DAGBLAP, N°. 7027. Zaterdag 13 Januari. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: fcer Leiden per 8 maanden1.10. franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers,0.05. Deze Courant wordt dagelijkB, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESt Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor bet ineaasee- ren boiten de stad wordt 0.10 berekend. Ua»KN, Januari. Te gelijk met het uitbrengen van haar gunstig fcdvies aangaande de verbouwing van het schoollokaal «p het Pieterskerkhof, spreekt de commissie van fioanciën den wenscli uit, dat weldra een voorstel worde ingediend omtrent het schoolgeld voor leer lingen uit naburige gemeenten te voldoen. Bedragen de schoolgelden minder dan de uitgaven, die onze gemeente zich voor dat onderwijs heeft te getroosten, dan is dit eene opoffering die jegens hare inge zetenen allesrms verklaarbaar is. Dat daarentegen voor leerlingen uit andere gemeenten de kostende prije behoort te worden berekend, ligt zoozeer in den aard dor zaak, dat hot h. ennoodig is het nader te betoogen. De Jongensschool der 2de kl. wordt i;bans bezocht door het volgende aantal leerlingen; uit Leiden 236, Zeeterwoude 12, Leiderdorp 8, Rijnsburg 3, Oegstgeest 16 en Katwijk 2, totaal 2Y7 leerlingen, waarvan 41 uit de naburige gemeenten. De oommissie van fabricage logt aen den gemeen teraad over een staat van op verschillende plaatsen binnen deze gemeente staande hoornen, die om ver schillende redenen moeten gerooid worden en waar voor 'sRaads machtiging vereischt werdt, om in het openbaar te worden verkocht. Voor zooveel noodig, wordt tevens die machtiging gevraagd voor hot verkoopen vos hakhout, op de onverkochte gronden langs de Haarlemmertrekvaart wassende. 'Op de lijst der doode, zieke en gevaarlyk staande hoornen komen voor; Leiderdorpsche weg, bij de steen- plaats van Van Zanten, 1 doode ijpeboom; Singel tegenover de grofsmederij, 1 de kroon afgewaaid; Galgewater aan de overhaalschonw, 2 doode ijpe- boomen; Beestenmarkt, voor den heer Puf kens, 1 gevaarlijk staande ijpeboom; Langegracht. nabij de Koolstraat, 2, en Onde Singel nabij de Oostdwars- gracht,-8 halfdoode lindeboomen; Onde Vest nabij de Voldersgraeht, 3 scheefstaande dito en 1 scheef staande ijpeboomj Oude Rijn tegenover de Uiterste gracht, 3 halfdoode ijpeboomen; Heerengraeht, bij den heer Van der Meer, 1 scheefstaande lindeboom; Heerengraeht bij den heer Van 't Hooft, 1 gevaar lijk staande ijpeboom; Nieuwe Rijn bij den heer "WoyduDg, 1 beschadigde dito; Nieuwe Rjjn hoek Hooigraoht, 1 zeer gevaarlijk staande dito, en 1 kastanjeboom zeer gevaarlijk; Morschsingel, voor de huizen van den heer Van Lith, 2 doode kas- tanjeboomen en 1 gevaarlijk staande lindeboom; Middelweg nabij de Choorsteeg en op de Boter markt 1 gevaarlijk staande ijpeboom; Nieuwe Rijn nabij do Beschuitsteeg, 1 halfdoode kastanjeboom; Ruïnelaan tegenover het Nut, 1 scheefstaande (ge vaarlijk) ijpeboom verder in de Ruïnelaan 5 doode ijpeboomen en 4 halfdoode dito (het is noodig de geheele rij te rooien)Maron aan de Marenkerk en Nieuwe Rijn bij den heer Stokhuyzen 1 gevaarlijk staande ijpeboom. Bij het behandelen van het voorstel tot op richting van een pare vaccinogène sprak do heer Zaalberg in den gemeenteraad gisteren niet van de door hem opgedane ondervinding in de „stads apotheek", maar van zijne ondervinding in zijne vroegere veeljarige „stads-praktijk". Het in dit nommer aangekondigd wordende Wagner-concert, waarop men door een 6terk bezet orkest o. a. weder de ouverture „Tannhiiuser" zal kunnen hooren, is bovendien in alle opzichten inte ressant. De voornaamste artisten toch van het Richard Wagner-theater, dat in den loop der vorige week in het Paleis voor Volksvlijt „den Ring der Nibelungen" opvoerde, werken daarin mede. Aan eene opvoering van dat werk hier ter stede valt niet te denken, zoodat men zich met enkele fragmenten daaruit zal moeten tevreden stellen. Tegen eene fragmentarische uitvoering van een muziekdrama van Wagner valt wel wat te zeggen, omdat bij hem de woorden, de muziek, de decoratiën, de handeliug - kortom alles - nauw aan elkander verbonden zijn en do voordrachten in gewoon toilet, zonder eenige handeling of decoratief, voor een juist begrip niet zeer geschikt zijn. Oui daaraan eenigszins to gemoet te komen is de kennis van den inhoud van het drama alles zins wensoheiyk. De belangrijkste vocaal-nommers die op het aanstaande concert zullen worden uitge voerd, zijn ongetwijfeld het Frühlingslicd und Lie- besduett en de Walküreoritt, beiden nit bet drama „die Walkure" van „den Ring der Nibelungen". Voor hen die belang stellen om den inhoud van dat drama te loeren kennen, hopen wo daarvan weldra een beknopt, maar zoo duidelijk mogelijk overzicht te geven. Met bet programma van het concert, dat voorts vele theatralische toestanden aangeeft, zal men dan eenigszins begrip krijgen vau de handeling van beide fragmenten. In de jongste vergadering van het hoofdbe stuur van het Ned. Ond.-Genootschap is de heer W. Begenhardt opnieuw verkozen tot voorzitter, terwijl als ondervoorzitter is aangewezen de heer J. A. Van Dijk te Leiden. De heer P. P. De Lange te Rotterdam hoeft bedankt voor de benoeming tot onderwijzer aan eeoe bijzondere school te Leiden. Mr. G. Mees Azu., oud vice-president van de rechtbank te Rotterdam, is aldaar in den ouderdom van bijna 81 jaren overleden. In de „Levensberich ten'' van de Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde te Leiden gaf hij iu 1859 een levensbe richt van zijn schoonvader J. P. Sprenger Van Eijk, vroeger predikant te Rotterdam, en in 1873 van zijn voormaligen ambtgenoot to Deventer, den hoog leeraar mr. P. Bosscha. Door de afdeeling Hazerswoade-Koudekerk der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is f 40 toegestaan voor de Internationale Landbouwtentoon stelling te Amsterdam. Gedurende het jaar 1882 zjjn te Koudekerk 60 personen geboren en 31 overleden, alsmede 9 huwelijken gesloten. Op het twaalftal voor predikant te Wetsinghe- Sauwerd komt voor ds. P. Bartstra te Wassenaar. De Koning zal zich a. s. Maandag per extra- trein naar Baarn begeven, om verder een bezoek te brengen aan Soe6tdijk. De gemeente 's-Gravenhage teldo op 1 Jan. jl. 128,300 inwoners. Op 1 Jan. 1881 wa6 het 123,500. In 1882 zijn er 8769 personen komen wo nen en 6086 zjjn er van daar vertrokken. Het aan tal geboorten overtrof in dat jaar het aantal sterf gevallen met 2125. Hot heeft Paus Leo XIII behaagd, mgr. Riocho, pastoor te 's-Hage, juist op den vooravond van zijn verjaardag, te benoemen tot huisprelaat van Z. H. De nieuwbenoemde commissaris van politie te Gouda heeft, naar men van daar meldt, van den minister van justitie aanschrijving ontvangeD, voor- loopig naar geen woning uit te zien. Hjj logeert op het oogenblik in een hotel aldaar en verwacht elk oogenblik verplaatsing. Met genoegen kan de „Hollandsche Afrikaan" mededeelen dat binnenkort enkelo niet onbemid delde lieden van Nederland naar de Zuid-Atri- kaansche Republiek zullen verhuizen. Bijna allen behooren tot den boerenstand, maar sommigen heb ben gegronde kennis van verschillende vakken. Yoor zoover zij, na ernstige kennismaking, over die menschen kan oordeeleu, behooren zij juist tot die genen, wier overkomst in de Transvaal wordt ge- wenscht en die io hunne overtuiging op geloofsge bied met de Transvalers niet verschillen. Bijna allen toch behooren tot wat men in de Traosvaal „do Gereformeerde Kerk" noemt. Wanneer allen, die na hen zullen gaan, van hetzelfde gehalte zijn, dan zeker mag men met grond verwachten dat Neder land zich een goeden naam bij de Hollandsche Afrikaanders zal verworven. Het jaarlijksch diner van den AmsterdamschjBn burgemeester aan de leden van den Raad dier stad, werd ditmaal gekenmerkt door de bijzonderheid dat een der aanzittenden, mr. H. L. M. Lnden, dit jaar vijf en twintig jaren lid van den Raad is geweest. In een sierlijke toespraak werden door den gast heer de vele belangrijke diensten herdacht, door den heer Luden aan de gemeente bewezen en hem werd als aandenken, namens do leden van den Raad, een fraaie zilveren beker overhandigd. Hetzelfde zou plaats gehad hebben ten aanzien van den heer Mondcs, die mede dit jaar vijf en twintig jaren zitting zon hebben gehad, wanneer hij niet voor weinige weken plotseling aan zijn nuttigen werkkring ware ontrukt. (Hbl.) In de buitengewone vergadering der Prov. Staten van Noord-Holland op 4 Jan. jl. is door do leden oen som van f 700 bijeengebracht ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de slachtoffers bij de jongste zeeramp te Callantsoog. Ten gevolge van den verkoop van eigendom men, aan de vennootschap de Koninklijke Neder landsche Tuinbouwmaatschappij „Linnaeus", te Watergraafsmeer, behoorende en de daardoor ont stane liquidatie van genoemde Maatschappij, heeft met ultimo December 11. het lidmaatschap en de handol der vennootschap opgehouden. Het tninbouw- onderwijs zal worden voortgezet. In de gisternamiddag gehoudon zitting van den Rotterdamachen gemeenteraad is ingekomen een mededeeling van den wethouder, don heer Eickma, dat hij tegen Maart zijn ontslag als lid van den gemeenteraad zou nemen; verder een verzook van den ingenieur Halbertsma aldaar om aan hem op te dragen hot aanbrengen van verbeteringen in de zuiveringstoostellen van de waterleiding aldaar (kosten f 58,000). Tot hoofd van eene openbare school werd benoemd de heer J. F. Jansen. Volgens te AJexandrië outvangen bericht is de cholera den 5den dezer op Sumatra uitgebroken. Do minister van oorlog brengt ter kennis dat - in de maanden Juni en Juli a. 8. een examen zal worden gehouden tot toelating van jongelingen als cadet aan de Koninklijke Militaire Academie. Dit examen wordt in twee gedeelten gesplitst, schrifte lijk en mondeling. Het schriftelijke gedeelte wordt op Donderdag 14 en Vrijdag 15 Jnni a. s. afgeno men in de gemeenten Groningen, Arnhem, Roer mond, Breda en Amsterdam, onder toezicht van commissiën, ieder bestaande uit twee leden der examen-commissie. Het mondeling examen wordt uitsluitend te Breda gehouden en duurt ook twee dagen. De voorzitter der examen-commissie roept do adspiranten te behoorlijker tijd daartoe op. Het geneeskundig onderzoek zal uitsluitend te Breda plaats hebbeD, onmiddellijk vóór den aanvang van het mondeling examen. Zij, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot het adspirant-examen worden toegelaten, behooren daarvan vóór 15 Mei a. b. aan het departement van oorlog kennis te geven. Verdere bijzonderheden bevat de Staatscou rant van heden. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram ia Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Tromp", onder bevel van den kapt. ter zee H. D. Guyot, in den morgen van 11 dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. Het stoomschip „Amsterdam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gisterechtend Lizard; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren to Port-Said en zou heden het Kanaal iDgaan.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1