Ramp te Muiden. tumult onder het publiek en werd de ontruiming der zaal gelast. Waarschijnlijk zal appèl van het vonnis aange- teokend worden. Groot-Britannië. Lord Hartington heeft gisteren te Manchester eene redevoering gebonden, waarin hij betoogde dat de oorlog in Egypte volstrekt noodzakelijk was geweest. Met betrekking tot Ierland zeide hij dat daar geheime genootschappon, evenals in Rus land, Duitschlaud, Frankrijk en de Yereenigde Sta ten, bestaan, die den oorlog verklaren aan den eigendom, de orde en de algemeene veiligheid. Waar deze genootschappen bestaan, zijn altijd uiterste maatregelen noodig. De regeering is ernstig voor nemens om agrarische moorden en misdrijven door alle mogelijke middelen te onderdrukken. Dc wet gevende onafhankelijkheid van Ierland zou nimmer kunnen verleend worden. Twee landlieden, Riggings on Flynn, zjjn te Galway opgehangen wegens het vermoorden van twee bailiffs. Sedert een paar maanden zijn te Galway zeven doodvonnissen voltrokken. Rusland. Yolgons de „Golos" heeft de minister van het verkeorswezen tot het aanleggen van wegen in den Caucasas bij den Rijksraad een krediet aan gevraagd van 2,400,000 Rbs., in jaarlijksche ter mijnen van 300,000 Rbs. Bovendien zijn op voor dracht van de ministers van oorlog en van het verkeerswezen 286,000 Rbs. tot het verbeteren van wegen dit jaar toegestaan. De „Rusz" maakt een begin met het afdrukken van do mémoires van Skobeleff, door een boezem vriend openbaar gemaakt. Daarin komen ook voor bijzonderheden omtrent de reis naar Parijs en verklaart Skobeleff o. a. zijne betrekkingen tot Gambetta en verzekert hij dat hij de beroemde anti-Duitscho brandrede volstrekt niet heeft uitge sproken, maar dat ze hem door de Gambettistische pers tegen zijn zin in den mond is gelegd. Gam betta had hem daarop dringend verzocht die rede niet te logenstraffen, daar zij aan de Gambettisti sche politiek gelegenheid gaf zich openlijk to ver klaren en iets wereldkundig te maken, wat de Franschon uit vrees voor Bismarck niet durfden. Zuid-Af rilia. De buitengewone zitting van het Kaapsche Par lement, om over de Basuto-quaestie te beraadsla gen, is gisteren door den gouverneur geopend met «ene redevoering, waarin hij zeide dat deze bijeen komst dringend noodig was ton gevolge van de vijandigheid tusschen de Basuto-hoofden. Bij den veranderden staat van zaken zijn de ministers van meeniDg dat de belaDgen van het land het best ge diend worden door niet in de binnenlandsche zaken tusschen beide te komen, onder handhaving even wel van het toezicht op de buitenlandsche aangele genheden. De Kaapkolonie heeft zich tegenover den Oranje-Yrij staat verbonden tot handhaving der orde aan de grenzen. Het behoud der vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide gouvernementen is van bijzonder gewicht. De volgende zitting is op aanstaanden Maandag bepaald. (Vervolg van het Tweede Blad.) Om zich eenig denkbeeld te vormen van de ge weldige luchtdrukking, die de ontploffing veroor zaakte, wordt nog gemeld dat onderscheidene inge zetenen ook van Haarlem, welke plaats 5 a 6 uur gaans van Muiden verwijderd ligt, op het oogenblik der ramp duidelijk hunne vensters hebben hooren schudden. Zelfs te Nieuwveen bij Alphen werden vier onmiddellijk op elkander volgende schuddingen of schokkingen waargenomen, welke de gebouwen en schepen deden trillen en waarmede eengeruisch gepaard ging. Men dacht ook daar op het eerste oogenblik aan eeno aardschudding. Het wemelt van nieuwsgierigon uit Amsterdam en van elders, de spoortreinen zijn proppend vol. De postbeambten hadden handen vol werk om tele grammen en brieven rond te brengen. Bij Muiden was de schok zoo hevig, dat het water or ook nit de vaart over den oever sloeg. Te Hdversum doofden alle lichten uit. Aan alle stations van den Oosterspoorweg en den Gooischen tram (die gisteren uitmuntend in den dienst voorzag en heden extra-treinen laat loopen) heerschte de grootste levendigheid, nee! Diemen bestormde don tram die om halftien Amsterdam had verlaten. Tot het verleenen van geneeskundige hulp waren op de plaats des onheils aanwezig: dr. Lassow, van Muiden; dr. Mol, van Kaarden; Yan Delden, oud-officier van gezondheid van het O.-I. leger, en dr. Kooiman, uit Diemerbrug. De kerken te Muiden hebben niet minder schade geleden dan de overige perceelen. Bij de brug, rechts van Amster dam komende, zag men echter eea huis waarin geen enkele ruit was gebroken. De aloude kunst en wetenschappen bevorderende Maatschappij V. W., te Amsterdam, heeft besloten eeno oponbare uitvoering te geven, tot leniging van de ellende, door do ramp bij Muiden veroorzaakt. In Muiden beeft zich reeds een voorloopige com missie gevormd, om in do vreeselijke ellende hulp te verleenen. Onderscheidene huisgezinnen zijn van alles beroofd en hebben geen plaats des onder komens meer, terwijl do verdiensten van zoovelen door dit vreeselijke ongeval geheel opgehouden zijn. Do Gooische stoomtram te Amsterdam werd den geheelen dag door een groote menigte bestormd met groote moeite kon de orde gehandhaafd blijven door een groot aantal politie agenten. De commissaris des Konings, die van Haarlem naar de hoofdstad kwam om zijne gewonoaudieotio te verleenen, heeft zich, na van het onheil ver nomen te hebben, onmiddellijk naar Muiden begeven. Door den Havenstoombootdienst to Amsterdam wordt belangstellenden de gelegenheid aangeboden morgeD, Zondag, per stoomboot een tochtje te maken naar Muiden, langs Weesp, ter bezichtiging van de ruïnen. Nu door het vreeselijk onheil, dat haar getroffon heeft, aller oogen gevestigd zijn op de buskruit fabriek te Muiden, boezemt het een en ander uit het verleden van „Do Krijgsman" den lezers wol- licht belang in. Ruim eeue halve eeuw geleden bestonden hier te lande niet minder dan dertien buskruitmolens. Vóór 1795 verkeerden de toen bestaande in bloeien- den toestand, daar er een belangrijke uitvoer van buskruit, met name naar de Noordsche rijken plaats had. Doch dewijl dio uitvoer van 1795—1814 verbo den was, geraakten de fabrieken begrijpelijkerwijze in verval, en ook na 1S15, toon er voor de grens vestingen in de zuidelijke Nederlanden belangrijke bestellingen inkwamen, bleef het kwijnen aanhou den en verminderde het aantal molens gestadig. Onder acht molens werden do bestellingen van het Rijk verdeeld. En dat was voor de fabrikanten juist te veel om van te sterven en te weinig om van to leven, terwijl het Rijk eene verzameling van alles behalve golijksoortig buskruit verkreeg. Dit bracht den heer J. J. Bredius, eigenaar van de lang bestaande „Krijgsman", in 1843 op het denkbeeld, do eigenaars van zeven fabrieken tot het aangaan van eone associatie onder de firma van „Gezamenlijke buskraitmakers in Noord-Hol land en Utrecht en Zeeland" to bewegen. Zij kreeg het leeuwendeel der Rijksbestellingen en sedert 1848 werden deze bijna alle te Muiden uitgevoerd, zoo dat de fabriek aldaar moest worden vergroot. Te reeder ging men hiertoe over, toen minister Yan den Bosch het donkbeeld opperde, om eene Rijks- fabriek op te richten, welk plan door de vernieu wing in 1869 van de „Krijgsman" niet doorging. Van toen af stoDd de fabriek onder het bijzonder toezicht van den minister van oorlog. Sedert 1702 stond „de Krijgsman" daar, waar zij gisterochtend nog stond, in een lagen, kleinen polder, die door stevige kaden en een vrij diepe en breede ringvaart is omgeven. De grond is los en veenachtig en de bouwing en afscheiding der gebouwen heeft daardoor nooit zoo kannen geschie den, als tot vermindering van het gevaar bij ont ploffing van één gebouw wenschelijk was. Men trachtte door hot pooten van boomen, het graven van greppels on slooten en het aanleggen van gras grond, zooveel mogelijk in de vermindering van het gevaar te voorzien. De beweegkracht in „De Krijgsman" werd door óéne stoommachine verkregen, die door een over dekte as met de beide molens verbonden was en door middel van een metallieke koord aan de meer afgelegen werkplaatsen drijfkracht verstrekte. Zonder de beweging in de andore gebouwen te stremmen, kon elke werkplaats stilstaan en ter vermijding van gevaar was het drijfwerk niet in, maar tegen do gebouwen aan geplaatst. In de molengebouwen geschiedde de fabricage van het kruit; groote steonen maalden daar het poeder, in zijne verschillende phasen. Meer naar achtc-ren waren de droogkamers, stoven genaamd, waar hot kruit na zijn verblijf in het vooraanstaande zoogenaamde lochtdroogliuis gebracht werd. In de- toreDS werd het meeste kruit bewaard; ze zijn - en we wezen er reeds op hoeveel onheil daardoor- voorkomen is - behouden. De busjeshuizen bewaar den de tallooze met kruit gevulde blikken busjes,, welke in vorm gelijken op de oude jagerskruit- hoorons. Deze gebouwen zijn in de lucht gespron gen, evenals de glanshuizen, waar zich een kolos sale hoeveelheid kruit moet hebben bevonden, ert werkplaatsen en magazijnen van materieel. Do fabriek de „Krijgsman" was oorspronkelijk gevestigd in de nabijheid van Amsterdam, aan hetr Kruitmakerspad, waar zij in't laatste der 17de eeuw- werd opgeheven, om in 1702 door de tocnmallige- eigenaars onder do firma Lijnslager en Yan Kruijfc verplaatst te worden. De eigendom van den molon bleef steeds aan de nakomelingen dier heeren, totdat één hunner, wijlen de heer Abr. Bredius, dien voor zich alleen verkreeg. Thans was directeur de heer M. F. Bredius» Yolgens Dader bericht van heden is de ramp ver moedelijk veroorzaakt door het ontvonken van een- vuursteen tjo, dat bij het malen is uiteengespat. Do namen der elf dooden zijn J. A. Karsemeyer, chef, Sipko Yan der "Weyden, Dirk Dolleman, Jan Yan Wilsum, Gerard Krcune, Gerrit Yan Ravenswaay, Evert Klok, Jacob Yis, Jacob Yis Gzn,, Leendert Van der Sluys en Gerrit Jongkind. Er zijn nog 12 gekwetsten, die men hoopt in leven te houden». Onzo berichtgever nam de lijken in oogenschouw, welke in een loods van een kuiper op den grond neergelegd waren. Twee waren goed herkenbaar; het overige echter bestaat slechts uit bijeeDgelegde ledematen. Het geheel biedt een afgrijselijk schouw spel aan. Op verschillende punten van Muiden is men be gonnen met het inzamelen van liefdegaven. De tram vervoort nog duizenden personen. De vrouw van Jacob Yis, sedert een paar dagen bevallen, is hedenmorgen door den schrik gestorveD» De minister van oorlog is heden, vergezeld van zijn adjudant, uit do residentie naar Muidon ver trokken, ten einde aldaar in overleg te treden met de militaire autoriteiten, op zijn bevel naar het tooneel van de ramp gezonden tot het verleenen van hulp. Twee bij de ramp gekwetsto personen zijn op last van den burgemeester dor gemeente Muiden naar Amsterdam gezonden ter verpleging in het Binnengasthuis. Indien blijken mocht dat nog meer deren die hulp behoeven, zullen ook zij naar boven» gemeld gesticht worden overgebracht. Niet alle vermisten zijn gevonden, en men sprak te Muiden heden zelfs nog van drie personen die als dood zonden zijn opgegeven. De juistheid daar van is echter nog niet gebleken. Het getal gekwetsten is groofer dan aanvanke lijk werd gedacht. Voor zoover bekend, zijn ze de volgenden: D. Schijf, Mina Bakker, dienstbode, vrouw Karsemeyer, Huysteede, W. Van "VVaalen, Ruysendaal, Diekmeyer, Kreunen, broeder van den overledene, en Lubbers, allen gehuwd en kinderen hebbende. De meeste gekwetsten worden in hanne woningen verpleegd. Een wensch is overal in de buurt algemeen, nl. dat de overheid den herbouw niet vergunne zoo dicht bij een bevolkte plaats. Een denkbeeld dat het Hbl. hoorde opperen om kruit- en dynamiet- fabrieken alléén op Schokland to dulden, i3 zoo kwaad niet gevonden. Telegrammen, WEENEN, 18 Januari. In het theater aan dc Wieden alhier brak gisteravond gedurende de voor stelling plotseling een vreeselijke paniek uit. Brand lucht verspreidde zich in de zaal en tegelijkertijd hoorde men het geroep „brand." De politie en de brandweer verschenen onmiddellijk op het tooneel» Het publiek vluchtte naar do uitgangen. Dames vielen in onmacht. Eindelijk gelukte het een der brandcommi88arissen zijn stem boven het ramoer te verheffen en verzekerde hij dat alles valsch alarm was geweest. Er was slechts een heerenhoed onacht zaam over een gasarm gehangen en daardoor in brand geraakt. Men telde een meDigte lichte ver wonden, gelukkig echter geen ernstige. CAIRO, 19 Januari. Het decreet betreffende de opheffing der controle is uitgesteld. ROME, 19 Januari. De in de nabijheid van Palermo gelegen zwavelgroeve Arciprete is vernield 22 arbeiders kwamen daarbij om het leven. BRUSSEL, 20 Januari. Volgons do „Etoile Beige"

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2