deze uitbreiding zal bestaan in de oprichting van een „Voorbereidende School" voor hen die na hun 12do jaar de school hebben verlaten om op zestienjarigen leeftijd als lid der vereeniging te kunnen worden aangenomen. Het onderwijs dat men op dio school, welke vermoedelijk reeds in Maart aanvangt, wil geven, zal omvatten de Nederlandsche, Fransche, Duitsche en Engehche talen. Velen zullen voorzeker toejuichen dat de Neder landsche taal, die maar al te veel verwaarloosd wordt, onder de te leeren vakken wordt opgenomen. Het bestuur wenscht die school op te richten met het doel om bekwame leden voor de vereeniging -en daardoor nuttige leden dor maatschappij te vormen, terwijl het schoolgeld zoodanig zal geregeld worden dat niemand tegen de kosten van het onderwijs behoeft op te zien. Zij die hunne zonen, uithoofde van te jeugdigen leeftijd, niet van hefc onderwijs der Vereeniging konden laten gebruik maken, zullen zeer zeker do oprichting der genoemde school met vreugde be groeten. Bij de aanbesteding te Koudekerk van den Karbouw der openbare school, was de minste in schrijver de heer P. Rooze, aldaar, voor f S753. Naar aanleiding van do rampvolle ontploffing op hefc terrein van do buskruitfabriek nabij Muiden kwam dezer dagen in een kring vau bewoners der Rijustreek do ontzaglijke opeenhoc-ping van buskruit in de nabij Bodegraven gelegen Wierickerschans ter sprake. Uit aanmerking van hot altijd mogelijke en een wijdon omtrek bedreigende gevaar kwam het hun noodig voer, dat eene beweging op 't ge touw werd gezet om bij de Hooge Regeoring er op aan te dringen, dat er in een zoo gevaarvollen toestand verandering worde gebracht en do Wie- rickerschans niet langer ah kruitmagazijn behouden blijve. (N. R. C.) De Commissaris des Konings in Zuid-Holland is door Z. M. gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergade ring op Vrijdag 2 Maart a. s., om daarin aan de orde te stellen: lo. de verbetering van den water weg tusschen het IJ en de Zuid-Hollandsche ri vieren en stroomen, in verband met het thans bij de Staten-Generaal aanhangig wetsontwerp tot ont eigening voor het maken van een nieuwe verbin ding van den Holl. IJsel met de Gouwe; 2o. de vaststelling van een bijzonder reglement voor den gecombineerden Veenpolder, onder Zwammerdam en Reeuwjjken 3o. de vaststelling eener wijziging in het bijzonder reglement voor den polder Reeu- wijk (gemeenten Reenwijk en Zwammerdam). Nadat eerst de beslissing over het hoofdbe ginsel der orfpachtsuitgifte van de gronden en go- bouwen van het Badhuis te Scheveningen aan den heer Coblijn c. s. gevallen was, stelde de Haagsche gemeenteraad gisteren de voorwaarden vast. Daarin komt o. a. het volgende voorDo pachters zijn ver plicht het thans bestaande gemeente-badhuis te ver bouwen tot eene kurzaal of casino, met hotel en inrich ting voor binnenbaden, en tot het doen bouwen van een schouwburglokaal. De gemeente laat de exploitatie van het zeebad los, geeft het monopolie der buiten baden aan de concessionarissen, die, ook bij behoud van de afzonderlijke gelegenheid voor het baden van vrouwen en het afgescheiden zeebad voor man nen, de bevoogdheid erlangen tot inrichting van een zoogenaamd gemengd zeebad meer noordwaarts op van het bestaande mannenbad. De prijsbepaling der baden verblijft evenwel aan B. en Ws., de contrac tanten gehoord. In het plaatsen van stoelen op de strandstrcok, bij hen in gebruik, zijn zij vrijgelaten. De jaarlijksche erfpachtscancn is vastgesteld op 25,000. De kurzaal moet vóór het einde van 1881 en het schouwburggebouw vóór het einde van 1886 voltooid ziju, met boete-verbeuring in geval van niet tijdige oplevering. De gemeente verstrekt aan de contractanten ter leen eene som van ten hoogste f 500,000, terug to geven in 39 jaren, berekend voor rente en aflossing 5'/2 percent 'sjaars. Op voorstel van den hoor Pols werd met 17 tegen 16 stemmen besloten, voor het aldus te leea verstrekte eerste hypotheek op do te vestigen of verbouwde opstallen te bedingen en het vestigen van andere hypotheek daarop to verbieden. Hefc beginsel van openbare aanbesteding van de werken is als regel, dat van onderhandscho als uitzondering aangenomen. De directie der Iioilaudsclie IJzeren-Spoor wegmaatschappij heeft de inschrijving opengesteld op een 4-pcts.-geldlcening, groot twee en twintig millioen, ter uitbreiding van werkon cn aflossing van 4J-pcts.- on 5-pcts.-Ieeningen. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de Koning der Nederlanden ridderorden aan Osrnan- pacha en verschillende andere hoogwaardigheids bekleders heeft gezonden. De h9er B. Koors, kapelaan bij de parochie van don H. Dominicus te Rotterdam, is plotseling overledeD. Tot directeur van de practische ambachtsschool te Dordrecht is benoemd de heer Van Dyke, al daar en tot onderwijzer de heor Notenboom, to Rotterdam. De directie van do Uollandscho IJzeren-Spoor weg-Maatschappij heeft aan de zorg van een inge zetene van Alkmaar toovertrouwd de som van f 710, om aan de weduwe en jeugdige kindorc-n van den zoo noodlottig omgekomen portier Brons veld cenig middel van bestaan te verschaffen. 't Doet ons genoegen te kunnen mededeelen dat do toonoelspeler Bigot, die onlangs door oen zware ziekte werd overvallen en aan wiens leven werd gewanhoopt, herstellende is. Er is gegronde hoop dat bij voor de kunst en do zijnen behouden zal blijven. Hbl Het stoomschip „Prinsos Mario", van Amster dam naar Batavia, arriveerde gisteren tePort-Saïd en ging denzelfden dag het Kanaal in; de „Gel derland", van Rotterdam naar Java, vortrok gis termiddag van Southampton. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Zonder nu ziekelijk philanthropisch tc zijn, geloof ik toch dat iemand alhier, 't zij msfc zijn medewe ten of zonder dat, het een beetje al to bar met zijn trekhonden aanlegt. Verbeeld u dat ik heden getuige was, dat die dieren na zich eerst van "Warmond naar Leidon in 't zweet getrokken te hebben, aan een paal werden vastgelegd om ingespannen als ze daar waren, ge durende don markttyd wat uit te rusten en tot ligplaats hadden do sneeuw, modder, water uit do vischtobben. Men behoeft waarachtig niet sentimentoel te zijn om dergelijke handolwyze to veroordeelen. Het ware to wenschen dat wanneer mon honden als trekdie ren in zijn dienst wil gebruiken, men voortaan ook begrypo dat een hond niet is een stuk hout, maar eeu wezen voorzien van gevoel, bewerktuiging enz., evenals bedoelde heer, uitgezonderd verstand, dat bij den eigonaar aanwezig mag geacht worden. Eenige centen stroo voldoenhij bespaart hierdoor zijn medeburgers een akelig gezicht en handelt ten opzichto zijner honden m. i. in eigen belang. Mocht de eigenaar voor deze wonken ongevoelig blijken, dan vertrouw ik dat de politie hom aan het verstand zal brengen, dat mishandeling van dieren, in welken vorm ook, niet getolereerd wordt. U dank zeggende voor do verleende ruimte, Leiden, Uw. Dw. Dr. 26 Jan. 1883. X. Be nieuwe Zegelwet. Mijnheer de Redacteur Vergun mij, in het belaDg van het publiek, nog een paar opmerkingen over de wijze, waarop dat publiek, bij de voldoening der belasting in den vorm van plakzogel, de wet nakomt, of liever, niet nakomt. In afwachting van een nieuw model zegel, door de regeering toegezegd, en het tegenwoordig for maat niet gemakkelijk vindende (eene quaestievan smaak), begint men het zegel overlangs op het stuk te plakken en zóó te gobruiken. Hierdoor krijgt men meer ruimte voor de handteekening, die sommigen met alle geweld geheel op hetzegel willen hebben. Nu, dat is in den regelmaar, door de meerdere ruimte blijkbaar verleid, gaat men de vermelding van dag, maand en jaar zoo lang mogchjk maken, b. v. 21 Januari 1883, in plaats van een voudig to schrijven: 24 Jan. '83, wat duidelijk en zoer voldoende is. Het gevolg van die nieuwe vin ding, waarmee men machtig in zijn schik schijnt te wezen, is geen ander, dan dat die famense tjjds- vermelding, die volgen» de wet (zeer juist) op het zegel moet voorkomen, voor een deel geschreven wordt over het zegel heen. Hierdoor moet het stuk als ongezegold worden beschouwd, en kan, wanneer het in rechten moet worden overgelegd of gebruikt, niet zonder betaling van boete, door den ontvanger worden gezegeld. Sommigen nomen van da bepaliüg der wet een voudig geen nota cn schrijven alleon hunne handteekening op of over het zegel, meestal geheel daarop, wat wol geoorloofd is, maar toch moet worden ontraden, omdat men nooit geheel gevrijwaard is voor losgaan van hot zegel, b. v. als dit wat nonchalant geplakt is. Met dit zegel, als hot verloren raakt, verdwijnt dan natuurlijk het gewone bewijs van het to niet gaan der schuld. Ook 6chijnt het nog voor te komen dat mon voor eene schuld van moer dan 10 ongezegelde kwij tingen afgeeft, terwijl ook quitantiën in om loop zijn, waarop geen handteekening voor komt, doch alleen een stempel. Men beiale der gelijke stukken toch vooral niet, en zij over hefc algemeen wat voorzichtiger, ook met het schrijven van quitantiën ia don vorm van berichten of brieven. Men heeft in do laatste dagen vele vonden gezocht, maar de slimmerd, die de betaling der verschuldigde belasting op die wijze tracht te ont duiken, zou wel eens kunnen bijken oliedom te zjn geweest. Met dankbetuiging voor de plaatsing ben ik hoogachtend UEd. dw. Dr. Leiden, Januari 1883. W. '.f elegra m sueu LONDEN, 26 Januari. (Hbl.) Sedert gisternacht woedt een verschrikkelijke storm op do Eagelsche kust. Voor Liverpool zonken drie groote schepen. Hst water op de Theems bij Londen is ter. gevolge van den storm zóó laag, dat zelfs do kleine pen nybooten do vaart gestaakt hebbon. PARIJS, 26 Januari. Bij do hedca gehouden in schrijving vcor het Crédit fonoier is voor 750,00U volgefourneerde obligatiën ingeschreven; het aan tal der niefc-volgefournecrde is vooralsnog onbekend. KAAPSTAD, 26 Januari. De wetgevondo raad heeft met 12 tegen 4 stemmen het voorstel van het lid Van der Bijl aangenomen, om de annexatie van het Basuto-land opgeheven te verklaren. LONDEN, 26 Januari. Dv. IV.) Arabi's familie, die van alles boroofd is, verwacht elk oogenblik verbannen te zullen worden. De Iersche volksleiders Davitt, Healy en Quinn weigoren borgstelling te geven en zullen dus zes maanden gevangenisstraf ondergaan. St.-PETERSBURG, 26 Januari. Do politie heeft te Odessa eene geheime drukkerij van do nihilisten ontdekt. SOFIA, 26 Januari. Hot nieuwe Bulgaarsche ministerie is samengesteld en bestaat uit Sobolcff (voorzitter en minister van binnenlandsche zaken) Kaulbars (oorlog), Grecoff (justitie), Stoiloff (bui- tonlandscho zaken) en Notcheviteh (financiën) [Stoiloff en Notcheviteh hadden ook in het vorige ministerie zitting; de laatste echter al3 minister van biünenlandsche zaken]. BERLIJN, 27 Januari. De „Norddeutsche Allgc» meine Zeitung" bevat een brief, den 22sten Decem ber door keizer "Wilhelm aan den paus geschreven Na eene dankbetuiging voor des pausen brief van 3 December, drukt de keizer de hoop uit dat de tevredenheid van den paus over de herstolling van het gezantschap eone nieuwe reden moge zijn om den stap, welken de Pruisische regoering bij het weder bezetten der bisschopsplaatsen in zijne ricb- ting deed, te beantwoorden met eene even gewich tige toenadering. Op het gebied der voorafgaande kennisgeving aan de overheid bij benoemiüg van geestelijken is eene toenadering nog meer in het belang der Kerk dan van don Staat, wijl daardoor de vervulling van vacante kerkeljko ambten mogelijk wordt. Kon de keizer uit eene tegemoetkoming der gees- telijkheid op dit gebied de overtuiging putteD, dal ook van de zijde der curie bereidvaardigheid tot toenadering bestaat, dan zou hij bereid kunnen ge* vonden worden om zulke wretten, die in tijden van strijd tot bescherming der bestreden staatsrechten noodzakelyk waren, zonder dat zy bij eene vreed zame verhouding noodzakelijk blijven, nogmaals tot l

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2