De „Leidsche Dilettanten club" hield gisteravond in het lokaal „Ephraïm" op de Haar lemmerstraat haar eerste jaarfeest. Na een welkomst groet, door den president tot de in buitengewoon grooten getale opgokomen belangstellenden gericht, ging men over tot het opvoeren van „Zij is krank zinnig", tooneelspel in twee bedrijveD, vrij naar hot Fransch van Mélesville. Over het geheel werd dit stuk vrij goed afgespeeld, en zijn or onder do mede spelers enkelen wien een woord van lof toekomt, in de eerste plaats behoort daartoe hjj die de lang niet gemakkelijke rol van Bernard Harloich vervuldo. Luide bijvalsbetuigingen vielen hem dan ook ten deel. Het tweede stukje: „Daar is Mijnheer", oorspron kelijk tooneelspel mot zang in één bedrijf door M. J. Gillissen, was wel geschikt om de gemoederen in prettige stemming te brengen en miste ook hier in geenen deel zijne uitwerkingde vroolijkheid toch was algemeen en niet het minst werd aio op gewekt door Jan, den knecht van don heer Trip- -polman. Een bal besloot dezen genoeglijken avond en hield deleden en genoodigden nog lang en gezellig bijeen. Eene gedurende de pauze gehouden collecte voor eene wedawe met vier jeugdige kinderen bracht een som van f 15.781/, op. Omstreek8 vier uren gisternamiddag is door don Rotterdamschon stoomtram bij de Gou- vernestraat onder Delfshaven eene vrouw overreden, mot het noodlottig gevolg dat zij op de plaats dood bleef. Naar men verneemt, was do vrouw doof, zoo dat zij bet bellen van den machinist niet gehoord heeft en zij in het laatste oogenblik over de rails stapte en door do machine gegrepen werd, hetgeen door getuigen en politie geconstateerd is. De Amsterdamsche politie hoeft de hand gelegd op een bediende, die, om naar Muiden te kunnen gaan, het horloge vaa zijn meester stal, beleende en de opbrengst nagenoeg geheel op het reisje verteerde, en op een persoon die aan de hui zen rondging om bijdragen te zamelen voor een nieuw vaartuig daar het zijne gezonken heette te zijn, hoewel de man nooit een vaartuig had bezeten. Heden heeft de teraardebestelling van het stoffelijk overschot der slachtoffers van de ramp te Muiden plaats. Yan de vier personen, die er nog vermist wcrdeD, is er gistermorgen één teruggevondenhet hoofd ontbrak aan het lichaam. Het werd herkend voor dat van Klok. Nog vermist men Vis, Wilsum en Kreunen. Mr, Amersfoordt, van Badhoeve, geeft in een briefje in het Hbl. in overweging te onderzoeken of de sluis bij Muiden ook geleden heeft. Om een flauw denkbeeld te geven van de ver bazende drukte van Zondag, deelt het Hbl. nog mede dat alleen aan het centraal station te Amsterdam 6000 rotourbiljetten naar Weesp zijn afgegeveD, benevens een zeer groot aantal biljetten enkele reis, terwijl uit alle richtingen via Utrecht of Amsterdam passagiers naar "VYeesp kwamen. Er zijn dien dag alleen door den spoorweg bij de 20,000 menschen naar en van Weesp vervoord. De Gooiscbe stoomtram gaf Vrijdag en Zat9rdag alleen te Am sterdam 3000 retourbiljetten en Zondag, ook alleen to Amsterdam, 10,4G7 kaartjes. Hoeveel personen bovendien per gewoon rijtuig of te voet zijn gegaan, is zelfs niet te benaderen. Men begint de gehavende loodsen te restaureeren, tegen den zin der Maidenaars, die hopen dat de kruitfabriek niet meer terugkomt. Zaterdag en Zondag waren voor 25 cents de misvormde lijken te zien. In het onlangs verschenen nieuwe werk over den „Man met hot ijzeren masker" beweert de schrijver, zekere heer Ubalde, dat deze geheim zinnige persoon niemand anders was dan Molière. De beroemde dichter zon, volgens hem, niet bij de opvoering van de „Malade imaginaire" gestorven zijn, maar de koniDg zou hem hebben laten oplichten en gevangenzetten, op aandringen van de machtige Tijanden die de schrijver van „Tartuffe" zich ge maakt had. Uit alle streken van Rusland wordt harde vorst gemeld; van alle kanten ontvangt men berichten omtrent het dood vriezen van menschen en den met de aanhoudende koude toenemenden nood. Te St.-Petersburg stond o. a. 11 dezer de thermo meter, omstreeks twaalf uren 's middags, 22° R. onder nul. De dagbladen bevostigen dat de nood te St.-Petersburg nog nooit zoo groot geweest ie, dat de bedelarij op straat nog nooit die uitbreiding bereikt heeft, als dit jaar. Hot is trouwens een verschrikkelijk gezicht de in lompen bedekte gestalten achter de voorbijgangers te zien loopen om een aalmoes te vragen. Soms begrijpt men niet hoo een monschelijk lichaam bij zulk eene ellendige kleedij in staat is slechts een paar nron aan die snerpende konde weerstand te bieden. Het hoofd der politie heeft toegestaan dat bij meor dan 12 gr. koude op slraat vuren mogen aangestoken worden. Men bezigt daarvoor meestal kloino ijzeren kachels, die door tal van aan koude lijdenclo liecien (bede laars, huurkoetsiers, dworniks, enz omringd worden. Weerkundigen beweren dat de vorst nog langer dan eene maand in dienzelfden hevigen graad kan dureD. Vanhetveron gelukt es tooraschip „Cim- bria", wolke 318 passagiers en 110 manschappen bevatte, zijn slechts 56 personen gered, nl. 34 pas sagiers en 22 manschappen. Volgens de borichten van geredden wa9 Donderdag do „Cimbria" wegens zwaren mist reeds aan den uitgang van de Elbe aangevaren. Nadat de mist opgeklaard was, stoomde het schip verder. Vrijdag-morgen kwam weder een zware mist op, zoodat eerat met halve kracht en later nog zachter voortgestoorad word. Eensklaps hoorde men de stoomfluit van een vreemd schip en het volgende oogenblik zag men op oen afstand van nog geen 150 passen een groen licht. Hierop volgde een vreeselijk gekraak en do „Cimbria" was aan stnarboordzijdo aangevaren. Het lek was zoo groot, dat het schip onmiddellijk be gon te zinkon. Aileen het losmaken der sloepen aan bakboordzijde was mogelijk. Do eerste boot was in een oogenblik zoo overvol, dat zij omsloeg. Een tweedo verdween spoedig door den mist uit het gezicht; een derde nam 39 personen op, die to Cuxhaven aanlandden. Op het dek van do „Cimbria" sloegen de offi cieren de houten banken 6tuk, waaraan zij zich zwemmende vastklemden. Intusschen zonk het schip, dat grootendoels emigranten bevatte, waaronder vele vrouwen en kinderen. Slechts drie vrouwen en één kind zijn hiervan gered. Ze3 stoombooten, die uitgezonden waren, hadden wegens den mist tot gistermorgen vroeg nog geen der verdwenen booten opgespoord. Alleen een brik bracht te Bre merhaven 17 personen aan, die mon, op balken drijvende, had opgevischt. Kapitein Hansen van do „Cimbria" bleef volgens ooggetuigen met do lood sen op de brug van hot schip tot het zonk. Men vermoedt dat nog twee booten met passagiers drij vende zijn. De zestien passagiers on do stoker der „Cimbria", door de „Diamant" gered en te Hamburg aangekomen, hadden zich, nadat do boot der „Cimbria" omge slagen was, in de takelage van de boren water uitstekende masten gered en waren daar in den grootston doodsangst en verkleumd van koude gebleveD, totdat zij door de boot der „Diamant" uit hun hachelijken toestand verlost werden. Velen van hen, die zich in do boot van do „Cimbria" bevonden, verdronken toen die boot voor de tweede maal omsloeg. Velen konden zich niet vasthouden, vielen uit de masten en verdronken. Hot tafereel, dat de ooggetuigen hiervan ophangen, is hartver scheurend. Allen prijzen om het zeerst het gedrag van den gezagvoerder en de bemanning der „Cimbria", die niet van hunne posten weken en al hot mogelijke tot reddiüg aanwendden, totdat zij zeiven den dood in do golven vonden. Zij verhalen echter ook dat de lichten van de „Sultan" (en niet de „Julian' duidelijk uit de maBten te zien waren; dat het hulpgeschrei aan boord van de „Sultan" moet gehoord zijn, doch genoemd schip de reis vervolgde. De geredden zien er meest allen ellendig uit en hebben alles verloren. Somm'gen worden verpleegd, anderen naar hunne woonplaatsen teruggezonden, terwijl enkelen aanst. "Woensdag de reis zullen voortzetten. Het stoomschip „Ilansa" is uit zee te Cuxhaven teruggekeerd. De loods Baehr, die daarmede tot Borkum gekruist had, bericht dat het wrak der „Cimbria" rechtop staat. Do raarsra's zijn bij vloed zelfs zichtbaar. Volgens inlichtingen, bij hetBorkumer lichtschip ingewonnen, was daar echter niets bekend aangaande vermiste booten of geredde passagiers. De „Hansa" zag, niettegenstaande het weder heldor en men voortdurend op den uitkijk was, geene voorwerpen drijven. Onder de te Cuxhaven aangebrachte personen waren twee vrouwen en een Poolsch kind, dat zijne ouders en tante miste. Een jong meisje was in een der volle booten gevonden. Zij had zich aan den rand der boot vastgeklemd; toen had een zeeman haar bij de kleeren gegrepen en vastgehouden, en zoo was zij anderhalf uur lang meegetrokken. Bij het uitlaten eener boot poogde de tweede stuurman insgelijks vrouwen en kinderen te redden. De eerste stuurman prees hem deswege en stak de eene flambouw na de andore aan, om hem bij to lichten; maar eensklaps ging het licht uit en sedert dat oogenblik heeft men van den eersten stuurman niets meer gezien of gehoord. Eenigo geredden verhalen dat zij iu hot donker rondom hulpkreten hoorden en tovergcefs naar de slachtoffers zochten, tot eindelijk het gejammer langzamerhand ophield en men gedurig lijken zag drijveD. Negen uren achtereen hebben zij met inspanning van alle krachten gepoogd het een of andero schip op te sporen, tot ze eindelijk eene Engelsche bark be reikten. BXjixEisrr-A.isri>. Frankrijk. In de Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren de minister Devès, in antwoord op do interpellatie van den heer Cuneo d'Ornano over het afscheuren van hot manifest van prins Napoleon, geantwoord dat niets onregelmatigs geschied is. Bij do20 zaak komt overigens de vrijheid van drukpers geenszins ter sprake. De minister maakte gebruik van zijn recht, toen hij den procureur der republiek op het belangrijke van het geval wees. Eene instructie is thans aangevazgen en hij, de miuister, heeft niet tusschenbeiden te komen. Het geldt hier een ver grijp togen het gemeen© recht, bjj een artikel van het strafwetboek voorzien. De rechter van instruc tie had hot recht om het manifest in beslag te doen nemen. - Do voorzitter der Kamer, de heer BrissoD, deelde daarop mede dat door don heer Cuneo d'Or nano eene motie van ordo was voorgesteld, strek kende om do regeering nit te noodigen de druk perswet van 1S81 te eerbiedigen. - Verscheidene leden stelden daarentegen voor om tot de een voudige orde van den dag over te gaan en hiertoe werd met 400 tegen 88 stemmen door de Kamer besloten. De discussie over de hervorming der rechterlijke macht word daarop voortgezet. De minister Devès lichtte zijn ontwerp toe, strekkende om do onaf zetbaarheid af to schaffen, het personeel te beperken, de rechters door don minister van justitie te doea benoemen, en oen opperste gerechtshof in te stellen, welks leden door de natie zouden benoemd worden, om over strafbare handelingen der rechters vonnis te vollen. Het stelsel van benoeming der rechters werd door hem bestreden. Gemor op verschillende banken). De ex-keizerin Eugenie is gistermorgen te Calais aan wal gestapt en in den loop van den avond te Parijs aangekomen. Volgens een gerucht zou de Senaat als hoog gerechtshof vergaderen, om uitspraak te doen in de zaak van prins Napoleon. De redacteur van de „Figaro", August© Vitu, is (J nog niet kunnen gehoord worden in deze zaak, daar m hij zich te Brusïol bevindt. Uit de instructie schijnt te blijken dat er inder- daad termen bestaan, om den prins te beschuldigen jB vau een aanslag, ten doel hebbende den regcerings- pi vorm te veranderen. Do Bonapartistische afgevaardigden hebben, ton 1 gevolge van eene gehouden partij-vergadering, aan J de dagbladen eene nota toegezonden, waarin zij, op grond dat prins Napoleon met het openbaar maken van zijn manifest de wet volstrekt niet I overtreden heeft, dezen „als gevangene en slacht- I offer van willekeur en geweldenarij" hunne „eer- I biedige sympathie" betuigen. Duitschland. De keizer onderhield zich gistermorgen met de I heereu Pückler, Perpon en Euleoburg. Het over- I breDgen van het lijk van prins Karei naar den I Dom zal in don nacht van Dinsdag op Woensdag, I de inzegening van hot lijk Woensdag, en het over- I brengen Daar de Nikolai-kerk 's nachts van Woens- I dag op Donderdag geschieden. Ter bijwoning va» I de begrafenisplechtigheid worden vele aanverwanten j 1 van het Keizerlijk Huis verwacht. Op dea dag der 11 zilveren bruiloft van den kroonprins zal alleen een cour van familieden gehouden worden. Van deJ| buitenlandsche vorstelijke personen wordt alleen I grootvorst Nicolaas verwacht, wiens komst niet meer kon worden afgetelegrapheerd. Groot-Britannle. Eene Schotsche dame, mej. Baxter, heeft eene TB som van f 1,800,000 geschonken voor de oprichting W eener school voor hooger onderwijs in hare gehoor- toplaats (Dundee). Later heeft zij er nog fl20,0009 bijgevoegd voor do oprichting van een laboratorium.' Aau de „Times" wordt uit Durban gemeld dat Cetewayo langzaam en zonder dat er veel voorL 1

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2