den ongelukkigen Grenouillet, mocht luide bijvals betuigingen inoogsten. Dit stukje verhoogde mede de feestvierende stemming der aanwezigen. De aan nemer Grenouillet, wien alles in de wereld tegen loopt en die ten slotte nog door de politie wordt weggehaald, vervulde zjjn taak insgelijks zeer goed. Na afloop hiervan werd de zaal ontruimd en werd den danslastigen gelegenheid gegeven tot laat in den nacht aan een opgewekt bal deel te nemen. Een tombola, die aan de meeste aanwezigen een souvenir verschafte, had na afloop van den eersten dans plaats. Gi ster namidd ag te vieruren is uit den Rijnsburgschen Singel, ter hoogte van de sociëteit „Amicitia", door een sjouwerman, die bezig was met visschen, het in verren staat van ontbinding verkeerende lijk van een als juffrouw gekleede vrouw opgehaald. Nadat het naar de loods voor drenke lingen was overgebracht, is bij nader onderzoek gebleken dat het dat was van de sedert 1 Decem ber laatstleden uit Noordwijkerhout vermiste 29-ja- rige H. M. M. R., die zich zeer vermoedelijk in een vlaag van zwaarmoedigheid het leven zal hebben benomen. De Haagsehe kermis zal dit jaar wor den gehouden van 14 tot en met 22 Mei. Café's chantants zullen geweerd en slechts drie draai molens toegelaten worden. In de Zorgvliet straat te YHage is een vrouw, die een emmer met water droeg, achter over van een trap geslagen. Met gebroken ribben werd zij naar het gasthuis gebracht. De vorige week stierven te Schevenin- gen drie personen aan mazelen. De epidemie is er steeds afnemende. Iemand te Amsterdam, die Krentekoek heet, heeft de Koninklijke vergunning gevraagd en bekomen om de kreDten uit zijn naam weg te laten. Hij heet voortaan alleen Koek. Twee Amsterda msche j ongens, die met f 600 en een chanteuse de wereld waren ingegaan, zijn te Antwerpen opgespoord en naar huis terug gebracht. Van den bouwman Mart. Ham te Ylaar- dinger-Ambacht zijn 37 van longziekte verdachte runderen onteigend en afgemaakt. De berichten omtrent den stand van de Maas blijven gunstig luiden. Te Maastricht is zij binnen hare oevers teruggekeerdte Grave is zij mede vallende. Ook Rijn en Waal blijven ge stadig doch langzaam vallen. Door den hoogen waterstand en den geweldigen stroom is een der pijlers dor prachtige IJselbrug bij Kampen zoodanig onderwoeld, dat om persoon lijke ongelukken te voorkomen, de passage er over verboden is. Een sleepboot is aangenomen om dienst te doen als veerboot; brieven en pakketten zijn gis ternamiddag met den trein niet kunnen medegaan. In een der portieken is ook een scheur ontstaan, zqpdat eveneens de scheepvaart gestremd is. Al de overstroomde straten te Venloo zijn weder droog en de rivier zal woldra binnen hare grenzen wedergekeerd zijn. Volgens vluchtige berekening zijn alleen in den Rijnpfalz 10,000 personen zonder dak geworden. Het dorp Wigheim, tot dusver door 980 personen bewoond, is geheel verwoest. Alle inwo ners moesten vluchten. Het dorp Friesenheim, tot dusverre 3400 inwoners tellende, heeft er nu nog slechts 552. In de overgebleven half vernielde hui zen liggen o. a. in eene kamer circa 20 kinderen, wier ouders niet te vinden zijn. In Ludwigshaven zijn alleen reeds 2500 menschen zonder dak. In Oppau zijn 148 huizen geheel ingestort. Bij het thans vallende water komen onder het drijvende puin en afbraak vele lijken van menschen en die ren te voorschijn. In de overstroomde streken nabij Mannheim en Ludwigshaven worden uitgestrekte wa tervlakten door electrisch licht verlicht om de werk zaamheden aan de dijken en tot redding mogelijk te maken. De Hessische regeering richtte een groot kamp van barakken op voor de ongelukkigen en vroeg voorts een krediet aan tot verbetering van het stroomgebied van den Rijn van Mainz totBin- gerbriick. Te Cachot (kanton Neuchatel) werd een oude boer in zijn schuur dood gevonden; men had hem den hals afgesneden en een hooivork in zijn oogen gestoken. In het huis lag zjjne vrouw naakt, badend in haar bloed en het hoofd bjjna gescheiden van den romp. Het huis was geplunderd en de daders hadden een som gelds meegenomen. De heer Burki, de voortvluchtigedirec- teor'cler van Interlaken, die te Alexandria in hechtenis genomen was, heeft zich bij het ver trek uit die stad in zee geworpen en is verdronken. BUITENLAND. Frankryk. De republikeinsche bladen zijn eenparig in hun lof over de ernstige, eerbiedige en van vaderlands liefde getuigende houding der menigte, die de be grafenisplechtigheid van Gambetta bijwoonde. De bladen der royalistische partij beweren dat de plech tigheid te theatraal was en oprechtheid miste; die der intransigentenpartg zeggen dat het volk door zijne afwezigheid schitterde. Twee plakkaten, geschreven in het Italiaansch, zijn gisternacht aan elke zijde dor deur van het Oostenrijksche consulaat te Marseille aangeplakt. Zij bevatten de volgende woorden: „Dood aan den keizer van Oostenrijk; den beul van Oostenrijk; den moordenaar van Oberdank! Wij zullen ons wreken." Get. de Italianen. De politie deed des morgens vroeg de plakkaten verwijderen. De begrafenis van generaal Chanzy is, evenals die van Gambetta, op staatskosten geschied. Vol gens het verlangen der familie, is zijn lijk gister- namiddag te Chalons-sur-Marne bijgezet. Volgens een depeche aan de „Times" heeft de dood van generaal Chanzy te Berlijn een diepen indruk gemaakt. De militaire autoriteiten aldaar beschouwden generaal Chanzy als een der meest bekwame generaals der Fransche Republiek. De „Figaro" zegt dat er in den lijkstoet van Gambetta 1020 kransen waren, waarvan de minste 20 fr., de duurBte 600 fr. kostte. Den gemiddelden prijs op 100 fr. stellende, is alzoo niet minder dan 100,000 fr. aan deze hulde uitgegeven. Duitschland. De „Nordd. Allg. Zeitung" komt op tegen het overdrijven der staatkundige beteekenis van Gam- betta's dood, waartoe door uitingen van Duitsche bladen in Frankrijk aanleiding schijnt gegeven te zijn. Het dagblad „La Paix" (het orgaan van Grévy) schetst den toestand juist wanneer het over den oorlog zegt dat Frankrijk dien wenscht noch vreest. Frankrijk bevindt zich dus in dit opzicht in den zelfden toestand als Duitschland en als elke mo gendheid, die zich harer verantwoordelijkheid be wust is. Minder vredelievend zijn de verklarin gen van de „Siècle," het orgaan van Brisson, die als voorstander van den revaDche-oorlog optreedt. Brisson wil wel is waar zulk een oorlog niet tot het uitsluitend dool zijner politiek maken, maar toch tot doel. „Wij zullen dit afwachten," zegt de „N. A. Z.", „en wanneer Brisson eenmaal in de gelegenheid mocht komen, om aan dit dool uitvoe ring te geven, zal hij Duitschland daarmede niet verrassen." Groot-Britannië. Sir Andrew Clarke, de geneesheer van den heer Gladstone, die naar Harwarden ontboden was, heeft verklaard dat de heer Gladstone ODgesteld was ten gevolge van overmatigen arbeid en behoefte aan rust heeft. Het bezoek van den heer Gladstone aan zijne kiezers te Midlothian is opgegeven. Sir Charles Dilke is te Chelsea tot parle mentslid herkozen. Zijne benoeming werd niet be twist. De Ier, die vóór eenige dagen zich zei ven aangaf als den moordenaar van Phoenix-Park te Dublin, is tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij een valsche aanklacht tegen zich zeiven deed. Hij was een vagebond, uit den militairen dienst ontslagen, en zocht blijkbaar een onderkomen op staatskosten. Aan de „Daily News" wordt uit Pieterma- ritzburg geseind dat de Engelsche regeering hare goedkeuring niet heoht aan het plan om Zoeloe- land in te lijven. Spanje. De minister van financiën had in den minister raad het voorstel gedaan om ten behoeve van de schatkist alle bosschen van den Staat, tor waarde van ongeveer veertig millioen peseta's, te verkoo- pen. De minister van openbare werken verzette zich krachtig tegen dit plan. De beide ministers dienden daarop hun ontslag in. Sagasta hoopte hen met elkaar te verzoenengelukte dit niet, dan zou de minister van financiën blijven, maar die van openbare werken zijne portefeuille nederleggen. De heer Sagasta is echter met de vorming van een nieuw kabinet belast. Naar men verzekert, is de samenstelling daarvan gisteravond den koning aange boden is ze aldusSagasta, presidentMartinez Cam pos, oorloge Gulloni, binnenlandsche zaken; Aros- togui, financiëDGamazo, koloniënPalayo Cuesta, buitenlandsche zaken; Romero Giron, justitie; Ro driguez, marine. De prefect van Madrid heeft zijn ontslag genomen. Egypte. Men verwacht ieder oogenblik een decreet van den khedive, waarbij de internationale commissie tot regeling der schadevergoeding benoemd wordt. Egypte zou daarin vertegenwoordigd worden door twee leden, die als voorzitter en ondervoorzitter zouden fungeeren, en Engeland, Oostenrijk, Rus land, de Vereenigde Staten, Frankrijk, Italio en Duitschland elk door één lid. Denemarken, Zwe- deD, Nederland, Spanje en Portugal zullen te za- men een vertegenwoordiger hebben. De ministerraad heeft in overweging genomen om krachtige maatregelen te verordenen tegen de herhaling van rustverstoringen en botsingen tus- schen de Albaneesche en Europeesche politie. Het besluit betreffende de benoening van Baker-pacha tot opperbevelhebber van de gendar merie en politie zou heden verschijnen. Telegrammen. BERLIJN, 8 Januari. Het water van den Rijn en nevenrivieren is geregeld vallende. Evenzoo loste zich een gevaarlijke ophooping van ijs in de Brahe, Netze en Weichsel op. LONDEN, 8 Januari. De ongesteldheid van den heer Gladstone is niet van ernstigen aard. Hij lijdt slechts aan slapeloosheid. ROME, 8 Januari. De „Vereeniging voor de rech ten van den Mensch" beproefde gisteren een nieuw borstbeeld van Oberdank in te wijden. De politie dreef de vergadering uiteen en maakte zich van het borstbeeld en de plakkaten meester. Er zijn 25. personen gearresteerd. De stad is volkomen rustig, Het officiëele blad meldt dat baron Blanc, op zijn verzoek, van zijn post als secretaris-generaal bij het departement van buitenlandsche zaken ont heven is. Hij blijft ter beschikking des ministers. LONDEN, 8 Januari. Volgens een telegram van Lloyds uit Port-Saïd, van gisteren, is de stoomboot „Colombo" in het Suez-Kanaal aan den grond ge raakt, waardoor het verkeer gestremd is. MADRID, 9 Januari. De poging om een kabinet samen te stellen is mislukt. De crisis houdt aan. De toestand is hachelijk. LEIDEN, 9 Januari, De verwachting Toor morgen ie: krachtige wind uit het noorden of noordoosten, gnnr weer, vermoe delijk sneeuw. Al ia de koninklijke voreeniging „Het Neder- landech Tooneel" door geen abonnement aan ons verbonden, toch vergeet ze de Leidenaars niet. Immers, opnieuw trad gisteravond het Botterdam- sche gezelschap er van in den schouwburg alhier op, en al moge „Martin de Kruier", waarop de bezoekers onthaald werden, alles behalve op den naam van nouveauté aanspraak maken en door velen tot de dusgenoemde „drakon'' gerekend wor den, welke bij een zeke- gedeelte van het publiek effect maken, toch was er alleszins reden om over het spel zelf - van den heer D. Haspels aan het hoofd - tevreden te zijn. Aan toejuichingen van beide zijden ontbrak het dan ook niet. Alleen was het onbegrijpelijk waarom de pauzen zoo buitenge woon gerekt werden. Eene vergoeding daarvoor werd aangeboden in het onderhoudende en lieve door mr. J. N. Van Hall naar het Fransch bewerkte blijspel, waarin Maries ideeën omtrent haren toekomstigen echtgenoot als een roman van Eduard'B niohtje, waarover hij voogd is en waarvoor hij - zooals hij later ontdekt - zelf liefde gevoelt welke wordt beantwoord, in ver zen worden vertolkt. Mej. C. Van EykenJ en de heer Jan C. De Vos waren ongekunsteld schoon in voordracht en spel en verstonden de kunst uiter mate om de geheele zaal van het begin tot het eind aan zich te boeien. Wij vernemen dat dezelfde afdeeling binnenkort ook hier PaassenB „Zwarte Griet" ten tooneele voeren zal. De Koning heeft benoemd tot opper-ceremonie- meester van zijn Huis mr. W. M. baron Dn Tour Van Bellinchave, thans buitengewoon kamerheer. De oud-Baad van Indië, jhr. mr. H. C. Van der Wijok, heeft zich tot den Haagschen gemeen teraad gewend met een adres, daarbij voorstellende om de Gothische Zaal en den daarbij behoorenden tuin aan den Prin6 van Oranje ten geschenke aan te biedei.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2