door een lioogen hoed heen, en niot ten onrechte •vielen den heer Wery voor deze dressuur luide bij valsbetuigingen ten deel. Met „Madame ADgot" werd do eerste afdeeliog der avondvoorstelling besloten; ook dit viel zeer in den smaak en gaf don kleinen veel stof tot lachen. De tweede afdeeling werd geopend met een cir cus in miniatuur, voorgesteld door het aporteer- ponny-paard Monto Chrïsto, en gevolgd door het springpaard Richetto, ponny, die ook door een vloei- hoepel moest spriDgen. Een clown bracht bij afwis seling di-or zijne grappen wat leven in het jonge volkje, dat blijkbaar dol veel schik had. Do „fan- taisie gymnastiqne sur la barre a Pair execute", door den heer Eduard, dwong de algemeene bowon- dering af en vele kleintjes „bielden hun hart vast" als hij eens mocht valleD, evenals bij de gevaar lijke exercitiën op hot loshangende citerdraad door mej. Jeannette Wery. Tot slot werd gegeven „Het mislukte souper", pantomime in een acte, dat door de guitenstreken van Pierrot zeer werd opgeluisterd. Bij een volgen do gelegenheid wenschen we den heer Wery beter succes toe dan gisteravondhij verdient het zeker. De dik opeengehoopte sneenwlaagliet zich hedenmorgen vooral voor de trams zeer be nauwd aanzien. Dank zij echter de uitstekende maatregelen door de directie der Rijnlandeche Stoom- tramwegmaatschappij genomen, had in den dienst der lijn Leiden-Katwijk geen vertraging plaats. Reeds vroeg in don morgen waren dan ook een aantal wegwerkers, verdeeld in ploegen, bezig den weg schoon te maken en al de hoofdambtenaren, waaronder zelfs do directeur, boijverden zich aan de werkzaamheden deel te nemen. De stoomtram LeidenHaarlem had blijkbaar ook. geducht met de sneeuwmassa te kampende eerste trein toch, bestaande nit twee locomotieven, waarachter twe3 personenwagens en een goederen wagen, die hier om 8.10 moest arriveeren, kwam eerst om 10.20 op zijne bestemmingsplaats aan. De paardentram alhier reed hedenmorgen op don gewonen tijd, echter bespannon met twee paardeD. Gedurende den gohcolen morgen was men bezig de rails verder met den sneeuwploeg schoon te maken, en op enkele dcolon der stad, o. a. op de Breestraat, is men van gemeentewege druk bezig de sneeuw op te ruimen. Naar het D. v. N. verneemt, is een onderzoek naar do oorzaak van do ontploffing te Muiden ingesteld door den officier van justitie eu den rechter-commissaris. Daarbij is gebleken dat o. a. op dö fabriek petroleum werd gebruikt. Getuigen zijn opgeroepen. In de bussen en aan verdere giften is te Muiden reeds ontvangen een bedrag van f 1500. De planeet Venus heeft thansals morgenster een bijzonder gunstigen stand en is zoo helder dat men haar zelfs na zonsopgang nog met het bloote oog kan waarnemen. Te Breda heeft zeker iemand, in een aanval van woede, een ander een oor afgebeten. Volgens de N. R. C. werd do „monscheneter" direct onschadelijk gemaakt. Id de gemeente Geldrop, te Groot- Braakhuizen, heeft een felle brand gewoed. Yijf flinke woningen werden in de asch gelegd. Het heeft der ijverige brandweer mogen gelukken een in de nabijheid staande woning te behouden. Oorzaak nog onbekend. Twee dieven, die in de gomeenton Uithoorn, Mydrecht, Wilnis, Waterveen en Sloten niet minder dan elf diefstallen hadden gepleegd, zijn in verzekerde bewaring genomen. Te Bolnes, gemeente Ridderkerk, is eene boerenschuur waarin vlas en hooi geborgen was, met een woonhuis eene prooi der vlammen geworden. Slechts een gedeelte van den inboedel kon gered worden. Aan hen, die in den winter aan nuttige vogels een waren liefdedienst willen bewijzen, wordt door een Duitsche vereeniging tot bescherming van dieren de raad gegeven om een hammenbot, eenig karkas of iets dergelijks in een boom te hangen, doch aan een dunnen tak en een vrij langtonwtje, om het tegen de katten te beschermen. Allerlei vogels, doch vooral meezen, azen daar gretig op en men ziet ze onophoudelijk tot het laatste spiertje afpikken. Vooral bij ijzel sterft in ongeloofelijk kor ten tijd een aantal dier vogels, daar zij op de in secten azen en deze dan in den bast der boomen voor hen onbereikbaar zijn. Verleden Zondag is eene kruitfabriek bij Oakland, in Califoraië, in de lucht gevlogen. Eerst sprong de eigenlijke fabriek en daarop zes magazijnen. Een meesterknecht en veertig Chir.eezen kwamon om. Do kruittoren, waarin 200 ton kroit, bleef gespaard. Men herinnert zich dat in December 1881 het Engelsche Parlementslid Powell met een luchtballon is verongelukt en nergens gevonden. Thans heeft do „Balloon Society" te Londen een brief uit Parijs ontvangen, meldende dat de ballon „Saldin", waarmede hij verloren ging, gevonden is in Spanje, in het gebergte Sierra del Pedrona. Een sneeuwstorm, met buitengewoon koud weder, trekt over de Unie, volgens telegram men van 21 dezer. Te Texas viel de temperatuur 30 graden en in Chicago valt sneouw. In Missouri, Colorado, Nebraska, Minnesota en Manitoba ver spert de sneeuw reeds de spoorbanen. Ook in Italië valt veel sneeuw. Bij het spoorwegongeluk in Amerika zijn 21 personen omgekomen; 11 lijken waren onherkenbaar. In Duitschland zjjn 630,000 Müllers; op de 73 inwoners draagt dus ééo dion naam. Volgens telegram nit Nienw-Yorkkan er tusechen 26 en 28 Januari stormweder ver wacht worden op de Engelsche en Noord-Fransche ku9ten. Luidens een verhaal van een der ge redde schipbreukelingen van de „Cimbria" kwam, toen Vrijdag-nacht hot 6chip tasschen Helgoland on Bor- kurn was, een dikko mist op en beval kapitein Hansen onmiddellijk zoo langzaam mogelijk voor waarts te stoomen en voortdurend een waarschu wend fluiten to doen hooren. Te 2 uren werd plot seling een gelijksoortig fluiten van een vreemd stoomschip gehoord en geen seconde later zag men de vreemde lichten schitteren. Een hevig gekraak volgde en de „Sultan" stiet aan de rechterzijde van het schip, 40 voeten van den boegspriet, dicht achter het waschhuis der bootslieden, met zulk ge weld dat de zijstukken van de ijzeren „Cimbria" als papier opgerold werden. Het water kwam on middellijk met stroomtn binnen en het schip helde spoedig aan de linkerzijde over. De „Sultan", die langs bakboord heen stoomde, was door den zwaren mist spoedig uit het gezicht verdwenen. De meeste passagiers aan boord van de „Cimbria" verdronken slapende, want de ondergang van het schip had zóó snel plaats, dat allen die sliepen en het eerste alarmgeroep niet hoorden, in het ruim van het schip omkwamen. Van hen, die Daar het dek gevlo gen waren, vielen de meesten door de scheeve lig ging van het schip onmiddellijk in het water. Met eene voorbeeldige koelbloedigheid verdeelde de bemanning de zwemgordels en trachtte zij de booteD, acht in getal, uit te zetten. Intusschen zonk de „Cimbria" met eene buitengewone snelheid en tevergeefs liet men voortdurend de noodseinen hooren. De „Sultan", die hierop geen acht sloeg, was spoedig voortgestoomd in stede van op de plaats des onhoils onmiddellijk terug te keeren, daar de schade van de „Sultan" zeer onbeduidend was. Hierover heerscht een hevige verbittering tegen den kapitein, aan wien wegens het te snel varen de schuld ligt. Volgens zijne bewering zou hij 12 uren op de plaats waar het ongeluk gebeurde, go- wacht hebben, doch door ooggetuigen wordt dit be slist tegengesproken. Toen de „Cimbria" in de diepte verdween, deden zich hartverscheurende scènes voor. Slechts twee booten konden te water gelaten worden, waarvan de eene met 30 personen bemand werd; de ander was half vol water geloopen, zoodat slechts 9 per sonen daarin, tot hun middel in het water staande, plaats konden vinden. De zee wa9 rondom met schipbreukelingen bedekt, die, zich krampachtig aan elkander vastklemmende, in de diepte verdwenen. He vig worstelde men om drijvende Btukken hout in 't water meester te wordenaan de riemen der boo ten klemden zich 50 a 60 handen vast, te gelijk om hulp roepende, welke door hen, die zich in de boo ten bevonden, ternggestooten moesten worden om hun eigen leven te kunnen redden. Geheele fami- liën, die zich aan elkander geklemd hadden, zon ken weg. In de masten van de „Cimbria", die boven het water uitstaken, waren een dertigtal halfnaakt gevlucht, maar do een na den ander stortte bewus teloos in zee. Intusschen trachtten de beide bovengenoemde boo ten noordwaarts te sturen; rechts en links van hen dreven lijken. Negen uren zwalkten de schipbreu kelingen half naakt op zee rond, totdat eindelijk de Engelsche brik „Theta" hen meer dood dau lovend opnam. De stoomboot „Bavaria", die kruiste op de plaats waar de „Cimbria" vergaan is, is in de haven van Ham burg teruggekeerdzij vond nergens een spoor meer van schipbreukelingen. De van Cuxhaven uitgezon den vier booten zijn eveneens teruggekeerd en heb ben evenmin iets ontdokt van booten of wrakstukken. Onder de verdronken passagiers bevonden zich ook eoDige Indianen, dio zich in Duitschland voor geld hadden laten zien eu nu naar hun vaderland wil den terugkeeren. BUITENLAND. Frankrijk. De commissie, belast met het onderzoek van het wetsontwerp tegen de pretendenten, heeft gisteren de ministers Duclerc, Fallières, Devès en Billot gehoord. De discussie liep uitslaitend over het technische der quaestie; heden zouden de ministers over do staatkundige strekking geraadpleegd wordeB. Een besluit is niet genomen. Volgens gerncht zou de commissie tot de aanneming van het voorstel- Floquet gezind zijn. Dilke is te Cannes om Gladstone een bezoek te brengenZondag keert hij weer terug naar Londen. Gladstone kreeg ook een bezoek van den graaf van Parijs, die weer naar Cannes is teruggekeerd. Dixitscliland. Do plechtige begrafenis had gisternainiddag to twee uren in den Dom plaats. De keizer en de keizerin, benevens al do leden van het vorstelijk huis, grootvorst Nicolaas en tal van andere vorsten waren er bij tegenwoordig. De opperhofpredikant Kogel hield de lijkrede. De keizer verliet diep ge troffen het kerkgebouw. De kroonprins en de kroonprinses ontvingen Zaterdag jl. de grootmeesters der vereenigde Loges van Duitschland en namen het ter gelegenheid van hun zilveren feest bijeengebrachte fonds in ont vangst voor den bouw van een asyl voor vrouwen en dochters van overleden Vrijmetselaren. Met zekerheid kan worden gemeld, dat de dag, waarop de zilveren bruiloft van den Duitschen kroon prins zal worden gevierd, thans is vastgesteld op 28 Februari a. s. Groot-Britannië. Te Dublin is gisteren uitspraak gedaan in het rechtsgeding, door de regeering ingesteld tegen Davitt (een der hoofden van de nationalistische partij), Healy (lid van het Parlement) en Quinn* Alle drie zijn schuldig verklaard aan het houden van oproerige redevoeringen, strekkende om tot burgeroorlog aan te zetten. Davitt en Healy zijn veroordeeld tot het 6tellon eener cautie van 2000 pd. st. ieder, als waarborg dat zij de openbare orde niet zullen verstoren. Quinn zal eene cautie van 1000 pd. st. moeten stellen. Bij gebreke daar van zullen zij een gevangenisstraf van zes maanden ondergaan. Zuid-Af rika. Over de presidentskeuze in de Transvaal hooit men weinig. De twee die zich verkiesbaar stelden, ondersteunen elkaar. Het gevolg zal dan ook zijn dat de meerderheid niet groot zal wezen en wel licht geen van beiden ten slotte gekozen wordt. In de Kaapsche bladen wordt bij de aankondi ging van Lion Cachet's „Worstelstrijd der Trans- valers" met grooten lof gewag gemaakt van de kaart van Zuid-Afrika, daarbij gevoegd. De uitvoe ring - zegt men - laat niets te wenschen over en doet den graveur A. J. Wendel zoowel als de steendrukkerij van P. W. M. Trap, beiden te Leiden, evenveel eer aan, als den ontwerper ds. Cachet, te Valkenburg bjj Leiden. Door een Kaapsche firma is deze kaart in den handel gebracht als school- kaart, waartoe zij volgens de deskundigen zich bijzonder eigent wegens hare volledigheid en ge schiedkundige waarde. (Hbl.) Telegrammen. MADRID, 23 Januari. Een depeche van den gou verneur-generaal der Philippijnen meldt dat een detachement Spaansche troepen van de kust van hot eiland Tavitavi, ten noordoosten van Borneo, bezit heeft genomen. MALLOW, 24 Januari. Obrien, candidaat der nationalisten, is tot lid van het Parlement gekozen met 161 stemmen, tegen 89 welke op den advocaat- generaal Naish werden uitgebracht. LONDEN, 25 Januari. Do Bank heeft haar dis conto van 5 pet. op 4 pet. verlaagd.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2