Z. M. heeft met 1 Mei a. s. aan den heer J. Fiohet Jr., op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als directeur van het postkantoor te Leiden- aan A. L. Schmidt Jr., met 1 Maart, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Gouda; - met 20 Jan. a. s., benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Moppel, rar. G. W. baron De Vos Van Steen wijk, te De Wijk; - aan mr. J. J. Kuipers, te Hee?enveen, met 16 Jan. a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in hot arrond. Beetsterzwaag. Gemengd Nieuws. Naar aanleiding van ons bericht over het springen van het kruitschip kan nog worden medegedeeld dat van de toen geredden ook nog in leven is mejaffrouw J. G. Moulee, thans wonende op Meermansburg" alhier, wier vader destijds in de nai yheid der Ruïne een glaswinkel had, waarin ook alles werd verbrijzeld en hnn kind, liggende in de wieg, van onder de glasscherven is gered ge worden. Het bestuur der IJsel Stoomtram- wegmaatscbappij heeft zich tot onzen gemeenteraad gewend met het verzoek om hare lijn, welke thans buiten de voormalige Wittepoort eindigt, door te mogen trekken tot in de stad aan de Varkenmarkt. In de gemeente Haarlemmermeer wer den in 1882 door de politie opgemaakt 261 pro cessen-verbaal, waaronder 53 wegens overtreding der drankwet. Volgens bet Vaderland zal te 's-Hage door eene naamlooze vennootschap worden gesticht eene overdekte markt, in de Eerste Wagenstraat, alzoo in het centrum en het meest bedrijvige en drukst bezochte gedeelte, waar een prachtige monu mentale gevel zal worden opgetrokken, versierd met reusachtige en kleinere kolommen van graniet en marmer; de twee hoofdzuilen zullen 75 centi meter middellijn hebben. Door dezen uitsluitend voor de koopers bestemden toegang komt men niet terstond op de markt, maar in een allerliefste pas sage, door acht nette winkels - vier aan weerszijden - gevormd. Naar de Arnh. Crt. verneemt, zullen de luchtreizigers Eugène Godard ainé en Pierre Crommelin bij gelegenheid der aanstaande inter nationale tentoonstelling te Amsterdam aldaar eenige luchtreizen met hun reuzenballon ondernemen. Ook te Kralingen en te Schiedam hoeft zich een geval van pokken voorgedaan. Met het oog op het in vele streken van Noord-Brabant door den hoogen waterstand ontstane gebrek heeft er de Commissaris des Konings de Pro vinciale Watersnood-commissie in het loven geroe pen. Tot leden zijn benGemd mr. L. Gerrits on jhr. J. De la Court, leden van Gedeputeerde Staten, jhr. M. Snoeck Hintham en A. Smits, wethouder te 's-Bosch; voorts zijn de burgemeesters in het ge west bij algemeene aanschrijving nitgenoodigd, om waar noodig, plaatselijke Watersnood-commissiën samen te stellen, bestaande uit het Dagelijksch Be stuur, eventueel met toevoeging van enkele inge zetenen. Men schrijft uit Deventer dat het water er lang zaam valt. De commissie voor den watersnood laat dagelijks vaste spijzen voor ruim 860 noodlijdenden koken. Zij heeft aan 146 gezinnen huisvesting verleend in twee gemeentescholen. Tegen heden hoopte de fabriek der firma Ankersmit Cie. (een zeer groote stoomkatoenfabriekj het werk te kunnen laten hervatten. Uit Worms wordt gemeld dat de grootste nood ten gevolge van de overstroomingen heerscht in het district Frankenthal en de kreitsen Bensheim en Groszgerau. Het aantal ingestorte huizen alleen in eerstgenoemd district bedraagt meer dan 600, waardoor omstreeks 3000 menschen van dak be roofd zijn. Aan het „Maunheimer TagG^a^" wordt het vol gende bericht dat het blad terecht het hartver- acheurendste schouwspel noemt, dat de watersnood heeft opgeleverdIn de nabijheid van Oppau dreef een wieg aan wal, waarin zich een levend kind bevond en waaraan vastgeklemd hing het lijk der moeder, die van haar lieveling ook in den dood niet kon scheiden. Een zeeman, die aan de haven Saint- Nicolas te Parijs werkzaam was, vond een kinder handje, dat door de Seine op het droge was ge worpen. Bij onderzoek bleek dat het de linkerhand was vau een kindje van 2 of 3 maandeD. Het ver moeden bevestigde zich ook later dat het kindje door wreede handen was omgebracht. Daarna had men het lijkje in stukken gehakt en in de Seine geworpen. Er zijn in 1882 niet minder dan 41 the aters afgebrand: 17 in de Yereenigde Staten van Noord-Amerika, 7 in Engeland, 5 in Rusland, 4 in Daitschland, 2 in Frankrijk, 2 in Spanje en 1 in België, Zweden, Rumenië en Bulgarije. Te Coulters ville, in Illinois, heeft Dinsdag eene mijnontploffing plaats gehad, waarbij tien mjjnwerkers het loven verloren. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Le-Royer is tot voorzitter van den Senaat benoemd. Het lijk van Gambetta zou hedenochtend naar Nizza gezonden worden. Drie en twintig afgevaar digden zouden het stoffelijk overschot vergezellen. De minister-president Dnclerc is, naar men van den 8sten dezer schrijft, nagenoeg hersteld. Hij heeft zijne eigene kamer weder betrokken en kan reeds sedert eenige dagen met hulp van een wan delstok weder gaan. Te Cahors, Gambetta's geboortestad, zal bij openbare inschrijving een staudbeeld voor bem wor den opgericht. Yille-d'Avray, de gemeente waar hij gestorven is, zal eene straat naar hem noemen. De afgevaardigde Liouville is bezig met eene verzameling te maken van de opschriften aan de uit alle oorden des lauds gezonden grafkransen. Volgens officiëele opgave is te Marseille ge durende het jaar 1882 aan accijnzen 9,771,672 fr. ontvangen. De raming beliep 9,625,000 fr. Dit be drag vertegenwoordigt ongeveer drie vijfden van bet inkomen der stad. Groot-Britannlë. Heilzaam werkt in Ierland de maatregel om, indien wegens onwettige daden en „boyentten" extra politie of militairen in een district noodig zijn, dat district de onkosten daarvan te laten betalen. Er ontstaat dan langzamerhand bij het publiek zulk eene onte vredenheid over de daden, die deze extra uitgaven voortdurend noodig maken, dat zij van zeiven op houden. Zoo is dezer dagen te Coal Island, in het graafschap Tyrone, de katholieke kerk weder voor een der gemeenteleden opengesteld, voor wien die ten vorigen jare geheel willekeurig gesloten was, omdat de persoon in qnaestie eene hoeve gepacht had, uit welke de vorige pachter wegens wanbe taling gezet was. Deze soort van „boycotterij" had evenwel volgens de dwangwet extra politie in de gemeente gebracht, en ten slotte heeft men toege geven en het uitgesloten gemeentelid mag weder ter kerk komen. Morgen zal door den prins van "Wales te Woolwich een standbeeld van don in Zoeloe-land gesneuvelden prins Napoleon onthuld worden. Het standbeeld is door kweekelingen van de Militaire Academie to Woolwich opgericht. Egypte. De Egyptische bladen melden dat Engeland, Oos tenrijk, Duitschland, België en Nederland het voor stel tot éénjarige verlenging der internationale ge rechtshoven aangenomen hebben. De heer Colvin, de Britsche controleur, en de heer Ornstein, bijzonder secretaris der controle, hebben gisternamiddag den khedive hun ontslag aangeboden, dat door laatstgenoemde aangenomen is. In een gisteren verschenen dagorder wordt het bevel tot het spoedig terugtrekken van een deel van het bezettingsleger weder ingetrokken. Telegrammen, LONDEN, 11 Januari. RA.) Nadere berichten melden omtrent den ontzettenden brand van het „Newhallhouse" te Milwaukee dat het geheele hnis, uit zes verdiepingen bestaande, binnen 20 minuten in een vuurzee was veranderd. Meer dan 400 gas ten en 100 bedienden lagen in diepe rusthet hotel kan ongeveer 800 gasten bevatten, doch het hotel- register is verbrand, zoodat men het juiste aantal personen niet kan opgeven. De gasten en vooral ook de bedienden, die op de bovenste verdieping sliepen, begonnen uit de ramen te springen; het publiek kon niet anders doen dan vangzeilen op- honden. Andere pogingen tot redding waren on mogelijk. Meer dan 60 personen, meestal bedienden, kwa men levenloos of zwaar gewond beneden. In het ge heel heeft meu thans reeds 100 lijken bijeendaar van werden er 52 onder de puinhopen te voorschijn gehaald. Naar men verzekert, kouden de brandspuiten niet anders doen dan de belendende huizen beveiligen; aan bet hotel viel niets meer te blusschen. - Uit het 90 Engelsche mijlen verwijderde Chicago kwamen in 80 minuten drie stoomspuiten aanrukkensueller zal die afstand nog nooit afgelegd zijn. Een onge wone koude vertraagde het werken der spuitenhet water bevroor in de slangen. Ontzettende tafereelen worden gemeld. De too- neelspeelster, mevrouw Gilbert, die pas gehuwd was, verbrandde levend voor de oogen van het publiek. Thomas Thumb wist zich te redden. De eigenaar, mr. Hold, is krankzinnig gewordenvelen die hun leven wisten te reddon, zijn op ontzettende wijze verminkt. PRAAG, 11 Januari. De heden alhier geopende halfjaarlijksche conferentie van de Middel-Europee- sche spoorwegbesturen heeft besloten dat de zomer- dienstregeling dit jaar den laten Jnni in werking zal treden. LONDEN, 12 Januari. Gladstone is opnieuw ver kouden geworden en mag zijne kamer niet verlaten. De „Daily Telegraph" verneemt dat hij aanstaanden Zondag op reis zal gaan naar Cannes. De „Times" geloofc dat Engeland er in toe stemmen zal, het bestaande verdrag met Tunis af te schaffen. Dientengevolge zon Frankrijk berusten in de schikkingen, door Engeland in Egypte gemaakt, en in de afschaffing der dubbele contróle. PARIJS, 12 Januari. Dv. N.) De extra-trein die het lijk van Gambetta vervoert, is hedenoch tend te negen uren vertrokken. In twee salonwa gens volgen vijftig personen het lijk. De trein zal enkel te Marseille ophouden en Zaterdag-morgen te Nizza aankomeD, waar voor de burgerlijke begra fenis groote aanstalten worden gemaakt on demon straties in vaderlandlievonden geest voorbereid. De plechtigheid zal Zondag plaats hebben. De bey van Tunis heeft voor 300,000 fr. in geschreven ten behoeve der afdeeling Tunis op de Amsterdamsche tentoonstelling. LEIDEN, 12 Januari, Het fraaie weder drijft den spot met de zwaar moedige opvattingen van de laatste dagen. De ver wachting voor morgen is: zuidoostelijk wind; goed weer. In den nacht van jongstleden Zondag op Haandag is in een verdacht hnis alhier ontvreemd een gouden horloge met dnbbele kast, genummerd 57339, waaraan bevestigd is oen gouden schakel ketting met dito horlogesleutel in den vorm van een pistooltje. Vermoedelijk is bedoeld horloge met ketting door den dader verkocht, of aan dezen of genen in bewaring gegeven. Dengeen, die hieromtrent eenige inlichting kan geven, wordt verzocht zulks aan het commissariaat van politie alhier te doen. Bij gebrek aan eene betere gelegenheid, geven velen zich op de bevroren wateren van „Vreewijk" zich aan het in dit seizoen zoozeer verlangde, echt Hollandsohe wintervermaak over. De thans in kleine ijsvelden herschapen landen wemelden vooral heden middag van rijders en rijderessen. Aan komische scènes ontbreekt het daarbij niet, wanneer enkelen met een schaats in plaats van boven het ijs er onder terecht komen en daarbij een natten voet halen. Twee hunner echter - die samen eerst reeds om hunne kunstvaardigheid op de gladde baan algemeen de aandacht trokken - deden dit nog meer toen ze hunne werkzaamheden ook daarbeneden schenen te zuilen gaan uitstrekken. Onverwachts toch brak het ijs onder hen, waardoor de heer tot aan de knieën waterschepte, maar zijne dame on gelukkiger wijze het evenwicht verloor en van heur sierlijke bonding van zooeven geen spoor meer was te vinden. Als een galante ridder liet de jonkman zijne dame evenwel ook in oogenblikken van tegenspoed niet in den steek. Met trotseering van alle gevaar die er voor hem zeiven bestond in zooverre de ijsvlakte slechts een paar voet boven het met gras begroeide land lag, was zijn eenig doelwit de lotgenoote we der in veilige haven te voeren, waarin hij eindelijk, door alles wat hem daartoe in den weg lag stuk te trappen en alzoo slechts met het zoete nat te maken had, tot bewondering van allen die van dit schouwspel getuigen waren, mocht slagen. Op de aandeelen van 240 der „Spoorweg- Maatschappij Leiden-Woerden" wordt als voorloopig dividend uitgekeerd oen bedrag van ƒ3.50 over het lste halfjaar 1832/83. Bij koninklijk besluit wordt met ingang vaD, 1 Maart a. s.opgeheven het ontvangkantoor der

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2