LEIDSCH DAGBLAD, N°. 7033. Zaterdag 2G Januari. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Toer Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Alroodtrlyke Hommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEB ADVERTEST1EK: Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootera letter» naar plaatsrnimte, Voor het ineaasee- ran buiten da stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 10 Januari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Zaandam", waarvan de laatste bus lichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Zaterdag den 20sten Januari a. s., des morgens te halfzes. Ten postkantoro alhier moeten de brieven enz. das uiterlijk hedennacht te twaalf uren bezorgd zijn. Do commissie belast met het afnemen van het praktisch apothekersexamen heeft in hare zitting van heden tot apotheker bevorderd de heeren H. Boddé, G. E. Bouwers, A. Robertson en J. Swildcns. Do indrukken, door het gisteravond in de Stads paal gegeven "Wagner-concert op de vrij talrijke hoorders teweeggebracht, waren zeker zeer verschil lend. Het was toch een concert, dat veel vóór, maar ook veel tegen zich had. Men was in de gelegen heid een orkest te liooren, waarvan we althans hier niet gemakkelijk de weerga zullen zien optre den. Welk een daverend applaus brak er b. v. Diet na de ouverture „Tannhauser" los. Ook in de overige toonscheppingen werd niet alleen getoond uit welko meesters het orkest be staat, maar ook wolk een meester de 32-jarige directeur, de heer A. Seidl, zelf is. Overweldigend was soms het volume geluid dat door het voor zulk een concert te kleine gebouw klonk; en ook bij de zangeressen bleek het onmiskenbaar dat zij gewoon zijn voor veel grootere zalen zich te doen hooren. Wijselijk hadden vele personen beneden dan ook meer naar achter in de zaal plaats genomen. Op veel liefelijks en schoons werden we onthaald het publiek liet zich tegenover hen die de partijen ▼an Siegmund, Sieglinde en Isolde vervulden, aller minst onbetuigdmet aandacht werden ze gevolgd- maar toch bleek hoe gewaagd het is fragmenten uit Wagnersche muziekdrama's in een concertzaal uit te voeren vooral in de slotscène uit „Tristan und Isoldo", waarin Isolde stervende neerzinkt op het lijk van haren geliefde. Nu stond zij daar in een niet e6ns gewoon, maar zelfs - evenals later in het slotnommer van het programma de overige dames in een vrij opzichtig concert-toilet. De Amsterdammers zijn daarom wel te benij den dat zij de eonig uitverkorenen in ons land waren bij wie zulks niet behoefde te geschieden. Zij konden méér dan onze stadgenooten naar waarde en volop genieten. Zij hoorden alles in geregelde volgorde. Zeer juist merkte de bekwame muziek criticus van het Rott. Nbl., die reeds dikwijls ge toond heeft voor zijne taak uitstekend berekend te zijn, dan ook op - hetgeen ieder zal onderschrijven - dat, wanneer we niet alle kracht, allen invloed aan de ouverture eener opera ontzeggeD, wanneer we in de ouverture iets meer zien dan een stuk dat voorgespeeld wordt ten einde don laatkomers ge legenheid te geven hunne plaatsen in te nemen vóór de opera zelve begint, wanneer we er inzien eene voorbereiding om ons in de stemming te bren gen, ten einde het werk des meesters ten volle te genieten, het voor ons dan een uitgemaakte zaak moet zijn, dat op een ouverture Tannhauser geen Frühlingslied en Liebesdnett uit de Walküre vol gen kan. Dat geldt voor alle opera's; 't meest natuurlijk voor de bekende opera's en boven allen voor de opera's van Wagner. Ge geeft u over aan de zachte betoovering der welbekende tonen, ge laat u wiegen op de harmonieën die n bekend zijn en ziet in gedachten reeds het tooneel, waar het motief dat nog slechts even aangegeven wordt, verder uit gewerkt zal wordeD. De laatste accoorden der ouver ture ruischen nog door de zaal en heeft de muziek u werkelijk aangogrepon - zooals die gisteren met de onbeschrijfelijke schoone uitvoering der Tann- hau6er-ouverture bij iederen toehoorder het geval moet zyn geweest - dan denkt ge bijna niet aan applaus, dan wacht ge in ademlooze spanning 't vervolg. Is dat vervolg, zooals op concerten dik wijls het geval zal zijn, een lied, een muziekstuk dat op zich zelf staat, dat niet voor het tooneel is bewerkt, ook dan zal de indruk na een sterk spre kende ouverture niet terstond gunstig zijn; beter zijn in elk geval voor dat doel de ouvertures die Beethoven heeft geschreven en die op zich zeiven afgeronde concertstukken zijnmaar een enkel nummer is dan tcch doorgaans voldoende om den machtigen indruk der ouverture oenigszins te ver zachten en men geniet het overige van 'fc concert met onbevangen geest. Doch is dat tweedo nummer wederom een stuk van een opera, - niet van de opera waarop ge werdt voorbereid door de ouvortnre - en 't derde nummer nogmaals een brokstuk, zonder kop of staart, dan wordt het gehoor ten slotte even pijn lijk getroffen als 't gezicht onaangenaam aangedaan wordt door een samenvoeging van kleuren, die op zichzelven schoon kunnen wezen, maar niet in harmonie zijn. 't Concert van gisteravond was bepaald zenuw schokkend; het maakte gejaagd, angstig, ongedurig; men wist niet wat het was en toch werd men aan gegrepen dcor een onbohaagljjk gevoel, teweegge bracht door den chaos van schoono stukken, die te zamen een ongonietebjk mengelmoes vormden. De samensteller van het pogramma zal zeker wol een vereerder van Wagner wezen, we houden er ons van verzekerd; maar dat hij don geest zijn meesters heeft begrepen, dat betwijfelen wo; zijn programma was is één woord een heiligschennis. De afdeeling Leiden en Omstreken vaD de Maatschappij tot bovordering der Bouwkunst hield gisteravond in het Nutsgebouw hare eerste verga dering in dit jaar, welke door den voorzitter werd geopend met den wensch dat de verschillende leden in den nieuwen jaarkring voorspoed in hunne zaken mochton hebben, dat het hun in alle opzichten wel moge gaan en dat hot aller leus moge zijn de bijeenkomsten zoo gezellig en leerzaam mogelijk te maken. Aan de orde waren vier in de brievenbus gevon den vragen, waarover in deze vergadering rapport werd uitgebracht. Gaven reeds alle punten stof tot discussie, niet het minst was dit het geval mot het laatste. Die vraag was gesplitst in 4 onderdeelen, nl. lo. Is inschrijving en daarna afmijnen bij opbod gewen8cht voor beider belangen 2o. Is uit een eerlijkhcidsbeginsel een coalitie van aannemers te verdedigen, waarbij ieders som met een zeker bedrag verhoogd wordt, om zulk9 na de gunning onder de inschrijvers te verdeelen 3o. Verdient het aanbe veling de begrootingssommon vóór de besteding bekend te maken? en 4o. WelkeaanbestediDgswijze is de beste? Waarbij worden dus do belangen van aanbesteders en aannemers beide te gelijk goed behartigd? Zeer uitvoerig en zaakrijk waren deze vragen beantwoord en na veel discussie was men het eens dat enkele inschrijvingen en geen afmijnen bij opbod de voorkeur verdienen en tevens dat de bekend making van begrootiDgs8ommen volstrekt goed is. Het gebruik van steenkalk en machine-timmer werk werd ook uitvoerig besproken. Ook bij deze vragen kwam men tot het besluit dat beide zaken aanbeveling verdienen, mits de melange bij steen- kalk goed genomen en scherp rivierzand gebezigd wordt. Bij machine-timmerwerk is het vooral ook noodig dat er een goed gebruik van wordt gemaakt. Het plan om een adres aan de Tweede Kamer te zenden in zake de weder-benoeming van Rijks adviseurs, vond niet genoeg voorstanders. Op eene volgende vergadering hoopt men echter een nader adres in overweging te geven. Op eene in Februari te honden vergadering znl- len, volgens een nn genomen beslnit, ten toon wor den gesteld de antwoorden op de door de Maat schappij uitgeschreven prijsvragen. Dr. W. N. Du Rieu heeft tevens toezegging gedaan op die verga dering eene bijdrage te leveren. Een voorstel van de leden om op dien avond personen te mogen introdu- ceeren, werd aangenomen en tevens besloot men ieders getal introduced niet hooger dan 3 mocht zijn. Ton slotte werden de heeren Kok, Lancel, Yan Dam en Bouwmeester nog aangewezen om rapport uit te brengen omtrent een in de bus gevonden vraag, betreffende de verhouding die er bestaat bij onderaannemers bij aanbestedingen en het gilde van vroeger tijd tegenover het patent wat tegenwoordig bestaat. Gisteravond trad in do vergadering met dames der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier de heer P. M. Keiler Yan Hoorn, uit Dordrecht, als spreker op. In eene boeiende rede schetste hij zijn vrij talrijk gehoor de groote verdiensten van den te vroeg ontslapen letterkundige J. J. Cremer. Na de pauze droeg de spreker nog een paar kleinere stukjes voor, waarbij hij o. a. op geestige wijze oen pleidooi tusschon de letters g en c ten beste gaf. De Staatscourant van heden bevat het ver slag over den toestand van en do aankoopen en geschenken van het Rijks-Kabinet van pleisterbeel den, teekeningen, prenten enz. te Leiden. Indertijd is medegedeeld dat de heer Crans als directeur van den stoomtram Katwijk-Leiden ont slag heeft genomen. Door den heer Ameshoff is toen een candidaat-directeur aan zijne mede-com missarissen aanbevolen. Deze heeren kannen zich met die aanbeveling niet vereenigen. Naar wij nu vernemen bestaat bij hen het plan om die lijn aan de Hollandsche Spoorwegmaatschappij over te doen, waartoe onderhandelingen zijn aangeknoopt. Dv. N.) Door den heer A. H. Spruyt, lid der afdeeling Hazerswoude—Koudekerk der Holl. Maatschappij van Landbouw, is eveneens een proef genomen met het iümaken van gras. Twee zijner beesten is hij den 14den November gaan voederen met dit gras, dat het uiterlijk heeft van bruin gebroeid hooi, dat erg vochtig is, doch bijzonder taai, terwijl de reuk veel overeenkomst heeft mot gewaterd iepenhout. Om den reuk oenigszins te verminderen, wordt het gras dat des avonds gebruikt wordt, overdag een weinig uitgegooid in de schuur. Den llden November zijn die twee koeien gemolken en gaven toen te zamen 14 kan melk; tien dagen daarna gaven zij nog dezelfde hoeveelheid, tot den 24sten December, toen zij een kan verminderden, en den 5den Januari nog een kan. De reden van die vermindering is deze dat zij dichter bij het kalveren komen, namelijk in Mei, terwijl zij toch alle gevoederd worden met het gras. Nog kan als oorzaak worden aangemerkt dat do beesten het gras toen met niet zooveel graagte aten omdat de smaak van het gras cenigszins slechter was, veroorzaakt door een balk in de schuur, waar door het gras niet zoo vast is kunnen gestampt worden dan wel noodig is. In de maand December verkreeg de heer Spruyt evenveel room van de met gras gevoederde beesten als van die welke met hooi werden gevoederd, doch hij verkreeg 4 ons boter meer van het hooi dan van het gras. In Januari echter gaven zij wederom dezelfde hoeveel heid room, doch nu gaf de grasroom drie ons boter meer dan de hooiroom, alles van G kan roomhierbij moet echter aangemerkt worden dat de graskoeien nu te zamen 4 reepjes koek per dag ontvingen. Op eene vergadering van genoemde afdeeling had de heer Sprnyt zoowel gras als melk en boter dier grasbeesten medegebracht om dit door de leden te

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1