N°. 7032. Vrijdag 19 Januari. A0. 1883. Avon cl - editi e. LEIDSCH DAGBLAD, PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. fV Franco per post.a 1.40. Abonderlijlta Kommen.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—8 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incaasee*» ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 8 tot 16 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Officieel© Kennisgevingon. Burgemeester en Wethouders van Leiden roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen, enz., welke over het afge- loopen jaar 1882 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóór uit0. Januari e. k.,ter Gemeente-Secretarie (afdee- ling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Januari 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 18 Januari. Onder overlegging van de rapporten der com missie van fabricage op de verzoeken van commis sarissen der vereeniging „Mu9is Sacrum" om eene looziug voor hemelwater te leggen aan de Singel gracht, do vred. J. W. Speet om een plankijs te leggen in do Vierde Binnenvestgracht, A. J. Voer- mans tot het doen rooien van boomen langs het Haagsche trekpad en het bestuur der IJsel-Stoom- tramwegmaatschappij om den tramweg tot. in het Noordeinde door te trekken, geven B. en "Ws. den gemeenteraad in overweging overeenkomstig de con clusie dier rapporten te besluiten en alzoo de beide eerstgenoemde verzoeken onder de voorgestelde voorwaarden in te willigen en op de boide laatst genoemde afwijzend te beschikken. Wat het laatste verzoek betreft, heeft de commissie van fabricage geen grond kunnen vinden, om dit gunstig aan te bevelen, omdat de zorg voor de openbare veiligheid, door den gemeenteraad reeds bij vroeger besluit in acht genomen, en de drukke passage door het Noord einde van en naar den Witten Singel en den Haag- weg zulks gebieden. Ten gevolge van het vertrek uit do gemeente van E. Van der Kamp zijn de betrekkingen van ambtenaar belast met het toezicht op de honden ter richtige invordering der hondenbelasting en een inspecteur van politie vacant. Evenals vroeger zal alvorens door den burgemeester iu de vacature van inspecteur van politie wordt voorzien, tot de be noeming van een ambtenaar belast mot het toe zicht op de honden moeten worden overgegaan. Onder mededeeling dat voor inspecteur van politie in de eerste plaats in aanmerking komt Rinze Pronk, onder-inspecteur te Rotterdam, stellen B. en Ws. voor aan E. Van der Kamp eervol ontslag te ver- leenen uit genoemde betrekking, gerekend te zijn ingegaan met 1 JaDuari 1883, en tot de banoeming van een opvolger over te gaan. Na ingewonnen advies van den voorzitter der commissie van fabricage geven B. en Ws. in ovewerging aan D. A. J. Hoogenstraaton vergunning te verleenen om de stoep voor zijn huis aan hot Steen8chuur No. 2 met palen en ijzeren gordingen te verlengen in de Kerksteeg, mits de gording uit het schuin gebouwde gedeelte aan don hoek der steeg niet grooter zij dan één meter en uit het midden hoogstens zeventig centimeter uitspringende, alsmede de hardsteenen band niet hooger dan drie centimeter boven de straat, - zoomede aan J. Kor- pershoek vergunning te verleenen om een tocht- huisje te plaatsen op de stoep voor zijn huis aan de Nieuwstraat, gedurende de wintermaanden, mits tot wederopzeggens too en tegen betaling van het bij het tarief vastgestelde recht. Blijkens het rapport der commissie van fabricage op het verzoek van de heeren P. Alma en Jhs. Meyer, die zich per adres tot den gemeenteraad om bestrating van den Morschsingel hebben ge wend, zouden dit eene uitgave vorderen van f 1000, terwijl door eene begrinting aan de bezwaren van adressanten kan worden tegemoet gekomen. Mat het oog op de belangrijke uitgave aan eene bestra ting verbonden, geven B. en Ws. in overweging afwijzend op het verzoek te beschikken. Der commissie van financ ën schijnt het voor stel van Burg. en Weths. tot wederverhuring der Armenkerk weinig aannemelijk te zijn. Zij acht het reeds in den regel minder weDschelijk dat de ge meente aan eenig kerkgenootschap een kerkgebouw ten gebruike verschaft, al zij dit tegen betaling van eenigen huurprijs. Maar bovendien is in dit geval aan dergelijk contract een bijzonder bezwaar ver bonden. Het kerkgenootschap heeft, in billijkheid aanspraak op dat gebruik, omdat het gebouw zijne tegenwoordige waarde voor een groot doel te dan ken heeft aan herstellingen en verbeteringen op kos ten van dat kerkgenootschap; vandaar dan ook de lage voorgestelde huurprijs 25) tegenover een assurantiesom van f 8000. De commissie meent dat deze ingewikkelde toestand niet behoort te worden bestendigd en op dezen grond kan zij zich met het gedane voorstel niet vereenigon. Om tot eenb bevre digende oplossing te geraken zou verkoop te ver kiezen zijn boven verhuur. Als een billijke koop prijs zou aan den korkoraad kunnen worden voor gesteld eene som, evenredig aan den toestand van het gebouw vóór de bedoelde herstellingen en vor- boteringen. Met het oog op de tegenwoordige waarde van dergelijke panden meent de commissie als cijfer te mogen stellen f 6000, een bedrag dat in verge lijking dus ook veel hooger komt dan de thans door Burg. en Weths. voorgestelde hunrprjjs. Door den heer W. G. Godzen te Amsterdam is in zijne hoedanigheid als voogd van den minder jarigen Cornelis Ernst Duyts, student in de medi cijnen alhier, medegedeeld dat zijn genoemde pupil, te Leiden op het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1882, aangeslagen, ook te Amster dam voor het belastingjaar 1881/1882 als belasting schuldige is beschouwd omdat hij geacht wordt in de plaats van het domicilie van zijn voogd ook zijn hoofdverblijf te hebben. Op verschillende door hen aangevoerde gronden geven B. en Ws. in overweging op de reclame afwijzend te beschikken on alzoo aan reclamant te kennen te geven, dat zijn pupil te recht alhier op het kohier is aange slagen en dat mitsdien geen termen bestaan tot restitutie van den betaalden aanslag. De heer H. Prins Visser, med.-doctorandus te Leiden, is voor den tijd van 3 jaren benoemd tot assissent-heelmeester aan het ziekenhuis op den Coolsingel te Rotterdam. Overwegende dat de aanvrage niet op het oog heeft uitbreiding te geven aan het bestaande koffiehuis, doch alleen geschiedt om aan de leden der in bedoeld lokaal op te richten sociëteit op hun verzoek sterken drank in het klein to mogen ver schaffen, hebben B. en Ws. besloten aan den heer J. H. M. Taverne vergunning te verleenen voor den verkoop van sterken drank in het klein in het voorlokaal op de tweede verdieping van zijn kof fiehuis aan de Breestraat, en zulks voor den tijd yan één jaar, ingaande den lsten Februari 1883. De Staatscourant van heden behelst een uittrek sel uit hot Verslag omtrent het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden, van 25 September 1881 tot 25 September 1882. De voordracht voor gemeentearts te Wage- ningen, in plaats van den eervol ontslagen dr. Per sant Snoep, bestaat uit de heeren dr. R. Rzn. Bijlsma te Lochem en P. Timmer te Leiden. Door ongesteldheid van den heer Enderléuit Leiden, die zijne medewerking had toegezegd voor de aanstaande quartet-soirée te 's-Hage, zal de ken nismaking mot het trio van Bronsart eerst later plaats hebben. Ter vervanging van den heer En- derlé zal een jeugdig Fransch pianist optreden, Alphonse Thibaud, premier prix van het P&rijsche conservatoire (in 1876) en leerling van Marmontel, die zich met succe3 o. a. bij Pasdelonp en te Madrid deed hooren. Het toeval wilde dat de heer Thibaud zich in de residentie bevindt. Den 24sten Januari a. s. zal te Katwijk aan Zee de aanwijzing plaats hebben van een belangrijk werk, aldaar uit te voeren. Het zal n.l. bestaan uit het afgraven en ophoogen, het maken van bestra tingen, helmbeplantingen enz., van een gedeelte der gronden tusschen het Groote Badhuis en het uit wateringskanaal van Rijnland. De langs den zee kant loopende weg, die een breedte heeft van 20 roeter, moet behoudens de hellingen worden gemaakt tot de hoogte van 10 meter -f- A. P., terwijl hij over zijne breedte 0.70 meter helling heeft, zoodat de kruin van het talnd ligt op 9.30 meter -f- A. P. Deze weg vereeoigt zich dan aan het einde onder eene helling van 1 op 50 met do Tramstraat. Do verbindingsweg is mede 20 meter breed. De weg, die 40 meter meer landwaarts dan de zooeven ge noemde moet worden aangelegd, verkrijgt eene breedte van 20 meter. Het middelgedeelte ligt op 10 meter -f- A. P. De weg ter verbinding met den achterweg verkrijgt een helling van 1 op 70. De verdere egaliseering zal plaats hebben volgens de grenslijnon die op de verkrijgbaar gestelde teeke- ningen zijn aangegeven. Op 31 December 1881 bestond do bevolking der gemeente Voorhout uit 642 mannen en 465 vrouwen, te zamen 1107 ingezetenen deze is in 1882 vermeerderd met 56 mannen en 34 vrouwen door vestiging in de gemeente, met 17 jongens en 21 meis jes door geboorte, waaronder een tweolinggeboorte; verminderd met 52 mannen en 46 vrouwen wegens vertrek nit de gemeente en met 8 mannen en 9- vronwen wegens overlijden, zoodat de geheele be volking op 31 December 1882 bestond nit 655 man nen en 465 vrouwen, te zamen 1120 inwoners. Er werden gesloten elf huwelijken en 4 kinderen leven loos geboren. Verleden week is door den gemeenteraad van Voorburg mot 3 tegen 2 stemmen concessie verleend tot het leggen van een stoomtramweg door het dorp. Een adres, onderteekend ook door vele aanzienlijke bewoners van Voorburg, zal den.' gemeenteraad worden toegezonden om te verzoeken op bovengenoemd besluit terug te komen. Tal van ouders van leerlingen der H. B.- School te 's-Hage hebben het plan zich per adres tot den gemeenteraad te wenden met het verzoek alle pogingen in het werk te stollen om dr. Kop- peschaar als directeur der H. B.-S. te behouden. Eergi8ternamiddag hebben voor het gebouw der H. B. school samenscholingen plaats gehad van eene talrijke menigte leerlingen dier inrichting, met kenneljjk vijandige bedoelingen tegen een der leer aren, die wijselijk in het gebouw gebleven is tot dat de jongens verstrooid waren. De directeur gaf gisteren aan de leerlingen zijn ernstig misnoegen te kennen over deze demonstratie. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat in den loop van 1883 acht studenten in de geneeskunde aan de univer siteiten hier te lande, op den voet der bepalingea van genoemd reglement, zullen worden toegelaten tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Augustus 1880 (Staatsblad no. 145), om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tot officier van gezondheid der 2Je klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht aan te nemen. De toelating van vier dier studenten zal plaats hebben in de maand Maart, die der overigen in de maand November. De aan vragen om toelating bij hot departement van oor log moeten ingekomen zijndie betreffende eene toe-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1